Przejdź do treści

Poznaj domowe sposoby na rzucenie palenia papierosów

złamany papieros na dłoni
Fot. puhhha / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Palenie papierosów to powszechnie występujący nałóg. Mimo powszechnej świadomości, że szkodliwie wpływa na organizm, wiele osób nie wyobraża sobie życia bez papierosa. Rzucenie palenia nie jest proste – czasami chęć i motywacja są niewystarczające. Warto zatem znać domowe sposoby na walkę z nałogiem.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Zuzanna Pujanek
dr n. med.

Szacuje się, że około 25% mieszkańców Polski jest uzależnionych od palenia papierosów. Statystyki są przerażające. Co roku w związku ze skutkami tego nałogu umiera około 3,5 mln ludzi na świecie. Palacze paradoksalnie nie odnoszą tych danych do siebie. Często dopiero sytuacje krytyczne skłaniają ich do podjęcia walki z nałogiem. Jak rzucić palenie? Niestety prostej metody, jak skutecznie rzucić palenie, nie ma. Zmagając się z nałogiem, zapewne usłyszymy wiele porad, jak rzucić palenie. Dostępne są nawet książki o tej tematyce. W pierwszej kolejności można spróbować domowych sposobów. Jednak nie ma jednego, uniwersalnego, najskuteczniejszego sposobu rzucenia palenia.

kobieta pali papierosa

Dlaczego palenie uzależnia?

Papieros to trochę tytoniu zwiniętego w bibułkę z ustnikiem. Co sprawia, że jest on tak atrakcyjny i wywołuje silne uzależnienie?

Głównym składnikiem, który uzależnia, jest nikotyna, będąca alkaloidem roślinnym działającym aktywująco i hamująco głównie w obrębie układu nerwowego. Największe znaczenie ma zwiększenie stężenia dopaminy i endorfin we krwi. Substancje te odpowiadają za krótkotrwałą poprawę nastroju. To sprawia, że po wypaleniu papierosa stajemy się bardziej zrelaksowani i odprężeni. Jest to stan pożądany przez nasz organizm, dlatego szybko przyzwyczaja się on do przyjemności wynikających z wypalenia papierosa i zaczyna domagać się takiego stanu częściej.

Jakie są skutki palenia papierosów?

W zasadzie dym papierosowy działa niekorzystnie i drażniąco na wszystkie struktury organizmu. Dym tytoniowy najbardziej niekorzystny wpływ ma na układ sercowo-naczyniowy (rozwój miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca), układ oddechowy (rak krtani, płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc). Palaczom grożą poza tym: choroba wrzodowa, impotencja, zaćma i wiele innych przypadłości.

W związku z tym warto rozstać się z nałogiem, zanim doprowadzi do powikłań. Dobrze jest poznać sposoby, jak skutecznie rzucić palenie.

Zobacz także

Jak rzucić palenie – domowe sposoby

Ze względu na ryzyko rozwoju wielu chorób, palenie jest bardzo szkodliwym nałogiem. Dobrze wiedzieć, jak szybko rzucić palenie i co nam w tym pomoże. W przypadku, kiedy obserwujemy u siebie niepokojące objawy lub została u nas zdiagnozowana choroba, należy jak najszybciej rzucić palenie, żeby nie pogorszył się nasz stan ogólny. Nie ma jednej, skutecznej metody. Na pewno potrzeba do tego siły woli i motywacji. Istnieją pewne domowe sposoby i zasady, które mogą nam pomóc, dlatego zanim sięgniemy po środki pomocnicze, warto dowiedzieć się, jak rzucić palenie bez wspomagaczy i tabletek.

Pierwsze, co powinniśmy zrobić po rzuceniu palenia, to pozbycie się zapachu kojarzącego z nikotyną. Należy zatem wyprać dywany, zasłony, firanki, tapicerkę kanap i krzeseł oraz ubrania. Jeżeli paliliśmy w konkretnym towarzystwie, należy unikać spotkań z tymi osobami. Nie powinno się przebywać także w pomieszczeniach, w których inni palą papierosy. Należy się wystrzegać imprez z alkoholem – upośledzona świadomość czyni nas podatnymi na sugestie i łatwo jest nawet nieświadomie sięgnąć po papierosa.

Większą tendencję do uzależnienia ma organizm zakwaszony, zatem zmniejszenie poziomu zakwaszenia może być naszym sprzymierzeńcem w realizacji planu, jak rzucić palenie skutecznie. Pomóc nam może w tym zasadowa soda oczyszczona, którą można pić rozpuszczoną w wodzie lub płukać usta jej roztworem.

Pikantne jedzenie i dodatek pikantnych przypraw (pieprz cayenne, chili) zmniejsza chęć zapalenia papierosa. Zatem jeżeli nie ma innych przeciwwskazań, można pomyśleć o przebudowie diety.

Ze względu na to, iż chęć zapalenia papierosa nasila się w sytuacjach stresowych (palenie daje pozorne uczucie odprężenia i relaksu) możemy starać się zmniejszać czynniki stresowe i stosować np. napary uspokajające z waleriany czy melisy.

U niektórych osób w walce z chęcią zapalenia papierosa pomocne bywa żucie gumy. Warto wybierać te bezcukrowe, gdyż nie działają one negatywnie na szkliwo zębów.

Jak rzucić palenie i nie przytyć?

Często mówi się, że rzucenie palenia sprzyja tyciu, gdyż czymś trzeba wypełnić pustkę po papierosach. Przestrzeganie kilku prostych zasad pomoże nam dowiedzieć się, jak pomóc rzucić palenie, utrzymać prawidłową wagę po rozstaniu się z nałogiem i nie generować problemów związanych z otyłością. Przede wszystkim trzeba zadbać o regularne, zdrowe posiłki zawierające dużą ilość warzyw i owoców oraz błonnika. Poza tym powinno się właściwie nawadniać organizm – przyjmować około 2–2,5 litra płynów dziennie. Ważne jest także włączenie do codziennego trybu życia aktywności fizycznej – spalimy dzięki niej nadmierną ilość kalorii, a także uzyskamy naturalne zmniejszenie napięcia i redukcję stresu.

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Splot słoneczny – co to jest? Budowa, funkcje, ból

Termolezja – po co wykonuje się kontrolowane uszkodzenie nerwów?

Angioplastyka pomaga udrożnić tętnice nóg u kobiety Hello Zdrowie tętnice

Angioplastyka – na czym polega zabieg? Czy jest niebezpieczny?

Dwie kobiety konsultują wynik anoskopii odbytu Hello Zdrowie

Anoskopia – badanie, cena. Czym się różni od rektoskopii?

Mycie rąk przez dziecko by była ochrona przed pasożytami w kale i tasiemczycą Hello Zdrowie

Tasiemiec w kale – jak go rozpoznać?

Przepuklina udowa u kobiety Hello Zdrowie

Przepuklina udowa – jakie leczenie podjąć w jej przypadku?

Badanie tympanogram kobieta u lekarza Hello Zdrowie

Tympanometria – na czym polega badanie? Czy jest bolesne?

Przedawkowanie magnezu – czy jest możliwe? Jak się objawia?

Gert-Jan Oskam

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii

Stopa kobiety na mchu modzele i nagniotki Hello Zdrowie

Czym są nagniotki i jak się ich pozbyć?

Kobieta dostaje zastrzyk z heparyny.

Heparyna – zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Kobieta cierpi na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie, pierwsza pomoc

mierzenie ciśnienia krwi hipotensja

Hipotensja – zbyt niskie ciśnienie, które utrudnia funkcjonowanie

Kobieta leży chora w łóżku z chusteczkami, obok niej stoją lekarstwa

Stan zapalny w organizmie – o czym może świadczyć?

stopy i palce młotkowate na mokrym piasku

Czym są palce młotkowate? Jak je leczyć?

Obsesja to zaburzenie u kobiety Hello Zdrowie

Czym jest obsesja? Jak można ją leczyć?

Kobieta w czasie terapii behawioralnej

Czym jest terapia behawioralna i jakie niesie korzyści?

Ręka chorej na białaczkę osoby na szpitalnej pościeli_leukemia/HelloZdrowie

Leukemia, czyli białaczka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór

Traumatolog – czym się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać?

Jakie są przyczyny zgagi? Jak sobie z nią radzić na co dzień?

Co to jest szpiczak mnogi? Objawy, rokowania, diagnostyka 

Cholesterol całkowity – co to? Kiedy jego poziom jest niebezpieczny?

Skąd się biorą pryszcze? Jak skutecznie się ich pozbyć?

Czym jest kolposkopia? Na czym polega? Interpretacja wyników