USG kolana – jak wygląda badanie ultrasonograficzne stawu kolanowego?

się ten artykuł?
USG kolana jest badaniem ultrasonograficznym stawu kolanowego, pozwalającym na diagnostykę chorób i zmian zwyrodnieniowych zachodzących w jego obrębie. Z uwagi na dosyć duże obciążenie stawu, a co za tym idzie – ryzyko wystąpienia urazów i kontuzji – badanie USG kolana wykonuje się dosyć często.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Agnieszka Widera”
USG kolana jest podstawowym badaniem zalecanym przez lekarzy w celu zdiagnozowania przyczyn dolegliwości występujących u pacjenta. W wielu przypadkach obraz wnętrza stawu kolanowego uzyskany dzięki badaniu ultrasonograficznemu pozwala ortopedzie postawić właściwą diagnozę i wdrożyć leczenie.
USG kolana: jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować?
USG jest jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych różnych części ciała. Dzięki zastosowaniu fal ultradźwiękowych możliwe jest uzyskanie obrazu przekroju badanej części ciała. USG dużą popularność zawdzięcza temu, że jest bardzo dokładnym badaniem. Pozwala wykrywać w narządach bardzo małe zmiany, nawet takie o wielkości 0,1 mm. Dużym plusem dla samego pacjenta jest to, że jest ono bezbolesne, nieinwazyjne i nie ma niekorzystnego wpływu na zdrowie.
Badanie USG kolana nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Może mieć je wykonane każdy, niezależnie od wieku. Lekarz musi mieć jedynie bezpośredni dostęp do kolana pacjenta, ponieważ w trakcie badania przykłada do niego głowice urządzenia, żeby uzyskać prawidłowy obraz stawu kolanowego. Jeżeli zatem ktoś ma założony w tym miejscu gips, to wykonanie badania jest niemożliwe. Podobnie jest w przypadku różnego rodzaju opatrunków, których nie można usunąć na czas USG.
Pacjenci, którzy nigdy wcześniej nie mieli wykonywanego badania, zastanawiają się, jak wygląda USG kolana. Często wynika to z obawy o to, że może być ono nieprzyjemne lub bolesne. USG kolana nie wiąże się jednak z bólem czy też dyskomfortem dla pacjenta. Przed przyłożeniem specjalnego urządzenia z niewielką głowicą kolano i jego okolice zostają posmarowane żelem ułatwiającym badanie. W zasadzie jedynym wysiłkiem, jaki wkłada pacjent podczas USG, to zmiana pozycji na leżance, o którą będzie prosił lekarz.
Sama zasada działania sprzętu USG jest bardzo prosta. Po przyłożeniu głowicy do kolana urządzenie wysyła ultradźwięki, które odbijają się od konkretnych struktur wewnątrz stawu kolanowego i dają lekarzowi informacje na temat jego stanu. Podczas badania lekarz wykonuje również zdjęcia wnętrza kolana, które mogą być przydatne na etapie dalszego diagnozowania i leczenia.
Jakie są wskazania do wykonania USG kolana?
USG kolana wykonuje się w większości występujących problemów ze stawem kolanowym, niezależnie od tego, czy powstały one samoczynnie czy w wyniku wypadku. Trwające dłuższy czas dolegliwości bólowe, obrzęk czy ograniczenie funkcji ruchowych powinny być skonsultowane z lekarzem i to on podejmuje decyzję odnośnie do ewentualnego przeprowadzenia badania ultrasonograficznego. Wskazaniami do wykonania badania USG kolana mogą być:
- choroby stawów, w tym głównie reumatoidalne zapalenie stawów,
- idiopatyczne zapalenie stawów,
- kontuzje i urazy kolana (m.in. złamania, skręcenia, zwichnięcia),
- podejrzenie wystąpienia torbieli,
- podejrzenie wystąpienia krwiaka,
- podejrzenie wystąpienia ropnia,
- podejrzenie pojawienia się przestrzeni płynowych,
- podejrzenie pęknięcia ścięgien kolanowych,
- przerost błony maziowej,
- guzy stawu kolanowego.
Badanie pozwala zdiagnozować wiele schorzeń i chorób stawu kolanowego, ale nie wszystkie. Niektóre struktury kolana mogą nie być wystarczająco dobrze widoczne i w takich przypadkach lekarz przeprowadzający badanie może zlecić wykonanie kolejnych: rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej.
Zobacz także
Ile kosztuje USG kolana i gdzie wykonać badanie?
Cena USG kolana jest uzależniona od kilku czynników. Prywatne placówki wykonujące tego rodzaju badania same określają ceny i dlatego różnią się one w zależności od miejsca. Przedział cenowy jest dosyć szeroki, ponieważ waha się od około 80 do nawet 300 złotych. Warto wiedzieć, że badanie to jest też refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki temu pacjenci mają możliwość bezpłatnego wykonania USG kolana, ale często wiąże się to z bardzo długim czasem oczekiwania. Z tego względu wielu z nich – szczególnie w wystąpieniu poważniejszych problemów – decyduje się na skorzystanie z komercyjnej opcji badania.
Polecamy

Jak rozpoznać zwichnięcie nadgarstka? Ile trwa powrót do zdrowia po tym urazie?

Woda w kolanie zbiera się z powodu urazu lub choroby – czy wymaga wizyty u lekarza?

Ból w piszczelach zawsze jest wskazaniem do wizyty u lekarza. Co może oznaczać?
