3 min.
Badania lekarskie na prawo jazdy – jak się do nich przygotować?

Badania lekarskie na prawo jazdy — wszystko, co powinieneś wiedzieć o badaniach dla przyszłych kierowców
Przejście badań lekarskich kandydatów na przyszłych kierowców to obowiązek, który często wiąże się ze stresem i niepewnością. Daje potwierdzenie, że nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań, żeby kandydat lub kandydatka mógł/mogła prowadzić pojazd. Jak wygląda takie badanie, kiedy należy je przeprowadzić i jak się do nich przygotować?
Spis treści
Badania lekarskie na prawo jazdy — czym są?
Badania lekarskie na prawo jazdy to badania osób, które zamierzają zapisać się na kurs prawa jazdy i zdać egzamin państwowy. Są one wykonywane przez lekarza — orzecznika z uprawnieniami do wystawiania takich zaświadczeń. Wykonuje się je w konkretnych placówkach oferujących taką usługę. Samo badanie trwa przeważnie kilkanaście minut. Lekarz w jego trakcie sprawdza wzrok, słuch, zmysł równowagi, narządy ruchu, układ nerwowy, oddechowy, sercowo – naczyniowy i ocenia ogólny stan zdrowia danej osoby. Lekarz przeprowadza również wywiad pod kątem dolegliwości chorobowych oraz schorzeń, których nie da się zdiagnozować “od ręki”. Zalicza się do nich cukrzyca, alkoholizm czy padaczka. Oprócz dolegliwości fizycznych podczas badania lekarskiego na prawo jazdy sprawdzany jest także stan psychiczny kandydata. Lekarz, sprawdza dodatkowo czy istnieje jakiekolwiek przeciwwskazania do kierowania pojazdami.
Niezwykle ważną kwestią jest noszenie okularów przez osoby chcące zdawać prawo jazdy. Nie istnieją żadne przeciwwskazania dla takich osób, ale należy powiadomić o tym fakcie lekarza i zabrać ze sobą okulary korekcyjne. Zaświadczenie zostanie wydane, wraz z adnotacją o tej informacji. Jeśli podczas badania lekarskiego na prawo jazdy zostaną wykryte poważne problemy, osoba taka może zostać skierowana na dodatkowe badania lub do innego lekarza — specjalisty, który jasno określi wpływ wady na ogólny stan zdrowia. Podczas badania lekarskiego na prawo jazdy nie są standardowo wykonywane żadne inwazyjne badania.
Cena za badanie lekarskie na prawo jazdy wynosi 200 złotych i jest taka sama dla osób, które odbywają kurs po raz pierwszy oraz dla osób, które badanie wykonują kolejny raz. Badania te są również niezbędne do uzyskania prawa jazdy i nie ma możliwości, aby je pominąć.
Badania lekarskie na prawo jazdy — jak długo jest ważne badanie?
Badania lekarskie na prawo jazdy nie są wydawane bezterminowo. Każde badanie posiada swoją ważność. Długość ważności jest zależna od kilku czynników. Należeć do nich będzie: kategoria prawa jazdy, wiek, wynik pierwszego badania, choroby przewlekłe czy ogólny stan zdrowia. Wskazaniem do częstszych wizyt będzie przykładowo noszenie okularów lub choroby, które mogą w krótkim czasie spowodować znaczne pogorszenie się stanu zdrowia. Badanie lekarskie musi być powtórzone, jeśli prawo jazdy zostało zatrzymane za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.
Badania lekarskie na prawo jazdy — jak przebiegają w praktyce?
Jedną z największych wątpliwości kandydatów na kierowców jest praktyczny przebieg badania. Jest on różny w zależności od tego, na jaką kategorię chcemy zdawać oraz od naszego indywidualnego stanu zdrowia. Lekarz orzecznik musi ocenić kilkadziesiąt elementów (przy niektórych może dokonać dokładniejszej analizy ze względu na nasze osobiste predyspozycje czy ograniczenia). Przeważnie, podczas badania wykonywany jest pomiar cukru, ciśnienia, badanie wzroku – tradycyjnie oraz specjalnym aparatem (aby stwierdzić reakcje oczu na zmianę natężenia światła). Sprawdzany jest również układ oddechowy poprzez osłuchanie. Ostatecznie, to od lekarza zależy, jak przeprowadzi badanie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.03.2023
„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

31.03.2023
Uważano, że jest karą za zepsucie moralne. Chorym podawano opium i kamienie szafiru. Jak kiedyś leczono dnę moczanową

31.03.2023
Aktywność może być praktykowana nie po to, żeby „wyglądać”, a żeby „się czuć” – dobrze i zdrowo. Jak nie zrezygnować z siłowni po miesiącu

29.03.2023