Przejdź do treści

Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża

Petting - co warto o nim wiedzieć? / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Wirus, który niszczy najbardziej agresywne nowotwory? To może być przełom w onkologii
Odkryto wirusa, który unieszkodliwia najbardziej agresywne nowotwory. To może być przełom w onkologii
Skąd ta senność po jedzeniu? 6 możliwych powodów /fot.Pexels Polina Tankilevitch
Skąd ta senność po jedzeniu? 6 możliwych powodów
Pstrykanie długopisem, kręcenie włosami, obgryzanie paznokci... Jak pozbyć się tych nawyków? Podpowiada Magdalena Komsta
Skubanie skórek, obgryzanie paznokci, strzelanie palcami? To mogą być stimy. Psycholożka podpowiada, jak się ich pozbyć
Przez pandemię psychika dzieci jest w tragicznym stanie. Odpowiedź rządu? Infolinia prowadzona przez księdza egzorcystę
Przez pandemię psychika dzieci jest w tragicznym stanie. Odpowiedź rządu? Infolinia prowadzona przez księdza egzorcystę
Ericka Hart pokazała na wybiegu blizny po mastektomii. Prawdziwa rewolucja na tygodniu mody w Nowym Jorku

Petting to rodzaj pieszczot, będących alternatywą wobec pełnego stosunku seksualnego. Chociaż często sprowadzany do „gry wstępnej”, petting może być równie satysfakcjonujący, co seks waginalny, oralny lub analny.

Co to jest petting?

W Polsce pettingiem określa się formę aktywności seksualnej, której celem jest doprowadzenie partnera do orgazmu bez pełnego stosunku. Nazwa pochodzi od amerykańskiego, nieużywanego już eufemizmu na „pieszczoty”.

Sposoby pettingu

Nie istnieje jedna spójna definicja pettingu, ani lista pieszczot, które się do niego zaliczają. Najczęściej mówiąc o pettingu wspomina się o takich aktywnościach seksualnych jak:

 • wzajemna masturbacja – partnerzy stymulują siebie nawzajem,
 • frottage – czynność polegająca na pocieraniu dowolnej części ciała o narządy płciowe innej osoby, w ubraniu lub nago,
 • handjobs i footjobs – stymulowanie penisa rękami i stopami,
 • stymulacja wibratoremużywanie wibratora do wszystkiego oprócz penetracji,
 • stosunek międzyudowy, międzypośladkowy lub międzypiersiowy – odmiana seksu bez penetracji, polegający na umieszczeniu członka pomiędzy udami, pośladkami lub piersiami partnera/partnerki i pobudzanie go poprzez rytmiczne pocieranie.

Do pettingu wlicza się także aktywności powszechnie kojarzone z grą wstępną, takie jak całowanie czy pobudzanie stref erogennych dotykiem.

 

Czerp jak największą radość z seksu z produktami WIMIN. Kupisz je w sklepie HelloZdrowie!

Dlaczego warto uprawiać petting?

Petting często jest kojarzony jako wstęp do „pełnego” stosunku seksualnego lub jako czynność seksualna zarezerwowana dla osób niedoświadczonych. Petting może być jednak satysfakcjonującą formą seksu, zwłaszcza dla:

 • ludzi, którzy chcą uprawiać seks, ale nie chcą być penetrowani z jakiejkolwiek osobistej pobudki, np. dlatego, że penetracja jest bolesna lub trudna z jakiegoś powodu, przykładowo w związku z jakąś traumą z przeszłości,
 • osób z niepełnosprawnością utrudniającą penetrację seksualną,
 • partnerów, którzy chcą spróbować czegoś nowego, zbadać nawzajem ciała na różne sposoby.

Petting jest również opcją w sytuacji, gdy osoby uprawiające seks chcą uniknąć penetracji ze względu na bezpieczeństwo, lub w każdej innej sytuacji, w której penetracja jest niepożądana, niewygodna lub nieistotna.

Stany takie jak pochwica i zaburzenia erekcji mogą sprawić, że penetracja będzie bolesna, trudna lub nawet niemożliwa. Pochwica często wiąże się z lękiem przed bólem, który może wynikać z wcześniejszych bolesnych doświadczeń lub problemów natury psychicznej. Zaburzenia erekcji są również często związane z lękami przed „niepodołaniem” w sytuacji seksualnej. Petting pozwala osiągnąć satysfakcję bez konieczności mierzenia się z lękiem.

Petting to także świetny sposób na przygotowanie się do stosunku z penetracją, ale seksuolodzy uważają, że zbyt wiele par heteroseksualnych skupia się na stosunku waginalnym jako „celu końcowym” i czuje się tak, jakby nie uprawiali seksu jeśli nie dojdzie do penetracji.

Eksperci zauważają też, że seks waginalny często kończy się, gdy mężczyzna osiąga orgazm – zarówno dlatego, że może być zbyt zmęczony, aby kontynuować, jak i z powodu kulturowego oczekiwania, że satysfakcja mężczyzny jest głównym wynikiem seksu. Petting to dużo bardziej egalitarna aktywność, pozwalająca osiągnąć orgazm obojgu z partnerów.

Petting a ciąża

Chociaż unikanie penetracji zmniejsza ryzyko niechcianej ciąży, nie wyklucza jej. Plemniki mogą przetrwać poza ciałem przez kilka godzin, co jest wystarczającym czasem, aby nieumyślnie zaangażować się w petting prowadzący do ciąży. Plemniki można wprowadzić do pochwy nie tylko za pomocą penisa, ale także palcem, za pomocą ust, akcesoriów seksualnych itd.

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę nie tylko z tego, gdzie doszło do wytrysku, ale także z istnienia preejakulatu, wydzieliny produkowanej przez gruczoły opuszkowo-cewkowe. Preejakulat również zawiera plemniki.

Chcąc uniknąć ciąży, najlepiej jest przygotować się do pettingu tak jak do seksu penetracyjnego (w rozsądnym zakresie). Jeśli zwykle kobieta przyjmuje antykoncepcję lub używa lubrykantu plemnikobójczego, nie powinna rezygnować z tego w czasie pettingu. Nie warto też zwlekać ze zrobieniem testu ciążowego tylko dlatego, że istnieje mniejsza szansa, że wynik będzie pozytywny.

"Byle co w seksie wybija mnie z rytmu". Masz ten problem? Koniecznie przeczytaj, co mówi na ten temat psycholożka

Petting a choroby przenoszone drogą płciową

Petting zapewnia jeszcze mniejszą ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową niż przed niechcianą ciążą.

Metody barierowe są jedynymi metodami kontroli urodzeń, które są skuteczne przeciwko chorobom przenoszonym drogą płciową. Należą do nich prezerwatywy dla mężczyzn i kobiet oraz maski dentystyczne (cienkie, elastyczne kawałki lateksu, które chronią przed bezpośrednim kontaktem usta-genitalia lub usta-odbyt podczas seksu oralnego).

Choroby przenoszone drogą płciową rozprzestrzeniają się poprzez wymianę zakażonych płynów ustrojowych, najczęściej podczas seksu waginalnego, analnego lub oralnego. Infekcja może się również zdarzyć poprzez udostępnianie wszystkiego, co miało kontakt z płynami ustrojowymi (np. strzykawki), spożywanie skażonej żywności lub całowanie zakażonej osoby.

Frotting nago może również powodować zarażenie niektórymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak opryszczka i HPV, nawet jeśli nie doszło do wymiany płynów. Bielizna sprawi, że frotting będzie bezpieczniejszy, ale nie zapobiegnie wszelkim kontaktom między partnerami.

Wykonanie testu na choroby przenoszone drogą płcią to jedyny, szybki i łatwy sposób na upewnienie się odnośnie własnego zdrowia i zdrowia partnera. Wiele chorób przenoszonych drogą płciową przebiega bezobjawowo, więc jest całkowicie możliwe, że zdrowa osoba może być nosicielem choroby, nawet o tym nie wiedząc. Jeśli wyniki testu okażą się pozytywne, należy wstrzymać się od aktywności seksualnej, także pettingu. Warto pamiętać, że wiele powszechnych chorób przenoszonych drogą płciową jest całkowicie uleczalnych, pod warunkiem, że wykryje się je na wczesnym etapie – to bardzo dobry powód, aby regularnie poddawać się testom.

Źródła:

 1. Morris JL, Rushwan H (October 2015). „Adolescent sexual and reproductive health: The global challenges”. International Journal of Gynaecology and Obstetrics. 131 Suppl 1: S40–2;
 2. International technical guidance on sexuality education: an evidence-informed approach, Paris: UNESCO. 2018. p. 22;
 3. Stevens LM (September 2018). „”We have to be mythbusters”: Clinician attitudes about the legitimacy of patient concerns and dissatisfaction with contraception”. Social Science & Medicine. 212: 145–152.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Seks oralny – pozycje, choroby. Seks oralny a HIV

„Obniża poziom stresu, poprawia jakość snu, łagodzi ból i napięcie w związku”. Jak często powinniśmy uprawiać seks?

Czym jest tzw. luka w orgazmie? Wyjaśnia Martyna Kaczmarek

Kto może wystawić receptę na antykoncepcję awaryjną? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober

Kto może wystawić receptę na tabletkę „dzień po”? „Wbrew panującej opinii nie musi być to lekarz ginekolog” – wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober

„Wilgotność o niczym nie świadczy”. Psycholożka wyjaśnia zjawisko niezgodności reakcji genitalnej z doświadczeniem pobudzenia

„Warto mówić: 'Potrzebuję, żebyśmy się dłużej kochali'. Zamiast 'To ty dochodzisz za szybko'. Seksuolożka o tym, jak rozwiązywać nieporozumienia w seksie

Libido – co to jest? Jak je zwiększyć, a jak obniżyć?

seks na wakacjach

Usłyszałaś od niego, że w gumce to już nie tak fajnie? To bzdura i manipulacja! Bezpieczny seks to podstawa

Kobieta

„Większość sklepów z akcesoriami erotycznymi jest niedostępna dla osób z niepełnosprawnościami” – pisze Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz”

Toksyczna miłość i toksyczny seks

Girls Watch Porn

„Porno to nie jest produkt służący wyłącznie uciesze mężczyzn” – mówi Paulina Kołaczek z Girls Watch Porn

para w kuchni

20 sposobów, żeby mieć lepszy seks po 40-tce

Wakacje z partnerem – co zrobić, by były pełne wrażeń i namiętnych nocy? Podpowiada sex coacherka, Marta Niedźwiecka

Katarzyna Koczułap: poczucie atrakcyjności kobiet nie wyznacza to, czy jakiś przypadkowy mężczyzna chce uprawiać z nią seks

Katarzyna Koczułap: poczucia atrakcyjności kobiety nie wyznacza to, czy jakiś przypadkowy mężczyzna chce uprawiać z nią seks

Kobieta

Przełomowe zmiany w seksuologii wprowadzone przez WHO w ICD-11. Co się zmieni?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Udany seks to dla każdego coś innego. Po co nam kłamstwa w sypialni?

Agata Loewe, seksuolożka

Agata Loewe: często dzieci LGBT są zamykane w domach, dopóki „im się nie odmieni” [WIDEO]

Kobieta całuje mężczyznę

„Chcę dobrze myśleć o seksie”

zakochana para

MAKE SEX EASIER: Seksualne delegacje kulturowe

Ginekologowi warto mówić o tym, że podczas seksu cię boli, że nie masz ochoty na czułości albo, że w ostatnim czasie spałaś z kilkoma facetami

Czym jest autoseksualność? Wyjaśnia edukatorka seksualna Natalia Grubizna

Czym jest autoseksualność? Wyjaśnia edukatorka seksualna Natalia Grubizna

Jak rozpoznać orgazm? Seksuolożka Kasia Koczułap wyjaśnia

poranek po

„Gdybym tak mogła cofnąć czas…” Co zrobić, jeśli zaliczyłaś seks z niewłaściwych powodów albo z niewłaściwym facetem?

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Dobry seks – różnica wieku czyni cuda

Różnica wieku między partnerami? Może się okazać spełnieniem seksualnych marzeń

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

×