Przejdź do treści

Czy papierosy elektroniczne są bezpieczne dla zdrowia?

Czy papierosy elektroniczne są bezpieczne dla zdrowia?
Czy papierosy elektroniczne są bezpieczne dla zdrowia?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od kilku lat są bardzo popularną alternatywą dla klasycznych papierosów. Często sięgają po nie osoby, które chcą rzucić nałogowe palenie. Elektroniczne papierosy mają swoich zwolenników i przeciwników zarówno wśród użytkowników, jak również lekarzy i naukowców na całym świecie. Czy są bezpieczne dla zdrowia? Czy e-papierosy nie powodują szkód w organizmie? Jakie właściwie jest ich działanie?

Elektroniczny papieros — co to jest?

Choć jest nieco większy i cięższy niż tradycyjny papieros, zajmuje mniej miejsca i jest bardziej praktyczny. Elektroniczny papieros, potocznie zwany też e-papierosem z wyglądu przypomina długopis, który zaopatrzony jest w ustnik wypełniony płynem nikotynowym, czyli tzw. liquidem. W skład płynu wchodzi nikotyna w różnym stężeniu, gliceryna, woda, glikol propylenowy i różne aromaty.

Jak działa elektroniczny papieros?

Funkcjonowanie e-papierosa polega na tym, że podczas wdechu przez ustnik dochodzi do automatycznego podgrzewania płynu nikotynowego. W efekcie powstaje para, która trafia prosto do płuc palacza, a na zewnątrz wytwarza się mgiełka, która przypomina dym papierosowy. Z tą różnicą, że nie pozostawia brzydkiego zapachu i nie jest szkodliwa dla osób, które znajdują się w najbliższym otoczeniu.

Zalety elektronicznego papierosa:

 • nie wydziela niebezpiecznych dla zdrowia substancji smolistych i rakotwórczych,
 • nie pozostawia brzydkiego zapachu,
 • jest zdecydowanie mniej szkodliwy niż klasyczne wyroby tytoniowe,
 • nie produkuje dymu bocznego, który jest toksyczny także dla osób towarzyszącym palaczom,
 • nie ma zakazu palenia go w miejscach publicznych,
 • nie ma negatywnego wpływu na kondycję skóry i utratę / wypaczenie zmysłu smaku i węchu,
 • nie wpływa na żółknięcie zębów i skóry,
 • jest mniej szkodliwy dla środowiska niż tradycyjne papierosy,
 • nie stwarza zagrożenia pożarem, gdyż do jego użytkowania nie jest konieczny ogień,
 • całkowity koszt palenia e-papierosów jest niższy, niż klasycznych papierosów.

Wady elektronicznego papierosa:

 • zawiera nikotynę, która może uzależniać lub podtrzymywać ten stan,
 • nie ma jednoznacznych badań, które potwierdzałyby lub wykluczały skutki regularnego korzystania e-papierosa,
 • płyn nikotynowy jest szkodliwy dla dróg oddechowych,
 • naukowcy i lekarze nie są w stanie z całą pewnością określić, jakie zagrożenia dla zdrowia niesie ze sobą regularne palenie,
 • możliwość rozładowywania się akumulatora w różnych sytuacjach,
 • jednorazowy zakup urządzenia do inhalacji może wynieść nawet kilkaset złotych.
 • osoby, które nie paliły, mogą się uzależnić i w efekcie tego zacząć palić tradycyjne papierosy.

Czy elektroniczne papierosy mogą powodować raka?

Jak pokazują przeprowadzone dotąd badania i eksperymenty, płyn nikotynowy zawarty w elektronicznych papierosach ma zdecydowanie mniej szkodliwych związków rakotwórczych w porównaniu do klasycznych papierosów. Nie znaczy to jednak, że jest w 100% bezpieczny.

Inwestując w papierosy elektroniczne, trzeba mieć świadomość, że na rynku funkcjonuje mnóstwo firm, które produkują liquidy bardzo kiepskiej jakości. Nieprofesjonalnie oczyszczone składniki sprowadzane są z Chin ze względu na niską cenę, natomiast źródła ich pochodzenia są w dużej mierze wątpliwe. Dlatego warto zwracać uwagę na składy płynów nikotynowych, a najlepiej kupować je u sprawdzonych i wiarygodnych dostawców.

Elektroniczne papierosy: tak czy nie?

Biorąc pod uwagę najnowsze badania, opinie specjalistów i rozwój nowych technologii można stwierdzić, że papierosy elektroniczne są zdrowszą alternatywą dla klasycznej wersji. Co nie zmienia jednak faktu, że nie można być do końca pewnym, jakie skutki przyniesie ich regularne stosowanie w większych ilościach. Decyzja o rozpoczęciu korzystania z e-papierosów powinna być przemyślana i świadoma. Przy czym warto pamiętać, że jeśli e-papierosy są środkiem, by rzucić palenie, warto skonsultować się ze specjalistyczną poradnią.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.