Ewa Wojciechowska Wyjątkowa operacja z udziałem jedynego w Polsce robota MazorX. Sztuczna inteligencja pomogła zoperować kręgosłup pacjentki Tarnowscy lekarze wykonali niezwykłą operację z udziałem robota MazorX. Sztuczna inteligencja pomogła w zoperowaniu mieszkanki Koszyc Wielkich, która zmaga się ze zwyrodnieniem kręgosłupa. "Wiedziałam, że jestem w dobrych… 27.01.2023 3 min.
Aleksandra Tchórzewska Dziewięciolatka dostała nowe serce. Kardiochirurg: „Rozmowy z rodzicami zmarłych dzieci są bardzo trudne, ale te małe serduszka również są potrzebne” Lena ma 9 lat. Żeby mogła żyć dalej, konieczny był przeszczep serca. Tej operacji podjęli się lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (UCK WUM). Po raz pierwszy w historii tej placówki… 25.01.2023 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk Lekarze z Gdańska przeprowadzili jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów usunięcia endometriozy. Wykorzystali innowacyjną metodę W Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku z powodzeniem odbyła się bardzo trudna, jedna z najbardziej zaawansowanych endoskopowo, operacja usunięcia endometriozy. Do zabiegu lekarze operujący pacjentkę wykorzystali swoje doświadczenie… 23.01.2023 5 min.
Aleksandra Tchórzewska Mały Antoś wreszcie zobaczy świat. Spektakularny sukces polskich lekarzy Rocznemu Antoniemu lekarze Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach przeszczepili rogówki obu oczu. Chłopiec urodził się niewidomy. Operacja przebiegła bez komplikacji. Edyta Stasiak, mama chłopca, długo szukała ratunku dla… 16.01.2023 3 min.
Ewa Wojciechowska Niezwykła operacja w Ukrainie z asystą saperów. W ciele żołnierza utknął niewybuch W asyście saperów lekarze usunęli z ciała ukraińskiego żołnierza pocisk z granatnika, który nie wybuchł. Mały błąd mógł pozbawić życia nie tylko pacjenta, ale wszystkich obecnych przy zabiegu. Operacja się udała, a… 10.01.2023 2 min.
Ewa Wojciechowska Niezwykła operacja mózgu na przytomnej pacjentce. Na sali potrzebny był tłumacz Neurochirurdzy ze szpitala w Lublinie przeprowadzili wyjątkową operację na otwartym mózgu. Pacjentka podczas zabiegu była przytomna i wykonywała polecenia lekarzy. Na sali potrzebny był również tłumacz, ponieważ chora nie mówi w… 24.11.2022 3 min.
Aleksandra Tchórzewska Wielki sukces lekarzy z Warszawy. Dzięki zastosowaniu nowatorskiej metody uratowali 13-latka po ostrym udarze mózgu 13-letni chłopiec to najmłodszy pacjent w Polsce, u którego zastosowano trombektomię mechaniczną. Żeby zastosować tę metodę, liczy się czas: jest na to zaledwie sześć godzin od chwili wystąpienia pierwszych neurologicznych… 22.11.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka wykonali pionierską operację guza mózgu bez otwierania czaszki. „Niesamowite, jak rozwija się medycyna” W Centrum Zdrowia Dziecka 10-letni Natan przeszedł operację usunięcia guza mózgu metodą, która do tej pory używana była głównie w przypadku nowotworu wątroby. Zabieg przeszedł pomyślnie, a chłopiec jest już w domu.… 27.10.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk We Włoszech odbyła się nietypowa operacja usunięcia guza mózgu. Pacjent był świadomy i grał na saksofonie To, co miało miejsce w rzymskim szpitalu Paideia International Hospital, to prawdziwy triumf medycyny. Z powodzeniem wykonano operację, podczas której 35-letni pacjent był świadomy i, co więcej, zagrał w jej trakcie m.in. motyw… 17.10.2022 4 min.
Justyna Mazur Obrzezanie – wskazania, przeciwwskazania, przebieg zabiegu usunięcia napletka 29.08.2022 5 min.
Aleksandra Tchórzewska W sercu miał 5-centymetrowy drut. Lekarze uratowali pięciolatka 5-letni pacjent Kliniki Kardiochirurgii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi powoli wraca do zdrowia po traumatycznym wydarzeniu. I może mówić o dużym szczęściu. Gdyby nie błyskawiczna pomoc pogotowia ratunkowego i… 25.08.2022 4 min.
Magdalena Bury Polski chirurg usunął ponad 10 tys. pęcherzyków żółciowych. To najprawdopodobniej rekord świata Pionier chirurgii laparoskopowej, prof. dr hab. n. med. Andrzej Modrzejewski, ma na swoim koncie ponad 10 tys. operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową. "Nasz pionier chirurgii laparoskopowej w Polsce… 02.08.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Pacjentka grała na skrzypcach w trakcie operacji usunięcia guza mózgu. „Niesamowity pokaz mocy nauki!” Koncert skrzypcowy na sali operacyjnej? Być może brzmi to surrealistyczne, ale właśnie tak wyglądał zabieg usunięcia guza mózgu Dagmary Turner, która na co dzień gra w operze. Wcale jednak nie chodziło o to, żeby umilić… 27.07.2022 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk „Nie mogłam sobie przypomnieć nawet własnego imienia. Były takie chwile, że nie chciałam żyć” – mówi Emilia Clarke o afazji "To niezwykłe, że jestem w stanie mówić, nawet elokwentnie, i żyć zupełnie normalnie, bez żadnych konsekwencji" - mówi Emilia Clark o afazji. Aktorka przeszła trzy operacje mózgu i miała aż dwa tętniaki. 19.07.2022 4 min.
Natalia Suchocka Zrosty po operacji – jak wykryć, czym są i czy bolą? Jak zapobiegać ich powstawaniu 15.07.2022 5 min.
Aleksandra Tchórzewska Takiego prezentu ślubnego się nie spodziewał. Teraz może rozpocząć nowe życie 47- letni Włoch dwa miesiące temu został ojcem. Jednak nie miał okazji nacieszyć się nową rolą w swoim życiu, bo przeszedł ciężki zawał. Rokowania były złe, a jego stan krytyczny. Postanowił na łożu śmierci ożenić się… 06.07.2022 3 min.
redakcja Hello Zdrowie Narkoza – wszystko, co chciałabyś o niej wiedzieć, ale boisz się zapytać Panicznie boisz się dentysty? Przed tobą długi, rozległy zabieg stomatologiczny? Ratunkiem może być leczenie u stomatologa pod narkozą. Dowiedz się, na czym ono polega. Wszystko wyjaśnia dr Tomasz Kubik, anestezjolog z Medicover… 25.05.2022 6 min.
Aleksandra Tchórzewska Gdyby nie wizyta w salonie fryzjerskim, nie wiedziałaby, na co choruje. Teraz chce uświadamiać innych Ta historia mogłaby nie mieć szczęśliwego zakończenia, gdyby nie czujność i uważność fryzjerki. Jej klientka miała dziwną zmianę na skórze głowy, ale zbagatelizowała problem. Była pewna, że to syn zrobił żart i… 23.05.2022 3 min.
Aleksandra Tchórzewska Transpłciowa kobieta będzie mogła zostać matką? Narendra Kaushik, lekarz z Indii, chce przeszczepiać macicę Transpłciowa kobieta to taka, której przypisano płeć męską przy urodzeniu, ale która postanawia żyć w zgodzie z odczuwaną przez nią żeńską tożsamością płciową. Dziś przed taką osobą stoi szansa na macierzyństwo. A to… 10.05.2022 3 min.
Ewa Wojciechowska Lekarze uratowali życie ukraińskiemu żołnierzowi. Wyjęli kulę z bijącego serca Niesamowite nagranie trafiło do mediów społecznościowych. Widać na nim, jak chirurdzy w kijowskim szpitalu w trakcie operacji wyciągają kulę z wciąż bijącego serca ukraińskiego żołnierza. Mężczyzna został postrzelony w… 14.04.2022 3 min.
Aleksandra Tchórzewska „Chciałabym jeszcze chwilę pożyć, bo wciąż mam dużo rzeczy do zrobienia”. Anna Dymna o problemach ze zdrowiem Anna Dymna, mimo dojrzałego wieku, nie zwalnia tempa. Aktorka od lat jest zaangażowana w działalność charytatywną. W jednym z niedawnych wywiadów wyznała jednak, że ma poważne problemy ze zdrowiem. - Nieustannie toczę zapasy z… 25.03.2022 3 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Chirurgia jednego dnia jest dla pacjentów korzystna, ale nie wszyscy są na nią mentalnie przygotowani” – mówi prof. Maciej Kielar 26.01.2022 8 min.
Patrycja Nawojowska Zespół Nelsona – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie Zespół Nelsona może wystąpić po usunięciu nadnerczy u osób leczonych z powodu choroby Cushinga. Charakterystycznym objawem choroby jest guz przysadki wydzielający hormon ACTH (kortykotropinę). Rozrastający się guz powoduje… 09.11.2021 4 min.
Natalia Suchocka Badanie płynu opłucnowego – wskazania, wyniki, przebieg Badanie płynu opłucnowego przeprowadza się wtedy, gdy istnieje podejrzenie jego występowania w nadmiernej ilości pomiędzy blaszkami opłucnej. Jego obecność świadczy zazwyczaj o poważnej chorobie, choć przyczyny jego pojawienia… 15.09.2021 6 min.
Ewa Wojciechowska Izrael. Lekarze rozdzielili bliźniaczki syjamskie zrośnięte głowami Po ponad 12-godzinnej operacji w Izraelu udało rozdzielić się roczne bliźniaczki syjamskie, które były zrośnięte głowami. Przy zabiegu obecnych było 50 osób, a dziewczynki przygotowywały się do niego miesiącami. 06.09.2021 3 min.
Natalia Suchocka Wideotorakoskopia – co to jest? Wskazania, przebieg Wideotorakoskopia umożliwia zajrzenie lekarzom do wnętrza klatki piersiowej oraz ocenę znajdujących się w niej narządów. Wielu pacjentom zapewnia natomiast wiele korzyści. W porównaniu do torakotomii, związana jest jedynie z… 16.08.2021 5 min.
Patrycja Nawojowska Endoskopia jelita cienkiego i grubego – wskazania i przebieg Endoskopia jelita cienkiego i grubego to badania diagnostyczno-terapeutyczne wykorzystywane w gastroenterologii. Gastroskopia i enteroskopia pozwalają na obrazowanie jelita cienkiego, natomiast kolonoskopia (rektosigmoidoskopia i… 12.08.2021 5 min.
Ewa Wojciechowska Nowatorska operacja gdańskich lekarzy. „Jesteśmy w tego typu zabiegach liderami w skali światowej” Dziewczynka w wyniku wypadku samochodowego doznała poważnego uszkodzenia, w którym doszło do oderwania głowy od kręgosłupa. "Kiedy zobaczyliśmy wyniki badań obrazowych Martynki byliśmy przerażeni" 09.08.2021 3 min.
Milena Marchewka Rewaskularyzacja laserowa – wskazania, przygotowanie, przebieg Rewaskularyzacja laserowa to rodzaj inwazyjnego zabiegu, który może zostać przeprowadzony u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca i objawami w postaci napadowych bólów w klatce piersiowej. Wyróżniamy dwa typy rewaskularyzacji… 25.07.2021 4 min.
Urszula Gruszka Czy można żuć gumę przed operacją? Wyjaśnia anestezjolog Czy można żuć gumę przed zabiegiem? Zapytałyśmy o to anestezjolog Joannę Janowicz. 20.06.2021 3 min.
Anna Sierant „Opieka zdrowotna nad mężczyznami w Polsce jest deficytowa” – mówi dr. n. med. Paweł Salwa 22.02.2021 12 min.
Natalia Suchocka Endarterektomia – co to jest, przebieg zabiegu, wskazania Endarterektomia to zabieg, który po raz pierwszy został wykonany w połowie XX w. Okazuje się, że wciąż jest ona bardzo skuteczna u pacjentów z przebytymi incydentami neurologicznymi ze strony ośrodkowego układu nerwowego oraz u… 07.01.2021 5 min.
Milena Marchewka Przetoka odbytu – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie Przetoka odbytu to kanał pomiędzy odbytem a skórą znajdującą się w jego okolicy. Jako główną przyczynę wystąpienia zmiany wskazuje się ropień, który powstaje na skutek infekcji bakteryjnej. Operacja jest jedynym skutecznym… 23.12.2020 5 min.
Patrycja Nawojowska Krwiak podtwardówkowy – przyczyny, objawy i leczenie Krwiak podtwardówkowy to nagromadzenie się wynaczynionej krwi pod oponą twardą. Przyczyną krwawienia w większości przypadków jest uraz głowy powstały na skutek uderzenia lub wypadku komunikacyjnego. Charakterystyczne objawy… 18.12.2020 5 min.
Zuzanna Kowalewska Znieczulenie ogólne – przeciwwskazania, skutki uboczne Znieczulenie ogólne to połączenie leków, które podane w odpowiedniej ilości wprowadzają pacjenta w stan głębokiego snu. Znieczulenie ogólne stosowane jest przed operacją bądź zabiegiem. W znieczuleniu ogólnym nie odczuwa się… 16.08.2020
Magdalena Bury Religa i Zembala znowu przy stole operacyjnym. Synowie poszli w ślady znanych ojców "Nasi ojcowie zmienili obraz polskiej chirurgii serca, tworząc nowoczesną specjalizację, której ramy wychodzą poza klasyczny nóż i szew. Dziś zespół Religa/Zembala pokazał siłę wzajemnej współpracy" - pisze Michał Zembala,… 05.08.2020 2 min.
Anna Jastrzębska Tatiana Okupnik o przebytej waginoplastyce: „Na swoje krocze mówiłam 'dół’, 'podwozie’, uważałam, że jest brzydkie” Tatiana Okupnik kolejny raz zdobyła się na szczere wyznanie. W rozmowie z ginekolożką dr Małgorzatą Uchman-Musielak 41-latka przyznała, że przeszła zabieg waginoplastyki. "Wiem, jak diametralną różnicę w jakości życia… 28.07.2020 4 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska Maja Kapłon z „The Voice” z nowym kręgosłupem. „Nie wiem, jak żyje się w świecie, w którym jestem zdrowa” Na początku marca znana z programu „The Voice of Poland” piosenkarka Maja Kapłon przeszła dwie ratujące życie operacje kręgosłupa w nowojorskim szpitalu. Maja od urodzenia cierpiała na zaawansowaną skoliozę idiopatyczną.… 15.05.2020 9 min.
lek. Ewelina Stefanowicz Ziarnina – leczenie, występowanie oraz powikłania gojenia poprzez ziarninowanie Ziarnina pojawia się, gdy rana z różnych przyczyn nie jest w stanie się goić poprzez rychłozrost. Dochodzi wówczas do powstania ziarniny. Proces ziarninowania rany jest długotrwały, dotyczy zwykle ran zakażonych lub nieodpowiednio… 13.05.2020 4 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Medycyna robotyczna: Robot da Vinci w operacjach urologicznych i ginekologicznych. W czym jest lepszy od człowieka? Operacje przy użyciu robota da Vinci to w wielu krajach rzeczywistość, a w Polsce przyszłość współczesnej medycyny. Jego niebywała dokładność i precyzja dają szereg korzyści personelowi lekarskiemu oraz – pewnie przede… 04.05.2020 5 min.
Magdalena Bury Jak cenna jest krew? Dr Michał Strus pokazał nagranie z sali operacyjnej. Daje do myślenia Krew jest cenna i powinniśmy się nią dzielić z innymi. Niestety, pomimo tej świadomości, często brakuje jej w bankach krwi. To właśnie dlatego wiele z nas otrzymuje wiadomości od znajomych z prośbą o jej oddanie, gdy ich bliscy… 20.01.2020 5 min.
Zuzanna Kowalewska Cholecystektomia – czym jest i kiedy się ją stosuje? Cholecystektomia to operacja chirurgiczna, która polega na usunięciu woreczka żółciowego, najczęściej przy zaawansowanej kamicy pęcherzyka żółciowego i przy powikłaniach zapalnych dróg żółciowych. 21.11.2019 2 min.
Zuzanna Kowalewska Operacyjne zmniejszenie żołądka sposobem na nadwagę? W dzisiejszych czasach zainteresowanie operacyjnym zmniejszeniem żołądka jest bardzo duże. Wynika to z faktu, że coraz więcej osób zmaga się z otyłością, która jest poważną chorobą. Jakie są wskazania do zabiegu? Czy każdy… 21.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Na czym polega intubacja? Intubacja jest czynnością medyczną, której celem jest wprowadzenie plastikowej rurki do tchawicy przy użyciu laryngoskopu. Głównym jej celem jest przede wszystkim umożliwienie oddychania pacjentom, którzy nie są w stanie robić… 20.11.2019 3 min.
Urszula Gruszka „To sama natura! PRF otrzymujemy z krwi własnej pacjenta”. To ona pomaga w gojeniu się ran. Czym jest PRF, wyjaśnia dentystka Małgorzata Andrzejewska 25.06.2019 5 min.