Przejdź do treści

Ziewasz, swędzi cię skóra, masz zimne dłonie? To mogą być objawy zaburzeń lękowych

Kobieta
Często oddajesz mocz, ziewasz, swędzi cię skóra i masz zimne dłonie? To mogą być objawy zaburzeń lękowych/ Pexels, fot. Maksim Goncharenok
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
9 witamin i minerałów, które pomogą ci lepiej spać
„Ludzie z zewnątrz mogą myśleć, że to są błahe rzeczy. A były takie momenty, że naprawdę chciałam skoczyć pod metro…” – mówi 30-letnia Alina, cierpiąca na dysmorfofobię
Infekcja bakteryjna za tobą? Sprawdź 5 rzeczy, które powinnaś zrobić po antybiotykoterapii
Ciągłe zmęczenie – objawy, przyczyny, choroby. Jak je pokonać?
Przeziębienie czy jednak grypa? Jak rozpoznać, co ci dolega?

Zaburzenia lękowe wyobrażasz sobie jako zamieranie w miejscu lub przerażenie? „Nie są to wyłącznie napięte, bolące mięśnie i objawy ze strony układu pokarmowego. Choć te są najbardziej powszechne, wiele osób doświadcza także tych mniej oczywistych” – podkreśla na swoim profilu na Instagramie @przystanekmindfulness Milena Wojnarowska, psycholożka i coachka. I wyjaśnia, jakie są nieoczywiste objawy lęku, na które warto zwrócić uwagę. 

Zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe występują u coraz większej liczby osób, przez co zyskały miano „chorób cywilizacyjnych”. Powodem ich występowania jest permanentny stres, presja ze strony otoczenia oraz otaczający nas świat. Pandemia COVID-19 czy wojna u naszych sąsiadów również odcisnęły piętno na naszej psychice. Jak zaznacza jednak psycholożka Milena Wojnarowska na swoim profilu na Instagramie, lęk nie tylko występuje w naszej głowie, ale wiąże się również z wieloma objawami ze strony naszego ciała. Dzieje się tak, ponieważ organizm przygotowuje się do ucieczki przed występującym według niego zagrożeniem.

„Nie są to jednak wyłącznie napięte, bolące mięśnie i objawy ze strony układu pokarmowego. Choć są to objawy najbardziej powszechne, wiele osób doświadcza także tych mniej oczywistych. Często te objawy skłaniają ludzi do częstszych wizyt u lekarza. Pojawiają się nie tylko u osób z zaburzeniami lękowymi – mogą dotyczyć każdej osoby, która doświadcza lęku” – wyjaśnia Wojnarowska.

Ekspertka tłumaczy, że kiedy myślimy o zaburzeniach lękowych, wyobrażamy sobie kogoś, kto się zamartwia lub jest przerażony, jego mięśnie są napięte, a bicie serca przyspieszone. Bardzo często jednak objawy zaburzeń lękowych są subtelniejsze i w pierwszej kolejności możemy nie wiązać ich z lękiem.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Rodzina przy stole świątecznym

Nietypowe objawy zaburzeń lękowych

Jakie są nietypowe objawy zaburzeń lękowych? Wojnarowska wymienia:

Częste oddawanie moczu – nie oznacza to, że jest realna potrzeba oddania moczu – jest to tylko wrażenie parcia na pęcherz. Kiedy doświadczamy stresu, wchodzimy w tryb 'walcz lub uciekaj’. Powoduje to szereg zmian hormonalnych, napięcie mięśni, w tym także zwieracza. To z kolei powoduje uczucie konieczności oddania moczu.

Ziewanie – osoby z zaburzeniami lękowymi często ziewają częściej niż przeciętna osoba. Pod wpływem lęku zwiększa się tętno, napinają się mięśnie i zmienia się oddech. W rezultacie osoba może mieć wrażenie, że potrzebuje więcej powietrza, stąd częstsze ziewanie. Inną przyczyną jest też to, że większa ilość tlenu wiąże się z większą czujnością.

Wrażenia skórne – osoby doświadczające lęku mogą odczuwać takie objawy jak mrowienie, pieczenie skóry czy drętwienie. Jest to także jedna z reakcji naszego ciała, gdy jesteśmy w trybie 'walcz lub uciekaj’.

Zimne stopy i dłonie – gdy doświadczamy lęku, krążenie w naszym ciele się zmienia. Krew przepływa w kierunku części ciała, które są istotniejsze z perspektywy ucieczki przed zagrożeniem.

Częste odbijanie – gdy odczuwamy lęk, zazwyczaj szybciej spożywamy posiłki, co wiąże się z połykaniem większej ilości powietrza. Innym powodem może być to, że lęk zaburza procesy trawienia, co może skutkować częstszym odbijaniem się.

Metaliczny smak w ustach/suchość w ustach – osoby zmagające się z lękiem zgłaszają czasami, że odczuwają w ustach nietypowy smak – najczęściej gorzki, metaliczny. Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że suchość w ustach i zmniejszenie produkcji śliny powodują zmianę smaku. Niektóre badania sugerują, że stres ogólne zmniejsza naszą percepcję smaków.

Nieostre, zamazane widzenie – lęk może także wpływać na naszą zdolność widzenia. Obraz jest nieostry, zamazany – tak jakby osoba zapomniała założyć okularów. Jedną z przyczyn jest prawdopodobnie zwiększenie ciśnienia w gałkach ocznych” – pisze psycholożka.

I zaznacza, że powyższe objawy mogą wywoływać poczucie wstydu. W szczególności, jeśli są niekontrolowane i nie wiemy, czego są rezultatem.

„Weźmy takie ziewanie – możemy obawiać się, że rozmówca pomyśli, że jesteśmy nim znudzeni. Taka myśl z kolei przyczyni się do większej ilości lęku, a w konsekwencji… częstszego ziewania” – wyjaśnia.

Psycholożka podkreśla, by przy pracy z lękiem nie zapominać o ciele. Warto w trakcie nauki panowania nad zaburzeniami opanować technikę obniżania napięcia na poziomie fizjologicznym. W tym celu zaleca treningi relaksacyjne, jogę czy pracę z oddechem.

„Gdy nasze ciało jest trochę spokojniejsze, nasz mózg dostaje w ten sposób informację 'wszystko jest OK’, a co za tym idzie, może się to przyczynić do spowolnienia gonitwy myśli” – podsumowuje.

Wydaje ci się, że wszyscy widzą twój stres? Psycholożka wyjaśnia, na czym pole iluzja przejrzystości

Przystanek Mindfullness

Przystanek Mindfullness to profil prowadzony przez Milenę Wojnarowską – psycholożkę i coacha. „Piszę o uważności, rozwoju, stresie, emocjach i pewności siebie. Organizuję kursy mindfulness i prowadzę sesje coachingowe” – tak sama siebie opisuje na Instagramie. W szczególności bliska jest jej terapia poznawczo-behawioralna oraz dialektyczno-behawioralna, praca z ciałem, filozofia stoicka i buddyjska.

Zaznacza, że jej misją jest rozpowszechnianie wiedzy na temat uważności w Polsce oraz pomoc osobom zmagającym się z odnalezieniem spokoju i równowagi. Profil na Instagramie Przystanek Mindfullness obserwuje ponad 106 tys. osób. Więcej informacji na stronie: przystanekmindfulness.pl.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Filofobia – gdy miłość wywołuje atak paniki. Jakie są przyczyny strachu przed zakochaniem? 

Odczuwasz lęk i niepokój, choć nic złego się nie dzieje? Sprawdź, co może ci dolegać

Erytrofobia – czym jest, przyczyny, leczenie 

Uczucie ucisku w szyi – jak się go pozbyć?

„Ludzie się boją, że inflacja za chwilę sprawi, że zniknie nasze życie. To, które dzisiaj znamy”. O jej wpływie na nasze zdrowie psychiczne mówi psychoterapeutka Renata Składanek

12 proc. z nas używa smartfona pod prysznicem, 9 proc. w czasie seksu. Lek. Michał Domaszewski ostrzega przed uzależnieniem od telefonu

12 proc. z nas używa smartfona pod prysznicem, 9 proc. w czasie seksu. Lek. Michał Domaszewski ostrzega przed uzależnieniem od telefonu

Nerwica przełyku – co to jest, objawy. Jak leczyć „gulę” w gardle?

Czy w ciąży można przyjmować leki od psychiatry? Wyjaśnia Joanna Adamiak

Czy w ciąży można przyjmować leki od psychiatry? Wyjaśnia Joanna Adamiak

Wydaje ci się, że wszyscy widzą twój stres? Psycholożka wyjaśnia, na czym pole iluzja przejrzystości

Wydaje ci się, że wszyscy widzą twój stres i lęk? Psycholożka wyjaśnia, na czym polega iluzja przejrzystości

Pink: "Czułam się, jakbym miała udar, to było przerażające". Diagnoza była jednak zupełnie inna

Pink: „Miałam objawy udaru, to było przerażające”. Diagnoza była zupełnie inna

„Nie ma jednej miary, co traumatyzuje, a co nie. Dla każdego układu nerwowego ‘za dużo’ ma inną definicję” – mówi terapeutka traumy Sabina Sadecka

Tachykardia zatokowa – co to jest, objawy, czy jest groźna?

Gdzie w mózgu kryje się strach? Naukowcy znają odpowiedź

Gdzie w mózgu kryje się strach? Naukowcy znają odpowiedź

Znak ewakuacyjny

7 kroków, by pokonać atak paniki. Jak się zachować, kiedy spotyka dziecko albo kogoś bliskiego?

Wojna powoduje, że pogłębiają się objawy lęku uogólnionego. Jak sobie z tym radzić?

Wojna powoduje, że pogłębiają się objawy lęku uogólnionego. Jak sobie z tym radzić?

„Łatwo pomylić go z zawałem. Atak paniki może spotkać każdego”. Jak go rozpoznać i jak sobie z nim radzić, mówi psycholożka

Kołdra obciążeniowa – hit czy kit? „Nieodpowiednio dobrana zrobi nam więcej szkody niż pożytku” – przestrzega ekspert

Kołdra obciążeniowa – hit czy kit? „Nieodpowiednio dobrana zrobi nam więcej szkody niż pożytku” – przestrzega ekspert

Jak rozmawiać z dziećmi o lęku przed wojną? Radzi psycholożka dziecięca Anita Janeczek-Romanowska

Jak rozmawiać z dziećmi o strachu przed wojną? „Nie chrońmy ich w bańce 'nic się nie dzieje'”- radzi psycholożka

Czujesz lęk przed wojną? "Masz prawo się bać, nie jesteś dziecinna ani śmieszna" - podkreśla Mama Psychiatra

Czujesz lęk przed wojną? „Masz prawo się bać, nie jesteś dziecinna ani śmieszna” – podkreśla Mama Psychiatra

Perfekcjonizm prowadzi do wielu chorób. Jak ich uniknąć?

Joanna Chmura

„Nie lubię narracji, że lęk trzeba przełamywać. Lęk to nasz przyjaciel, trochę dziwny, ale jednak” – mówi Joanna Chmura

Małgorzata Osowiecka /fot. archwium prywatne

„Sukces to wyjście poza bezpieczny schemat, w którym klepiemy się po plecach i biadolimy” – mówi psycholożka Małgorzata Osowiecka

Fobia – zaburzenie, które dezorganizuje życie /fot. GettyImages

„Przez fobię nie czuję się panią swojego życia. To ona nim steruje”. Fobia – zaburzenie, które dezorganizuje życie

Dorota Szelągowska o atakach paniki

Dorota Szelągowska o swoim zdrowiu psychicznym. „Byłam na totalnym dnie”

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

Kobieta stoi przy oknie

Nerwobóle (neuralgia) w klatce piersiowej – przyczyny, objawy i leczenie

×