Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Wyjaśniamy!

się ten artykuł?
Prezerwatywa jest najczęściej wybieraną metodą antykoncepcji. Do jej zalet należy z pewnością to, że można ją kupić bez recepty niemalże wszędzie. Jako jedyna chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Aby była skuteczna, należy nauczyć się prawidłowo z niej korzystać.
Co to są prezerwatywy?
Prezerwatywa jest mechaniczną formą antykoncepcji. Nakłada się ją na penisa w erekcji. Prezerwatywa ma postać osłony z cienkiej gumy, zazwyczaj lateksu. Współcześnie produkuje się prezerwatywy bezlateksowe oraz prezerwatywy dla kobiet.
Rodzaje i rozmiary prezerwatyw
Prezerwatywy występują w siedmiu ustandaryzowanych rozmiarach.
- obwód penisa od 9,5 do 10 cm – rozmiar o średnicy 47 mm,
- od 10 do 11 cm – rozmiar 49 mm,
- od 11 do 11,5 cm – rozmiar 53 mm,
- od 11,5 do 12 cm – rozmiar 56 mm,
- od 12 do 13 cm – rozmiar 60 mm,
- od 13 do 14 cm – rozmiar 64 mm,
- od 14 do 15 cm – rozmiar 69 mm.
Najistotniejszą kwestią dla par, które zdecydowały się rozpocząć współżycie, jest wybór odpowiedniego zabezpieczenia przed niechcianą ciążą oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywa jest najstarszym środkiem antykoncepcyjnym. Wzmianki o jej stosowaniu pojawiały się już w starożytnym Egipcie. Jest to także najpopularniejsza metoda zapobiegania ciąży – ponad 65 proc. Polaków deklaruje, że chętnie sięga po prezerwatywy.
Skuteczność prezerwatywy
Prezerwatywy należą do mechanicznych środków antykoncepcyjnych. Można kupić je bez recepty i są powszechnie dostępne – w aptekach, na stacjach benzynowych, sklepach, w internecie oraz maszynach vendingowych w większości barów i klubów. Chronią nie tylko przed niechcianą ciążą, ale także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową: wirusem HIV, wirusem zapalenia wątroby typu B i C. Skuteczność prezerwatyw według wskaźnika Pearla wynosi 2–15, oznacza to, że na 100 przebadanych kobiet stosujących tę metodę w ciągu roku kilka z nich zaszło w nieplanowaną ciążę. W większości przypadków wynika to z jej nieprawidłowego użytkowania lub źle dobranego rozmiaru. Natomiast, według Światowej Organizacji Zdrowia, ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową utrzymuje się na poziomie 80–95 proc.
Jakie prezerwatywy wybrać?
Największą skuteczność prezerwatywa zapewnia, kiedy jest odpowiednio dobrana. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rozmiar prezerwatywy. Nieodpowiedni może być powodem zsunięcia się lub jej pęknięcia. Dobrze dobrana gumka powinna ściśle przylegać do członka. Standardowe rozmiary prezerwatyw zwykle są odpowiednie dla członka o długości 14 cm we wzwodzie (180 mm długości i 53 mm szerokości). Dostępne są także mniejsze i szersze opcje (prezerwatywy XL). Przed zakupem warto zmierzyć obwód i długość penisa. Poza funkcją ochronną, prezerwatywy mogą także służyć urozmaiceniu stosunku płciowego. Na rynku są dostępne gumki, które różnią się od siebie materiałem wykonania, kolorem, smakiem, kształtem oraz dodatkowymi właściwościami – wydłużają zbliżenie, rozgrzewają lub nawilżają. Najpopularniejsze rodzaje prezerwatyw to:
- prezerwatywy lateksowe – są najpowszechniejsze, rozciągliwe i nieprzepuszczalne, jednak zmniejszają doznania seksualne mężczyzn i mogą uczulać;
- prezerwatywy nielateksowe – są bardzo cienkie i wykonane z polizoprenu lub żywicy AT-10 (rzadko uczulają), są prawie niewyczuwalne podczas stosunku,
- prezerwatywy z wypustkami – ich powierzchnia jest prążkowana, dzięki czemu doznania obojga partnerów są bardziej intensywne,
- prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym – pokryte są środkiem, który działa niszcząco na plemniki,
- prezerwatywy wydłużające stosunek – są nasączone środkiem opóźniającym wytrysk (benzokainą),
- prezerwatywy nawilżane – wewnątrz i na zewnątrz są pokryte lubrykantem, sprawdzają się, kiedy kobieta zmaga się z suchością pochwy,
- prezerwatywy smakowe – przeznaczone do seksu oralnego,
- prezerwatywy o różnych kształtach i kolorach – ich przeznaczeniem jest urozmaicenie stosunku i zwiększenie doznań.
Jak założyć prezerwatywę?
Umiejętność zakładania prezerwatywy i prawidłowe obchodzenie się z nią podczas tej czynności jest gwarancją najwyższej skuteczności. Dzięki temu nie zostanie uszkodzona ani nie zsunie się w trakcie stosunku. Gumka powinna być nakładana na penis przez mężczyznę lub jego partnerkę tylko w stanie częściowej lub pełnej erekcji. Opakowanie należy otworzyć ostrożnie tak, aby przypadkowo nie uszkodzić znajdującego się w nim kondomu. Gumka jest zwinięta i można rozwinąć ją dopiero po przyłożeniu do penisa. Czubek należy ostrożnie przytrzymać, a drugą ręką rozwinąć ją w kierunku brzucha. Dobrze założona prezerwatywa powinna ściśle przylegać do członka, a na końcu posiadać wolną przestrzeń na spermę.
Prezerwatywy dla kobiet
Prezerwatywa dla kobiet, nazywana femidomem, jest mechaniczną formą antykoncepcji. Zakłada się ją tuż przed stosunkiem. Wyglądem przypomina męski kondom, posiada jednak pierścienie z obu stron, które ułatwiają jej wprowadzenie do pochwy. Jest wykonana z lateksu i ma w sobie środek nawilżający. Standardowa długość wynosi 17 cm. Nie ma żadnego wpływu na zdrowie i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Skuteczność prezerwatywy dla kobiet mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi 5–21. Chroni także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Można ją kupić bez recepty, a cena waha się w granicach 10 zł. Nie można stosować jej równocześnie z prezerwatywą męską, ponieważ może dojść do ich zsunięcia.
Zobacz także

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Polecamy

Tabletki antykoncepcyjne – jak działają i jakie skutki uboczne mogą wywołać?

Antykoncepcja dla mężczyzn nie jest różnorodna – sprawdź, z czego możesz skorzystać

Wskaźnik Pearla – co oznacza? Jak go interpretować?
