Przejdź do treści

Ciąża – fakty i mity. Fundacja #SEXEDpl znowu mówi o rzeczach, o których często milczą rodzice nastolatków

Ciąża – fakty i mity. Fundacja #SEXEDpl znowu mówi o rzeczach, o których często milczą rodzice nastolatków
Ciąża – fakty i mity. Fundacja #SEXEDpl znowu mówi o rzeczach, o których często milczą rodzice nastolatków/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jeśli wkłada się penisa do pochwy tylko na chwilę, nie można zajść w ciążę”, „Petting to dobra metoda antykoncepcji”, „Zapłodnienie można stwierdzić po ruchach brzucha lub wyglądzie ciała”. Prawda czy fałsz? Jeśli się wahasz, powinnaś przeczytać ten artykuł. Fundacja #SEXEDpl rozprawia się z mitami na temat ciąży i pisze, jakie są fakty. 

Jakie mity krążą na temat ciąży, a co jest prawdą?

Choć mamy już XXI wiek i wydawać by się mogło, że wiedza na temat ciąży oraz metod antykoncepcji powinna być dostępna i powszechna, niestety nie zawsze tak jest. Co więcej, w domach to wciąż jeden z tematów tabu. A stąd prosta droga do namnażania się wielu mitów, które potem ciężko wyplenić. Wzięła się za nie fundacja #SEXEDpl. Dla równowagi na swoim profilu na Instagramie przedstawia też fakty dotyczące ciąży.

Sprawdźcie, czy przypadkiem nie wierzyłyście, w któryś z tych mitów:

 • Jeśli wkłada się penisa do pochwy tylko na chwilę, nie można zajść w ciążę.
 • Robienie siku po stosunku zapobiega ciąży.
 • Osoba, która nie uprawia seksu z penetracją nie może zajść w ciążę.
 • Petting to dobra metoda antykoncepcji.
 • Zapłodnienie można stwierdzić po ruchach brzucha lub wyglądzie ciała.
 • Każde opóźnienie miesiączki oznacza ciążę.
 • Podczas ciąży występują miesiączki.

Jakie są fakty?

 • Najskuteczniej szansę na ciążę ograniczają metody antykoncepcji tj.: prezerwatywy, tabletki, plastry, krążek, wkładka, implant, zastrzyki, tabletka po.
 • Tabletkę antykoncepcji po stosunku ellaOne trzeba wziąć najpóźniej 120 godzin po stosunku, a Escapelle po 72 godzinach.
 • Po stosunku, jeśli w dniu spodziewanej miesiączki ona się nie pojawi, zrób test ciążowy.
 • Ciążę rozpoznaje się na podstawie testu ciążowego badającego poziom hCG w moczu lub krwi.
 • Miesiączka może się spóźniać z wielu powodów, np. dużego stresu lub problemów hormonalnych.
 • Kilka dni po zapłodnieniu może zdarzyć się tzw. krwawienie implantacyjne – gdy zarodek wszczepia się w ścianę macicy, ale zazwyczaj wygląda inaczej niż okres, jest go znacznie mniej i lżej się to odczuwa.
 • Każde krwawienie z pochwy podczas ciąży należy konsultować z lekarzem/rką.

Fundacja  #SEXEDpl

Fundacja #SEXEDpl opisuje siebie jako platformę edukacyjną, która edukuje społeczeństwo, przełamuje tabu i obala mity.

“Seks jest częścią naszego codziennego życia, logicznie, edukacja seksualna, również powinna nią być” – czytamy na stronie fundacji.

Fundacja przekazuje wiedzę merytoryczną i praktyczną o różnych aspektach edukacji seksualnej – od samoakceptacji, budowy genitaliów, po antykoncepcję, STI, świadomą zgodę i bezpieczeństwo w sieci.

Angażując się w działania edukacyjne, promujemy ideę tolerancji, swobodnego poznawania własnej tożsamości, rozwijania osobowości i otwartej rozmowy na temat seksu. W dynamiczny oraz dostępny sposób, poprzez połączenie popkultury i wielu dziedzin sztuki, wspieramy i angażujemy społeczeństwo, jednocześnie poszerzając wiedzę na temat świadomej aktywności seksualnej” – pisze #SEXEDpl na swojej stronie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Mity? ❌ jeśli wkłada się penisa do pochwy tylko na chwilę nie można zajść w ciążę ❌ robienie siku po stosunku zapobiega ciąży ❌ osoba, która nie uprawia seksu z penetracją nie może zajść w ciążę ❌ petting to dobra metoda antykoncepcji ❌ zapłodnienie można stwierdzić po ruchach brzucha lub wyglądzie ciała ❌ każde opóźnienie miesiączki oznacza ciążę ❌ podczas ciąży występują miesiączki Fakty?? ✅ najskuteczniej szansę na ciążę ograniczają metody antykoncepcji tj.: prezerwatywy, tabletki, plastry, krążek, wkładka, implant, zastrzyki, tabletka po ✅ tabletkę antykoncepcji po stosunku ellaOne trzeba wziąć najpóźniej 120 godzin po stosunku, a Escapelle po 72 godzinach ✅ po stosunku, jeśli w dniu spodziewanej miesiączki ona się nie pojawi, zrób test ciążowy ✅ ciążę rozpoznaje się na podstawie testu ciążowego badającego poziom hCG w moczu lub krwi ✅ miesiączka może się spóźniać z wielu powodów np. dużego stresu lub problemów hormonalnych ✅ kilka dni po zapłodnieniu może zdarzyć się tzw. krwawienie implantacyjne – gdy zarodek wszczepia się w ścianę macicy, ale zazwyczaj wygląda inaczej niż okres, jest go znacznie mniej i lżej się to odczuwa ✅ każde krwawienie z pochwy podczas ciąży należy konsultować z lekarzem.rką #faktyimity #ciąża #antykoncepcja #edukacjaseksualna #sexedpl ph. Sophie Harris-Taylor

Post udostępniony przez #SEXEDpl (@sexedpl)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: