3 min.
Zakaz rozmów w autobusie i tramwaju? Takie obostrzenie może zacząć obowiązywać w Niemczech

Zakaz rozmów w autobusie i tramwaju? Takie obostrzenie może zacząć obowiązywać w Niemczech / iStock
Najnowsze
07.03.2021
Wystarczy jedna dawka szczepionki przeciw COVID-19? „To poruszanie się na ślepo” – oceniają naukowcy
07.03.2021
Na Węgrzech szczepią pięcioma preparatami przeciw COVID-19. Właśnie padł rekord zakażeń
06.03.2021
Mary Komasa choruje na endometriozę. „Poziom bólu, z jakim się zmagamy, jest nie do opisania”
06.03.2021
Europejska Agencja Leków zatwierdziła do użytku nowy lek na COVID-19. „Przynosi nadzieję”
06.03.2021
Dlaczego szczytujemy? I czy orgazmy mają znaczenie? Mamy fragment książki „Dużo orgazmów proszę”
Być może niedługo w środkach transportu w Niemczech zapadnie głucha cisza. W ten sposób niemieckie władze chcą walczyć z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Co ciekawe, nie tylko tam pomysł ten ma swoich zwolenników.
Spis treści
Milczenie uchroni przed COVID-19?
W styczniu w Niemczech statystyki zachorowań i zgonów na COVID-19 gwałtownie wzrosły. Łączna liczba zakażeń wzrosła do 2,14 mln. Najwięcej, aż ponad 45 tys., odnotowano ich ostatnio 7 stycznia. Natomiast zgonów z powodu tej choroby odnotowano w sumie ponad 50 tys. Liczba ta wzrosła ostatnio o 10 tysięcy w ciągu zaledwie 12 dni.
Mając na uwadze niepokojące statystyki władze niektórych niemieckich landów rozważają wprowadzenie nowego obostrzenia: zakazu rozmawiania w autobusach, tramwajach i metrze. Skąd wziął się ten pomysł?
Apel zarząd transportu publicznego
Zaczęło się od tego, że zarząd transportu publicznego w niemieckim Mannheim zaapelował do podróżnych, żeby w trakcie jazdy autobusem albo tramwajem zrezygnowali z rozmawiania przez telefon komórkowy.
„Rezygnacja z rozmowy telefonicznej w zamkniętym pomieszczeniu zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa” – brzmi apel.
Konkretnie chodzi o kropelki śliny, które są w wydychanym powietrzu, także podczas mówienia. Podobny komunikat skierowany do podróżnych pojawił się w Monachium.
Za wprowadzeniem takiego zakazu opowiedzieli się związkowcy transportu komunalnego. Argumentują, że wiele osób, rozmawiając przez telefon komórkowy w środkach transportu oraz na peronach, dworcach czy przystankach, ściąga maseczkę pod brodę.
Nie tylko w Niemczech
Niemcy to nie pierwszy kraj, który wpadł na taki pomysł. Tamtejsze gazety przytaczają jako przykład Hiszpanię, gdzie zalecenie milczenia w środkach transportu publicznego funkcjonuje na Majorce. Tam w autobusach nie wolno rozmawiać ani przez telefon komórkowy ani z innymi pasażerami. Wcześniej taki „nakaz milczenia” prowadziła Barcelona. W metrze czy autobusach można przeczytać na plakatach: „Avoid talking” (z ang. „Unikaj mówienia”).
Co ciekawe, do unikania rozmów w środkach transportu publicznego apeluje też francuska Narodowa Akademia Medycyny.
„Oprócz obowiązku noszenia maseczki w środkach transportu publicznego, tam gdzie nie można zachować dystansu, powinny obowiązywać dodatkowe, a przy tym proste procedury: unikania rozmowy, także przez telefon komórkowy” – czytamy w komunikacie tej instytucji.
Być może niedługo w Polsce też czeka nas taki scenariusz. Ciekawe, czy Polacy, którzy lubią wykorzystywać drogę do pracy na rozmowy przez telefon, nie buntowaliby się przed zakazem.
Zobacz także

„Brak dowodu na skuteczność nie jest dowodem na brak skuteczności!”. Małgorzata Ponikowska o „maseczka-gate”

„Już wkrótce wiele osób powinno zaobserwować poprawę samopoczucia. Wspaniałą ludzką cechą jest adaptacja do panujących warunków” – mówi psycholog Małgorzata Dragan o zdrowiu psychicznym w czasach koronawirusa

„Lecieliśmy do miejsca, w którym już szalała epidemia koronawirusa”. Poznaj historie Polaków wracających do kraju w momencie gdy wybuchła pandemia COVID-19. Jak wyglądała ich kwarantanna?
Poleć artykuł znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.03.2021
Katarzyna Tubylewicz: Samotność wybrana to przyjemna osobność, luksus uwolnienia się od międzyludzkich zobowiązań, to oddech i poczucie wolności

05.03.2021
Paulina Łopatniuk, patomorfolożka: „Wszystko, co żywe, może nowotworzyć”

03.03.2021
„Trudno sobie wyobrazić lepszą i czulszą kochankę niż kobieta wysoko wrażliwa” – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz

01.03.2021