Przejdź do treści

Odrzucenie, jako nieodłączny element naszego życia. Czym jest i jak sobie z tym radzić?

Odrzucenie, jako nieodłączny element naszego życia. Czym jest i jak sobie z tym radzić? /fot. Pexels
Odrzucenie, jako nieodłączny element naszego życia. Czym jest i jak sobie z tym radzić? /fot. Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Poczucie odrzucenia może pojawiać się w wielu momentach w życiu dorosłym. Niestety może to godzić w poczucie własnej wartości, a także negatywnie wpływać na samoocenę. Wielokrotne odrzucenie może być nawet przyczyną zaburzeń osobowości oraz depresji.

Czym jest odrzucenie? 

Odrzucenie to poczucie odtrącenia przez bliską osobę, na przykład kogoś z rodziny, przyjaciół, znajomych lub partnerów. Tak naprawdę odrzucenie może dotyczyć nie tylko bliskich związków, ale także tych dalszych i odnosić się do poczucia smutku, samotności, a czasami także odczucia, że inni ludzie wystarczająco nas nie lubią. Odrzucenie jest nieodłącznym elementem naszego życia i towarzyszy już od najmłodszych lat. W końcu takie zjawisko może dotyczyć zarówno braku zaproszenia na urodziny koleżanki lub na wieczór panieński, odtrącenia w relacji romantycznej, a także zdrady lub zwolnienia z pracy. Odrzucenie odnosi się do wielu różnych sytuacji, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej, ale szczególnie uczuciowej.  

Obecnie popularnym zjawiskiem jest również ghosting, który może prowadzić do uczucia odrzucenia. Ghosting opiera się na nagłym zniknięciu bez słowa, zerwaniu znajomości bez żadnego wyjaśnienia lub uzasadnienia. Ghosting zdecydowanie najczęściej dotyczy relacji, zawieranych w Internecie, ponieważ to właśnie tam w prosty sposób można zniknąć, porzucić drugą osobę i nigdy więcej się z nią nie skontaktować.

Marzena Mawricz

Jakie są konsekwencje częstego poczucia odrzucenia? 

Poczucie odrzucenia może być bardzo trudnym, smutnym i bolesnym doświadczeniem, prowadzącym do poważnych konsekwencji, szczególnie jeśli zjawisko to powtarza się często. Wielokrotne odrzucenie może więc skutkować niższą samooceną. To jednak nie wszystkie konsekwencje, ponieważ niestety skutkiem może być także pojawienie się stanów depresyjnych.  Zwykle najtrudniejsze są pierwsze chwile po odrzuceniu, ale często stan smutku przedłuża się i trwa nawet kilka tygodni lub miesięcy. Wiele jednak zależy od tego, jaki był powód odrzucenia i jaka była relacja z drugą osobą.

Borderline

Wrażliwość na odrzucenie  

Niektóre osoby są szczególnie wrażliwe na odrzucenie, dlatego bardzo mocno przeżywają brak zainteresowania ze strony innych ludzi. Na przykład w większości przypadków brak kontaktu ze strony drugiej osoby po pierwszej randce, nie będzie skutkować nadmiernym smutkiem lub żalem. Inaczej jest w przypadku osoby wrażliwej na odrzucenie, dla której takie wydarzenie może już prowadzić do pojawienia się smutku, a także ciągłych analiz swojego zachowania.  

W psychologii istnieje także syndrom odrzucenia, dotyczący osób, które doświadczyły odrzucenia wielokrotnie, również w dzieciństwie. Takie jednostki mogą być bardziej podatne na pojawienie się zaburzeń osobowości, a szczególnie zaburzenia borderline. W przypadku syndromu odrzucenia można zaobserwować u siebie różne objawy, takie jak lęk przed wchodzeniem w relacje, brak pewności siebie, obniżoną samoocenę, brak ufności wobec ludzi, poczucie winy, a także unikanie bliskości fizycznej i emocjonalnej.

Jak sobie radzić z odrzuceniem? 

Odrzucenie jest jednym z wydarzeń, które właściwie są na porządku dziennym. Dotyczy to szczególnie ludzi, którzy często poznają innych, a więc chodzą na randki, są obecni na portalach randkowych i społecznościowych. W takim razie, jak poradzić sobie z odrzuceniem?  

Szczególne znaczenie ma myślenie o odrzuceniu jako o czymś, co i tak już się zdarzyło, do czego doszło i nie można tego zmienić. Ciągłe analizy sytuacji, czy też próby kontaktu z drugą osobą nie przyniosą pozytywnych rezultatów, dlatego znacznie lepiej po prostu pogodzić się z zaistniałą sytuacją. W przypadku, gdy chodziło o jednorazowe zdarzenie, na przykład brak zaproszenia na ślub, imprezę urodzinową lub inne zdarzenie, warto porozmawiać z drugą osobą. Wyjaśnienie całej sytuacji może wskazać, że na przykład nie było już miejsc lub też koszty organizacji całego przyjęcia były zbyt duże.  

W sytuacji, gdy odrzucenie odnosiło się do przyjaźni lub związku romantycznego, najlepiej dać sobie czas. W końcu stare powiedzenie wskazuje jasno na to, że czas goi rany. Dobrze przeżyć trudne emocje, pogodzić się z nimi i przepracować je. W ten sposób da się lepiej zrozumieć swoją sytuację i zmniejszyć poczucie bólu oraz smutku. Dla wielu kobiet szczególnie dotkliwe jest odrzucenie przez mężczyznę, zwłaszcza takiego, z którym wiązała nadzieje na związek. W takiej sytuacji warto skoncentrować się na sobie i zadbać o własne potrzeby.

W sytuacji, gdy odrzucenie boli tak bardzo, że trudno jest poradzić sobie z własnymi odczuciami i emocjami, dobrym rozwiązaniem może być wizyta u psychoterapeuty. Specjalista może pomóc w zmniejszeniu smutku, polepszeniu samooceny, a także dostrzeżeniu pierwszych objawów depresji lub innych zaburzeń. Cykliczne rozmowy z psychologiem są również w stanie zwiększyć poczucie własnej wartości i sprawić, że wchodzenie w kolejne relacje nie będzie stanowiło problemu i nie będzie wiązało się z lękiem przed odrzuceniem.  

 


Źródła:

  1. https://argument.up.krakow.pl/article/view/7670 [dostęp: 06.01.2023] 
  1. https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/199601 [dostęp: 06.01.2023] 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: