Przejdź do treści

Chcesz być fit, więc nie masz okresu? Dietetyczka podpowiada, jak przywrócić regularne miesiączki

kobieta odwrócona tyłem
Jak przywrócić regularne miesiączki? / pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Mordercze treningi i radykalne ograniczenie kaloryczności posiłków to krótka droga do zaburzeń miesiączkowania. Jak przywrócić okres, który „zaginął” w ramach presji na szybkie uzyskanie szczupłej sylwetki? Podpowiada Anna Reguła, prowadząca instagramowy profil @niekoniecznie_dietetycznie.

Brak miesiączki typu funkcjonalnego

Zaburzenia miesiączkowania są częstym problemem u kobiet, które wprowadzają do swojego życia intensywny wysiłek fizyczny. O ile sam trening nie zaburzy regularności okresu, o tyle w momencie, gdy dojdzie do za dużych restrykcji kalorycznych, ten problem może się pojawić.

Zagadnienie porusza na swoim instagramowym profilu @niekoniecznie_dietetycznie Anna Reguła.

„W dobie społeczeństwa 'fit’ kobiety coraz częściej poddają się różnym eksperymentom dietetycznym. Najczęściej jest to żywienie skierowane na redukcję kilogramów połączone z intensywnym wysiłkiem fizycznym w celu przyspieszenia efektów. Działanie na własną rękę niejednokrotnie wiąże się jednak ze skutkami ubocznymi – w tym zaburzeniami miesiączkowania typu FHA (Functional Hypothalamic Amenorrhea, czyli brak miesiączki typu funkcjonalnego)” – pisze dietetyczka, zaznaczając jednocześnie, że diagnostyką FHA powinien bezwzględnie zająć się lekarz.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

BESTSELLER
Zdrowie intymne i seks
WIMIN Lubrykant
55,00 zł
NOWOŚĆ
Zdrowie intymne i seks
WIMIN majtki menstruacyjne protect, 1 sztuka
90,00 zł
Zdrowie intymne i seks
Wimin Serum intymne, 50 ml
59,00 zł
NOWOŚĆ
Zdrowie intymne i seks
Podpaska wielorazowa WIMIN Pad
od 30,00 zł
BESTSELLER
Zdrowie intymne i seks
WIMIN majtki menstruacyjne
90,00 zł
Miesiączka - najlepsze aplikacje do monitorowania okresu

Zaburzenia okresu przy intensywnej aktywności fizycznej

Niedobór energii w diecie, zwłaszcza jeśli utrzymuje się długo i jest bardzo zaniżony wobec zapotrzebowania organizmu, może doprowadzić do rozregulowania hormonów i zatrzymania miesiączki. Jak odwrócić ten proces?

„Najważniejszym czynnikiem w przywróceniu odpowiedniej równowagi hormonalnej jest przywrócenie optymalnej kaloryczności posiłków” – pisze Reguła.

Dietetyczka zaznacza, że mniej istotne jest to, czy osiągniemy określoną wagę, czy odpowiedni poziom tkanki tłuszczowej. To, na co trzeba zwrócić uwagę, to zapewnienie organizmowi wystarczającej ilości „energii dostępnej”. Czy jest owa „energia dostępna”? W największym skrócie to pula kalorii, która pozostaje do dyspozycji organizmu po odjęciu wydatków na wysiłek fizyczny.

„Mówiąc prościej – ile jeść, żeby jednocześnie trenując i spalając, nie dostarczyć sobie za małej ilości energii?” – objaśnia Reguła.

Dietetyczka podaje wzór, która pozwala obliczyć ilość energii, której potrzebujemy każdego dnia:

„45 x LBM [kg] + wydatek energetyczny na treningach. LBM oznacza tutaj beztłuszczową masę ciała. Inaczej mówiąc: tyle, ile ważysz minus tyle, ile waży Twoja tkanka tłuszczowa. Wydatek energetyczny natomiast: (ilość treningów x energia spalana podczas treningu)/7 dni tygodnia”.

Zwraca również uwagę na to, by komponując dietę w oparciu wyliczenia nie zapominać o dostarczeniu sobie niezbędnych witamin i mikroelementów. Przypomina, że jednym z nich jest kwas foliowy:

„Ważnym elementem u kobiet z FHA jest odpowiedni poziom kwasu foliowego, który najlepiej dostarczać z żywnością. Znajduje się on np. w zielonych warzywach liściastych czy nasionach roślin strączkowych. Udowodniony jest jego korzystny wpływ na regulację cyklu”.

Brak okresu – czynnik psychologiczny

Reguła zwraca również uwagę na czynnik psychologiczny, który odgrywa niemałą rolę w dążeniu do byciu fit za wszelką cenę i zatrzymaniu okresu. Zauważa:

„Zaburzenia miesiączkowania nie zawsze, lecz w dużej mierze związane są z zaburzeniami odżywiania. Młode dziewczyny nierzadko wstydzą się rozmawiać na ten temat, więc w niektórych przypadkach warto rozważyć wizytę u psychologa lub psychodietetyka”.

Przypomina też, że czasami na powrót miesiączki trzeba poczekać. Organizm musi mieć czas na dojście do formy:

„Pamiętaj, że walka z zaburzeniami miesiączkowania wymaga jeszcze jednego czynnika, o który w całym procesie najtrudniej – CIERPLIWOŚCI, a także szczerości z samą sobą. Każda zmiana równoznaczna jest z odpowiednim upływem czasu. Nie zniechęcaj się, nie poddawaj – nic nie dzieje się ekspresowo”.

Anna Reguła – niekoniecznie dietetycznie

Anna Reguła to dyplomowana dietetyczka prowadząca w mediach społecznościowych profil @niekoniecznie_dietetycznie. Zajmuje się układaniem planów dietetycznych oraz prowadzeniem szkoleń z zakresu odżywiania.

Jej konto na Instagramie obserwuje ponad 140 tys. osób. Można znaleźć tam różne ciekawostki oraz porady dla osób, które chcą się zatroszczyć o to, co kładą na talerzu.

View this post on Instagram

W dobie społeczeństwa "fit" kobiety coraz częściej poddają się różnym eksperymentom dietetycznym. Najczęściej jest to żywienie skierowane na redukcję kilogramów połączone z intensywnym wysiłkiem fizycznym w celu przyspieszenia efektów?‍♂?‍♀Działanie na własną rękę niejednokrotnie wiąże się jednak ze skutkami ubocznymi – w tym zaburzeniami miesiączkowania typu FHA (Functional Hypothalamic Amenorrhea, czyli brak miesiączki typu funkcjonalnego). Diagnostyką FHA bezwzględnie zajmuje się lekarz?‍⚕ ▫ ▫ Zaburzenia miesiączkowania nie zawsze, lecz w dużej mierze związane są z zaburzeniami odżywiania. Młode dziewczyny nierzadko wstydzą się rozmawiać na ten temat, więc w niektórych przypadkach warto rozważyć wizytę u psychologa lub psychodietetyka❤ ▫ ▫ Najważniejszym czynnikiem w przywróceniu odpowiedniej równowagi hormonalnej jest przywrócenie optymalnej kaloryczności posiłków. Ciężko jest określić czy należy skupić się na osiągnięciu określonej masy ciała czy poziomu tkanki tłuszczowej? ▫ ▫ Kluczowa kwestia – energia dostępna? Odnosi się ona do ilości dostarczanych kcal z pożywienia z pomniejszeniem jej o energię potrzebną podczas wysiłku fizycznego. Mówiąc prościej – ile jeść żeby jednocześnie trenując i spalając nie dostarczyć sobie za małej ilości energii? Wzór: 45 x LBM [kg] + wydatek energetyczny na treningach ➡LBM oznacza tutaj beztłuszczową masę ciała. Inaczej mówiąc: tyle, ile ważysz minus tyle, ile waży Twoja tkanka tłuszczowa ➡Wydatek energetyczny natomiast: (ilość treningów x energia spalana podczas treningu)/7 dni tygodnia. Wtedy całkowity wynik otrzymamy jako ilość kcal/dzień. ▫ ▫ Ważnym elementem u kobiet z FHA jest odpowiedni poziom kwasu foliowego, który najlepiej dostarczać z żywnością. Znajduje się on np. w zielonych warzywach liściastych czy nasionach roślin strączkowych. Udowodniony jest jego korzystny wpływ na regulację cyklu menstruacyjnego? ▫ ▫ Pamiętaj, że walka z zaburzeniami miesiączkowania wymaga jeszcze jednego czynnika o który w całym procesie najtrudniej – CIERPLIWOŚCI, a także szczerości z samą sobą. Każda zmiana równoznaczna jest z odpowiednim upływem czasu. Nie zniechęcaj się, nie poddawaj – nic nie dzieje się ekspresowo?

A post shared by Anna Reguła Dietetyka (@niekoniecznie_dietetycznie) on

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Taka pani uroda” – tych słów nigdy nie powinnaś usłyszeć w gabinecie. Lekarz Krzysztof Janowiec wyjaśnia dlaczego

Czy naprawdę warto zapłacić 30 zł za jedną podpaskę, którą trzeba prać? Sprawdziłam

kobieta i mężczyzna siedzą w łóżku

Seks podczas okresu – czy można go uprawiać? Fakty i mity

„Urlop menstruacyjny nie powinien doprowadzać do nierówności, do faworyzowania męskich pracowników. Pytanie, czy Polska jest na to gotowa” – mówi Paulina Wasiluk z Zespołu Urlop Menstruacyjny

"Usunięto mi macicę w wieku 28 lat - brak dzieci to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęłam" - podkreśla Brynne Zuri Hunt

„W wieku 28 lat usunięto mi macicę. Brak dzieci to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęłam” – podkreśla Brynne Zuri Hunt

Kobieta siedziała w pełni ubrana i opowiadała o swojej chorobie, a lekarz „badał wyraz jej oblicza” – jak kiedyś leczono choroby kobiece

Co można po okresie? Ginekolog odpowiada na najczęściej wyszukiwane w Google’u pytania

Kobieta ćwiczy jogę

Dlaczego bolą plecy podczas okresu? Fizjoterapeutka podpowiada, co przyniesie szybką ulgę

Akcja Menstruacja rusza z nową inicjatywą. Tym razem pomoże menstruujące osoby uchodźcze z Ukrainy

Akcja Menstruacja rusza z nową inicjatywą. Tym razem pomoże menstruującym osobom uchodźczym z Ukrainy

Dr Alicja Pawluczuk, artystka z endometriozą: Zależy mi, żeby temat kobiecego bólu brano na poważnie

Gimnastyka słowiańska. Gimnastyka, która pobudzi twoją kobiecość 

Spóźniający się okres - przyczyny

Spóźniający się okres – przyczyny. Ile może się spóźniać?

"Lekarze uważają, że ból jest nieodłączną częścią menstruacji". Jej miesiączki trwały 86 dni / Instagram

Jej miesiączki trwały 86 dni. O „cyklu menstruacyjnym z piekła rodem” i jego przyczynie opowiedziała dziennikarka BBC

7 zdrowotnych właściwości imbiru. Poznaj jego wielką moc!

„Jest pewien objaw endometriozy kompletnie niemy klinicznie. Choroba się rozprzestrzenia, a pacjentka nic nie czuje” – mówi lek. Daniel Kurczyński

"Połowa ludzkości miesiączkuje i jest to całkiem normalne doświadczenie". Przedstawiamy fragment książki "Ciotka" Magdaleny Zarębskiej / istock

„Połowa ludzkości miesiączkuje i jest to całkiem normalne doświadczenie”. Przedstawiamy fragment książki „Ciotka” Magdaleny Zarębskiej

O endometriozie z perspektywy lekarza i pacjentki /fot. Unsplash

„Proszę sobie wyobrazić, że wnętrze kobiecej torebki zalewamy klejem i po kilku godzinach chcemy wyciągnąć z niego portfel czy telefon”. O endometriozie z perspektywy lekarza i pacjentki

Okres się spóźnia?

Czekasz na okres, a on cały czas nie nadchodzi? Możliwych powodów jest znaczenie więcej niż ciąża

"Śmierdzisz", "masz coś między nogami", "okres jest obrzydliwy". Koalicja Okresowa: "Miesiączka jest wyśmiewana, a my obrażane"

„Śmierdzisz”, „masz coś między nogami”, „okres jest obrzydliwy”. Okresowa Koalicja podkreśla: „Miesiączka jest wyśmiewana, a my obrażane”

Cykl bezowulacyjny – przyczyny, diagnostyka, leczenie problemów z owulacją

„Nie noście wkładek bez sensu” – ostrzega Okresowa Koalicja. I przypomina: „Wilgoć jest całkiem spoko”

Podpaski i tampony zamiast kwiatów. Nowożeńcy zaskoczyli pomysłowością i przy okazji pomogli wielu kobietom

Kobieta

W krwi menstruacyjnej zauważasz skrzepy? Czy jest się czego obawiać, wyjaśnia Okresowa Koalicja

Majtki menstruacyjne regular od WIMIN / archiwum HelloZdrowie

Miesiączka latem to nic przyjemnego. Na szczęście dziewczyny z WIMIN stworzyły majtki menstruacyjne regular. Przetestowałam!

×