Przejdź do treści

Na czym polega badanie lekarskie na prawo jazdy?

Badania lekarskie na prawo jazdy - jak się do nich przygotować? Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Badania lekarskie na prawo jazdy dotyczą wielu grup kierowców, a więc zarówno tych zdających egzamin po raz pierwszy, jak i tych, którym prawo jazdy zostało odebrane oraz kierowców zawodowych. Dowiedz się, jak wygląda badanie lekarskie na prawo jazdy i na czym polega. 

Badanie lekarskie na prawo jazdy, czyli obowiązek każdego kierowcy 

Badania lekarskie na prawo jazdy dotyczą wszystkich kandydatów na kierowców, a także osób zdających egzamin po raz kolejny ze względu na odebrany dokument. Badania te przeprowadzane są przez lekarza orzecznika i nie są trudne czy skomplikowane. W praktyce lekarz sprawdza wzrok i słuch kierowcy, a także układ ruchu i równowagi 

W sytuacji, gdy w trakcie badań zostaną wykryte jakieś nieprawidłowości, kierowca może zostać skierowany do innego specjalisty, na przykład okulisty lub neurologa. Koszt badań lekarskich na prawo jazdy wynosi 200 złotych, a cena ta została ustalona w 2021 roku i dotyczy wszystkich lekarzy orzeczników.  

Niestety, w praktyce takie badania zwykle przeprowadzane są jak najszybciej, a lekarz nie analizuje dokładnie wyników. Właśnie dlatego tak ważna jest również samodzielna ocena swojego stanu zdrowia i przyznanie się przed sobą na przykład do potrzeby noszenia okularów w trakcie jazdy. 

Czy są możliwe bezterminowe badania lekarskie na prawo jazdy? 

Wiele osób otrzymało bezterminowe badania lekarskie na prawo jazdy, ponieważ lekarz orzecznik nie zauważył u nich żadnych problemów zdrowotnych. Takie badania dotyczą jednak tylko kierowców starających się lub mających prawo jazdy kategorii A, A1, A2, AM, B, B1, B2 oraz B+T 

Z kolei kierowcy zawodowi muszą przechodzić co kilka lat dodatkowe badania, w których skład wchodzi wizyta u kilku lekarzy specjalistów, psychologa, a na koniec u orzecznika. Badania lekarskie muszą zostać powtórzone również w sytuacji, gdy prawo jazdy zostało odebrane za prowadzenie pojazdu po alkoholu. W przypadku, gdy orzecznik za pierwszym razem stwierdził jakieś nieprawidłowości u kierowcy, to badanie również należy powtórzyć. 

Badanie psychotechniczne dla kierowców zawodowych 

Badania psychotechniczne, nazywane również psychotestami w języku potocznym, muszą być wykonane przez kierowców zawodowych, a także osoby, które utraciły prawo jazdy. Spotkanie z psychologiem jest elementem badań wstępnych i okresowych, w przypadku tych osób, które pracują na stanowisku kierowcy (na przykład samochodu ciężarowego, autobusu, ale także jako przedstawiciele handlowi i motorniczy). 

 

Bibliografia: 

  1. Latała-Łoś E., Makara-Studzińska M., Analiza orzeczeń lekarskich i psychologicznych dotyczących kierowców, którzy prowadzili pojazdy po spożyciu alkoholu, Medycyna Pracy 2014, 4. 
  2. Marcinkiewicz A., Szosland D., Nowe zasady orzecznictwa lekarskiego w zakresie oceny predyspozycji zdrowotnych do kierowania pojazdami u osoby chorej na cukrzycę, Medycyna Pracy 2011, 5: 537-542. 
  3. Wągrowska-Koski E., Rybacki M., Wskazówki do przeprowadzania badań profilaktycznych kierowców, Medycyna Pracy 2008, 59: 39-47. 

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.