Przejdź do treści

Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża

Petting - co warto o nim wiedzieć? / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają
Przebarwienia na skórze, inny niż zwykle kolor moczu, uczucie zmęczenia? To może być chora wątroba
Afrodyzjaki w kuchni – produkty, które rozbudzą pożądanie!
Nie stawiaj siebie na szarym końcu! Dlaczego tak trudno o siebie zadbać?

Petting to rodzaj pieszczot, będących alternatywą wobec pełnego stosunku seksualnego. Chociaż często sprowadzany do „gry wstępnej”, petting może być równie satysfakcjonujący, co seks waginalny, oralny lub analny.

Co to jest petting?

W Polsce pettingiem określa się formę aktywności seksualnej, której celem jest doprowadzenie partnera do orgazmu bez pełnego stosunku. Nazwa pochodzi od amerykańskiego, nieużywanego już eufemizmu na „pieszczoty”.

Sposoby pettingu

Nie istnieje jedna spójna definicja pettingu, ani lista pieszczot, które się do niego zaliczają. Najczęściej mówiąc o pettingu wspomina się o takich aktywnościach seksualnych jak:

 • wzajemna masturbacja – partnerzy stymulują siebie nawzajem,
 • frottage – czynność polegająca na pocieraniu dowolnej części ciała o narządy płciowe innej osoby, w ubraniu lub nago,
 • handjobs i footjobs – stymulowanie penisa rękami i stopami,
 • stymulacja wibratoremużywanie wibratora do wszystkiego oprócz penetracji,
 • stosunek międzyudowy, międzypośladkowy lub międzypiersiowy – odmiana seksu bez penetracji, polegający na umieszczeniu członka pomiędzy udami, pośladkami lub piersiami partnera/partnerki i pobudzanie go poprzez rytmiczne pocieranie.

Do pettingu wlicza się także aktywności powszechnie kojarzone z grą wstępną, takie jak całowanie czy pobudzanie stref erogennych dotykiem.

 

Czerp jak największą radość z seksu z produktami WIMIN. Kupisz je w sklepie HelloZdrowie!

Dlaczego warto uprawiać petting?

Petting często jest kojarzony jako wstęp do „pełnego” stosunku seksualnego lub jako czynność seksualna zarezerwowana dla osób niedoświadczonych. Petting może być jednak satysfakcjonującą formą seksu, zwłaszcza dla:

 • ludzi, którzy chcą uprawiać seks, ale nie chcą być penetrowani z jakiejkolwiek osobistej pobudki, np. dlatego, że penetracja jest bolesna lub trudna z jakiegoś powodu, przykładowo w związku z jakąś traumą z przeszłości,
 • osób z niepełnosprawnością utrudniającą penetrację seksualną,
 • partnerów, którzy chcą spróbować czegoś nowego, zbadać nawzajem ciała na różne sposoby.

Petting jest również opcją w sytuacji, gdy osoby uprawiające seks chcą uniknąć penetracji ze względu na bezpieczeństwo, lub w każdej innej sytuacji, w której penetracja jest niepożądana, niewygodna lub nieistotna.

Stany takie jak pochwica i zaburzenia erekcji mogą sprawić, że penetracja będzie bolesna, trudna lub nawet niemożliwa. Pochwica często wiąże się z lękiem przed bólem, który może wynikać z wcześniejszych bolesnych doświadczeń lub problemów natury psychicznej. Zaburzenia erekcji są również często związane z lękami przed „niepodołaniem” w sytuacji seksualnej. Petting pozwala osiągnąć satysfakcję bez konieczności mierzenia się z lękiem.

Petting to także świetny sposób na przygotowanie się do stosunku z penetracją, ale seksuolodzy uważają, że zbyt wiele par heteroseksualnych skupia się na stosunku waginalnym jako „celu końcowym” i czuje się tak, jakby nie uprawiali seksu jeśli nie dojdzie do penetracji.

Eksperci zauważają też, że seks waginalny często kończy się, gdy mężczyzna osiąga orgazm – zarówno dlatego, że może być zbyt zmęczony, aby kontynuować, jak i z powodu kulturowego oczekiwania, że satysfakcja mężczyzny jest głównym wynikiem seksu. Petting to dużo bardziej egalitarna aktywność, pozwalająca osiągnąć orgazm obojgu z partnerów.

Petting a ciąża

Chociaż unikanie penetracji zmniejsza ryzyko niechcianej ciąży, nie wyklucza jej. Plemniki mogą przetrwać poza ciałem przez kilka godzin, co jest wystarczającym czasem, aby nieumyślnie zaangażować się w petting prowadzący do ciąży. Plemniki można wprowadzić do pochwy nie tylko za pomocą penisa, ale także palcem, za pomocą ust, akcesoriów seksualnych itd.

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę nie tylko z tego, gdzie doszło do wytrysku, ale także z istnienia preejakulatu, wydzieliny produkowanej przez gruczoły opuszkowo-cewkowe. Preejakulat również zawiera plemniki.

Chcąc uniknąć ciąży, najlepiej jest przygotować się do pettingu tak jak do seksu penetracyjnego (w rozsądnym zakresie). Jeśli zwykle kobieta przyjmuje antykoncepcję lub używa lubrykantu plemnikobójczego, nie powinna rezygnować z tego w czasie pettingu. Nie warto też zwlekać ze zrobieniem testu ciążowego tylko dlatego, że istnieje mniejsza szansa, że wynik będzie pozytywny.

"Byle co w seksie wybija mnie z rytmu". Masz ten problem? Koniecznie przeczytaj, co mówi na ten temat psycholożka

Petting a choroby przenoszone drogą płciową

Petting zapewnia jeszcze mniejszą ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową niż przed niechcianą ciążą.

Metody barierowe są jedynymi metodami kontroli urodzeń, które są skuteczne przeciwko chorobom przenoszonym drogą płciową. Należą do nich prezerwatywy dla mężczyzn i kobiet oraz maski dentystyczne (cienkie, elastyczne kawałki lateksu, które chronią przed bezpośrednim kontaktem usta-genitalia lub usta-odbyt podczas seksu oralnego).

Choroby przenoszone drogą płciową rozprzestrzeniają się poprzez wymianę zakażonych płynów ustrojowych, najczęściej podczas seksu waginalnego, analnego lub oralnego. Infekcja może się również zdarzyć poprzez udostępnianie wszystkiego, co miało kontakt z płynami ustrojowymi (np. strzykawki), spożywanie skażonej żywności lub całowanie zakażonej osoby.

Frotting nago może również powodować zarażenie niektórymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak opryszczka i HPV, nawet jeśli nie doszło do wymiany płynów. Bielizna sprawi, że frotting będzie bezpieczniejszy, ale nie zapobiegnie wszelkim kontaktom między partnerami.

Wykonanie testu na choroby przenoszone drogą płcią to jedyny, szybki i łatwy sposób na upewnienie się odnośnie własnego zdrowia i zdrowia partnera. Wiele chorób przenoszonych drogą płciową przebiega bezobjawowo, więc jest całkowicie możliwe, że zdrowa osoba może być nosicielem choroby, nawet o tym nie wiedząc. Jeśli wyniki testu okażą się pozytywne, należy wstrzymać się od aktywności seksualnej, także pettingu. Warto pamiętać, że wiele powszechnych chorób przenoszonych drogą płciową jest całkowicie uleczalnych, pod warunkiem, że wykryje się je na wczesnym etapie – to bardzo dobry powód, aby regularnie poddawać się testom.

Źródła:

 1. Morris JL, Rushwan H (October 2015). „Adolescent sexual and reproductive health: The global challenges”. International Journal of Gynaecology and Obstetrics. 131 Suppl 1: S40–2;
 2. International technical guidance on sexuality education: an evidence-informed approach, Paris: UNESCO. 2018. p. 22;
 3. Stevens LM (September 2018). „”We have to be mythbusters”: Clinician attitudes about the legitimacy of patient concerns and dissatisfaction with contraception”. Social Science & Medicine. 212: 145–152.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Gang Weneraków z Przychodni Stonewall / mat. prasowe

„Gang weneraków. Złap je wszystkie!”. Nietypowa akcja poznańskiej przychodni

Wakacje z partnerem – co zrobić, by były pełne wrażeń i namiętnych nocy? Podpowiada sex coacherka, Marta Niedźwiecka

„Syn chciał mi podziękować, że 'robiłam seks z tatą'”. Aleksandra Żebrowska rozbrajająco o tym, jak uświadamia swoje dzieci

Błędne przekonania dotyczące seksu / pexels

Błędne przekonania, które nie pozwalają cieszyć się seksem. „Zwykle podszyte są lękiem, brakiem wiary w siebie i w kogoś” – mówi psycholożka

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Nietypowa bielizna do seksu oralnego. Agencja Żywności i Leków powiedziała TAK

8 kobiecych chorób, których objawem jest bolesny seks

Kobieta z kwiatkiem

Masturbacja jest fantastyczna! Poznaj 7 zdrowotnych powodów, dla których warto pobawić się samej ze sobą

Kobieta i mężczyzna w łóżku

Mity o seksie oralnym, które powinny wreszcie zostać obalone

"Tylko nie zajdź w ciążę!". Katarzyna Koczułap wyjaśnia, jakie skutki może mieć powtarzanie takich słów nastolatkom

„Tylko nie zajdź w ciążę!”. Katarzyna Koczułap wyjaśnia, jakie skutki może mieć powtarzanie takich słów nastolatkom

„Orgazm może być wywołany nawet przez pocieranie nóg, napinanie mięśni czy samą fantazję”. Czy jest możliwy orgazm bez seksu, mówi edukatorka seksualna Weronika Jóźwiak

„Uważałem, że to jakieś dziwne, niemęskie. Nic z tego nie było prawdą”. Czym jest wazektomia i dlaczego o niej nie rozmawiamy?

„Musimy być delikatni, bo dla nich dotyk drugiego człowieka jest często czymś nowym”. Asystentka seksualna osób z niepełnosprawnością mówi o swojej pracy

Tak, "kobiecy" wytrysk istnieje! Może go osiągnąć nawet połowa z nas. Dominik Haak wyjaśnia, jak go rozpoznać

Tak, „kobiecy” wytrysk istnieje! Może go osiągnąć nawet połowa z nas. Dominik Haak wyjaśnia, czym dokładnie jest squirting

Seks oralny zaburza mikroflorę pochwy? Naukowcy widzą związek

kobieta i mężczyzna siedzą w łóżku

Seks podczas okresu – czy można go uprawiać? Fakty i mity

„Inteligencję seksualną możemy rozwijać. Często jest ona gwarancją orgazmu” – mówi psychoterapeutka Małgorzata Matusiak

Oglądanie cipki - filmowy wymysł czy podstawy edukacji seksualnej? Odpowiada seksuolożka Olga Woźna

Oglądanie cipki – filmowy wymysł czy podstawy edukacji seksualnej? Odpowiada seksuolożka Olga Woźna

Kobieta rozmawia z nastoletnią córką przy stole

„Seksualność twojego dziecka nie należy do ciebie, tylko do niego. Co nie znaczy, że możesz iść na wagary z rodzicielstwa” – ostrzega psycholożka

Orgazm - co warto o nim wiedzieć? / pexels

Freud określił kiedyś orgazm łechtaczkowy jako „dziecinny” i odradzał kobietom dążenie do jego osiągania. Co teraz wiemy o kobiecych orgazmach?

Edukację seksualną zacznij w swoim domu! Psycholożka wyjaśnia, jak się za to zabrać

Edukację seksualną zacznij w swoim domu! Psycholożka wyjaśnia, jak się za to zabrać

Orgazm łechtaczkowy bez tabu

Orgazm łechtaczkowy bez tabu

Wynalezienie tabletki antykoncepcyjnej / pexels

„Antykoncepcja w rękach kobiet, a nie uzależniona od kaprysu mężczyzn, dała siłę. Poczułyśmy, że wreszcie mamy kontrolę nad własnym życiem” – mówi prof. Magdalena Radkowska-Walkowicz

Seks - obniżone libido / unsplash

5 zaskakujących przyczyn mniejszej ochoty na seks

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

×