Przejdź do treści

Charakterystyka alkoholowego zespołu abstynencyjnego i wskazówki dla osoby uzależnionej

kobieta odczuwająca objawy zespołu abstynencyjnego trzymająca się za przedramiona
Fot. Ulia Koltyrina / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Objawy zespołu abstynencyjnego występują u wszystkich osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków czy też innych używek, takich jak papierosy, kawa czy nawet herbata i cukier. Bywają niezwykle dotkliwe i trwają nawet do kilku dni. Warto dowiedzieć się, jak sobie radzić z objawami zespołu abstynencyjnego oraz kiedy warto zgłosić się z problemem po pomoc specjalistów.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Zespół abstynencyjny, inaczej odstawienny, to zespół objawów występujących u osób uzależnionych od określonej substancji w wyniku odstawienia tej substancji lub ograniczenia dawki dostarczanej do organizmu. Wyróżnia się 5 podstawowych rodzajów zespołów abstynencyjnych: alkoholowy, opioidowy, nikotynowy, kanabinolowy oraz zespół abstynencyjny występujący w przebiegu uzależnienia od leków uspokajających i nasennych. Każdy z nich ma kilka cech charakterystycznych oraz wyróżniających w porównaniu do innych, jednak na poziomie podstawowych objawów są one do siebie dość podobne.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Deep Focus from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Zdrowie umysłu
Miralo Sen, Suplement na dobry sen, 20 kapsułek
20,99 zł
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Zdrowie umysłu
Miralo, Suplement diety wspomagający odporność na stres, 20 kapsułek
20,99 zł
Objawy alkoholizmu są szczególnie widoczne po odstawieniu tej substancji.

Alkoholowy zespół abstynencyjny

Wśród najczęściej występujących zespołów odstawiennych wymienia się zespół abstynencyjny alkoholowy. Doświadcza go każda osoba uzależniona od alkoholu (lub spożywającą alkohol w zbyt dużych ilościach) przy próbie odstawienia go lub przy znacznym ograniczeniu spożywanej ilości. Alkoholowy zespół abstynencyjny zwykle przebiega w sposób niezagrażający życiu, zdarza się jednak czasami, że konieczna jest interwencja lekarska, aby zapobiec śmierci pacjenta.

Kiedy występuje i ile trwa alkoholowy zespół abstynencyjny (AZA)?

Typowym czasem występowania alkoholowego zespołu abstynencyjnego jest mniej więcej jedna doba. Objawy jednak mogą trwać od kilku godzin do kilku dni, co uzależnione jest od stopnia zaawansowania uzależnienia chorego od alkoholu oraz lat, jakie spędził w uzależnieniu. Zespół abstynencyjny pojawia się około doby, maksymalnie dwóch dób od momentu przyjęcia ostatniej dawki alkoholu. Jednak osoby zmagające się z dużym uzależnieniem od wielu lat mogą doświadczyć zespołu abstynencyjnego już nawet po dwóch godzinach.

Zobacz także

Przyczyny oraz objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego

Alkohol jako substancja psychoaktywna wpływa na pracę neuroprzekaźników w układzie nerwowym. Pity regularnie powoduje zmniejszoną syntezę neuroprzekaźników, takich jak dopamina. W momencie ograniczenia ilości spożywanego alkoholu następuje nagłe zwiększenie ilości neurotransmiterów, co wywołuje objawy abstynencyjne u uzależnionego.

Wśród objawów abstynencyjnych po alkoholu wymienia się między innymi drżenie kończyn, zwykle dłoni. Zdarza się jednak również drżenie języka lub powiek. Podstawowym objawem jest również rozdrażnienie oraz złe samopoczucie. Chory doświadcza także ogólnego uczucia rozbicia. Pojawia się bezsenność, spowodowana przede wszystkim nadmierną pobudliwością. W związku z tym wystąpić może również tachykardia oraz wzrost ciśnienia tętniczego. Wielu pacjentów doświadcza również bólów głowy połączonych z nudnościami i wymiotami.

Do niebezpiecznych form alkoholowego zespołu abstynencyjnego należą silne drgawki, które mogą prowadzić do urazu, czy też psychoza alkoholowa, która jest skutkiem długotrwałego uzależnienia od alkoholu. Delirium tremens w swojej skrajnej postaci potrafi doprowadzić pacjenta do samobójstwa lub samookaleczeń, wynikających między innymi z występujących omamów słuchowych i wzrokowych. Może również spowodować nadmierną agresję u pacjenta, z jednoczesnymi zaburzeniami świadomości. Pacjent nie wie, gdzie i z jakiego powodu się znajduje. Nie zdaje sobie również sprawy z tego, jaki jest dzień, miesiąc czy rok.

Leczenie alkoholowego zespołu abstynencyjnego

Prostej postaci alkoholowego zespołu abstynencyjnego nie trzeba leczyć. Zwykle wystarczy przeczekanie od kilku do kilkunastu godzin najgorszego samopoczucia. Należy wtedy pamiętać o intensywnym nawadnianiu osoby uzależnionej.

Jeżeli jednak stan chorego pogarsza się i zaczną występować halucynacje, należy od razu zgłosić się na pogotowie. W ostrym zespole abstynencyjnym mogą wystąpić powikłania, takie jak zaburzenie rytmu serca czy depresja oddechowa. Taki pacjent podlegać musi nieustannej kontroli lekarskiej.

Standardowo osobom chorym z majaczeniem podaje się środki farmakologiczne z grupy benzodiazepin. Warto podawać również witaminę B1. W przypadku natężonej psychozy lekarz często decyduje się na podanie leków przeciwpsychotycznych, aby uchronić pacjenta przed nim samym oraz zadbać o bezpieczeństwo otoczenia, które zwykle w tym momencie staje się przedmiotem agresji chorego.

Najnowsze w naszym serwisie

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta - ból zeba

Co zrobić, kiedy boli ząb? Poznaj domowe sposoby, które przyniosą Ci ulgę!

Przelewanie w brzuchu – czy jest normalne? Co może oznaczać uczucie przelewania wody w brzuchu?

Uważano go za defekt skóry, a chorym podawano arszenik, jod i olej z wątroby dorsza. Jak kiedyś leczono toczeń

Bruzdy na paznokciach – podłużne, poprzeczne. Przyczyny i leczenie bruzd na paznokciach

„Medycyna konwencjonalna nie stoi w sprzeczności z medycyną integralną czy holistycznym podejściem do zdrowia. Przeciwnie, jest jej częścią” – mówi Orina Krajewska

Nazywano go „złotem duszy”, wierząc, że poprawia nastrój, podawano z winem i gotowano w ryżu. Jak kiedyś leczono złotem

Kobieta

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

„Dzięki współpracy z pacjentami czuję spokój i nie boję się chorób” – mówi Robert Statkiewicz, osoba współtworząca aplikację „Pacjenci Pacjentom”, członkum zarządu Fundacji Ludzie i Medycyna

Jak Polacy oceniają szpitale?

Pacjenci i pacjentki ocenili polskie szpitale. Najczęściej narzekali na brak poszanowania prawa do intymności i kiepskie jedzenie

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa. Unikaj jak ognia!

Dłonie

Dziewczynce amputowano wszystkie kończyny. Winą błędna diagnoza lekarzy

Jeden z najlepszych szpitali na świecie znajduje się w Krakowie. „Za konsolą robota i chirurg, i chirurżka mają taką samą doskonałość”, mówi prezeska Joanna Szyman

Czy masz obowiązek odwołać wizytę lekarską i co może ci grozić, jeśli tego nie zrobisz? Wyjaśnia prawniczka

Czy masz obowiązek odwołać wizytę lekarską i co może ci grozić, jeśli tego nie zrobisz? Wyjaśnia prawniczka

Największe naukowe odkrycia 2022 roku. Subiektywne zestawienie biotechnologa Dawida Polaka / AdobeStock

Największe naukowe odkrycia 2022 roku. Subiektywne zestawienie biotechnologa Dawida Polaka

Jedna, "centralna" kolejka sprawi, że szybciej dostaniemy się do specjalistów? Wyjaśniamy, co zakłada nowy projekt ustawy Ministerstwa Zdrowia

Jedna, „centralna” kolejka sprawi, że szybciej dostaniemy się do specjalistów? Wyjaśniamy, co zakłada nowy projekt ustawy Ministerstwa Zdrowia

Jak opanować przetłuszczające się włosy? Kosmetyki i domowa pielęgnacja

Ma 23 lata i pokaźny dorobek naukowy. Poznajcie Wojciecha Nazara, najmłodszego doktora w Polsce!

Ma 23 lata i pokaźny dorobek naukowy. Poznajcie Wojciecha Nazara, najmłodszego doktora w Polsce!

Lek. Ewa Stawiarska: Umniejszanie problemów pacjenta jest słabe i nie pozostawia profesjonalnego wrażenia

Lek. Ewa Stawiarska: Umniejszanie problemów pacjenta jest słabe i nie pozostawia profesjonalnego wrażenia

Od 2023 r. pielęgniarki będą miały większe uprawnienia. Co to dla nas oznacza?

Od 2023 r. pielęgniarki będą miały większe uprawnienia. Co to dla nas oznacza?

„Zostało złamane moje prawo do intymności i godności”. Pacjentka opowiada o wizycie u ginekologa, na którą złożyła skargę, a FEDERA apeluje: „Czujesz, że twoje prawa są łamane? Reaguj”

„Zostało złamane moje prawo do intymności i godności”. Pacjentka opowiada o wizycie u ginekologa, na którą złożyła skargę, a FEDERA apeluje: „Czujesz, że twoje prawa są łamane? Reaguj”

cukier

Życie bez cukru. Co się zadzieje, kiedy odstawisz słodkości?

Pulsujący ból głowy – jakie są przyczyny i co przyniesie ulgę?

Szybka utrata wagi – o czym może świadczyć nagłe chudnięcie?

Plaster na ręce

Wynalazek Polaków zdobył Nagrodę Jamesa Dysona 2022! „Inteligentny plaster” medyczną rewolucją

×