Przejdź do treści

Brak okresu – najczęstsze przyczyny spóźniającej się miesiączki

Brak okresu - najczęstsze przyczyny spóźniającej się miesiączki Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Przetrwaj upały - mamy nowe patenty
Jak przetrwać upał? Osiem nieoczywistych sposobów na ochłodę
Kobieta
Mózg a upał. Dlaczego przez odwodnienie słabiej myślimy? Wyjaśnia psycholożka dr Milena Marczak
Jak wyciągnąć kleszcza? Czym to zrobić i jakie są kolejne kroki?
Jak wyciągnąć kleszcza? Czym to zrobić i jakie są kolejne kroki? Wyjaśnia lekarka Anna Ratajczak
Kobiety w laboratorium
Koronawirus SARS-CoV-2 wyciekł z laboratorium? „Dowody są przytłaczające”
Kobieta
Masz problem z obrzękami? Sprawdź poziom kortyzolu

Brak okresu (miesiączki) to objaw najczęściej kojarzony z ciążą. Przyczyn spóźniającego się okresu może być jednak wiele. Chcesz wiedzieć, ile może spóźnić się okres i jakie są najczęstsze przyczyny braku miesiączki? Poniżej przedstawiamy najważniejsze fakty.

Ile może spóźnić się okres?

Spóźniający się okres to zjawisko, którego w swoim życiu doświadczyła chyba każda kobieta. Brak miesiączki w spodziewanym terminie może przysporzyć sporo stresu szczególnie osobom obawiającym się niechcianej ciąży, ale jeśli okres spóźnia się sporadycznie, nie powinien być to raczej powód do zmartwień.

Przyjmuje się, że cykl miesiączkowy kobiety trwa 28 dni. Za prawidłowe uznawane są jednak cykle mieszczące się w przedziale od 24 do 35 dni. Samo krwawienie według badań powinno trwać od 3 do 8 dni. Jeśli raz na jakiś czas zauważasz wahania o 2-3 dni, to taka sytuacja mieści się w granicach normy. Ile więc może się spóźnić okres? Nie więcej niż 3 dni. Większe wahania w długości cyklu miesiączkowego, szczególnie jeśli zdarzają się często, nazywamy cyklami nieregularnymi. Warto porozmawiać o nich ze swoim ginekologiem.

Miesiączka / istock

Najczęstsze przyczyny braku okresu

  • Ciąża – dzięki testom domowym dostępnym w aptekach i drogeriach bardzo szybko można sprawdzić, czy przyczyną zaburzeń miesiączki jest ciąża. Test ciążowy wykrywa obecność w moczu hormonu HCG, który zaczyna wytwarzać zarodek tuż po zagnieżdżeniu w macicy. Dzięki temu wiarygodny wynik testu można uzyskać już 8-10 dni po momencie, w którym mogło dojść do zapłodnienia. Wynik uzyskany w teście najlepiej jednak dodatkowo potwierdzić na zleconych przez ginekologa laboratoryjnych badaniach krwi lub moczu.
  • Nadmiar stresu – problemy w pracy, duża prędkość życia, presja – wszystko to wywołuje duży stres. W jego wyniku wiele kobiet doświadcza zaburzeń cyklu menstruacyjnego. Pod wpływem stresu organizm zwiększa produkcję prolaktyny. To hormon, którego duża ilość w organizmie może zatrzymać owulacje. Wpływa więc na długość cyklu i wpływa na zwiększenie poziomu hormonów kory nadnerczy.
  • Odstawienie antykoncepcjitabletki antykoncepcyjne regulują cykl kobiety niemalże co do dnia i godziny. Ich działanie opiera się na zmianie proporcji poszczególnych hormonów w organizmie. Celem jest niedopuszczenie do owulacji, podczas której może dojść do zapłodnienia. Nic dziwnego więc, że po odstawieniu tabletek organizm musi na nowo uregulować gospodarkę hormonalną. Zaburzenia te nie są jednak normą. Mogą, ale nie muszą wystąpić. Dlatego kobiety, które nie planują ciąży pomimo zaprzestania przyjmowania tabletek, szczególnie wtedy muszą uważać.
  • Restrykcyjna dieta – do prawidłowego działania organizmu, a co za tym idzie do prawidłowego utrzymania gospodarki hormonalnej niezbędna jest zdrowa, zbilansowana dieta. Gdy w diecie brakuje niezbędnych węglowodanów, białka czy witamin może dojść do zaburzeń lub zatrzymania miesiączkowania. Spadek poziomu tkanki tłuszczowej poniżej 16 proc. u większości kobiet zatrzymuje miesiączkowanie.
  • Nadmierny wysiłek fizyczny – regularna aktywność fizyczna jest dla organizmu korzystna. Jednak przy zbyt częstej i intensywnej aktywności fizycznej organizmowi może zabraknąć energii na prawidłowe działanie wszystkich układów. W takich sytuacjach często w pierwszej kolejności dochodzi do zaburzeń układu rozrodczego. Problem zatrzymania miesiączkowania przy wzmożonym wysiłku fizycznym jest częstą dolegliwością kobiet zawodowo uprawiających sport.
  • Podróże – kolejną przyczyną tymczasowych zaburzeń cyklu menstruacyjnego mogą być podróże. Szczególnie te odległe, podczas których zmienia się strefy czasowe. Organizm ma swój ustabilizowany rytm dobowy i zegar biologiczny. Od tego uzależniona jest prawidłowa praca organów, które odpowiadają także za produkcję hormonów, a hormony regulują miesiączkowanie u kobiety.
kobieta odwrócona tyłem

Spóźniający się okres – czy to już menopauza (klimakterium)?

Uderzenia gorąca, poty, problemy ze snem, zmęczenie, zaburzenia nastroju oraz właśnie brak okresu lub nieregularne miesiączki to typowe objawy menopauzy. Menopauza nazywana inaczej klimakterium, najczęściej rozpoczyna się u kobiet pomiędzy 44. a 56. rokiem życia. Wiąże się z zanikiem miesiączkowania, czyli zakończeniem okresu płodności kobiety. Menopauza coraz częściej rozpoczyna się u młodszych niż statystycznie kobiet. Część z nich już w wieku 40. często wkraczają w okres “przekwitania”. W takich przypadkach mówi się o przedwczesnej menopauzie lub przedwczesnym wygaśnięciu funkcji jajników. Sygnałem zapowiadającym okres “przekwitania” są coraz rzadsze, nieregularne miesiączki.

Zaburzenia hormonalne a brak miesiączki

Przyczyną zmian w cyklu menstruacyjnym mogą być również zaburzenia hormonalne. Wśród najczęstszych problemów pojawia się zespół policystycznych jajników. To schorzenie uwarunkowane genetycznie, które prowadzi do zaburzeń syntezy estradiolu z nadmiarem męskiego hormonu testosteronu, insulinooporności z nadmiernym wydzielaniem IGF, czy zbyt wysokiego poziomu hormonu luteinizującego. Zaburzenia hormonalne mogą być również powodowane chorobami tarczycy, takimi jak na przykład choroba Hashimoto czy niedoczynność tarczycy.

Cukrzyca a brak okresu

Cukrzyca jak najbardziej może mieć wpływ na cykl menstruacyjny. Przede wszystkim u dziewczynek, które chorują na cukrzycę typu 1, okres pojawia się około rok później niż u ich rówieśniczek. Często zdarza się też, że pacjentki chorujące na cukrzycę miesiączkują nieregularnie, szczególnie jeśli choroba jest słabo kontrolowana. Na skutek złego wyrównania cukrzycy może również wystąpić dysfunkcja przysadki, która może wywołać wtórny brak miesiączki.

Menopauza a miesiączka

Jakie badania zrobić przy spóźniającym się okresie?

Okres spóźnia się już 3 dni i zaczynasz martwić się na poważnie? Najpierw zrób test ciążowy. Kupisz go niemal wszędzie, w dodatku jest stosunkowo niedrogi i łatwy w użyciu. Nie trzeba mieć specjalnych kwalifikacji, by dzięki niemu w szybkim czasie potwierdzić lub wykluczyć ewentualną ciążę. Okresu nadal brak, a test wyszedł negatywny? Najlepiej wybierz się do ginekologa, który poza wykonaniem standardowego badania najprawdopodobniej wystawi ci skierowanie na badania hormonalne oraz USG.

Brak miesiączki – leczenie

Skutki długotrwałego braku miesiączki to przede wszystkim niepłodność, zaburzenia, funkcji układu endokrynnego i stanu psychicznego. Do tego dochodzą skutki chorób, które brak okresu wywołały. Leczenie będzie przebiegało bardzo różnie w zależności od przyczyny. Na pewno wśród lekarskich zaleceń może znaleźć się zmiana trybu życia, jeśli ginekolog uzna, że powodem zatrzymania miesiączki mogły być na przykład stres, zbyt restrykcyjna dieta, czy obciążające organizm treningi. Często zdarza się też, że lekarze przepisują tabletki hormonalne, chociaż wcale nie jest to jedyna możliwość. Po prostu starannie wybierz lekarza i postaraj się mu zaufać. Na pewno pomoże ci znaleźć przyczynę braku okresu i zaleci odpowiednie leczenie.


Bibliografia:
https://journals.viamedica.pl/clinical_diabetology/article/viewFile/8917/7583

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Pierwsza miesiączka – co jeśli przychodzi za wcześnie?

„Rodzice dziwią się, że ich córki bawiące się jeszcze lalkami zaczynają miesiączkować”. Ginekolog o tym, co się dzieje, kiedy miesiączka przychodzi za wcześnie

palce w krwii

Dlaczego jednorazowe podpaski i tampony są dla nas szkodliwe? Kosmetolożka wymienia 6 powodów

Sylwia Sikorska: Kubeczek menstruacyjny ma tylko jedną wadę, można zapomnieć, że ma się okres

Hormony tarczycy powinny być w równowadze, a nie w „normie”. Co to oznacza?

amila Raczyńska-Chomyn, doula i edukatorka seksualna, mówi o tym, dlaczego wstydzimy się miesiączki

Dlaczego wstydzimy się miesiączki? Rozmowa z Kamilą Raczyńską-Chomyn [WIDEO]

Młode dziewczyny nie powinny szukać odpowiedzi na pytania dotyczące ich ciał w internecie. Fragment książki „Dziewczyńskie sprawy”

Przewodnik „Dziewczyńskie sprawy” norweskich lekarek Niny Brochmann i Ellen Støkken-Dahl już w księgarniach. Hello Zdrowie patronem medialnym!

Torbiele trzustki – objawy, diagnostyka, leczenie i dieta

Tabletka

Tabletki antykoncepcyjne – kiedy mogą nie zadziałać?

Zdrowie menstruacyjne ma swoją definicję. „To wielki krok dla całego społeczeństwa”/fot. iStock

Zdrowie menstruacyjne ma swoją definicję. „To wielki krok dla całego społeczeństwa”

Kamila Bogucka i Lidia Wójcik, "Ogarnij Hashimoto”/ Archiwum prywatne

„Hashimoto pojawia się po coś. To sygnał ciała, że nie jesteśmy dla siebie numerem jeden” – uważają Lidia Wójcik i Kamila Bogucka z „Ogarnij Hashimoto”

kobieta z hiperprolaktynemiaą

„Jeśli zliczyć, ile wydałam na szukanie diagnozy, wizyty, badania i leki, wyjdzie ponad 30 tysięcy złotych”. Marta Płóciennik o hiperprolaktynemii

„Od czego zaczyna się reset hormonalny? Od uświadomienia sobie, że z przebitą oponą nie pojedziesz dalej”. Recenzja książki „Dieta 7 hormonów” Sary Gottfried

„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?

miesiączka

„Wiem o dziewczynkach, które próbowały przyklejać podpaskę do ciała, nie majtek” – mówi Katarzyna Banasiak, edukatorka seksualna

W jaki sposób hormony wpływają na stan naszych jelit? Dietetyczka Emilia Cesarek wyjaśnia

Ubóstwo menstruacyjne w Polsce. „Nasi politycy nie podejmują w tym kierunku żadnych działań”

Barbara Jurkowska: Niepełnosprawne dziewczynki są nauczone, że wokół ich ciała różni ludzie robią różne rzeczy. Nie zawsze te rzeczy są zgodne z tym, co one chcą

Sposoby na bolesne miesiączki. Bolesny okres – co robić?

Pierwsza miesiączka/Pexels

„Pierwsza miesiączka? O nie, teraz już będziesz miała przechlapane do 50-tki…”. Seksuolożka o tym, jak nie rozmawiać z dzieckiem o menstruacji

„Nie chcę rozmawiać o swojej miesiączce jak o czymś odrażającym, bo przecież taka ona nie jest. To normalna funkcja biologiczna mojego ciała” – mówi Clara Henry, szwedzka blogerka, autorka książki „Tak, mam okres, a co?”

Nadnercza – budowa, funkcje oraz choroby nadnerczy

Endometrioza. Ból nie do zniesienia podczas miesiączki? Nie ignoruj tego

„Badania tzw. piątki tarczycowej, które są dostępne w laboratoriach, to naciąganie ludzi na niepotrzebne wydatki” – mówi dr n. med. Katarzyna Skórzewska

Najpopularniejsze

matka z dorosłą córką

„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

żyły na nogach

Zapalenie żył – jakie objawy wskazują na stan zapalny w żyłach powierzchownych i głębokich?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?