Przejdź do treści

Bliscy Bruce’a Willisa o jego chorobie: „Chociaż jest to bolesne, czujemy ulgę, że postawiono jasną diagnozę”

Bruce Willis w marcu skończy 68 lat \Fot. Mitchell Leff/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Bruce Willis jest poważnie chory. Teraz jego rodzina ujawniła druzgoczącą diagnozę. „Mamy nadzieję, że wraz z pogorszeniem stanu Bruce’a uwaga mediów zostanie skupiona na przyjrzeniu się tej chorobie, która wymaga znacznie większej wiedzy i badań” – napisali bliscy aktora w specjalnym oświadczeniu. 

„To okrutna choroba”

Wiosną ubiegłego roku bliscy Bruce’a Willisa, jednego z najsłynniejszych hollywoodzkich aktorów, poinformowali, że kończy on swoją karierę. Przyczyną miała być afazja. Teraz rodzina gwiazdy doczekała się bardziej konkretnej diagnozy. W oficjalnym oświadczeniu na Instagramie podała ona, że Williis cierpi na otępienie czołowo-skroniowe (choroba znana w skrócie jako FTD ang. Frontotemporal dementia)

„Niestety problemy z komunikacją to tylko jeden z objawów choroby, z którą zmaga się Bruce. Chociaż jest to bolesne, czujemy ulgę, że postawiono jasną diagnozę” – napisali bliscy aktora.

Chorobę tę określili mianem okrutnej. Bliscy są świadomi, że niewiele osób może mieć wiedzę na jej temat.

„FTD to okrutna choroba, o której wielu z nas nigdy nie słyszało i może dotknąć każdego. Dla osób poniżej 60. roku życia jest ona najczęstszą formą demencji, a uzyskanie diagnozy może zająć lata. Dlatego też FTD jest prawdopodobnie znacznie bardziej rozpowszechnione niż nam się wydaje”- napisali.

Rodzina aktora poinformowała, że „obecnie nie ma metod leczenia tej choroby, ale wyrażają nadzieję, że to się może zmienić w przyszłości”.

„Mamy nadzieję, że wraz z pogorszeniem stanu Bruce’a uwaga mediów zostanie skupiona na przyjrzeniu się tej chorobie, która wymaga znacznie większej wiedzy i badań” – napisali bliscy gwiazdy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Rumer Glenn Willis (@rumerwillis)

Bruce Willis

Otępienie czołowo-skroniowe – co to za choroba?

Otępienie to szerokie pojęcie, obejmujące m.in. chorobę Alzheimera, otępienie z ciałami Lewy’ego, czołowo-skroniowe czy też naczyniopochodne.

Cierpiący na otępienie stopniowo doświadczają pogorszenia funkcji pamięci, spowolnienia myślenia oraz zaburzenia zachowania. Otępienie w młodym wieku zazwyczaj jest skutkiem wady genetycznej. Objawy np. choroby Alzheimera mogą pojawić się już u ludzi 30-letnich, a schorzenie ma znacznie cięższy przebieg niż w przypadku zachorowania po 60. roku życia. Otępienie dziedziczone jest w sposób autosomalny dominujący i odpowiedzialne są za niego geny APP, PSEN 1 i PSEN 2.

Otępienie czołowo-skroniowe przebiega wraz z zanikiem tkanki nerwowej w okolicy płatów czołowych i części płatów skroniowych. W obrębie tego rodzaju otępienia opisuje się występowanie wariantu behawioralnego, semantycznego oraz afazji. Patomechanizmem otępienia czołowo-skroniowego jest proces zaniku, czyli neurodegeneracji komórek nerwowych, prawdopodobnie na skutek gromadzenia się w ich wnętrzu nieprawidłowo zbudowanego białka. W chorym zachodzą zmiany w zachowaniu, relacjach społecznych i osobowości.

Choroba ta pojawia się  najczęściej u pacjentów w okolicach 65. roku życia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.