Przejdź do treści

Zakaz rozmów w autobusie i tramwaju? Takie obostrzenie może zacząć obowiązywać w Niemczech

Zakaz rozmów w autobusie i tramwaju? Takie obostrzenie może zacząć obowiązywać w Niemczech
Zakaz rozmów w autobusie i tramwaju? Takie obostrzenie może zacząć obowiązywać w Niemczech / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Być może niedługo w środkach transportu w Niemczech zapadnie głucha cisza. W ten sposób niemieckie władze chcą walczyć z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Co ciekawe, nie tylko tam pomysł ten ma swoich zwolenników.

Milczenie uchroni przed COVID-19?

W styczniu w Niemczech statystyki zachorowań i zgonów na COVID-19 gwałtownie wzrosły. Łączna liczba  zakażeń wzrosła do 2,14 mln. Najwięcej, aż ponad 45 tys., odnotowano ich ostatnio 7 stycznia. Natomiast zgonów z powodu tej choroby odnotowano w sumie ponad 50 tys. Liczba ta wzrosła ostatnio o 10 tysięcy w ciągu zaledwie 12 dni.

Jak pisze RMF 24, mając na uwadze niepokojące statystyki władze niektórych niemieckich landów rozważają wprowadzenie nowego obostrzenia: zakazu rozmawiania w autobusach, tramwajach i metrze. Skąd wziął się ten pomysł?

Apel zarząd transportu publicznego

Naukowcy podkreślają, że w wydychanym powietrzu, także podczas mówienia, rozprzestrzeniają się kropelki śliny, które mogą być źródłem zakażenie COVID-19. Podchwycił to zarząd transportu publicznego w Mannheim w Niemczech. Wszystko zaczęło się od apelu, który wystosował on do osób poruszających się komunikacją miejską.

Rezygnacja z rozmowy telefonicznej w zamkniętym pomieszczeniu zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa” – taki komunikat słyszeli podróżujący.

Takie apele pojawiły się też w Monachium. Związkowcy transportu komunalnego poszli o krok dalej i  zaczęli zabiegać o wprowadzenie zakazu rozmawiania przez telefon w komunikacji miejskiej. Według nich jest to konieczne, ponieważ wiele osób, którzy to robią, ściąga maseczkę pod brodę.

Szczepionka

Nie tylko w Niemczech

Niemcy to nie pierwszy kraj, który wpadł na taki pomysł. Tamtejsze gazety przytaczają jako przykład Hiszpanię, gdzie zalecenie milczenia w środkach transportu publicznego funkcjonuje na Majorce. Tam w autobusach nie wolno rozmawiać ani przez telefon komórkowy ani z innymi pasażerami. Wcześniej taki „nakaz milczenia” prowadziła Barcelona. W metrze czy autobusach można przeczytać na plakatach: „Avoid talking” (z ang. „Unikaj rozmawiania).

Interesujące jest to, że jak podaje RMF 24, do unikania rozmów w środkach transportu publicznego apeluje też francuska Narodowa Akademia Medycyny.

„Oprócz obowiązku noszenia maseczki w środkach transportu publicznego, tam gdzie nie można zachować dystansu, powinny obowiązywać dodatkowe, a przy tym proste procedury: unikania rozmowy, także przez telefon komórkowy” – czytamy w komunikacie tej instytucji.

Być może niedługo w Polsce też czeka nas taki scenariusz. Ciekawe, czy Polacy, którzy lubią wykorzystywać drogę do pracy na rozmowy przez telefon, nie buntowaliby się przed zakazem.


Źródło: RMF 24

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.