3 min.
Czym jest odruch kąsania? Dlaczego się pojawia przy karmieniu? Wyjaśnia lekarka Agnieszka Browarska

Czym jest odruch kąsania? Dlaczego się pojawia przy karmieniu? Wyjaśnia lekarska Agnieszka Browarska / iStock
Najnowsze
18.01.2021
Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek
18.01.2021
Blue Monday. Czy to naprawdę najbardziej dołujący dzień w roku?
18.01.2021
Przetestowano nauczycieli wracających do szkół. Pozytywny test na COVID-19 otrzymało 2,4 tys. z nich
18.01.2021
Top 10 produktów chroniących przed rakiem
17.01.2021
Seks podczas okresu – czy można go uprawiać? Fakty i mity
Gdy karmimy piersią, bardzo ważne jest, żeby przyjąć odpowiednią pozycję. Co się stanie, jeśli przystawimy dziecko do piersi w nieodpowiedni sposób? Na to zwraca uwagę lekarka Agnieszka Browarska.
Spis treści
Odruch kąsania – co to jest?
Jak tłumaczy Agnieszka Browarska, odruch kąsania to jeden z odruchów pierwotnych, obronnych. Szczytowa faza jego rozwoju przypada na 2.-4. miesiąc życia. Pojawia się, kiedy przystawimy dziecko do piersi z boku zamiast w linii środkowej ciała (na wysokości przyszłych kłów).
„Odruch ten polega na rytmicznym kąsaniu. Trwa tak długo, jak działa bodziec. Gdy się pojawi, warto uwolnić chwyt i przystawić dziecko ponownie do piersi. Tym razem w linii środkowej ciała i asymetrycznie” – tłumaczy Browarska.
Jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi?
W trakcie karmienia piersią ważne, by pamiętać o wygodnej pozycji, jaką przyjmuje młoda mama. Kobieta powinna czuć się swobodnie. Dzięki temu mleko łatwiej poleci z jej piersi. Dziecko powinno być przytulone brzuchem do brzucha mamy a jego głowa powinna znajdować się na wysokości piersi. Głowa dziecka nie może być wygięta. Nos powinien być skierowany w kierunku brodawki, broda oparta o pierś. Co dalej?
W trakcie przystawiania dziecka do piersi:
- Ustaw głowę tak, aby brodą dotykało piersi, a nos znajdował się na wysokości brodawki.
- Dotknij sutkiem rynienki pod nosem dziecka, w kierunku góra – dół (od noska do górnej wargi). Poczekaj na szerokie otwarcie ust przez dziecko.
- Celem lepszego nakierowania sutka na podniebienie dziecka, możesz palcem ułożonym nad brodawką, przez delikatny ucisk unieść brodawkę ku górze.
- Pozwól dziecku uchwycić pierś przez delikatne nałożenie szeroko otwartej buzi dziecka na pierś. Nie wkładaj dziecku piersi do buzi. Uchwycenie piersi to zadanie dziecka. Nie popychaj i nie ściskaj głowy dziecka. Dziecko ma mieć swobodę ruchu głową w trakcie karmienia piersią
Lekarskim okiem
Agnieszka Browarska jest lekarką w trakcie specjalizacji z pediatrii i doradcą laktacyjnym w trakcie certyfikacji. Jak sama pisze, wspieranie dzieci, aby zdrowo i prawidłowo się rozwijały, to jej cel. Jest także autorką profilu na Instagramie lekarskim.okiem, na którym chętnie dzieli się wiedzą medyczną. Obserwuje go ponad 5 tys. osób.
Zobacz także

Większość tego, co słyszymy o karmieniu piersią, to mity. „Babki z piersiami” powstały po to, by je obalać i wspierać karmiące mamy

„BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”. Relacja z debaty „Rak piersi w roli głównej”

„A ty kiedy ostatni raz byłaś u ginekologa? Przy ostatniej ciąży?” Lekarze w sieci przypominają o badaniach profilaktycznych
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet
Poznaj WIMINPodoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

17.01.2021
Siwa przed trzydziestką. „Nie zamierzam robić z siebie pajaca. Tak bym się czuła, gdybym szła na kompromisy odnośnie tego, co można robić ze swoim ciałem”

16.01.2021
Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

14.01.2021