Przejdź do treści

Wrzesień miesiącem świadomości nowotworów dziecięcych. „Dzieci chorują inaczej” – pisze Magdalena Jutrzenka

Wrzesień miesiącem świadomości nowotworów dziecięcych
Wrzesień miesiącem świadomości nowotworów dziecięcych. „Dzieci chorują inaczej” - pisze Magdalena Jutrzenka
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Wcale nie tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. „Są główną przyczyną zgonów dzieci z powodu chorób, a trzecią w ogóle (po wypadkach, urazach i zatruciach)”. „Lekarka na roślinach” przybliża na Instagramie problematykę nowotworów dziecięcych i onkologii pediatrycznej.

Nowotwory dzieci są główną przyczyną zgonów dzieci z powodu chorób

Wrzesień jest miesiącem świadomości nowotworów dziecięcych – przypomina na Instagramie Magdalena Jutrzenka, rezydentka onkologii i hematologii dziecięcej. Choć często myślimy, że tego typu choroby występują rzadko, specjalistka zwraca uwagę, że problem dotyka dużej grupy zarówno dzieci, jak i ich bliskich:

„Rocznie w Polsce rodzi się około 40-50 dzieci z SMA (wszystkie typy), natomiast nowotworów dzieci rozpoznajemy rocznie ponad 1000 nowych przypadków. Ponad 2000 tysiące dzieci jest w trakcie intensywnej chemioterapii, a około 10 tysięcy pozostaje pod opieką onkologiczną po zakończeniu leczenia (ten okres trwa zazwyczaj około 5 lat). Więc jak się okazuje, temat dotyka całkiem dużej grupy dzieci i jest ważna dla ich bliskich i opiekunów”.

Lekarka zauważa, że o temacie należy więcej mówić, bo nowotwory u dzieci są jedną z głównych przyczyn śmierci małych pacjentów:

„Jeżeli dodamy do tego fakt, że nowotwory dzieci są główną przyczyną zgonów dzieci z powodu chorób i trzecią w ogóle (po wypadkach, urazach i zatruciach) przyczyną śmierci pacjentów pediatrycznych, to okaże się, że temat jest bardzo istotny”.

Zdaniem specjalistki istotne jest również to, by pamiętać, że choroby onkologiczne u dzieci mają swoją specyfikę. Mogą mieć inną dynamikę rozwoju, różni się też leczenie:

„Ważne jest, aby rozumieć, że dzieci to nie są kopie dorosłych. Dzieci chorują inaczej. Onkologia pediatryczna to nie jest to samo co onkologia dorosłych. To inny świat rządzący się swoimi prawami”.

Jutrzenka zapowiada, że będzie przybliżać problematykę na Instagramie przez cały wrzesień. Warto śledzić!

Magdalena Jutrzenka z synem Alexem / archiwum prywatne

Lekarka na roślinach

Twórczynią instagramowego profilu „Lekarka na roślinach jest Magdalena Jutrzenka, rezydentka onkologii i hematologii dziecięcej i autorka bloga „Hello Morning”, promującego kuchnię roślinną.

Na profilu, poza mnóstwem wiedzy na temat rozmaitych zagadnień dotyczących zdrowia oraz wpływu diety wegetariańskiej i wegańskiej na zdrowie, można obserwować również postępy w terapii Alexa – synka Magdaleny, cierpiącego na rdzeniowy zanik mięśni SMA typu 1.

View this post on Instagram

Wrzesień jest miesiącem świadomości nowotworów dziecięcych, czyli jest to idealny moment, aby opowiedziała Wam o tej wąskiej działce medycyny, którą zajmuję się na co dzień. Postaram się przez najbliższe tygodnie pisać więcej w tym temacie. Dlaczego? Przecież nowotwory wieku dziecięcego to choroby rzadkie… Jestem idealnym przykładem tego, że rzadkie nie oznacza niemożliwe, a nowotwory dziecięce są dużo częstsze od innej rzadkiej choroby, o której często tu opowiadam… Rocznie w Polsce rodzi się około 40- 50 dzieci z SMA (wszystkie typy), natomiast nowotworów dzieciach rozpoznajemy rocznie ponad 1000 nowych przypadków. Ponad 2000 tysiące dzieci jest w trakcie intensywnej chemioterapii, a około 10 tysięcy pozostaje pod opieką onkologiczną po zakończeniu leczenia (ten okres trwa zazwyczaj około 5 lat). Więc jak się okazuje temat dotyka całkiem dużej grupy dzieci i jest ważna dla ich bliskich i opiekunów. Jeżeli dodamy do tego fakt, że nowotwory dzieci są główną przyczyną zgonów dzieci z powodu chorób i trzecią w ogóle (po wypadkach, urazach i zatruciach) przyczyną śmierci pacjentów pediatrycznych to okaże się, że tamat jest bardzo istotny. Ważne jest, aby rozumieć, że dzieci to nie są kopie dorosłych. Dzieci chorują inaczej. Onkologia pediatryczna to nie jest to samo co onkologia dorosłych. To inny świat rządzący się swoimi prawami. To nie jest tak, ze różnice są subtelne, a w zasadzie to jedno i to samo. Nie, jest wiele zasadniczych różnic, o których opowiem Wam w najbliższym czasie. Czy muszę pisać o takich strasznych rzeczach jak nowotwory? Muszę. Fakt, ze o czymś nie opowiem nie sprawi, że tego nie będzie. Uwierzcie mi, ze zawsze lepiej jest wiedzieć, rozumieć, zapobiegać, wykrywać na wczesnym etapie… Wiedza jest kluczem. Jeżeli macie jakieś pytani czy zagadnienia, które chcielibyście, aby poruszyła to piszcie w komentarzu pod postem. #childhoodcancerawareness #childhoodcancer #childhoodcancerawarenessmonth #oncology #oncologia #nowotwór #nowotwory #fuckcancer #lekarz #lekarkanaroslinach #lekarka #instalekarze #youngdoctor #doctor #instadoctor #poznan #vegangirl #girl #women

A post shared by Magdalena Jutrzenka (@lekarka_na_roslinach) on

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Młoda kobieta cierpiąca na czerwienicę leży z zamkniętymi oczami.

Czym objawia się czerwienica? Jak długo można z nią żyć?

Rak cewki moczowej daje różne objawy kobieta trzyma ręce na dole brzucha Hello Zdrowie

Rak pęcherza moczowego – jakich objawów nie należy bagatelizować?

kobieta na ćwiczeniach_zajęcia relaksujące

Czym są tiki nerwowe i jak je leczyć?

Co to jest szpiczak mnogi? Objawy, rokowania, diagnostyka 

Gruczolakorak, czyli nowotwór złośliwy tkanki nabłonkowej gruczołów

Kryzysy psychiczne młodzieży nie rodzą się same

Marker Ca 125 w rozpoznawaniu raka jajnika. Czy podwyższony wynik to zawsze zła wiadomość?

W Holandii z powodu odry zmarło dziecko. Z powodu pandemii szczepionki przeciw odrze nie otrzymało 40 mln dzieci na całym świecie

Badania przesiewowe - kiedy się je wykonuje i dlaczego są ważne

Badania przesiewowe – profilaktyka poważnych chorób i skuteczna ochrona

Ból piersi – przyczyny, rodzaje, leczenie. Czy torbiele bolą?

Kobieta

„Sztuczna inteligencja może ratować życie”. Wykryła raka piersi u pacjentki cztery lata przed rozwojem choroby

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Odkryli gen, którego mutacja odpowiedzialna jest za raka piersi

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

Test ROMA – model matematyczny, który stwierdza ryzyko wystąpienia złośliwego nowotworu jajnika

Rak podstawnokomórkowy – objawy, rodzaje. Jak wygląda i czy swędzi?

„Twoje tiki odstraszają. Każdy śmieje się z twoich min”. Co jeszcze słyszą dzieci z zespołem Tourette’a?

Komórki dendrytyczne w leczeniu chorób nowotworowych. Czy to przyszłość onkologii?

Bliźnięta

Niezwykły poród w warszawskim szpitalu. Na świat przyszł bliźnięta o różnym kolorze skóry. Jak to możliwe?

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Lekarze Kliniki Otolaryngologii CMKP przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Wielki sukces polskich specjalistów! Lekarze z klinik CMKP i WUM przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Polska psychiatra dziecięca w coraz gorszym stanie. Wszystkie miejsca na oddziałach są zajęte, obłożenie sięga nawet 150 proc.

Polska psychiatria dziecięca w coraz gorszym stanie. Wszystkie miejsca na oddziałach są zajęte, obłożenie sięga nawet 150 proc.

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują

WHO wzywa do "natychmiastowego działania" po zgonach spowodowanych syropem na kaszel

WHO wzywa do „natychmiastowego działania” po zgonach wywołanych syropami na kaszel

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem