Przejdź do treści

Brak okresu – najczęstsze przyczyny spóźniającej się miesiączki

Brak okresu - najczęstsze przyczyny spóźniającej się miesiączki Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Krowa za bramą
Hodowla zwierząt wyrządza większe szkody dla klimatu niż auta, podaje raport Greenpeace
Kobieta w ciąży
Włosy w ciąży. Co można a czego nie wolno? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan
Muesli/iStockphoto
Muesli – szczęście w proszku. 3 pomysły na zdrowe śniadanie
Dorośli stoją w szlafrokach
Duńska telewizja publiczna pokazuje dzieciom nagich dorosłych: „Tak wyglądają normalne ciała”
Mamy polski lek na COVID-19! To pierwszy taki produkt na świecie
Mamy polski lek na COVID-19. To pierwszy taki produkt na świecie

Brak okresu (miesiączki) to objaw najczęściej kojarzony z ciążą. Przyczyn spóźniającego się okresu może być jednak wiele. Chcesz wiedzieć, ile może spóźnić się okres i jakie są najczęstsze przyczyny braku miesiączki? Poniżej przedstawiamy najważniejsze fakty.

Ile może spóźnić się okres?

Spóźniający się okres to zjawisko, którego w swoim życiu doświadczyła chyba każda kobieta. Brak miesiączki w spodziewanym terminie może przysporzyć sporo stresu szczególnie osobom obawiającym się niechcianej ciąży, ale jeśli okres spóźnia się sporadycznie, nie powinien być to raczej powód do zmartwień.

Przyjmuje się, że cykl miesiączkowy kobiety trwa 28 dni. Za prawidłowe uznawane są jednak cykle mieszczące się w przedziale od 24 do 35 dni. Samo krwawienie według badań powinno trwać od 3 do 8 dni. Jeśli raz na jakiś czas zauważasz wahania o 2-3 dni, to taka sytuacja mieści się w granicach normy. Ile więc może się spóźnić okres? Nie więcej niż 3 dni. Większe wahania w długości cyklu miesiączkowego, szczególnie jeśli zdarzają się często, nazywamy cyklami nieregularnymi. Warto porozmawiać o nich ze swoim ginekologiem.

Miesiączka / istock

Najczęstsze przyczyny braku okresu

  • Ciąża – dzięki testom domowym dostępnym w aptekach i drogeriach bardzo szybko można sprawdzić, czy przyczyną zaburzeń miesiączki jest ciąża. Test ciążowy wykrywa obecność w moczu hormonu HCG, który zaczyna wytwarzać zarodek tuż po zagnieżdżeniu w macicy. Dzięki temu wiarygodny wynik testu można uzyskać już 8-10 dni po momencie, w którym mogło dojść do zapłodnienia. Wynik uzyskany w teście najlepiej jednak dodatkowo potwierdzić na zleconych przez ginekologa laboratoryjnych badaniach krwi lub moczu.
  • Nadmiar stresu – problemy w pracy, duża prędkość życia, presja – wszystko to wywołuje duży stres. W jego wyniku wiele kobiet doświadcza zaburzeń cyklu menstruacyjnego. Pod wpływem stresu organizm zwiększa produkcję prolaktyny. To hormon, którego duża ilość w organizmie może zatrzymać owulacje. Wpływa więc na długość cyklu i wpływa na zwiększenie poziomu hormonów kory nadnerczy.
  • Odstawienie antykoncepcjitabletki antykoncepcyjne regulują cykl kobiety niemalże co do dnia i godziny. Ich działanie opiera się na zmianie proporcji poszczególnych hormonów w organizmie. Celem jest niedopuszczenie do owulacji, podczas której może dojść do zapłodnienia. Nic dziwnego więc, że po odstawieniu tabletek organizm musi na nowo uregulować gospodarkę hormonalną. Zaburzenia te nie są jednak normą. Mogą, ale nie muszą wystąpić. Dlatego kobiety, które nie planują ciąży pomimo zaprzestania przyjmowania tabletek, szczególnie wtedy muszą uważać.
  • Restrykcyjna dieta – do prawidłowego działania organizmu, a co za tym idzie do prawidłowego utrzymania gospodarki hormonalnej niezbędna jest zdrowa, zbilansowana dieta. Gdy w diecie brakuje niezbędnych węglowodanów, białka czy witamin może dojść do zaburzeń lub zatrzymania miesiączkowania. Spadek poziomu tkanki tłuszczowej poniżej 16 proc. u większości kobiet zatrzymuje miesiączkowanie.
  • Nadmierny wysiłek fizyczny – regularna aktywność fizyczna jest dla organizmu korzystna. Jednak przy zbyt częstej i intensywnej aktywności fizycznej organizmowi może zabraknąć energii na prawidłowe działanie wszystkich układów. W takich sytuacjach często w pierwszej kolejności dochodzi do zaburzeń układu rozrodczego. Problem zatrzymania miesiączkowania przy wzmożonym wysiłku fizycznym jest częstą dolegliwością kobiet zawodowo uprawiających sport.
  • Podróże – kolejną przyczyną tymczasowych zaburzeń cyklu menstruacyjnego mogą być podróże. Szczególnie te odległe, podczas których zmienia się strefy czasowe. Organizm ma swój ustabilizowany rytm dobowy i zegar biologiczny. Od tego uzależniona jest prawidłowa praca organów, które odpowiadają także za produkcję hormonów, a hormony regulują miesiączkowanie u kobiety.
kobieta odwrócona tyłem

Spóźniający się okres – czy to już menopauza (klimakterium)?

Uderzenia gorąca, poty, problemy ze snem, zmęczenie, zaburzenia nastroju oraz właśnie brak okresu lub nieregularne miesiączki to typowe objawy menopauzy. Menopauza nazywana inaczej klimakterium, najczęściej rozpoczyna się u kobiet pomiędzy 44. a 56. rokiem życia. Wiąże się z zanikiem miesiączkowania, czyli zakończeniem okresu płodności kobiety. Menopauza coraz częściej rozpoczyna się u młodszych niż statystycznie kobiet. Część z nich już w wieku 40. często wkraczają w okres “przekwitania”. W takich przypadkach mówi się o przedwczesnej menopauzie lub przedwczesnym wygaśnięciu funkcji jajników. Sygnałem zapowiadającym okres “przekwitania” są coraz rzadsze, nieregularne miesiączki.

Zaburzenia hormonalne a brak miesiączki

Przyczyną zmian w cyklu menstruacyjnym mogą być również zaburzenia hormonalne. Wśród najczęstszych problemów pojawia się zespół policystycznych jajników. To schorzenie uwarunkowane genetycznie, które prowadzi do zaburzeń syntezy estradiolu z nadmiarem męskiego hormonu testosteronu, insulinooporności z nadmiernym wydzielaniem IGF, czy zbyt wysokiego poziomu hormonu luteinizującego. Zaburzenia hormonalne mogą być również powodowane chorobami tarczycy, takimi jak na przykład choroba Hashimoto czy niedoczynność tarczycy.

Cukrzyca a brak okresu

Cukrzyca jak najbardziej może mieć wpływ na cykl menstruacyjny. Przede wszystkim u dziewczynek, które chorują na cukrzycę typu 1, okres pojawia się około rok później niż u ich rówieśniczek. Często zdarza się też, że pacjentki chorujące na cukrzycę miesiączkują nieregularnie, szczególnie jeśli choroba jest słabo kontrolowana. Na skutek złego wyrównania cukrzycy może również wystąpić dysfunkcja przysadki, która może wywołać wtórny brak miesiączki.

Menopauza a miesiączka

Jakie badania zrobić przy spóźniającym się okresie?

Okres spóźnia się już 3 dni i zaczynasz martwić się na poważnie? Najpierw zrób test ciążowy. Kupisz go niemal wszędzie, w dodatku jest stosunkowo niedrogi i łatwy w użyciu. Nie trzeba mieć specjalnych kwalifikacji, by dzięki niemu w szybkim czasie potwierdzić lub wykluczyć ewentualną ciążę. Okresu nadal brak, a test wyszedł negatywny? Najlepiej wybierz się do ginekologa, który poza wykonaniem standardowego badania najprawdopodobniej wystawi ci skierowanie na badania hormonalne oraz USG.

Brak miesiączki – leczenie

Skutki długotrwałego braku miesiączki to przede wszystkim niepłodność, zaburzenia, funkcji układu endokrynnego i stanu psychicznego. Do tego dochodzą skutki chorób, które brak okresu wywołały. Leczenie będzie przebiegało bardzo różnie w zależności od przyczyny. Na pewno wśród lekarskich zaleceń może znaleźć się zmiana trybu życia, jeśli ginekolog uzna, że powodem zatrzymania miesiączki mogły być na przykład stres, zbyt restrykcyjna dieta, czy obciążające organizm treningi. Często zdarza się też, że lekarze przepisują tabletki hormonalne, chociaż wcale nie jest to jedyna możliwość. Po prostu starannie wybierz lekarza i postaraj się mu zaufać. Na pewno pomoże ci znaleźć przyczynę braku okresu i zaleci odpowiednie leczenie.


Bibliografia:
https://journals.viamedica.pl/clinical_diabetology/article/viewFile/8917/7583

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Pierwsza miesiączka/Pexels

„Pierwsza miesiączka? O nie, teraz już będziesz miała przechlapane do 50-tki…”. Seksuolożka o tym, jak nie rozmawiać z dzieckiem o menstruacji

miesiączka

„Wiem o dziewczynkach, które próbowały przyklejać podpaskę do ciała, nie majtek” – mówi Katarzyna Banasiak, edukatorka seksualna

Sposoby na bolesne miesiączki. Bolesny okres – co robić?

Barbara Jurkowska: Niepełnosprawne dziewczynki są nauczone, że wokół ich ciała różni ludzie robią różne rzeczy. Nie zawsze te rzeczy są zgodne z tym, co one chcą

Sam Baker

Sam Baker o menopauzie: Powinniśmy sprawić, by menopauza była czymś do świętowania. Osiągnięciem, a nie porażką, mostem do przejścia, a nie przepaścią do upadku

Utrata miesiączki przez stres zdarza się bardzo często

Jak zatrzymać miesiączkę? Rozmowa z ginekologiem.

Miesiączka niepełnosprawnych. „To jest często nie do zaakceptowania dla rodziców, gdy dziewczynka potrzebuje wsparcia w higienie intymnej”

bóle bóle miesiączkowe a osteopatia

Pożegnaj się z bolesnymi miesiączkami za pomocą… osteopatii?  Fizjoterapeutka wyjaśnia, jak to działa

Kiedy ginekolog może stwierdzić ciążę?

Kiedy ginekolog rozpozna ciążę? Jak potwierdzić ciążę?

Menopauza / istock

Jakich objawów menopauzy najczęściej obawiają się kobiety w Polsce? Jak z nimi walczyć? Odpowiada prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec–Plinta

Bóle miesiączkowe – przyczyny i domowe sposoby na ich złagodzenie

„Miesiączka to nie to samo co kupa”. Pani Miesiączka rozprawia się z bzdurnymi argumentami

„Miesiączka to nie to samo co kupa”. Pani Miesiączka rozprawia się z bzdurnymi argumentami

Dieta na menopauzę

Menopauza – objawy, wiek kobiety, leki na menopauzę

Ciąża a miesiączka / istock

Czy można zajść w ciążę podczas okresu? „Pani Miesiączka” obala popularne mity

Kamila Raczyńska-Chomyn o tym, jak wypracować zdrowe podejście do ciała i miesiączki.

Jak wypracować zdrowe podejście do ciała i miesiączki? Rozmowa z Kamilą Raczyńską-Chomyn

Pierwsza miesiączka. Rozmowa z Kamilą Raczyńską-Chomyn

„To okres ma się też w weekend?”. O pierwszej miesiączce mówi Kamila Raczyńska-Chomyn

Darmowe podpaski i tampony w Polsce? Ministerstwo Zdrowia: nie planujemy takich rozwiązań

Kamila Raczyńska-Chomyn, doula i edukatorka seksualna, mówi o tym, dlaczego wstydzimy się miesiączki

Dlaczego wstydzimy się miesiączki? Rozmowa z Kamilą Raczyńską-Chomyn

Używasz tamponów? A na pewno robisz to dobrze? 10 błędów, które popełniają kobiety

Kim jest doula? Wyjaśnia Kamila Raczyńska-Chomyn, towarzyszka porodów i edukatorka seksualna

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

Co to są fitoestrogeny? Czy mogą być pomocne przy menopauzie?

Miesiączka - najlepsze aplikacje do monitorowania okresu

Miesiączka – najlepsze aplikacje do monitorowania okresu

młoda kobieta zadowolona po usunięciu trądziku

Trądzik hormonalny – przyczyny i leczenie. Jak go rozpoznać?

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm