Przejdź do treści

Krótkie wędzidełko – co to jest, kiedy należy je podciąć i jak przebiega zabieg?

Krótkie wędzidełko. Co to jest wędzidełko, kiedy należy je podciąć i jak przebiega zabieg? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
10 rzeczy, za które podziękują ci twoje oczy
Ile spać, żeby się wyspać? Najzdrowsze pozycje do spania
„Zbyt dużo seksu, za mało soku z żurawiny”. Obalamy mity o zapaleniu pęcherza
Kąpiel z dreszczykiem, czyli co na nas czeka na publicznych kąpieliskach?
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka

Czasem daje o sobie znać nieznaczną tylko wadą wymowy, innym razem utrudnia ruchy języka i jedzenie. Wędzidełko języka, bo o nim mowa, coraz częściej jest podcinane już u niemowląt, by ułatwić (a często umożliwić) świeżo upieczonym mamom karmienie naturalne i zapobiec rozwojowi wad szczęki oraz nieprawidłowościom wymowy na późniejszym etapie życia dziecka.  

Wędzidełko języka i jego rodzaje 

Wędzidełko języka to włóknista błona, która łączy ze sobą struktury jamy ustnej. Z uwagi na występowanie, możemy wyróżnić kilka typów wędzidełka: 

 • Wędzidełko podjęzykowe – łączy dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Zwykle, gdy specjalista zaleca podcinanie wędzidełka ma na myśli właśnie to pod językiem. Jeśli chcesz je zobaczyć u siebie, unieś jego czubek do góry ku podniebieniu. Jeśli możesz dotknąć je bez trudu, najprawdopodobniej twoje wędzidełko podjęzykowe jest prawidłowo rozwinięte. 
 • Wędzidełko górne – trójkątny fałd skóry, który dzieli przedsionek jamy ustnej na lewą i prawą część. Jeśli jest przerośnięte – powoduje diastemę.
 • Wędzidełko dolne – a właściwie wędzidełko wargi dolnej to fałd skórny ulokowany poniżej siekaczy. Jest niemal niewidoczny, dlatego może być dla ciebie zaskakujące, ze wyróżnia się tę część anatomiczną jamy ustnej.
 • Wędzidełko policzkowe – to ledwie wyczuwalny fałd skórny, który możesz znaleźć po wewnętrznej stronie policzków na linii zębów górnej szczeki. Wspomaga utrzymanie właściwego napięcia mięśni szczęki, aby przeżuwanie pokarmów przebiegało sprawnie. 

 

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Krótkie wędzidełko języka – rozpoznanie  

Krótkie wędzidełko to problem, który dotyczy około 10,7 proc. populacji, w tym przede wszystkim chłopców. Mowa wówczas o ankyloglosji. Niekiedy wędzidełko u niemowlaka czy starszych dzieci (a nawet dorosłych, którzy nie  zostali dotychczas zdiagnozowani i poddani zabiegowi frenotomii) okazuje się za krótkie. Wczesne postawienie diagnozy pozwala zapobiec kształtowaniu się nieprawidłowości w podstawowych funkcjach jamy ustnej i ruchach języka oraz błędnej artykulacji.     

Objawami, które powinny zachęcić do wizyty u specjalisty (z własnym przypadkiem lub z dzieckiem) są m.in.: 

 • utrudnione unoszenie języka w stronę podniebienia, 
 • wgłębienie na końcu języka, co nadaje mu kształt serca, 
 • anemizacje w jamie ustnej, czyli białe plamy świadczące o punktowym niedokrwieniu.

Ponadto u noworodków po karmieniu mogą pojawiać się pęcherzyki na wargach. Świadczy to o dużym wysiłku, jaki maluch musi wkładać w zasysanie brodawki sutkowej lub smoczka butelki i połykanie pokarmu. W przypadku, gdy noworodek ma bardzo krótkie wędzidełko, może mieć też cofniętą szczęką, co często całkowicie uniemożliwia karmienie naturalne. Również podawanie mieszanki mlekozastępczej w butelce sprawia, że maluch wielokrotnie krztusi się podczas jedzenia i bardzo szybko męczy. W efekcie więc je mniej, niż potrzebuje jego organizm, przez co też wolniej przybiera na wadze. 

 

młoda kobieta

Podcinanie wędzidełka – dlaczego nie należy odwlekać zabiegu? 

Krótkie wędzidełko rodzi szereg konsekwencji dla prawidłowego funkcjonowania jamy ustnej: 

 • zaburzenie odruchu ssania u noworodków, niemowląt i dzieci; 
 • powstawanie wad zgryzu; 
 • nieprawidłowa artykulacja (wady wymowy); 
 • utrwalanie nieprawidłowego ssania, połykania oraz żucia; 
 • rozwój próchnicy i chorób przyzębia, zaniki kostne; 
 • szczękościsk; 
 • asymetria warg; 
 • trudność w całowaniu; 
 • nieudolne wysuwanie protezy zębowej. 

 

Dziewczynka w bluzce w paski ćwiczy wymowę z panią logopedą w żółtej bluzce, która pokazuje jej, jak nelży układać policzki do prawidłowej wymowy.

Podcięcie wędzidełka języka – jak przebiega zabieg? 

Zabieg podcinania wędzidełka nazywa się frenotomią. Pokutuje mit, że błona łącząca dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej rozciąga się z czasem – nie jest to prawdą. Tylko zabieg i podcięcie wędzidełka pod językiem jest w stanie nadać mu swobodę ruchów. 

Ile trwa zabieg?  

Frenotomia to procedura, która trwa zaledwie kilka minut i wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. U niemowląt stosowany jest żel znieczulający, a u starszych dzieci i dorosłych wykonuje się dodatkowo zastrzyk. Jeśli więc zastanawiasz się, czy podcięcie wędzidełka boli – odpowiedź brzmi: nie! Jest to jednak dosyć stresujące wydarzenia, szczególnie dla małych dzieci. Tym bardziej warto je wykonać jak najwcześniej, czyli w pierwszych miesiącach życia. 

Kto podcina wędzidełko?  

Zabieg wykonuje laryngolog, stomatolog albo chirurg po uprzedniej konsultacji logopedycznej lub logopedyczno-laryngologicznej. Dlaczego aż dwóch specjalistów jest tak ważnych dla pełnej diagnostyki? Logopeda ocenia jaki wpływ istniejąca wada może mieć na rozwój mowy, natomiast laryngolog ocenia ruchomość języka i samego wędzidełka oraz planuje sposób wykonania cięcia.  

Metody 

Jedni specjaliści sięgają po metodę laserowego podcinanie wędzidełka, a inni posiłkują się skalpelem. Obie metody są skuteczne. Zaletą lasera jest bezkrwawy przebieg zabiegu. Niestety, można go wykorzystywać u dzieci powyżej 3 roku życia. 

Wędzidełko języka po zabiegu 

Po podcięciu w miejscu naruszenia tkanki możliwe jest odczuwanie pieczenia. Dlatego nie zawsze w tym dniu wskazane jest wykonywanie ćwiczeń zapobiegających ponownemu zrośnięciu się wędzidełka oraz usprawniających pracę języka. Zestaw ćwiczeń jest dobierany indywidualnie do każdego pacjenta, w zależności od stopnia skrócenia wędzidełka i kondycji języka.  

Podcinanie wędzidełka języka – cena  

Rozpiętość cen za wykonanie zabiegu podcięcia wędzidełka u dziecka lub osoby dorosłej waha się od stu do nawet kilkuset złotych. Wszystko to zależy od miasta jego przeprowadzenia, renomy specjalisty i wybranej metody. 

Za podjęcie wędzidełka skalpelem niekiedy można zapłacić zaledwie 100 zł, natomiast w przypadku laserowego podcięcie wędzidełka ceny zaczynają się od 300 zł. Możesz też zdecydować się na podcięcie wędzidełka w ramach ubezpieczenia NFZ. Wiąże się to jednak zwykle z długim czasem oczekiwania na wykonanie zabiegu. 

 

Bibliografia 

 1. D. Pluta-Wojciechowska, B. Sambor, O różnych typach skróconych wędzidełek języka, ich ocenie i interpretacji wyników badań w logopedii, http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-59f8027a-9b97-45a9-aa9e-18dfcc0d245c/c/czas_45_2016_7art.pdf, dostęp: 7.06.2022 r. 
 2. K. Stańczyk, E. Ciok, Ankyloglosja – przegląd piśmiennictwa, „Forum Ortodontyczne” 2015, nr 11, s. 123–133.  
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Stridor, czyli świst przy oddychaniu, którego nie warto bagatelizować!

„Słowami nazywamy to, co już wiemy, natomiast ciało ma dostęp do treści, które są w nas tajemnicą”. O mocy terapii tańcem mówi Katarzyna Dańska

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Bezradni, zależni, słabi. Tacy będą dorośli wychowywani przez helikopterowych rodziców. Ostrzega Milena Wojnarowska, psycholożka

„Wzięłam tyle hormonów, że powinnam nimi sikać” – Dorota Wellman o trudnej drodze do macierzyństwa

Narkoza - co warto o niej wiedzieć? / istock

Narkoza – wszystko, co chciałabyś o niej wiedzieć, ale boisz się zapytać

matka z dorosłą córką

„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

Cefalometria – co to jest, wskazania, przeciwskazania, cena

Muzykoterapia – dla dzieci i dorosłych. Czy muzyką można wyleczyć depresję?

Kiretaż dziąseł – jak przebiega oczyszczanie kieszonek dziąsłowych?

Dentystka obawiała się, że otyła kobieta popsuje jej fotel. „Nikt mnie tak nigdy nie potraktował”- mówi zszokowana pacjentka

„Zdarzało się, że nie szłam do pracy, bo nie mogłam przestać się masturbować. Jestem uzależniona od seksu i miłości”

Zębina – budowa, rodzaje. Zapalenie miazgi i nadwrażliwość zębów

Choroby przyzębia – rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Leczenie stomatologiczne / pexels

Jakiego leczenia lepiej unikać? Wyjaśnia Anna Kuśnierczak, czyli „Stomatolog Dobra Rada”

Płytka nazębna, uśmiechnięta kobieta

Płytka nazębna – co to jest, jak powstaje i jak ją usunąć

Hipoplazja szkliwa

Hipoplazja szkliwa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Dziecko na badaniu krtani

Krup – objawy zapalenia krtani u dziecka i sposoby leczenia

Marta Daraszkiewicz-Kalupa, psychoedukatorka /fot. archiwum prywatne

„Trauma pokoleniowa to dług, który zaciągnęli nasi przodkowie. Jeśli go nie spłacimy, przekażemy go kolejnym pokoleniom” – mówi Marta Daraszkiewicz-Kalupa

Adriana Klos /fot. archiwum prywatne

Jak być szczerą ze sobą? „Uznanie prawdy bywa bolesne, ale pozwala na rozwój” – mówi psychoterapeutka Adriana Klos

Carolina Const, pierwsza polska trenerka jogi świadomej traumy/fot. Radek Zawadzki

„Joga świadoma traumy pozwala odzyskać dostęp do ciała, poczuć się w nim bezpieczniej” – mówi Carolina Const

Domowe sposoby na ból gardła – który wybrać, jak leczyć?

Lukasz Sakowski, fot. archiwum prywatne

„W pseudonaukę częściej wierzą osoby wykształcone, z dużych miast. Gorzej wykształceni nie kontestują ugruntowanej wiedzy”. Z Łukaszem Sakowskim rozmawiamy o jego „Bioksiążce”

W czasie miesiączki nie można usuwać zębów? Anna Kuśnierczak obala mity związane ze stomatologią

W czasie miesiączki nie można usuwać zębów? Anna Kuśnierczak obala mity związane ze stomatologią

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

×