5 min.
Rozdwajające się paznokcie – jak walczyć z tym defektem?

Fot. Monet / stock.adobe.com
Rozdwajające się paznokcie wywołują poczucie dyskomfortu u wielu osób. Traktowane są jako defekt estetyczny, który polega na oddzieleniu części płytki paznokcia od łożyska. W wyniku tego procesu paznokcie rozdwajają się, często są łamliwe.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Odżywka na rozdwajające się paznokcie to podstawowe narzędzie pielęgnacji wielu kobiet. Uznają one paznokcie za swoją wizytówkę i starają się jak najlepiej je pielęgnować. Zastrzec jednak trzeba, że paznokcie są właściwie wizytówką każdego człowieka. Zadbane i silne świadczą o dobrym działaniu organizmu, a łamliwe, rozdwajające się i kruche stanowią sygnał, że dzieje się coś złego.
Rozdwajające się paznokcie – przyczyny
Rozdwajające się paznokcie to problem, który ma kilka możliwych źródeł. Jedną z najważniejszych przyczyn jest niedobór w diecie. Paznokcie rozdwajające się często wiążą się z:
- niedoborem cynku w diecie,
- niedoborem witamin A, E, E,
- niedoborem witamin z grupy B (szczególnie ważna w tym kontekście jest biotyna).
Rozdwajające się paznokcie u dziecka mogą stanowić właśnie znak braku cynku w diecie. W efekcie paznokcie nie tylko się rozdwajają, lecz także stają się łamliwe i kruche. Tego typu niedoborom często towarzyszy wypadanie włosów i ich matowienie. Zbyt niski poziom cynku w organizmie wiąże się również z suchością skóry oraz zapaleniami w obrębie jamy ustnej.
Częstą przyczyną rozdwajających się paznokci jest również niewłaściwa ich pielęgnacja. Nieumiejętne przycinanie paznokci, stosowanie metalowego pilnika lub zbyt intensywne opiłowanie płytki. Na rozdwajające się paznokcie ma wpływ również zbyt małe przywiązywanie wagi do ochrony dłoni, zbyt częsty ich kontakt ze środkami chemicznymi, silnymi detergentami.
Przesada w drugą stronę również jest niebezpieczna. Zbyt częsta i intensywna pielęgnacja paznokci, także im nie pomaga – regularne nakładanie mocnych lakierów, stosowanie hybrydy lub akrylu osłabia płytkę paznokcia i doprowadza do jej rozdwajania się.
Bezpośrednią przyczyną rozdwajających się paznokci mogą być również urazy mechaniczne. Silnymi i zdrowym paznokciom nie sprzyja ich obgryzanie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Co na rozdwajające się paznokcie?
Sposób na rozdwajające się paznokcie zależy od przyczyny problemu. Na początku należy więc skupić się na autodiagnozie – zwrócić uwagę na pielęgnację dłoni, regularną troskę o nie, eliminację niezdrowych nawyków, charakterystykę codziennej diety. W zależności od źródła problemu należy wprowadzić konkretne zmiany. Hybrydy na rozdwajające się paznokcie nie działają najlepiej, być może więc warto rozważyć przerwę od wykonywania tego typu manicure’u.
Jeśli źródłem rozdwajających się paznokci jest brak witaminy A, E lub C, należy uzupełnić swoją dietę o:
- marchew, natkę pietruszki, szpinak, morele – witamina A,
- jajka, orzechy, pestki dyni – witamina E,
- natkę pietruszki, cytrusy, kiszoną kapustę – witamina C.
Brak cynku można uzupełnić, włączając do diety rośliny strączkowe, mleko oraz produkty zbożowe. Biotyna z kolei znajduje się w wątróbce. Jeśli ktoś jej nie lubi, możne włączyć do diety większe ilości orzechów, sardynek, szpinaku i pomidorów.
Domowe sposoby na rozdwajające się paznokcie
Odżywka do rozdwajających się paznokci to oczywiście wartościowy produkt. Aby miał on szansę zadziałać, należy najpierw wprowadzić kilka dobrych nawyków dotyczących pielęgnacji dłoni:
- metalowy pilnik warto zastąpić jego szklaną lub papierową wersją,
- należy regularnie kremować dłonie,
- prace domowe należy wykonywać w rękawiczkach, szczególnie jeśli zadania te wymagają kontaktu z detergentami,
- prace zewnętrzne warto wykonywać w rękawicach ochronnych.
Leki na rozdwajające się paznokcie to przede wszystkim tabletki bazujące na wyciągu ze skrzypu polnego oraz suplementacji witamin A, E i C. Przed sięgnięciem po tabletki warto jednak spróbować herbaty ze skrzypu polnego. Dłonie zaś warto pielęgnować z wykorzystaniem domowego olejku do paznokci. Doskonała odżywka do paznokci rozdwajających się to mieszanka octu jabłkowego i soku z cytryny. Dobrze sprawdza się także podgrzana oliwa z kilkoma kroplami witamin A i E.
Rozdwajającym się paznokciom warto zafundować także intensywną nocną kurację nawilżającą. Na mocno natłuszczone kremem do rąk, oliwą lub specjalnym olejkiem dłonie należy założyć ciepłe, bawełniane rękawiczki. Trzeba je pozostawić na dłoniach całą noc.
Zobacz także
Rozdwajające się paznokcie – z czego zrezygnować?
Rozdwajające się paznokcie skłaniają do rezygnacji z używania silnych lakierów, hybrydy i akrylu. Warto zrezygnować również z acetonowych zmywaczy do paznokci. Tego typu zmywacze są oczywiście bardzo skuteczne, ale zawarty w nich aceton negatywnie oddziałuje na płytkę paznokcia.
Rozdwajające się paznokcie – przyczyny chorobowe
Leki na rozdwajające się paznokcie nie pomagają, zmiana nawyków żywieniowych nie przynosi widocznych efektów, a wprowadzone rytuały pielęgnacyjnie zdają się jedynie maskować problem? W takiej sytuacji warto udać się do lekarza i skonsultować ten problem. Poza typowymi, wskazanymi powyżej przyczynami rozdwajających się paznokci można również wskazać:
- zaburzenia endokrynologiczne i hormonalne,
- zaburzenia układu krążenia,
- dnę moczanową,
- zakażenie grzybicze,
- łuszczycę,
- liszaja płaskiego,
- kontaktowe zapalenie skóry.
W każdym z tych przypadków konieczne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023