Przejdź do treści

Wrzesień miesiącem świadomości nowotworów dziecięcych. „Dzieci chorują inaczej” – pisze Magdalena Jutrzenka

Wrzesień miesiącem świadomości nowotworów dziecięcych
Wrzesień miesiącem świadomości nowotworów dziecięcych. „Dzieci chorują inaczej” - pisze Magdalena Jutrzenka
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wcale nie tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. „Są główną przyczyną zgonów dzieci z powodu chorób, a trzecią w ogóle (po wypadkach, urazach i zatruciach)”. „Lekarka na roślinach” przybliża na Instagramie problematykę nowotworów dziecięcych i onkologii pediatrycznej.

Nowotwory dzieci są główną przyczyną zgonów dzieci z powodu chorób

Wrzesień jest miesiącem świadomości nowotworów dziecięcych – przypomina na Instagramie Magdalena Jutrzenka, rezydentka onkologii i hematologii dziecięcej. Choć często myślimy, że tego typu choroby występują rzadko, specjalistka zwraca uwagę, że problem dotyka dużej grupy zarówno dzieci, jak i ich bliskich:

„Rocznie w Polsce rodzi się około 40-50 dzieci z SMA (wszystkie typy), natomiast nowotworów dzieci rozpoznajemy rocznie ponad 1000 nowych przypadków. Ponad 2000 tysiące dzieci jest w trakcie intensywnej chemioterapii, a około 10 tysięcy pozostaje pod opieką onkologiczną po zakończeniu leczenia (ten okres trwa zazwyczaj około 5 lat). Więc jak się okazuje, temat dotyka całkiem dużej grupy dzieci i jest ważna dla ich bliskich i opiekunów”.

Lekarka zauważa, że o temacie należy więcej mówić, bo nowotwory u dzieci są jedną z głównych przyczyn śmierci małych pacjentów:

„Jeżeli dodamy do tego fakt, że nowotwory dzieci są główną przyczyną zgonów dzieci z powodu chorób i trzecią w ogóle (po wypadkach, urazach i zatruciach) przyczyną śmierci pacjentów pediatrycznych, to okaże się, że temat jest bardzo istotny”.

Zdaniem specjalistki istotne jest również to, by pamiętać, że choroby onkologiczne u dzieci mają swoją specyfikę. Mogą mieć inną dynamikę rozwoju, różni się też leczenie:

„Ważne jest, aby rozumieć, że dzieci to nie są kopie dorosłych. Dzieci chorują inaczej. Onkologia pediatryczna to nie jest to samo co onkologia dorosłych. To inny świat rządzący się swoimi prawami”.

Jutrzenka zapowiada, że będzie przybliżać problematykę na Instagramie przez cały wrzesień. Warto śledzić!

Magdalena Jutrzenka z synem Alexem / archiwum prywatne

Lekarka na roślinach

Twórczynią instagramowego profilu „Lekarka na roślinach jest Magdalena Jutrzenka, rezydentka onkologii i hematologii dziecięcej i autorka bloga „Hello Morning”, promującego kuchnię roślinną.

Na profilu, poza mnóstwem wiedzy na temat rozmaitych zagadnień dotyczących zdrowia oraz wpływu diety wegetariańskiej i wegańskiej na zdrowie, można obserwować również postępy w terapii Alexa – synka Magdaleny, cierpiącego na rdzeniowy zanik mięśni SMA typu 1.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.