6 min.
Brak okresu – najczęstsze przyczyny spóźniającej się miesiączki

Brak okresu - najczęstsze przyczyny spóźniającej się miesiączki Pexels.com
Brak okresu (miesiączki) to objaw najczęściej kojarzony z ciążą. Przyczyn spóźniającego się okresu może być jednak wiele. Chcesz wiedzieć, ile może spóźnić się okres i jakie są najczęstsze przyczyny braku miesiączki? Poniżej przedstawiamy najważniejsze fakty.
Spis treści
Ile może spóźnić się okres?
Spóźniający się okres to zjawisko, którego w swoim życiu doświadczyła chyba każda kobieta. Brak miesiączki w spodziewanym terminie może przysporzyć sporo stresu szczególnie osobom obawiającym się niechcianej ciąży, ale jeśli okres spóźnia się sporadycznie, nie powinien być to raczej powód do zmartwień.
Przyjmuje się, że cykl miesiączkowy kobiety trwa 28 dni. Za prawidłowe uznawane są jednak cykle mieszczące się w przedziale od 24 do 35 dni. Samo krwawienie według badań powinno trwać od 3 do 8 dni. Jeśli raz na jakiś czas zauważasz wahania o 2-3 dni, to taka sytuacja mieści się w granicach normy. Ile więc może się spóźnić okres? Nie więcej niż 3 dni. Większe wahania w długości cyklu miesiączkowego, szczególnie jeśli zdarzają się często, nazywamy cyklami nieregularnymi. Warto porozmawiać o nich ze swoim ginekologiem.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Najczęstsze przyczyny braku okresu
- Ciąża – dzięki testom domowym dostępnym w aptekach i drogeriach bardzo szybko można sprawdzić, czy przyczyną zaburzeń miesiączki jest ciąża. Test ciążowy wykrywa obecność w moczu hormonu HCG, który zaczyna wytwarzać zarodek tuż po zagnieżdżeniu w macicy. Dzięki temu wiarygodny wynik testu można uzyskać już 8-10 dni po momencie, w którym mogło dojść do zapłodnienia. Wynik uzyskany w teście najlepiej jednak dodatkowo potwierdzić na zleconych przez ginekologa laboratoryjnych badaniach krwi lub moczu.
- Nadmiar stresu – problemy w pracy, duża prędkość życia, presja – wszystko to wywołuje duży stres. W jego wyniku wiele kobiet doświadcza zaburzeń cyklu menstruacyjnego. Pod wpływem stresu organizm zwiększa produkcję prolaktyny. To hormon, którego duża ilość w organizmie może zatrzymać owulacje. Wpływa więc na długość cyklu i wpływa na zwiększenie poziomu hormonów kory nadnerczy.
- Odstawienie antykoncepcji – tabletki antykoncepcyjne regulują cykl kobiety niemalże co do dnia i godziny. Ich działanie opiera się na zmianie proporcji poszczególnych hormonów w organizmie. Celem jest niedopuszczenie do owulacji, podczas której może dojść do zapłodnienia. Nic dziwnego więc, że po odstawieniu tabletek organizm musi na nowo uregulować gospodarkę hormonalną. Zaburzenia te nie są jednak normą. Mogą, ale nie muszą wystąpić. Dlatego kobiety, które nie planują ciąży pomimo zaprzestania przyjmowania tabletek, szczególnie wtedy muszą uważać.
- Restrykcyjna dieta – do prawidłowego działania organizmu, a co za tym idzie do prawidłowego utrzymania gospodarki hormonalnej niezbędna jest zdrowa, zbilansowana dieta. Gdy w diecie brakuje niezbędnych węglowodanów, białka czy witamin może dojść do zaburzeń lub zatrzymania miesiączkowania. Spadek poziomu tkanki tłuszczowej poniżej 16 proc. u większości kobiet zatrzymuje miesiączkowanie.
- Nadmierny wysiłek fizyczny – regularna aktywność fizyczna jest dla organizmu korzystna. Jednak przy zbyt częstej i intensywnej aktywności fizycznej organizmowi może zabraknąć energii na prawidłowe działanie wszystkich układów. W takich sytuacjach często w pierwszej kolejności dochodzi do zaburzeń układu rozrodczego. Problem zatrzymania miesiączkowania przy wzmożonym wysiłku fizycznym jest częstą dolegliwością kobiet zawodowo uprawiających sport.
- Podróże – kolejną przyczyną tymczasowych zaburzeń cyklu menstruacyjnego mogą być podróże. Szczególnie te odległe, podczas których zmienia się strefy czasowe. Organizm ma swój ustabilizowany rytm dobowy i zegar biologiczny. Od tego uzależniona jest prawidłowa praca organów, które odpowiadają także za produkcję hormonów, a hormony regulują miesiączkowanie u kobiety.
Spóźniający się okres – czy to już menopauza (klimakterium)?
Uderzenia gorąca, poty, problemy ze snem, zmęczenie, zaburzenia nastroju oraz właśnie brak okresu lub nieregularne miesiączki to typowe objawy menopauzy. Menopauza nazywana inaczej klimakterium, najczęściej rozpoczyna się u kobiet pomiędzy 44. a 56. rokiem życia. Wiąże się z zanikiem miesiączkowania, czyli zakończeniem okresu płodności kobiety. Menopauza coraz częściej rozpoczyna się u młodszych niż statystycznie kobiet. Część z nich już w wieku 40. często wkraczają w okres “przekwitania”. W takich przypadkach mówi się o przedwczesnej menopauzie lub przedwczesnym wygaśnięciu funkcji jajników. Sygnałem zapowiadającym okres “przekwitania” są coraz rzadsze, nieregularne miesiączki.
Zaburzenia hormonalne a brak miesiączki
Przyczyną zmian w cyklu menstruacyjnym mogą być również zaburzenia hormonalne. Wśród najczęstszych problemów pojawia się zespół policystycznych jajników. To schorzenie uwarunkowane genetycznie, które prowadzi do zaburzeń syntezy estradiolu z nadmiarem męskiego hormonu testosteronu, insulinooporności z nadmiernym wydzielaniem IGF, czy zbyt wysokiego poziomu hormonu luteinizującego. Zaburzenia hormonalne mogą być również powodowane chorobami tarczycy, takimi jak na przykład choroba Hashimoto czy niedoczynność tarczycy.
Cukrzyca a brak okresu
Cukrzyca jak najbardziej może mieć wpływ na cykl menstruacyjny. Przede wszystkim u dziewczynek, które chorują na cukrzycę typu 1, okres pojawia się około rok później niż u ich rówieśniczek. Często zdarza się też, że pacjentki chorujące na cukrzycę miesiączkują nieregularnie, szczególnie jeśli choroba jest słabo kontrolowana. Na skutek złego wyrównania cukrzycy może również wystąpić dysfunkcja przysadki, która może wywołać wtórny brak miesiączki.
Jakie badania zrobić przy spóźniającym się okresie?
Okres spóźnia się już 3 dni i zaczynasz martwić się na poważnie? Najpierw zrób test ciążowy. Kupisz go niemal wszędzie, w dodatku jest stosunkowo niedrogi i łatwy w użyciu. Nie trzeba mieć specjalnych kwalifikacji, by dzięki niemu w szybkim czasie potwierdzić lub wykluczyć ewentualną ciążę. Okresu nadal brak, a test wyszedł negatywny? Najlepiej wybierz się do ginekologa, który poza wykonaniem standardowego badania najprawdopodobniej wystawi ci skierowanie na badania hormonalne oraz USG.
Brak miesiączki – leczenie
Skutki długotrwałego braku miesiączki to przede wszystkim niepłodność, zaburzenia, funkcji układu endokrynnego i stanu psychicznego. Do tego dochodzą skutki chorób, które brak okresu wywołały. Leczenie będzie przebiegało bardzo różnie w zależności od przyczyny. Na pewno wśród lekarskich zaleceń może znaleźć się zmiana trybu życia, jeśli ginekolog uzna, że powodem zatrzymania miesiączki mogły być na przykład stres, zbyt restrykcyjna dieta, czy obciążające organizm treningi. Często zdarza się też, że lekarze przepisują tabletki hormonalne, chociaż wcale nie jest to jedyna możliwość. Po prostu starannie wybierz lekarza i postaraj się mu zaufać. Na pewno pomoże ci znaleźć przyczynę braku okresu i zaleci odpowiednie leczenie.
Bibliografia:
https://journals.viamedica.pl/clinical_diabetology/article/viewFile/8917/7583
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżankom!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

08.02.2023
„Niektórzy ze strachu próbują leczyć się sami. Poznałam historię pacjenta, który wywiercił sobie dziurę w zębie przy pomocy wiertła budowlanego”. O dentofobii mówi Agnieszka Fiedorowicz

07.02.2023
Agnieszka Matan: „Powiedzmy to głośno: zdarza się, że człowiek z cukrzycą się upije czy zje pizzę”

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023