Przejdź do treści

Wypalenie rodzicielskie w czasie pandemii. Psycholożka podpowiada, jak sobie z nim poradzić

Wypalenie rodzicielskie w czasie pandemii. Psycholożka radzi, jak sobie z nim poradzić / iStock
Wypalenie rodzicielskie w czasie pandemii. Psycholożka radzi, jak sobie z nim poradzić / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Badania mówią, że już 20 proc. Polaków ma objawy ostrego stresu pandemicznego. Ta trudna sytuacja szczególnie dotyka rodziców, którzy łącząc zdalną pracę zawodową z opieką nad dziećmi i edukacją online, czują się wypaleni, przemęczeni i zrezygnowani. Jak temu zaradzić? Psycholog Joanna Węglarz udziela 10 praktycznych rad, jak odzyskać radość z życia i czasu spędzanego z dzieckiem.

Wypaleni rodzice, czyli jacy?

Wypalenie rodzicielskie wynika z tego, że sił i zasobów jest mniej niż potrzeb. Szczególnie to widać podczas pandemii, gdyż rodzice pozbawieni pomocy dziadków, niań i szkoły, sami muszą dźwigać ciężar opieki nad dziećmi. Do tego dochodzi jeszcze własna praca zdalna, brak poczucia bezpieczeństwa finansowego i zdrowotnego, utrata lub ograniczenie możliwości rozwoju osobistego, a także izolacja społeczna. Te wszystkie czynniki mogą wywołać wypalenie rodzicielskie, które dotyczy trzech obszarów:

 • wyczerpania psychofizycznego, gdy rodzic czuje się stale zmęczony, zniechęcony, a sen czy wypoczynek nie regeneruje jego sił;
 • nieefektywności – zarówno tej realnej, jak i poczucia braku bycia skutecznym i efektywnym rodzicem;
 • dystansu emocjonalnego w stosunku do dziecka, partnera a czasem i innych osób. Taka osoba może zamknąć się w sobie i odizolować emocjonalne od bliskich.

Skąd bierze się wypalenie rodzicielskie?

Przyczyn wypalenia rodzicielskiego może być kilka:

 • brak wystarczających zasobów emocjonalnych, które mogą wynikać z trudnego dzieciństwa, problemów emocjonalnych, braku wsparcia w partnerze czy przeciążenia codziennymi problemami;
 • wysokie oczekiwania społeczne, zarówno zewnętrzne, czyli wymagania otoczenia, jak i wewnętrzne – związane z pewną dozą perfekcjonizmu i kontroli;
 • poczucie osamotnienia i utraty autonomii mogą spowodować, że rodzic czuje się zredukowany do roli osoby opiekującej się i takiej, która musi być zawsze odpowiedzialna.

– Pandemia to czas, kiedy możemy czuć się przygnębieni, bezsilni i osamotnieni. Przedłużająca się sytuacja osłabiła nasze poczucie bezpieczeństwa oraz przynależności. Wiele osób nie potrafi się odnaleźć w nowej rzeczywistości i tęskni za wieloma aspektami życia sprzed pandemii. Może to powodować, że zaradne osoby nie radzą sobie w tej trudnej sytuacji, a widmo pandemii, której końca nie widać, może tylko pogarszać ich stan psychofizyczny podkreśla Joanna Węglarz, psycholożka i specjalistka psychologii klinicznej, wykładowczyni akademicka i terapeutka EMDR ze Studia Psychologicznego.

10 porad dla wypalonych rodziców

– Warto wziąć pod uwagę, że czas na przeczekanie się skończył, COVID-19 zostanie z nami na dłużej i teraz należy szukać nowych sposobów na działanie. Inaczej nasze życie stanie się jeszcze trudniejsze lub nie do zniesienia – mówi Joanna Węglarz.

I podpowiada, jak sobie poradzić z wypaleniem rodzicielskim:

 1. Określ swoje emocje i nie próbuj im zaprzeczać.
 2. Sprawdź swoje zasoby zastanów się, na kogo ze znajomych możesz liczyć, a kto być może odbiera ci energię.
 3. Dbaj o zdrowy balans pomiędzy pracą i życiem rodzinnym.
 4. Naucz się odpuszczać – wybierz jeden dzień w tygodniu, w którym pozwolisz sobie na urlop od  niektórych obowiązków.
 5. Pamiętaj o zdrowym egoizmie – zadbaj o 15-30 minut dla siebie każdego dnia.
 6. Szukaj tego co, daje ci radość.
 7. Praktykuj wdzięczność – postaraj się każdego dnia znaleźć choć jedną rzecz, za którą możesz być wdzięczna.
 8. Stosuj metody relaksacyjne np. ćwiczenia oddechowe lub mindfulness.
 9. Pielęgnuj swoje hobby, ale też dbaj o nowe rytuały i sposoby na spędzanie czasu.
 10. Pamiętaj, że nie musisz być idealnym rodzicem.

 

Materiał powstał przy współpracy ze studiem psychologicznym Joanny Węglarz.


Joanna Węglarz – ma ponad 17 lat doświadczenia w pracy z dziećmi i młodzieżą i osobami dorosłymi. Psycholog, specjalista psychologii klinicznej, wykładowca akademicki, trener i terapeuta EMDR. Jest także autorką wielu programów szkoleniowych oraz współautorką trzch książek „Mruczący Kotek. Zajęcia relaksacyjne dla przedszkolaków”, „Wspólna przygoda. Zestaw do prowadzenia umiejętności społecznych” oraz „Trening Umiejętności Społecznych dzieci i młodzieży Przewodnik dla terapeutów”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: