Miesiączka – najlepsze aplikacje do monitorowania okresu
Miesiączka to kolejna rzecz, o której musimy pamiętać w natłoku codziennych obowiązków. Na szczęście istnieją i coraz większa popularnością cieszą się aplikacje menstruacyjne. Działają zazwyczaj jak kalendarz (lub kalkulator) miesiączki do pobrania na telefon. Pozwalają nie tylko obliczyć długość cyklu menstruacyjnego czy dni płodne, ale jeszcze robią wykresy owulacji i mają mnóstwo pożytecznych dodatków. Którą aplikację najlepiej wybrać? Podpowiadamy!
- Czemu służy kalendarz miesiączki na telefon?
- Aplikacje menstruacyjne – czy warto ich używać?
- Aplikacja OvuFriend – dopasuje się do użytkowniczki
- Aplikacja Flo – kalendarzyk menstruacyjny z wykresami
- Aplikacja Clue – kalendarz miesiączkowy i o wiele więcej
- Kalendarz Miesiączka – „mój kalendarzyk miesiączkowy”
Czemu służy kalendarz miesiączki na telefon?
800 milionów. Tyle kobiet na całym świecie każdego miesiąca ma okres. Przeciętnie miesiączkujemy 400 razy w ciągu swojego życia. 100 milionów. Tyle z nas używa już aplikacji służących do śledzenia cyklu menstruacyjnego.
Nikogo dziś już nie dziwi fakt, że coraz więcej kobiet rezygnuje z papierowych kalendarzy, na rzecz ich elektronicznych odpowiedników. Aplikacje menstruacyjne, zdejmują z nas ciężar liczenia dni „od do” i kontrolowania cyklu. To wygodniejsza i znacznie bardziej intuicyjna forma obserwowania swojego cyklu, która sprawia, że ani termin zbliżającej się miesiączki, ani pytanie ginekologa o to, kiedy był dzień ostatniej miesiączki, nie jest dla nas zaskoczeniem. Gdziekolwiek jesteśmy, możemy sprawdzić, na jakim etapie cyklu jesteśmy. To pozwala nam planować nie tylko zakupy środków higienicznych, ale również zbliżenia seksualne w zależności od tego, czy chcemy zajść w ciążę, czy też próbujemy jej uniknąć.
Aplikacje menstruacyjne – czy warto ich używać?
Mogą pomóc nam poznać własne ciało oraz obserwować i odnotowywać wszelkie objawy takie jak wahania nastroju, bóle czy zmiany temperatury, które mogą wystąpić podczas określonej fazy cyklu. Mogą również pomóc w ustaleniu wszelkich odstępstw, świadczących o potencjalnych problemach zdrowotnych. Obliczą za nas dni płodne, ale – co trzeba podkreślić – nie są jednym ze sposobów antykoncepcji i nie zabezpieczą nas przed zajściem w ciążę!
Jak również nie gwarantują nam, że wprowadzone przez nas dane, nie zostaną wykorzystane do celów komercyjnych. Aplikacje wiedzą o nas dokładnie tyle, ile zdecydujemy się im zdradzić i na tej podstawie ich algorytmy wyliczają dane. Mogą się oczywiście mylić Clue wiele potrafi, nie zawsze potrafią dobrze obliczyć obliczyć długość cyklu przy nieregularnych miesiączkach. Na przykład, jeśli nasz cykl waha się od 28 do 32 dni lub jest dłuższy niż 35 dni – kalendarze menstruacji na telefon mogą zawodzić. Oczywiście, jeśli podejrzewacie, że coś jest nie tak z waszą miesiączką, powinnyście udać się do lekarza, ale jeśli chcecie po prostu sposobu śledzenia swojego cyklu, wypróbujcie którąś z poniższych aplikacji.
To zestawienie przygotowałyśmy w oparciu o rekomendacje innych kobiet. Na jednej z facebookowych grup zapytałyśmy dziewczyny, z jakich aplikacji korzystają i jakie mogą polecić. Na blisko 2 tys. odpowiedzi prym wiodła aplikacja Flo (zebrała bardzo pozytywne opinie). Wśród rekomendowanych znalazły się jeszcze kalendarz „okresowy” Clue i kalendarz cyklu miesiączkowego Kalendarz Miesiączka. Wszystkie do pobrania na telefon za darmo.
Jeśli nie lubicie się „bawić w obliczanie miesiączki”, nie chcecie się głowić nad tym, jak się liczy długość cyklu czy też jak zrobić wykres dni płodnych po okresie, albo po prostu często zapominacie, kiedy przypada termin najbliższej miesiączki – kalendarz okresu może być czymś idealnym dla was.
Aplikacja OvuFriend – dopasuje się do użytkowniczki
ovufriend.pl to bezpłatna aplikacja pozwalająca śledzić cykle i dni płodne z wyjątkową precyzją, dzięki wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji. W odróżnieniu od wielu innych aplikacji świetnie radzi sobie z cyklami nieregularnymi i trudnymi do interpretacji. Wyjątkowo ciekawy i rozbudowany jest tryb dla kobiet starających się o ciążę. Tryb ten posiada wiele analiz cyklu pod kątem starań, między innymi detektor oznak ciąży, który analizuje objawy ciąży już od 10 dni po owulacji i oblicza prawdopodobieństwo skutecznego zapłodnienia.
Co ważne, aplikacja uczy się kobiecej płodności i objawów związanych ze zdrowiem hormonalnym. Dzięki temu jest w stanie wykryć potencjalne nieprawidłowości, anomalie i ew. ryzyka chorób takich jak PCOS, endometrioza czy choroby tarczycy na wczesnym etapie oraz zasugerować konsultacje z odpowiednimi lekarzami. W przypadku sugestii konsultacji lekarskich użytkowniczki nie pozostają z problemem same, otrzymując konkretne wsparcie od zespołu OvuFriend.
Aplikacja OvuFriend dopasowuje się do danej użytkowniczki, dostarczając jej spersonalizowanych porad, np. jak szybciej zajść w ciążę, z czego mogą wynikać ewentualne plamienia, dlaczego okres się spóźnia. Raporty na temat cykli miesiączkowych, symptomów i zdrowia danej użytkowniczki przedstawiane są w ciekawej i przyjaznej formie, często w odniesieniu do średniej dla innych kobiet. Aplikacja posiada ogromną społeczność kobiet starających się o ciążę. W aplikacji zostały stworzone mechanizmy łączące użytkowniczki ze sobą, umożliwiające wzajemne wsparcie i ciekawe interakcje.
Aplikacja OvuFriend została stworzona przy udziale polskich naukowców, lekarzy ginekologów i ekspertów medycznych. Algorytmy sztucznej inteligencji zostały wdrożone dzięki wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla najbardziej innowacyjnych projektów. Aplikacja jest cały czas ulepszana, dostępna zarówno na IOS jak i Androida. Twórcy aplikacji bardzo poważnie podchodzą do danych udostępnianych do aplikacji – są one chronione i nigdy nie udostępniane stronom trzecim.
Aplikacja Flo – kalendarzyk menstruacyjny z wykresami
Flo to bardzo prosta aplikacja do:
- śledzenia cyklu menstruacyjnego,
- obserwacji ciąży tydzień po tygodniu,
- śledzenia objawów napięcia przedmiesiączkowego.
Jednocześnie aplikacja służy jako kalendarz (czy kalendarzyk) dni płodnych. Aplikacja Flo jest bepłatna i dostępna do pobrania w języku polskim zarówno na iOS jak i Androida.
Jak w każdej innej aplikacji – pierwszy dzień ostatniego okresu i przewidywaną długość cyklu, na tej podstawie otrzymamy przypomnienie o zbliżającej się miesiączce i owulacji, a także prawdopodobieństwo skutecznego zapłodnienia pomocne przy staraniu się o dziecko lub unikaniu ciąży. W kalendarzu cyklu możemy do każdego dnia przypisać różne objawy związane z:
- seksem i popędem seksualnym,
- nastrojem,
- menstruacyjnymi dolegliwościami,
- podróżami,
- chorobami.
Można także odnotować informacje na temat wydzieliny z pochwy, odchodów połogowych czy stanu naszych piersi.
Aplikacja posiada również kalkulator ciążowy, który pozwala śledzić kolejne tygodnie ciąży i monitorować rozwój płodu. Kiedy zaznaczymy, że jesteśmy w ciąży, apka będzie podpowiadała nam najciekawsze artykuł na ten temat.
Flo pozwala nam też monitorować nasz styl życia. Możemy wpisywać swoją wagę, czas trwania snu czy spożycie wody. Moduł przypomnień nie pozwoli zapomnieć nam o przyjęciu leków i środków antykoncepcyjnych. Aplikacja pozwala na generowanie różnych wykresów na temat naszego cyklu i zdrowia, m.in.:
- wykres owulacji,
- powiązania między cyklem a apetytem,
- analizę wagi i aktywności fizycznej podczas cyklu,
- wykres czasu snu i deficytu snu,
- dane o ilości spożywanej codziennie wody.
Informacje możemy dodatkowo zabezpieczyć PIN-em, by nie uzyskały do nich dostępu osoby postronne.
Aplikacja Clue – kalendarz miesiączkowy i o wiele więcej
Clue to aplikacja do śledzenia okresu, płodności i zdrowia seksualnego. Została okrzyknięta najlepszą aplikacją płodności 2019 przez Healthline oraz wysoko oceniana przez Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Aplikacja na iOS i na Android jest darmowa i dostępna w języku polskim.
Kalendarz okresu Clue pozwala monitorować:
- menstruację,
- owulację,
- PMS,
- rozmaite objawy cyklu (skurcze, jajeczkowanie, ból głowy, libido i wiele innych),
- dni płodne.
Pomaga też odnotowywać informacje o:
- nastroju,
- śluzie szyjkowym,
- temperaturze ciała,
- wadze,
- stanie skóry,
- długości snu.
Żeby wypróbować ten kalendarz (czy też kalkulator) menstruacyjny , trzeba się zarejestrować lub zalogować przez Facebook czy konto Google.
Kalendarz Miesiączka – „mój kalendarzyk miesiączkowy”
Kalendarz Miesiączka podobnie jak poprzednie aplikacje pozwala w prosty sposób śledzić:
- okres,
- dni płodne,
- owulację.
Aplikacja jest bezpłatna i dostępna w języku polskim.
W przeciwieństwie do poprzednich aplikacji, w Kalendarzu Miesiączka do nanoszenia danych mają zachęcić rysunkowe zwierzątka. To oczywiście rzecz gustu, dla jednych będzie to sympatyczny, dla innych zbyt infantylny dodatek. Zwierzątka pytają na przykład, czy nie przegapiłyśmy wprowadzenia informacji o okresie, albo przypominają, że dziś mamy niską szansę na zajście w ciążę. W zakładce stosunek możemy wybrać uśmiechniętą prezerwatywę oznaczającą antykoncepcję lub zdziwioną ze znakiem zakazu sugerującą brak antykoncepcji. Poza tym w ramach aplikacji można odnotować m.in. masturbację.
Naniesione dane można zabezpieczyć hasłem, a także udostępnić na przykład swojemu lekarzowi.
Zobacz także
„W reklamach kobieta miesiączkująca jest ubrana na biało, tańczy, śpiewa i nie zachowuje się jak kobieta, która ma okres”. Czego o miesiączce (nie) dowiadujemy się od naszych mam?
Grzegorz Południewski: PMS to choroba, a nie wredna, cykliczna przypadłość, która sprawia, że kobieta jest rozdrażniona, kłótliwa i zrzędliwa
„Całkowicie mnie obrzydza to, co nasza kultura robi kobietom” – mówi Lena Dunham, aktorka i reżyserka kultowego serialu „Dziewczyny”
Polecamy
„Dlaczego Kubuś Puchatek zawsze jest gotowy na badanie cytologiczne? Bella Humphries bawi i edukuje o cyklu miesiączkowym
„Pogadamy jutro, dostałam okresu”. Ewa Swoboda zwraca uwagę na pomijany aspekt kobiecych zmagań
Top trzy asany na bolesne miesiączki. Małgorzata Kobus: „Przyniosą ci ulgę i zmniejszą dolegliwości”
Polska firma wprowadza urlop menstruacyjny. Internauci: „A dla mężczyzn będzie ekwiwalent?”
się ten artykuł?