Przejdź do treści

Krwiak pod paznokciem – tylko stłuczenie czy objaw poważnej choroby? Kiedy szukać pomocy lekarza

Krwiak pod paznokciem - co może oznaczać i czy domowe metody mogą pomóc? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Prawie każdy miał kiedyś krwiak pod paznokciem. Często pojawia się na skutek np. uderzenia o coś, czy przytrzaśnięcia palca. Wówczas na skutek uszkodzonych naczyń krwionośnych ma miejsce wylew krwi. Pod paznokciem pojawia się więc ciemna, nierównomierna plamka. Zazwyczaj nie jest groźna, jednak są sytuacje, kiedy krwiak podpaznokciowy może świadczyć o poważnej chorobie. Kiedy warto udać się do specjalisty, by to wykluczyć?

Większość z nas przynajmniej kilka razy w. swoim życiu przytrzasnęło palec bądź upuściło coś na niego. Zazwyczaj krwiak pod paznokciem jest wynikiem niegroźnego urazu. Ciemna plamka pod paznokciem może się nawet pojawić z powodu uderzenia nogą o mebel, nadepnięcia na stopę czy przez niewygodne obuwie. Krwiaki na stopach często pojawiają się po długich wędrówkach np. górskich. Zazwyczaj nie są niebezpieczne, jednak warto im się uważnie przyglądać.  

Najczęstsze przyczyny powstawania krwiaków pod paznokciem 

Krwiak pod paznokciem zazwyczaj powstaje z powodu: 

  • kopnięcia twardego przedmiotu,  
  • upadku czegoś ciężkiego na paznokieć, 
  • uderzenia młotkiem w paznokieć,  
  • przez niewygodne, uciskające obuwie, 
  • długotrwałego ucisku np. podczas chodzenia po górach (a głównie schodzenia z nich, wówczas palce się przesuwają do dołu i ciężar się na nich opiera), 
  • nadepnięcia na stopę.  
Paznokcie

Jak może wyglądać krwiak pod paznokciem? 

Krwiak pod paznokciem nie u wszystkich i nie zawsze wygląda tak samo. Może mieć różne odcienie – od bardzo ciemnego, czarnego, przez brązowy, siny, ciemnoczerwony po żółty. Najczęściej kolor się zmienia podczas wchłaniania się krwiaka. Zdarza się jednak, że paznokieć może schodzić, co nie wygląda zbyt estetycznie.  

Na początku pod paznokciem można zauważyć siniaka i czarną plamkę (mniejszą lub większą, w zależności od urazu). Zazwyczaj przynajmniej połowa płytki paznokcia jest zaciemniona. Z czasem może stopniowo odchodzić, odpadać uszkodzony paznokieć. Płytka paznokcia często jest też pęknięta, pofałdowana i chropowata, pojawiają się na niej bruzdy. Przy ucisku pojawia się ból

Kiedy krwiak pod paznokciem zniknie? 

W przypadku niewielkich krwiaków, gdy wiemy, że powstały z powodu stłuczenia, nie ma powodu, by iść do lekarza. Z czasem same znikną, jednak trzeba mieć świadomość, że czas wchłaniania się zależy przede wszystkim od wielkości ciemnej plamki, czyli od rozległości urazu.  

Krwiaki podskórne znikają po kilku tygodniach, jednak krwiaki podpaznokciowe zostają z nami nawet na kilka miesięcy. Przesuwają się bowiem wraz z rosnącym paznokciem, czyli musi cały odrosnąć, by ciemna plamka zniknęła. Paznokcie u rąk rosną średnio od 0,5 do 1,2 mm na tydzień, u nóg nawet do trzech razy dłużej. W związku z tym krwiak pod paznokciem może zniknąć nawet po upływie pół roku.  

kobiece paznokcie

Jak leczyć krwiaka pod paznokciem? 

Czy da się usunąć krwiaka pod paznokciem? Jeśli zmiana zajmuje większą część paznokcia, to należy udać się do chirurga, który prawdopodobnie podczas zabiegu uwolni krew, która nagromadziła się pod płytką.  

Zabieg może być przeprowadzony na dwa sposoby. W przypadku pierwszego płytka paznokcia jest przebijana, a nagromadzona pod nią krew wyciskana. Nie jest to zbyt bolesne i nie wymaga znieczulenia. Nieco inaczej jest w przypadku drugiej metody, która polega na całkowitym usunięciu uszkodzonej płytki paznokcia. Taki zabieg jest przeprowadzany na miejscowym znieczuleniu. Po obu rodzajach zabiegów pacjent musi przyjmować antybiotyk, który zapobiegnie zakażeniu. Czasem lekarz decyduje się na wprowadzenie profilaktyki przeciwtężcowej. 

Ocet jabłkowy

Domowe sposoby na pozbycie się krwiaka pod paznokciem 

Okazuje się, że domowymi sposobami również można pozbyć się krwiaka pod paznokciem. Najpopularniejszą metodą są kompresy z lodu, które warto robić tuż po uderzeniu. Ich zaletą jest też to, że zmniejszają ból. W aptekach można kupić specjalne kompresy żelowe, które łatwo schłodzić i wygodnie się je później przykłada. Sprawdzą się jednak także zwykłe kostki lodu. Nie powinno się jednak przykładać bezpośrednio do skóry, należy zawinąć lód w tkaninę i dopiero przykładać.

Warto też robić okłady z octu jabłkowego, który stymuluje krążenie krwi. Dzięki niemu pod płytką będzie się gromadziło jej mniej, przez co siniak będzie mniejszy. Na krwiak pod paznokciem może też pomóc tymianek, który również pobudza krążenie krwi. Wystarczy robić z niego okłady. Plusem tej metody jest to, że tak jak lód zmniejsza ból. 

W przypadku niewielkich urazów pomocne może być też moczenie palca w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Nie powinno się jednak tego robić, jeśli paznokieć zaczął schodzić lub odpadać. 

Maść na krwiak pod paznokciem 

Gojenie się krwiaka pod paznokciem można przyspieszyć, stosując maść, żel czy krem. Specyfiki zawierają zazwyczaj heparynę. Takie produkty przyspieszają wchłanianie się krwiaków, a do tego zapobiegają przed pojawieniem się zakrzepów. Stosowanie maści, żeli czy kremów należy jednak skonsultować z lekarzem. Specyfik powinien być dobrany do stopnia urazu.  

Krwiak pod paznokciem a czerniak – co powinno zaniepokoić? 

Czerniak podpaznokciowy to dość rzadko występujący nowotwór złośliwy. Stanowi 3,5% wszystkich czerniaków. Jest bardzo groźny, ponieważ przypomina krwiak pod paznokciem i z tego powodu często jest bagatelizowany. 

Czerniak podpaznokciowy najczęściej pojawia się na kciukach lub dużych palcach u stóp, jednak zdarza się też, że pojawia się na innych paznokciach. Jak wygląda? Może przypominać ciemną, brązową bądź czarną smugę na paznokciu lub plamę podobną do siniaka (mimo że wcześniej nie doszło do żadnego urazu). Skóra przy paznokciu może być przyciemniona, a płytka może oddzielać się od łożyska. Niestety rzadko kilka tych objawów występuje jednocześnie. 

W przypadku czerniaka często pojawia się po prostu ciemna plamka, która wygląda jak krwiak. Z tą różnicą, że nie znika mimo upływu czasu. Mimo to wiele osób nie zwraca na nią zbytniej uwagi i uważa, że może nie pamiętać stłuczenia czy przyciśnięcia paznokcia, które miałyby spowodować jej pojawienie się. 

W przypadku podejrzenia, że plamka pod paznokciem może być nowotworem lub w sytuacji, gdy nie znika po kilku tygodniach, należy udać się do dermatologa. Specjalista na podstawie badania dermatoskopowego i biopsji będzie w stanie stwierdzić, czy mamy do czynienia z krwiakiem pod paznokciem powstałym na skutek urazu, czy może z poważniejszą chorobą typu czerniak podpaznokciowy. 

Krwiak pod paznokciem może być niebezpieczny w przypadku cukrzyków 

Krwiak podpaznokciowy może być niebezpieczny w przypadku osób, które chorują na cukrzycę. Szczególnie jeśli pojawia się pod paznokciami u stóp na skutek ucisku obuwia. Dlatego cukrzycy muszą być szczególnie wyczuleni na dobrze dobrane, wygodne buty. Jest to jeden z podstawowych elementów choroby, jaką jest stopa cukrzycowa. Jeśli pojawią się krwiaki pod paznokciami na stopach u cukrzyków, to warto zmienić obuwie i skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, szczególnie jeśli problem powraca. 

Czy manicure hybrydowy może spowodować krwiaka? 

W sieci krąży mnóstwo informacji, że krwiak podpaznokciowy może nastąpić po wykonaniu manicure hybrydowego, czyli tzw. hybryd. Czy to prawda? Może dojść do urazów, deformacji oraz niewielkich uszkodzeń, ale dopiero po nieumiejętnym zdjęciu hybryd.  

Często oprócz krwiaka pod paznokciem pojawia się onycholiza, czyli oddzielenie paznokcia od łożyska. Z tych powodów, często rozwija się też grzybica. Dlatego wówczas warto skontaktować się z lekarzem, który być może zaleci stosowanie preparatów, które zregenerują paznokieć i zwalczą grzybicę.   

Źródła: 

https://apteline.pl/artykuly/krwiak-pod-paznokciem-jak-dlugo-wchlania-sie-krwiak-na-palcu – dostęp: 23.02.2023 r.  

https://podiatrica.pl/krwiak-pod-paznokciem-jak-dlugo-sie-wchlania-i-kiedy-wymaga-konsultacji-z-podologiem/ – dostęp: 23.02.2023 r.  

https://instytutpodologii.pl/podologia/krwiak-podpaznokciowy-usuwanie/ – dostęp: 23.02.2023 r.  

https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/73209,choroby-paznokci – dostęp: 23.02.2023 r.  

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.