3 min.
Choroba baastrupa – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Choroba baastrupa - przyczyny, objawy, sposoby leczenia
Choroba baastrupa to niezwykle bolesne zwyrodnienie kręgosłupa, które dotyka osoby w różnym wieku. W dzisiejszym wpisie opowiemy o tym, jakie są przyczyny jej powstania, wspomnimy również o charakterystycznych objawach oraz o najskuteczniejszych sposobach leczenia.
Spis treści
Choroba baastrupa — czym jest?
To zwyrodnienie kręgosłupa cechuje się stykaniem i bardzo bliskim łączeniem się tzw. wyrostków kolczystych. Wyrostki kolczyste są określane jako duże i nieparzyste wyrostki, które spotyka się na kręgu. Podczas ruchu — nawet tego najmniej intensywnego wyrostki kolczyste się o siebie ocierają, w konsekwencji powodując ból oraz dyskomfort u pacjenta. W późniejszym stadium choroby w organizmie pojawiają się stany zwyrodnieniowe, można również zaobserwować pogłębienie lordozy lędźwiowej, która jest bardzo niebezpieczna dla każdego organizmu.
Przyczyny powstania choroby Baastrupa
Jako główną przyczynę pojawienia się tej choroby praktycznie zawsze wskazuje się nadmierną i zbyt intensywną aktywność kręgosłupa danej osoby. Choroba jest również znacznie częściej diagnozowana u osób, które mają długie wyrostki kolczyste — jest to uwarunkowane genetycznie. W medycynie istnieje również przeświadczenie, które mówi o tym, że trudno jest ustalić konkretne przyczyny jej wystąpienia.
Objawy choroby
Choroba Baastrupa najczęściej jest lokalizowana w kręgach L4-L5. Czasami odnotowuje się również jej wystąpienie w innych kręgach. Na to zwyrodnienie najczęściej uskarżają się osoby starsze, które borykają się również z innymi dolegliwościami zdrowotnymi. Warto wspomnieć, że ta choroba nigdy nie występuje samodzielnie, zazwyczaj idzie w parze z innymi problemami. Ostry, bardzo nieprzyjemny ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym często utrudnia codzienne, najprostsze czynności, a w efekcie postępu choroby wpływa również niekorzystnie na tułów.
Sposoby leczenia choroby baastrupa
W celu identyfikacji tej choroby zazwyczaj wykonuje się specjalistyczne badanie RTG. Jeżeli po jego wykonaniu da się zauważyć zagęszczające się części kostne, które występują w blisko zlokalizowanych kręgach — świadczy to o wystąpieniu tej choroby. Ból u pacjenta pojawia się również podczas próby wyprostowania całego ciała. Potwierdzone zwyrodnienie jest zazwyczaj leczone na dwa sposoby. Po pierwsze stosuje się leczenie zachowawcze, podczas którego wykorzystuje się, chociażby specjalne plastry. Są one naklejane na miejsca, w których pojawia się ból. Ból ustępuje również w wyniku stosowania zastrzyków z kortykosteroidami. Osoby, które mogą wprowadzić aktywność fizyczną — są również leczone ćwiczeniami, których zadaniem jest odpowiednie wzmocnienie grzbietu. Drugą formą leczenia, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania danej osoby, jest chirurgia. Podczas operacji nacina się kości, a przy tym odpowiednio reguluje ich długość oraz kształt. Skrócenie wyrostków sprawia, że nie ocierają się podczas aktywności fizycznej, a co za tym idzie — nie powodują już bólu.
Chociaż trudno ustalić konkretne przyczyny powstania choroby Baastrupa, niezwykle istotne jest to, aby odpowiednio szybko zareagować na jej powstanie. Choroba ogranicza sprawność ruchową i jest niezwykle kłopotliwa podczas wykonywania najprostszych i codziennych czynności. Przeprowadzenie operacji oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego sprawi, że pacjent znowu będzie mógł cieszyć się każdym dniem, nie martwiąc się przy tym o swoje fizyczne ograniczenia.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023
Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

17.03.2023
„Kroplówkom odmładzającym mówię NIE” – przestrzega endokrynolożka i diabetolożka dr Luiza Napiórkowska

14.03.2023