Przejdź do treści

WHO: „Kontakt skóra do skóry jest kluczem do poprawy przeżycia wcześniaków”. To radykalna zmiana w zaleceniach

WHO: „Kontakt skóra do skóry jest kluczem do poprawy przeżycia wcześniaków”. To radykalna zmiana w zaleceniach
WHO: „Kontakt skóra do skóry jest kluczem do poprawy przeżycia wcześniaków”. To radykalna zmiana w zaleceniach/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Do tej pory wcześniaki były od razu po porodzie zabierane do inkubatorów, teraz może się to zmienić. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w swoich najnowszych rekomendacjach mówi, że kontakt „skóra do skóry” jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju każdego dziecka. „Pozwolenie matkom i wcześniakom na pozostawanie blisko siebie od samego początku, bez separacji, zwiększa szanse na przeżycie dzieci” – podkreśliła na konferencji w Genewie Karen Edmond, lekarka i pediatra Światowej Organizacji Zdrowia.

Pierwszy uścisk kluczowy

WHO przedstawiła 25 zaleceń dotyczących opieki nad wcześniakami, w tym 11 nowych od ostatniej aktualizacji w 2015 roku. Obejmują one wiele różnych kwestii, np. opiekę podczas choroby i opiekę pielęgnacyjną oraz znaczenie karmienia piersią.

W swoich najnowszych wytycznych WHO podkreśla, że wcześniactwo jest „pilnym problemem zdrowia publicznego”, a zalecenia, które podaje, mogą całkowicie zrewolucjonizować podejście do opieki nad wcześniakami.

„Pozwolenie matkom i wcześniakom na pozostawanie blisko siebie od samego początku, bez separacji, zwiększa szanse na przeżycie dzieci. Pierwszy uścisk z rodzicem jest nie tylko ważny emocjonalnie, ale także absolutnie kluczowy dla poprawy szans na przeżycie i wyniki zdrowotne wcześniaków” – powiedziała na konferencji w Genewie Karen Edmond, lekarka i pediatra Światowej Organizacji Zdrowia.

WHO w swoich najnowszych zaleceniach podaje, że kontakt „skóra do skóry” jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka, również znajdującego się na oddziale intensywnej terapii. Organizacja zaznacza przy tym, że kontakt ten powinien być ciągły – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Żeby mogło to być możliwe WHO wzywa do restrukturyzacji oddziałów.

Większe wsparcie dla opiekunów wcześniaków

Światowa Organizacja Zdrowia zaznacza, że noworodki, które źle się czują i mają problemy z oddychaniem, również potrzebują bliskiego kontaktu z matką od urodzenia – według niej nie ma tu wyjątków. To radykalna zmiana w porównaniu z poprzednimi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, zgodnie z którymi dzieci urodzone przedwcześnie były od razu zabieranie do inkubatorów.

Szpitale kierowały się rekomendacjami WHO, które mówiły, że „niestabilne” noworodki ważące po urodzeniu mniej niż dwa kilogramy powinny być umieszczane w inkubatorach.

W nowych wytycznych, oprócz bliskiego kontaktu wcześniaka z matką od pierwszych chwil po porodzie, WHO zwraca też dużą uwagę na zwiększenie wsparcia opiekunów wcześniaków, zarówno psychologicznego, jak i finansowego.

Z szacunkowych danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że co roku na całym świecie rodzi się przedwcześnie 15 mln dzieci – to jedno na 10 urodzeń. 17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka.

 

Źródło: MedicalXpress.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.