4 min.
Czym jest zastrzał? Przyczyny, objawy i leczenie stanów zapalnych w obrębie dłoni i stóp

Fot. Evrymmnt/AdobeStock
Zastrzał to stan zapalny, który prowadzi do powstania ropnej zmiany. Umiejscowiony jest zazwyczaj na palcach u rąk i nóg, może również objąć paznokcie lub okolice przypaznokciowe. To infekcja bakteryjna rozwijająca się w momencie powstania rany lub zadrapania. Sprawdź, jak wyleczyć zastrzał. Jak radzić sobie z zastrzałem domowymi sposobami?
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Zastrzał to ropne zapalenie, które powstaje w obrębie dłoni i stóp. Zmiana, która przeradza się w ropny stan zapalny, jest zazwyczaj konsekwencją urazu mechanicznego. W przypadku dorosłych najczęściej pojawia się przy wykonywaniu manicure. Zastrzał u dziecka to często konsekwencja obgryzania paznokci. Najczęściej objawia się obrzękiem, zaczerwienieniem miejscowym i powstającą treścią ropną uwięzioną w miejscu zranienia. Zastrzał powinien być poddany kontroli lekarskiej.
Zastrzał – rodzaje i charakterystyka
W zależności od intensywności stanu zapalnego i obszaru, który zajmuje, wyróżnia się kilka rodzajów zastrzału:
- zastrzał podskórny – stan zapalny umiejscowiony jest pod skórą i często dotyczy jednego palca. Początkowo objawia się bólem przy opuszczaniu palca lub próbie jego zgięcia. Wraz z rozwojem widoczny jest obrzęk i duża tkliwość palca, chory odczuwa ucisk. Treść ropna utrzymuje się w głębokich warstwach pod skórą i często nie przesuwa się na wierzchnie warstwy. Zastrzał podskórny jest o tyle groźny, że pozostająca pod skórą ropa wraz z bakteriami może przerzucić się na kości lub stawy.
- zastrzał ścięgnisty – stan zapalny i zakażenie obejmują pochewki ścięgniste. Prowadzi to do jej uszkodzenia lub upośledzenia jej czynności. Chory odczuwa wrażliwość na dotyk, któremu towarzyszy zaczerwienienie. Częstym objawem jest również przykurcz zakażonego palca i pojawiający się ostry ból przy próbie wyprostowania go. Zastrzał ścięgnisty cechuje się bardzo szybkim rozwojem, dlatego wskazane jest natychmiastowe podjęcie leczenia.
- zastrzał kostny – jest następstwem, a właściwie powikłaniem po nieprawidłowym leczeniu lub bagatelizowaniu zastrzału podskórnego. To poważne schorzenie, które grozi martwicą tkanek kostnych. Diagnoza stawiana jest na podstawie zdjęć RTG. Zastrzał kostny prowadzi do powstania martwiaków i zaniku tkanek.
- zastrzał stawowy – rozwija się w miejscu rany powstałej w okolicy stawu. Towarzyszy mu pulsujący ból, obrzęk, zaczerwienienie, gorączka i ograniczenie ruchomości danego stawu. Dodatkowo w miejscu rany powstaje bąbel wypełniony ropą.
- zastrzał skórny – najpopularniejszy zastrzał, powstały w wyniku skaleczenia i zakażenia rany. Zastrzał palca najczęściej umiejscowiony jest w opuszku palca. Wraz z rozwojem ropnia pojawia się ból, obrzęk i miejscowe zaczerwienienie. Obok niego wyróżnia się również zastrzał przy paznokciu, który jest następstwem wrastającego paznokcia. Zastrzał okołopaznokciowy może się również rozwinąć z rany powstałej przy manicure lub pedicure, kiedy dostanie się do niej bakteria, która odpowiada za rozwój infekcji.
Zobacz także
Jak leczyć zastrzał?
Leczenie zastrzału uzależnione jest od jego rodzaju i od podłoża, które przyczyniło się do rozwoju choroby. O ile drobne stany zapalne bez treści ropnej, najczęściej towarzyszące zastrzałowi skórnemu, ustępują samoistnie, o tyle wszelkie zmiany ropne powinny być konsultowane z lekarzem. Zastrzał podskórny ze względu na głębokie umiejscowienie stanu zapalnego wymaga interwencji chirurgicznej, która może uchronić przed rozwojem martwicy. Zastrzał skórny, w którym stan zapalny doprowadził do powstania pęcherza z treścią ropną, jest usuwany poprzez nacięcie ropnia i oczyszczenie go z treści bakteryjnej. Bardzo poważny zastrzał kostny bezwzględnie wymaga serii badań, które wykażą postępowanie rozwoju martwicy i zakażenia tkanek kości. W konsekwencji zastrzał jest leczony operacyjnie. Podczas zabiegu chirurg usuwa martwe tkanki i wszelkie zmiany prowadzące do martwicy. Poddana leczeniu kończyna zawsze jest unieruchomiona. Niekiedy oczyszczone zmiany są opatrywane, jednak czasem, np. w przypadku zastrzału stawowego, ranę pozostawia się otwartą. Leczenie zastrzału zawsze dodatkowo wspomagane jest antybiotykoterapią, która wspomaga proces regeneracji naskórka. Podstawą w podjętym leczeniu jest dokładne oczyszczenie rany z wszelkich, nawet najmniejszych zmian bakteryjnych. Tribiotic na zastrzał to dobry i skuteczny sposób leczenia zastrzału skórnego, który objawia się jedynie drobną i nieropiejącą raną. Pośród domowych sposobów na zastrzał skuteczne są kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkiem szarego mydła, które działa antybakteryjnie i dodatkowo wspomaga wyciek ropy. Pomocna jest również szałwia i okłady z niej. Działa antyseptycznie, przeciwbakteryjnie i odkażająco. Niektórzy sięgają po mieszankę wody i sody, którą przemywają palec lub robią z niej okłady. Mieszanka przyspiesza wyciek ropy i działa odkażająco.
Najnowsze w naszym serwisie
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023