Przejdź do treści

Zastrzał, czyli groźne zakażenie ropne – sprawdź metody leczenia

Zastrzał, czyli groźne zakażenie ropne – sprawdź metody leczenia Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zastrzał, nazywany również ropnym zapaleniem palca, jest stanem wywołanym zakażeniem gronkowcem złocistym. Symptomy nie wydają się zwykle poważne, jednak w rzeczywistości mogą być bardzo groźne. Dowiedz się, jak leczyć zastrzał i do jakiego specjalisty udać się po szybką pomoc.  

Jak powstaje zastrzał palca? 

Zastrzał palca to zmiana rozwijająca się na palcach rąk i stóp, a czasami również na samych paznokciach. Ropne zapalenie powstaje wskutek zakażenia bakterią, czyli gronkowcem złocistym i najczęściej jest konsekwencją mechanicznego urazu, a czasami obgryzania paznokci. Nawet w przypadku niewielkiego zadrapania lub skaleczenia, wspomniane mikroorganizmy mogą dostać się do organizmu i wywołać stan zapalny. 

Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty) to zarazek występujący na ludzkiej skórze [w warunkach fizjologicznych]. Gronkowiec może powodować poważne infekcje, jeśli dostanie się do krwi i może prowadzić do posocznicy lub śmierci. [...] Gronkowiec może rozprzestrzeniać się w szpitalach i innych placówkach opieki zdrowotnej oraz pomiędzy nimi, a także w zamkniętych społecznościach. Ryzyko zakażenia gronkowcem jest większe w przypadku osób, które przeszły operację lub [...] mają zamontowane urządzenia medyczne [np. rozrusznik serca], otrzymują leki w postaci zastrzyków albo mają bliski kontakt z osobą zakażoną gronkowcem.

Centers for Disease Control and Prevention (CDC), https://www.cdc.gov/vitalsigns/staph/index.html
paznokcie obgryzanie

Objawy zastrzału  

Do najważniejszych symptomów zastrzału palca można zakwalifikować: 

  • zaczerwienienie, miejscowy obrzęk, 
  • ból, także w czasie dotykania palca, 
  • w późniejszym czasie dochodzi do pojawienia się zmian podskórnych, a także wzrostu temperatury ciała, 
  • powikłaniem może być zdeformowanie płytki paznokcia.

Dobrze pamiętać o tym, że na samym początku objawy zastrzału powodują tylko niewielki dyskomfort i właśnie w tym momencie najlepiej jest skontaktować się z lekarzem. W ten sposób można uniknąć większego bólu oraz możliwych późniejszych powikłań. 

Rodzaje zastrzałów 

Wśród rodzajów zastrzałów można wyróżnić: 

  • zastrzał skórny – najpowszechniejszy, zlokalizowany w opuszkach palców, 
  • zastrzał podskórny – groźniejszy i bardziej bolesny, ponieważ objawy mogą przenieść się na kości lub stawy, 
  • zastrzał kostny – konsekwencja nieleczonych zastrzałów podskórnych; to poważne schorzenie, prowadzące do martwicy tkanek, 
  • zastrzał stawowy – poważny i niebezpieczny, rozwijający się w okolicach stawów, ogranicza ich ruchomość.

Zastrzały mogą rozwinąć się wskutek prostego skaleczenia, na przykład w trakcie manicure, a nieleczone, niekiedy przeistaczają się bardzo groźne schorzenie, występujące na kościach lub stawach. 

Kobieta gładzi się po twarzy, ma zamknięte oczy.

Dlaczego zastrzał jest groźny? 

Zastrzał jest groźny, ponieważ może prowadzić do deformacji paznokcia lub jego całkowitego zniszczenia. W sytuacji, gdy zakażenie postępuje w głąb tkanek, wiąże się z następującymi możliwymi konsekwencjami: 

  • posocznica, 
  • zapalenie powięzi i szpiku kostnego, 
  • uszkodzenie skóry, kości, stawów.

Szybka reakcja w leczeniu zastrzału ma kluczowe znaczenie, ponieważ wyżej opisane skutki dotyczą tylko tych przypadków, w których pacjenci nie zdecydowali się na stosowanie środków farmakologicznych i czekali, aż ból przejdzie samoistnie, nie zwracając jednocześnie uwagi na dodatkowe objawy. 

Zastrzał – leczenie jest bardzo ważne  

Leczenie zastrzału opiera się zwykle na stosowaniu maści, antybiotykoterapii, a czasami konieczne jest wykonanie operacji pamiętaj jednak, że w każdym przypadku warto skonsultować się z internistą lub dermatologiem. Do skutecznych sposobów leczenia należą: 

  • stosowanie maści z octenidyną, 
  • zażywanie antybiotyków zleconych przez lekarza, 
  • kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkiem szarego mydła, 
  • okłady z szałwii, 
  • dodatkowo można używać maść ichtiolową.

W sytuacji, gdy u danej osoby wystąpił zastrzał kostny lub stawowy, konieczne może być wdrożenie leczenia operacyjnego. W czasie takiej procedury chirurg musi usunąć martwe tkanki i oczyścić rany. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego na koniec warto wspomnieć o profilaktyce. Szczególne znaczenie w zapobieganiu zakażeniom gronkowcem złocistym ma zachowanie wysokiego poziomu higieny, mycie rąk, dezynfekcja naskórka w przypadku uszkodzeń i zranień, a także stosowanie rękawic ochronnych w czasie prac domowych i ogrodowych.

 

Bibliografia:

  1. Buława M., Kulturowe uwarunkowania gwarowych nazw chorób, Polonica 2016, 36:259-274. 
  2. Stasiak M., Lasek J., Witkowski Z., Marks W., Gołąbek K., Zakażenia skóry i tkanek miękkich — złożony i aktualny problem diagnostyczny i terapeutyczny lekarza każdej specjalności medycznej, Forum Medycyny Rodzinnej 2012, 4: 191-200. 
  3. Stefańska J., Oporność gronkowców złocistych na środki przeciwbakteryjne, Prospects in Pharmaceutical Sciences 2003, 3: 18-24. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.