Przejdź do treści

Badania psychotechniczne – wskazania, jak się do nich przygotować?

Badania psychotechniczne — dowiedz się wszystkiego o badaniach psychotechnicznych!
Badania psychotechniczne — dowiedz się wszystkiego o badaniach psychotechnicznych!
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Badania psychotechniczne to termin, który pada bardzo często w kontekście zatrudnienia. Szczególnie u osób, które będą przechodziły je pierwszy raz, pojawia się wiele pytań oraz wątpliwości. Dotyczą one najczęściej przebiegu samego badania oraz jego poziomu trudności. W dalszej części przedstawimy czym są badania psychotechniczne, jak przebiegają oraz kto i kiedy musi je wykonać.

Badania psychotechniczne – czym są?

Badania psychotechniczne to badania, które określają sprawność psychiczną oraz zdolność danej osoby do wykonywania konkretnej pracy związanej z obsługą maszyn. Przeważnie składają się z kilku części (pisemnej, aparaturowej i wywiadu ustnego). Czas ich trwania waha się od 30 minut do nawet 2 godzin w zależności od stanowiska, czy samego przebiegu spotkania. Na badania psychotechniczne kieruje zakład pracy, lekarz lub policja. Najczęściej, badania przeprowadzane są przez psychologa lub zespół psychologów w ośrodkach i placówkach, które mają odpowiednie zezwolenia. Badania polegają na ocenie takich parametrów jak nasza osobowość, spostrzegawczość, koncentracja, sprawność intelektualna czy szybkość podejmowania decyzji. Koszt badania psychotechnicznego w kategorii transportu to 150 złotych (ponosi go pracodawca).

Badania psychotechniczne – kiedy należy je wykonać?

Badania psychotechniczne są wymagane między innymi podczas ubiegania się o pracę na stanowisku, na którym obsługuje się maszyny. Muszą wykonać je zatem zawodowi kierowcy, kierowcy tramwajów, kierowcy przewożący duże ilości pieniędzy, egzaminatorzy oraz instruktorzy szkół jazdy, górnicy, osoby kierujące pojazdami uprzywilejowanymi czy operatorzy maszyn. Na badania można zostać skierowanym, gdy złamiemy prawo. Muszą je również przejść osoby, które otrzymały 24 punkty karne i zostało odebrane im prawo jazdy, prowadziły pojazd pod wpływem alkoholu oraz Ci, którzy spowodowali wypadek, w którym inna osoba poniosła śmierć lub została ranna.

Badania psychotechniczne – jak przebiega badanie?

Na badanie psychotechniczne należy przybyć wypoczętym i wyspanym. Bezwzględnie zabronione jest spożywanie alkoholu dzień wcześniej. Jeśli zjawimy się pod jego wpływem, lekarz przesunie wizytę na kolejny termin, nieprzekraczający 30 dni. W zależności od stanowiska, na jakie aplikujemy, musimy zabrać ze sobą dowód osobisty, prawo jazdy, skierowanie oraz inne dokumenty wystawione przez pracodawcę / Urząd Miasta / Policję oraz okulary / soczewki kontaktowe (jeśli posiadamy wadę wzroku).

Najczęściej (w części pisemnej) należy wypełnić w określonym czasie formularz, gdzie odpowiada się na pytania otwarte i wykonuje zadania na koncentrację czy uwagę. Może być to przyporządkowanie liczb w kolejności z chaotycznego zbioru czy dopasowanie do siebie figur. W drugiej części badania naszym zadaniem może być przyciskanie przycisków odpowiadających zapalającym się lampką czy wykonywanie konkretnych czynności na odpowiednich urządzeniach. Ta część badania różni się w zależności od stanowiska, na jakie aplikujemy. Ostatnim etapem badania jest rozmowa z psychologiem. Jej tematem będzie nasze przyszłe stanowisko pracy, zdrowie, nasze cechy charakteru, doświadczenie zawodowe i inne.

W razie negatywnego wyniku badania istnieje w większości przypadków tryb odwoławczy. Jeśli na badania zostaliśmy skierowani przez Urząd Miasta, Policję, bądź jesteśmy górnikami lub nasz zawód związany jest z prowadzeniem pojazdów, możemy złożyć odwołanie od decyzji do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w przeciągu 14 dni (górnicy w ciągu 7 dni). Jeśli badania dotyczą kierowców służbowych, operatorów maszyn i osób pracujących na wysokościach, tryb odwoławczy nie istnieje, a o dalszym postępowaniu decydować będzie lekarz.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.