Przejdź do treści

Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża

Petting - co warto o nim wiedzieć? / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
pandemia koronawirusa, kobieta w masce
Wystarczy jedna dawka szczepionki przeciw COVID-19? „To poruszanie się na ślepo” – oceniają naukowcy
koronawirus na Węgrzech
Na Węgrzech szczepią pięcioma preparatami przeciw COVID-19. Właśnie padł rekord zakażeń
Koncert Mary Komasa
Mary Komasa choruje na endometriozę. „Poziom bólu, z jakim się zmagamy, jest nie do opisania”
covid-19, szpital, leczenie
Europejska Agencja Leków zatwierdziła do użytku nowy lek na COVID-19. „Przynosi nadzieję”
Dlaczego szczytujemy? I czy orgazmy mają znaczenie? Mamy fragment książki „Dużo orgazmów proszę”

Petting to rodzaj pieszczot, będących alternatywą wobec pełnego stosunku seksualnego. Chociaż często sprowadzany do „gry wstępnej”, petting może być równie satysfakcjonujący, co seks waginalny, oralny lub analny.

Co to jest petting?

W Polsce pettingiem określa się formę aktywności seksualnej, której celem jest doprowadzenie partnera do orgazmu bez pełnego stosunku. Nazwa pochodzi od amerykańskiego, nieużywanego już eufemizmu na „pieszczoty”.

Sposoby pettingu

Nie istnieje jedna spójna definicja pettingu, ani lista pieszczot, które się do niego zaliczają. Najczęściej mówiąc o pettingu wspomina się o takich aktywnościach seksualnych jak:

 • wzajemna masturbacja – partnerzy stymulują siebie nawzajem,
 • frottage – czynność polegająca na pocieraniu dowolnej części ciała o narządy płciowe innej osoby, w ubraniu lub nago,
 • handjobs i footjobs – stymulowanie penisa rękami i stopami,
 • stymulacja wibratoremużywanie wibratora do wszystkiego oprócz penetracji,
 • stosunek międzyudowy, międzypośladkowy lub międzypiersiowy – odmiana seksu bez penetracji, polegający na umieszczeniu członka pomiędzy udami, pośladkami lub piersiami partnera/partnerki i pobudzanie go poprzez rytmiczne pocieranie.

Do pettingu wlicza się także aktywności powszechnie kojarzone z grą wstępną, takie jak całowanie czy pobudzanie stref erogennych dotykiem.

Dlaczego warto uprawiać petting?

Petting często jest kojarzony jako wstęp do „pełnego” stosunku seksualnego lub jako czynność seksualna zarezerwowana dla osób niedoświadczonych. Petting może być jednak satysfakcjonującą formą seksu, zwłaszcza dla:

 • ludzi, którzy chcą uprawiać seks, ale nie chcą być penetrowani z jakiejkolwiek osobistej pobudki, np. dlatego, że penetracja jest bolesna lub trudna z jakiegoś powodu, przykładowo w związku z jakąś traumą z przeszłości,
 • osób z niepełnosprawnością utrudniającą penetrację seksualną,
 • partnerów, którzy chcą spróbować czegoś nowego, zbadać nawzajem ciała na różne sposoby.

Petting jest również opcją w sytuacji, gdy osoby uprawiające seks chcą uniknąć penetracji ze względu na bezpieczeństwo, lub w każdej innej sytuacji, w której penetracja jest niepożądana, niewygodna lub nieistotna.

Stany takie jak pochwica i zaburzenia erekcji mogą sprawić, że penetracja będzie bolesna, trudna lub nawet niemożliwa. Pochwica często wiąże się z lękiem przed bólem, który może wynikać z wcześniejszych bolesnych doświadczeń lub problemów natury psychicznej. Zaburzenia erekcji są również często związane z lękami przed „niepodołaniem” w sytuacji seksualnej. Petting pozwala osiągnąć satysfakcję bez konieczności mierzenia się z lękiem.

Petting to także świetny sposób na przygotowanie się do stosunku z penetracją, ale seksuolodzy uważają, że zbyt wiele par heteroseksualnych skupia się na stosunku waginalnym jako „celu końcowym” i czuje się tak, jakby nie uprawiali seksu jeśli nie dojdzie do penetracji.

Eksperci zauważają też, że seks waginalny często kończy się, gdy mężczyzna osiąga orgazm – zarówno dlatego, że może być zbyt zmęczony, aby kontynuować, jak i z powodu kulturowego oczekiwania, że satysfakcja mężczyzny jest głównym wynikiem seksu. Petting to dużo bardziej egalitarna aktywność, pozwalająca osiągnąć orgazm obojgu z partnerów.

Petting a ciąża

Chociaż unikanie penetracji zmniejsza ryzyko niechcianej ciąży, nie wyklucza jej. Plemniki mogą przetrwać poza ciałem przez kilka godzin, co jest wystarczającym czasem, aby nieumyślnie zaangażować się w petting prowadzący do ciąży. Plemniki można wprowadzić do pochwy nie tylko za pomocą penisa, ale także palcem, za pomocą ust, akcesoriów seksualnych itd.

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę nie tylko z tego, gdzie doszło do wytrysku, ale także z istnienia preejakulatu, wydzieliny produkowanej przez gruczoły opuszkowo-cewkowe. Preejakulat również zawiera plemniki.

Chcąc uniknąć ciąży, najlepiej jest przygotować się do pettingu tak jak do seksu penetracyjnego (w rozsądnym zakresie). Jeśli zwykle kobieta przyjmuje antykoncepcję lub używa lubrykantu plemnikobójczego, nie powinna rezygnować z tego w czasie pettingu. Nie warto też zwlekać ze zrobieniem testu ciążowego tylko dlatego, że istnieje mniejsza szansa, że wynik będzie pozytywny.

"Byle co w seksie wybija mnie z rytmu". Masz ten problem? Koniecznie przeczytaj, co mówi na ten temat psycholożka

Petting a choroby przenoszone drogą płciową

Petting zapewnia jeszcze mniejszą ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową niż przed niechcianą ciążą.

Metody barierowe są jedynymi metodami kontroli urodzeń, które są skuteczne przeciwko chorobom przenoszonym drogą płciową. Należą do nich prezerwatywy dla mężczyzn i kobiet oraz maski dentystyczne (cienkie, elastyczne kawałki lateksu, które chronią przed bezpośrednim kontaktem usta-genitalia lub usta-odbyt podczas seksu oralnego).

Choroby przenoszone drogą płciową rozprzestrzeniają się poprzez wymianę zakażonych płynów ustrojowych, najczęściej podczas seksu waginalnego, analnego lub oralnego. Infekcja może się również zdarzyć poprzez udostępnianie wszystkiego, co miało kontakt z płynami ustrojowymi (np. strzykawki), spożywanie skażonej żywności lub całowanie zakażonej osoby.

Frotting nago może również powodować zarażenie niektórymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak opryszczka i HPV, nawet jeśli nie doszło do wymiany płynów. Bielizna sprawi, że frotting będzie bezpieczniejszy, ale nie zapobiegnie wszelkim kontaktom między partnerami.

Wykonanie testu na choroby przenoszone drogą płcią to jedyny, szybki i łatwy sposób na upewnienie się odnośnie własnego zdrowia i zdrowia partnera. Wiele chorób przenoszonych drogą płciową przebiega bezobjawowo, więc jest całkowicie możliwe, że zdrowa osoba może być nosicielem choroby, nawet o tym nie wiedząc. Jeśli wyniki testu okażą się pozytywne, należy wstrzymać się od aktywności seksualnej, także pettingu. Warto pamiętać, że wiele powszechnych chorób przenoszonych drogą płciową jest całkowicie uleczalnych, pod warunkiem, że wykryje się je na wczesnym etapie – to bardzo dobry powód, aby regularnie poddawać się testom.

Źródła:

 1. Morris JL, Rushwan H (October 2015). „Adolescent sexual and reproductive health: The global challenges”. International Journal of Gynaecology and Obstetrics. 131 Suppl 1: S40–2;
 2. International technical guidance on sexuality education: an evidence-informed approach, Paris: UNESCO. 2018. p. 22;
 3. Stevens LM (September 2018). „”We have to be mythbusters”: Clinician attitudes about the legitimacy of patient concerns and dissatisfaction with contraception”. Social Science & Medicine. 212: 145–152.

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Czy trzeba będzie podpisywać zgodę na seks? Nowa definicja gwałtu budzi kontrowersje

Pierwszy seks – 11 wskazówek, które ułatwią ci to doświadczenie

Co może wpływać na libido? „Seksuolog bez tabu” wyjaśnia

Preejakulat – co to jest, co zawiera, preejakulat a ciąża

Całująca się para

Slow food, slow life… Czas na slow sex! Czy leniwy seks oznacza nudę?

Polucja – co to jest? Zmazy nocne u chłopców i dorosłych

Polucja – co to jest? Zmazy nocne u chłopców i dorosłych

Fetysze – czym są, kiedy fetysz staje się niezdrowy?

Nastolatka siedzi na rampie

„Jedna placówka na ponad 27 tys. pacjentek”. Martyna Jałoszyńska o dostępie nastolatek do ginekologa

Wazektomia – co to jest, koszt, czy jest odwracalna?

Seks podczas okresu – czy można go uprawiać? Fakty i mity

Męczyznaprzytula kobietę

Odczuwasz ból podczas stosunku? By się go pozbyć, znajdź przyczynę. Radzi Pani Fizjotrener

Kobieta wyciąga rękę w geście "stop"

Maja Staśko: „podstęp” to jedna z trzech kategorii, która w polskim prawie kwalifikuje stosunek jako zgwałcenie

7 rzeczy, które każda kobieta powinna wiedzieć o seksie analnym

7 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o seksie analnym

Czym jest anorgazmia? Tłumaczy psycholożka i seksuolożka Sara Tylka

Czym jest anorgazmia? Tłumaczy psycholożka i seksuolożka Sara Tylka

Końskie zaloty to też molestowanie. „Strzelanie z biustonoszy, dotykanie piersi i poślaków, ciągnięcie za włosy – to wszystko okazuje się normą, a nie powinno nią być”

Końskie zaloty to też molestowanie. „Strzelanie z biustonoszy, dotykanie piersi i pośladków, ciągnięcie za włosy – to wszystko jest normą, a nie powinno nią być”

Czego w seksie potrzebuje mężczyzna? Odpowiada edukatorka seksualna Małgorzata Iwanek

Czego w seksie potrzebuje mężczyzna? Odpowiada edukatorka seksualna Małgorzata Iwanek

"Nie wzorujcie się na koleżankach i osobach z internetu". Seksuolożka Katarzyna Koczułap radzi, jak wybrać antykoncepcję

„Nie wzorujcie się na koleżankach i osobach z internetu”. Seksuolożka Katarzyna Koczułap radzi, jak wybrać antykoncepcję

Aneta Cybula

„Jak ktoś dobrze wygląda i ładnie pachnie, to nie może mieć HIV – osoby, które tak myślą, trafiają do szpitala już na etapie AIDS” – mówi dr Aneta Cybula, specjalistka chorób zakaźnych

Sara Tylka: Seksting jest jak zostawienie portfela u swojego chłopaka albo dziewczyny. Jeśli wszystkie pieniądze znikną, to zrobisz to jeszcze raz?

Sara Tylka: Seksting jest jak zostawienie portfela u swojego chłopaka albo dziewczyny. Jeśli wszystkie pieniądze znikną, to zrobisz to jeszcze raz?

kobieta w sypialni

7 rzeczy, które każda kobieta powinna wiedzieć o seksie oralnym

Anna Golan, psycholog i seksuolog kliniczny

„Słowa uwodzą i to bardzo skutecznie. Zwracajcie uwagę, jak mówicie do swoich partnerów seksualnych” – Anna Golan o sapioseksualizmie

seks z eks

MAKE SEX EASIER: Seks z eks to zawsze kiepski pomysł? Zależy, jaki seks i jaki eks!

Co warto, a czego nie warto robić przed pierwszym/jedynym razem

MAKE SEX EASIER: Co warto, a czego zdecydowanie nie robić przed pierwszym (być może jedynym) razem?

Orgazm w czasie masturbacji, a brak orgazmu w seksie partnerskim. Psycholożka Katarzyna Koczułap tłumaczy powody

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

test ciążowy

Brak okresu, test negatywny. Kiedy wykonać test ciążowy?