Przejdź do treści

Czujesz, że przytłaczają cię emocje? Wypróbuj technikę samoregulacji STOP

Czujesz, że przytłaczają cię emocje? Wypróbuj technikę samoregulacji STOP
Czujesz, że przytłaczają cię emocje? Wypróbuj technikę samoregulacji STOP/ Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Często masz wrażenie, że nagle spływa na ciebie dużo emocji, z którymi nie możesz sobie poradzić? Przydałaby ci się technika, która pozwoliłaby ci się z nim uporać? Wypróbuj metodę STOP, którą proponuje na swoim profilu na Instagramie psycholożka Anna Cyklińska.

Jak zapanować nad emocjami?

„Pisząc książkę na temat emocji zrozumiałam, że zarządzanie uczuciami wcale nie opiera się na wysublimowanych technikach i złożonych procesach. Wręcz przeciwnie – to proste, ale regularnie stosowane strategie, takie jak choćby precyzyjne nazywanie emocji, budują naszą zdolność do regulacji emocjonalnej” – podkreśla na swoim profilu na Instagramie Anna Cyklińska.

Jak dodaje, jedną z jej ulubionych technik, które można zastosować do emocjonujących, przytłaczających sytuacji jest pochodząca z terapii DBT umiejętność STOP. Psycholożka wyjaśnia, że można ją stosować, kiedy zapętlamy się w negatywnym myśleniu, czujemy narastające emocje lub gdy pojawia się chęć do impulsywnego zachowania się.

„Ta technika pomaga w nabraniu perspektywy do sytuacji i obejrzenia jej z dystansu. Wyobrażenie sobie znaku STOP w kryzysowej sytuacji dodatkowo ułatwia korzystanie z techniki” – pisze ekspertka.

Kobieta leży na łóżku z pamiętnikiem w ręce

STOP – na czym polega na technika?

Jak wyjaśnia Cyklińska, technika STOP składa się z kilku kroków:

  1. S jak STOP – zatrzymaj się, nie reaguj impulsywnie, zachowaj kontrolę.
  2. T jak TAKE A STEP BACK – zrób krok w tył, weź głęboki oddech, zdystansuj się od sytuacji.
  3. O jak OBSERVE – obserwuj sytuację, zastanów się, co myślisz i czujesz oraz jakie emocje rozpoznajesz.
  4. P jak PROCEED MINDFULLY – postępuj uważnie, pomyśl o konsekwencjach swoich działań.

Wypróbuj i daj nam znać, jak na ciebie zadziałała ta technika. Powodzenia!

Anna Cyklińska – kim jest?

„Psychoedu” to profil na Instagramie prowadzony przez Annę Cyklińską, psycholożkę w trakcie Szkoły Psychoterapii w nurcie CBT. Jak sama wyjaśnia, jej konto ma funkcję psychoedukacyjną. Obecnie śledzą je niemal 77 tys. osób. Treści pisane przez ekspertkę znajdziemy też na stronie twojpsycholog.pl.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: