Przejdź do treści

Wiceminister zdrowia: proces szczepień w Polsce przyspieszy

Wiceminister zdrowia: proces szczepień w Polsce przyspieszy
Wiceminister zdrowia: proces szczepień w Polsce przyspieszy / freepik
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Będzie zdecydowanie więcej szczepień, będą dodatkowe punkty szczepień – zapowiada wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wtóruje mu pełnomocnik ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk, który szacuje, kiedy wszyscy będziemy mogli się zapisać na swoją dawkę. A co mówią liczby? Sprawdzamy.

Nowe punkty szczepień

Podczas gdy w Izraelu co najmniej jedną dawką zaszczepiono już ponad 55 proc. społeczeństwa, to u nas jest to zaledwie 16 proc. ludności. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska jest jednak w kwestii szczepień bardzo optymistyczny i podkreśla, że proces szczepień „zdecydowanie przyspieszy”.

 – Z tych danych, które mamy, szczególnie kwietniowych, wynika, że szczepionek będzie więcej, dlatego chcemy też poszerzyć punkty, które mogą Polaków szczepić – stwierdził w Polskim Radiu 24. Przypomniał także, że już teraz takich punktów jest ponad 6 tys., ale – jak zastrzegł – przy szczepieniach populacyjnych będą potrzebne dodatkowe.

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych  poinformował PAP o planowanych na najbliższy tydzień dostawach. 29 marca spodziewana jest dostawa 507 tys. szczepionki firmy Pfizer, a w środę 660 tys. szczepionek AstraZeneca – przekazał.

W maju na szczepienia zapiszą się wszyscy chętni?

W optymistyczne prognozy dotyczące tempa szczepień w Polsce wierzy również szef KPRM i pełnomocnik ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk. Choć na razie taki scenariusz wydaje się mało realistyczny, to Dworczyk przewiduje, że już w II kwartale tego roku rozpoczną się tzw. szczepienia populacyjne.

– Coraz bardziej skłaniamy się ku temu, by zrezygnować z zapisów Narodowego Programu Szczepień o I, II i III etapie. Po zakończeniu etapu I, najprawdopodobniej w maju, rozważamy uruchomienie rejestracji dla wszystkich zainteresowanych szczepieniem – powiedział w rozmowie z „Dziennikem Gazetą Prawną”.

Rejestracja na szczepienie to jedna sprawa, druga to kiedy wszyscy chętni będą mogli się zaszczepić, biorąc pod uwagę, że wielu medyków zwraca uwagę, iż opieka zdrowotna już jest niewydolna.

Szczepienia w Polsce rozpoczęły się trzy miesiące temu, 27 grudnia 2020 roku. Z zestawienia opublikowanego 29 marca na rządowej stronie gov.pl wynika, że od tego dnia pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymały 3 mln 860 tys. osób, a obie dawki 1 mln 985 tys. Łącznie wykonano do tej pory ponad 5,8 mln szczepień. Z kolei dzienna liczba szczepień wyniosła prawie 86 tys.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.