Przejdź do treści

Odrzucenie, jako nieodłączny element naszego życia. Czym jest i jak sobie z tym radzić?

Odrzucenie, jako nieodłączny element naszego życia. Czym jest i jak sobie z tym radzić? /fot. Pexels
Odrzucenie, jako nieodłączny element naszego życia. Czym jest i jak sobie z tym radzić? /fot. Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Poczucie odrzucenia może pojawiać się w wielu momentach w życiu dorosłym. Niestety może to godzić w poczucie własnej wartości, a także negatywnie wpływać na samoocenę. Wielokrotne odrzucenie może być nawet przyczyną zaburzeń osobowości oraz depresji.

Czym jest odrzucenie? 

Odrzucenie to poczucie odtrącenia przez bliską osobę, na przykład kogoś z rodziny, przyjaciół, znajomych lub partnerów. Tak naprawdę odrzucenie może dotyczyć nie tylko bliskich związków, ale także tych dalszych i odnosić się do poczucia smutku, samotności, a czasami także odczucia, że inni ludzie wystarczająco nas nie lubią. Odrzucenie jest nieodłącznym elementem naszego życia i towarzyszy już od najmłodszych lat. W końcu takie zjawisko może dotyczyć zarówno braku zaproszenia na urodziny koleżanki lub na wieczór panieński, odtrącenia w relacji romantycznej, a także zdrady lub zwolnienia z pracy. Odrzucenie odnosi się do wielu różnych sytuacji, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej, ale szczególnie uczuciowej.  

Obecnie popularnym zjawiskiem jest również ghosting, który może prowadzić do uczucia odrzucenia. Ghosting opiera się na nagłym zniknięciu bez słowa, zerwaniu znajomości bez żadnego wyjaśnienia lub uzasadnienia. Ghosting zdecydowanie najczęściej dotyczy relacji, zawieranych w Internecie, ponieważ to właśnie tam w prosty sposób można zniknąć, porzucić drugą osobę i nigdy więcej się z nią nie skontaktować.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Deep Focus from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Zdrowie umysłu
Miralo Sen, Suplement na dobry sen, 20 kapsułek
20,99 zł
Zdrowie umysłu
Miralo, Suplement diety wspomagający odporność na stres, 20 kapsułek
20,99 zł
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Marzena Mawricz

Jakie są konsekwencje częstego poczucia odrzucenia? 

Poczucie odrzucenia może być bardzo trudnym, smutnym i bolesnym doświadczeniem, prowadzącym do poważnych konsekwencji, szczególnie jeśli zjawisko to powtarza się często. Wielokrotne odrzucenie może więc skutkować niższą samooceną. To jednak nie wszystkie konsekwencje, ponieważ niestety skutkiem może być także pojawienie się stanów depresyjnych.  Zwykle najtrudniejsze są pierwsze chwile po odrzuceniu, ale często stan smutku przedłuża się i trwa nawet kilka tygodni lub miesięcy. Wiele jednak zależy od tego, jaki był powód odrzucenia i jaka była relacja z drugą osobą.

Borderline

Wrażliwość na odrzucenie  

Niektóre osoby są szczególnie wrażliwe na odrzucenie, dlatego bardzo mocno przeżywają brak zainteresowania ze strony innych ludzi. Na przykład w większości przypadków brak kontaktu ze strony drugiej osoby po pierwszej randce, nie będzie skutkować nadmiernym smutkiem lub żalem. Inaczej jest w przypadku osoby wrażliwej na odrzucenie, dla której takie wydarzenie może już prowadzić do pojawienia się smutku, a także ciągłych analiz swojego zachowania.  

W psychologii istnieje także syndrom odrzucenia, dotyczący osób, które doświadczyły odrzucenia wielokrotnie, również w dzieciństwie. Takie jednostki mogą być bardziej podatne na pojawienie się zaburzeń osobowości, a szczególnie zaburzenia borderline. W przypadku syndromu odrzucenia można zaobserwować u siebie różne objawy, takie jak lęk przed wchodzeniem w relacje, brak pewności siebie, obniżoną samoocenę, brak ufności wobec ludzi, poczucie winy, a także unikanie bliskości fizycznej i emocjonalnej.

Jak sobie radzić z odrzuceniem? 

Odrzucenie jest jednym z wydarzeń, które właściwie są na porządku dziennym. Dotyczy to szczególnie ludzi, którzy często poznają innych, a więc chodzą na randki, są obecni na portalach randkowych i społecznościowych. W takim razie, jak poradzić sobie z odrzuceniem?  

Szczególne znaczenie ma myślenie o odrzuceniu jako o czymś, co i tak już się zdarzyło, do czego doszło i nie można tego zmienić. Ciągłe analizy sytuacji, czy też próby kontaktu z drugą osobą nie przyniosą pozytywnych rezultatów, dlatego znacznie lepiej po prostu pogodzić się z zaistniałą sytuacją. W przypadku, gdy chodziło o jednorazowe zdarzenie, na przykład brak zaproszenia na ślub, imprezę urodzinową lub inne zdarzenie, warto porozmawiać z drugą osobą. Wyjaśnienie całej sytuacji może wskazać, że na przykład nie było już miejsc lub też koszty organizacji całego przyjęcia były zbyt duże.  

W sytuacji, gdy odrzucenie odnosiło się do przyjaźni lub związku romantycznego, najlepiej dać sobie czas. W końcu stare powiedzenie wskazuje jasno na to, że czas goi rany. Dobrze przeżyć trudne emocje, pogodzić się z nimi i przepracować je. W ten sposób da się lepiej zrozumieć swoją sytuację i zmniejszyć poczucie bólu oraz smutku. Dla wielu kobiet szczególnie dotkliwe jest odrzucenie przez mężczyznę, zwłaszcza takiego, z którym wiązała nadzieje na związek. W takiej sytuacji warto skoncentrować się na sobie i zadbać o własne potrzeby.

W sytuacji, gdy odrzucenie boli tak bardzo, że trudno jest poradzić sobie z własnymi odczuciami i emocjami, dobrym rozwiązaniem może być wizyta u psychoterapeuty. Specjalista może pomóc w zmniejszeniu smutku, polepszeniu samooceny, a także dostrzeżeniu pierwszych objawów depresji lub innych zaburzeń. Cykliczne rozmowy z psychologiem są również w stanie zwiększyć poczucie własnej wartości i sprawić, że wchodzenie w kolejne relacje nie będzie stanowiło problemu i nie będzie wiązało się z lękiem przed odrzuceniem.  

 


Źródła:

  1. https://argument.up.krakow.pl/article/view/7670 [dostęp: 06.01.2023] 
  1. https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/199601 [dostęp: 06.01.2023] 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa

Psychoanaliza – czym się charakteryzuje koncepcja Freuda?

„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

Terapia Gestalt – czym się charakteryzuje? Dla kogo jest odpowiednia?

Kobieta i mężczyzna

Czy to, że czasem nie chcecie się przytulać, jest powodem do zmartwienia? Kilka faktów o związkach i (nie)przytulaniu

Znak ewakuacyjny

7 kroków, by pokonać atak paniki. Jak się zachować, kiedy spotyka dziecko albo kogoś bliskiego?

Konfabulacja – czym jest, jakie są jej przyczyny i jak ją zdiagnozować?

Flashback – czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy?

Dekompensacja – czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

Wojciech Eichelberger: „W pracy z lękiem uczymy się otwierać na niego. Nie uciekać, ale iść pod prąd lęku i zmierzać do jego źródła”

Felinoterapia – kiedy jest wykorzystywana i kto może ją prowadzić? Nauka o kototerapii

Czy na pewno musisz mieć wszystko pod kontrolą? Co to jest omnipotencja i kogo dotyczy? 

Dorota Minta, psycholożka, psychoterapeutka

„PTSD z pracy? Znam takie przypadki” – mówi Dorota Minta, psycholożka i psychoterapeutka

Czym jest psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT)? Najważniejsze założenia, metody pracy i efekty

Typy osobowości według Junga – czym się charakteryzują i kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?

Resocjalizacja – czym jest, czy pomaga, jakie przepisy obowiązują? Zmiany w ustawodawstwie od marca 2023 roku

Czym jest bezsilność i jak się objawia? Jak sobie z nią radzić?

Mania – bliska siostra depresji. Czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

Czym jest awersja i jakie są jej rodzaje? Diagnoza i leczenie awersji seksualnej

„Ciałoneutralność to złoty środek, którego szukamy. Nie patrzmy na siebie skrajnie: muszę być chuda albo jestem gruba i okej, nic z tym nie robię” – mówi Oliwia Dąbrowska ze Szczerej Sfery

Czym są zaburzenia lękowe, jak je leczyć i jak sobie z nimi radzić na co dzień?

„Działając zgodnie z wartościami, nie poniesiemy porażki. Tylko najpierw trzeba odróżnić je od celów”. O zastosowaniu terapii ACT w zmianie diety mówi Anna Paluch

Kobieta

Kiedy czekamy na miłość, awans i lepszą wersję nas samych, wiele tracimy. Kasia Bem radzi, jak żyć tu i teraz

Jak mówić do osób z otyłością? Wyjaśniają eksperci z Dietetyka #NieNaŻarty

Co mówić osobom z otyłością, żeby je wspierać, a nie dołować? Wyjaśniają eksperci z profilu Dietetyka #NieNaŻarty

×