Przejdź do treści

Rekonstrukcja paznokcia – metody i wskazania do rekonstrukcji

Rekonstrukcja paznokcia – metody i wskazania do rekonstrukcji Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Bardzo zniszczone paznokcie to nie tylko defekt kosmetyczny. Wygląd płytki paznokciowej często jest odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia. Na czym polega rekonstrukcja paznokcia? Czy do rekonstrukcji paznokci stosuje się klamry?  Jak odbudować obgryzione paznokcie?

Najczęstsze przyczyny uszkodzeń paznokci 

Macierz paznokcia może ulec zniszczeniu pod wpływem czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do czynników zewnętrznych zalicza się urazy chemiczne i mechaniczne. W przypadku paznokci u nóg najczęściej jest to noszenie za ciasnego obuwia, w przypadku paznokci u rąk – obgryzanie paznokci. Zarówno paznokcie u rąk, jak i nóg mogą zostać zniszczone w trakcie aktywności sportowej lub zawodowej (uderzenie, przygniecenie, przytrzaśnięcie). Deformacja paznokci często związana z ich wrastaniem. 

Paznokcie u rąk bywają bardzo zniszczone przez kontakt z detergentami i acetonem, a także po zdjęciu żelu lub lakieru hybrydowego. Powszechną przyczyną uszkodzenia paznokci u rąk jest ich obgryzanie 

Wygląd paznokcia zmieniają też choroby paznokci – grzybica, łuszczyca, kontaktowe zapalenie skóry, a także choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca 

Najczęstsze uszkodzenia paznokci to: 

  • rozwarstwienie paznokcia; 
  • zmiana koloru i powierzchni płytki paznokcia; 
  • obrzęk i zaczerwienienie wału paznokciowego; 
  • odkształcenie i zmiana grubości paznokcia. 
Kobieta obgryzająca paznokcie

Na czym polega rekonstrukcja paznokcia? 

Zanim podolog przystąpi do rekonstrukcji paznokcia, wykonuje badanie palpacyjne, czyli ocenia stan paznokcia na podstawie jego wyglądu i zmian grubości. Następnie wybiera najlepszą dla danego pacjenta metodę rekonstrukcji paznokcia. Najczęściej stosowanymi jest uzupełnienie żelem lub akrylem. Te preparaty służą zarówno do rekonstrukcji paznokci u nóg, jak i również odbudowie paznokci u rąk, np. zniszczonych przez obgryzanie. 

Najpierw podolog przygotowuje łożysko paznokcia przy użyciu frezu. Aby pobudzić płytkę paznokciową do wzrostu, stosuje się specjalne opatrunki hydrożelowe. Dopiero na tak przygotowaną płytkę jest nakładany żel lub akryl. 

Oprócz żelu i akrylu do rekonstrukcji paznokci stosuje się też bardziej zaawansowane techniki jak technik Greppmayr lub metodę Eckle. 

Warto wiedzieć, że żel wykorzystywany w gabinecie podologicznym do rekonstrukcji paznokci różni się od tego stosowanego w gabinetach kosmetycznych. Preparaty stosowane przez podologa mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. 

Przeciwskazania do rekonstrukcji paznokcia 

Rekonstrukcji paznokcia, podobnie jak przedłużania paznokci, nie wykonuje się na paznokciach zainfekowanych grzybicą. Przy podejrzeniu infekcji konieczne jest wyleczenie pacjenta przed podjęciem rekonstrukcji. 

grzybica stop

Rekonstrukcja paznokcia a klamra na paznokcie 

Jedną z usług spotykanych w gabinetach podologicznych jest założenie klamry na wrastające paznokcie. Jest to najskuteczniejsza metoda leczenia wrastających paznokci i w przeciwieństwie do chirurgicznego zrywania wrastającego paznokcia całkowicie nieinwazyjna. Same klamry na paznokcie nie służą bezpośrednio rekonstrukcji paznokcia, ale korekcie wzrostu paznokcia. Niekiedy aplikację klamry podologicznej łączy się z różnymi technikami rekonstrukcji paznokcia. Zakładanie klamry nie boli, a zabieg natychmiast przynosi pacjentowi ulgę i pozwala wrócić do codziennych obowiązków.  

Efektem założenia klamry podologicznej jest zmiana toru wzrostu paznokcia poprzez odciągnięcie brzegów paznokcia ku górze. Nie można samodzielnie założyć klamry na wrastający paznokieć, zabieg musi wykonać wykwalifikowana w tym zakresie osoba (podolog).  

Profesjonalnie zakładane klamry są bardzo chwalone przez pacjentów. Znacznie gorsze opinie mają klipsy na wrastające paznokcie, które często nie pasują do paznokcia i szybko pękają. 

Dlaczego rekonstrukcja paznokcia jest potrzebna? 

Niektórzy zastanawiają się nad sensem rekonstrukcji paznokcia, skoro płytka paznokciowa odrasta. Warto pamiętać, że rekonstrukcję paznokcia przeprowadza się nie tylko ze względów estetycznych. Profesjonalnie wykonana rekonstrukcja paznokcia w gabinecie podologicznym pozwala ukierunkować wzrost paznokcia i zapobiegać kolejnym deformacjom. Ponadto należy pamiętać, że paznokcie bardzo zniszczone (np. obgryzione do krwi) tworzą sprzyjające warunki do rozwoju infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Rekonstrukcja paznokcia pozwala nie tylko przywrócić zdrowy, ładny wygląd paznokci, ale też uchronić przed pogłębiającą się deformacją płytki i zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym. 

Ile kosztuje rekonstrukcja paznokcia w gabinecie podologicznym? 

Cennik zabiegów podologicznych może różnić się w zależności od renomy gabinetu, wielkości miasta i jakości stosowanych preparatów lub klamer podologicznych. Średni koszt założenia klamry na wrastający paznokieć to 100 zł. Kontrola klamry (potrzebna przez cały okres leczenia, nawet rok) to cena 30-60 zł. Rekonstrukcja płytki paznokcia kosztuje minimum 50 zł (jeden paznokieć). Kompleksowy pedicure podologiczny to koszt 90-130 zł.  

Źródła:

Mirosława Gałęcka, Kosmetyczne metody korekcji wrastających paznokci, w: Z. Adamski, A. Kaszuba (red.) Dermatologia dla kosmetologów, Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2010. 

Rekonstrukcja paznokcia, kiedy paznokcie potrzebują wsparcia podologa?, https://www.footmedica.pl/blog/rekonstrukcja_paznokcia.html, (dostęp: 20.11.2022). 

Romuald Maleszka, Violetta Ratajczak-Stefańska, Magdalena Boer, Magdalena Kiedrowicz, Choroby paznokci w praktyce kosmetologicznej, „Annales Academiae Medicae Stetinensis”, 2010. 

Techniki rekonstrukcji paznokci, https://kerpro.pl/techniki-rekonstrukcji-paznokci/, (dostęp: 20.11.2022). 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.