Przejdź do treści

Transpłciowa kobieta będzie mogła zostać matką? Narendra Kaushik, lekarz z Indii, chce przeszczepiać macicę

Przeszczep macicy to szansa dla kobiet transpłciowych na posiadanie dziecka\ Zdj. ilustracyjne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Transpłciowa kobieta to taka, której przypisano płeć męską przy urodzeniu, ale która postanawia żyć w zgodzie z odczuwaną przez nią żeńską tożsamością płciową. Dziś przed taką osobą stoi szansa na macierzyństwo. A to wszystko dzięki lekarzowi z Indii, który przeszczepi macicę pacjentce. – Jestem bardzo, bardzo optymistyczny – podkreśla doktor Narendra Kaushik w jednym z wywiadów.

„Mamy swoje plany i jesteśmy w tym bardzo optymistyczni”- mówi lekarz z Indii

Jeśli operacja się uda, kobiety transpłciowe będą mogły mieć dzieci. O ile naturalne zajście w ciążę jest wykluczone, o tyle z powodzeniem można będzie u nich zastosować zabieg in vitro. Matki będą mogły też urodzić siłami natury. Eksperymentalnej operacji chce się podjąć doktor Narendra Kaushik z New Delhi.

Organ będzie pochodził albo od martwego dawcy, albo od kobiety, której macica została usunięta w procesie stawania się mężczyzną.

Dr Kaushik, który jest chirurgiem plastycznym, kosmetycznym i rekonstrukcyjnym oraz ma 15-letnie doświadczenie w wykonywaniu korekty zmiany płci, powiedział, że jest „bardzo, bardzo optymistyczny”.

 „Każda kobieta transpłciowa chce być jak najbardziej kobieca. Chce być matką. Drogą do tego musi być przeszczep macicy. Tak jak przeszczepia się nerkę albo inny narząd”- stwierdził w wywiadzie dla Mirror.

Czy została wyznaczona data operacji? Lekarz w rozmowie z mediami, zaznacza, że nie ma jeszcze dokładnego harmonogramu. Powiedział także, że jego klinika Olmec – The Premier Transgender Surgery Institute z siedzibą w New Delhi może rywalizować z Bangkokiem w kwestii operacji korekty płci. Przyznał też, że 20 procent jego pacjentów to ludzie z różnych krajów, w tym wielu z Wielkiej Brytanii.

Przeszczep macicy klinika wyceniła na około 50 000 funtów. Procedura in vitro (IVF) kosztuje tam ponad 5000 funtów za cykl leczenia.

Jest ryzyko powikłań

O ile operacja korekty płci nie jest niczym nowym, o tyle przeszczepy macicy z udziałem osób transpłciowych budzą wątpliwości. Już raz podjęto się takiej próby. Pacjentką była duńska artystka Lili Elbe, która zmarła kilka miesięcy po zabiegu. Operacja została przeprowadzona w 1931 roku.

Lekarze twierdzą, że postęp w medycynie sprawia, iż tym razem operacja może zakończyć się sukcesem. Trzeba jednak liczyć się z powikłaniami, takimi jak: odrzucenie narządu, infekcje dróg moczowych, zakrzepy krwi i wewnętrzne siniaki oraz skutki uboczne przyjmowania immunosupresantów.

 


źródło:www.lbc.co.uk, www.dailymail.co.uk, www.mirror.co.uk

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.