Przejdź do treści

Czym jest zarażenie afektywne i jak może do niego dojść? Tłumaczy psycholożka Sara Tylka

Czym jest zarażenie afektywne i jak może do niego dojść? Tłumaczy psycholożka Sara Tylka
Czym jest zarażenie afektywne i jak może do niego dojść? Tłumaczy psycholożka Sara Tylka / fot. Unsplash, Toa Heftiba
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Zarażamy się emocjami i nastrojami innych osób tak łatwo jak ziewaniem” – podkreśla psycholożka Sara Tylka na swoim profilu na Instagramie @psychosekslogicznie. Tłumaczy, na czym polega zarażanie afektywne i jak w praktyce do niego dochodzi.

 

Zarażenie afektywne – co to jest?

Sara Tylka tłumaczy, że zarażenie afektywne to forma empatii. Jest procesem, który prowadzi do przenoszenia się stanów afektywnych z jednej osoby na drugą. Nie tylko wtedy, gdy kontaktują się one bezpośrednio, ale też wtedy, gdy odbiorca widzi nadawcę na filmie, czy też przysłuchuje się jego nagranemu głosowi.

Można wyróżnić dwa rodzaje zarażenia afektywnego:

  1. zarażenie emocjonalne (emotional contagion) – polega na przejmowaniu od innych emocji – krótkotrwałych i intensywnych;
  2. zarażenie nastrojem (mood cognition) – tutaj udziela nam się nastrój innych osób, ogólne samopoczucie – długotrwałe i mniej intensywne.

Kto jest podatny na zarażenie afektywne?

Podatni na zarażenie afektywne są wszyscy, jednak każdy w innym stopniu. Emocje i uczucia innych osób „przechwytujemy” często wtedy, kiedy jesteśmy z kimś bardzo blisko.

„Jeśli spędzamy z kimś dużo czasu, tym bardziej stajemy się podobni emocjonalnie. Dr Piotr Kwiatek nazwał to interpersonalnym klejem” – pisze psycholożka.

To może działać też w drugą stronę. Sara Tylka zwraca uwagę na to, że jeśli przeżywamy podobne emocje jak inne osoby, to stajemy się sobie bliscy i tworzymy więzi. Możemy czuć przynależność do grupy i wzajemne zrozumienie.

Doświadczyłaś kiedyś zarażenia afektywnego? Jak się z tym czułaś? Koniecznie daj nam znać!

Psychosekslogicznie, czyli Sara Tylka

Sara Tylka to psycholożka, seksuolożka i edukatorka seksualna. Prowadzi konsultacje psychologiczno-seksuologiczne on-line. Jej profil na Instagramie @psychosekslogicznie obserwuje ponad 10 tys. osób.

„Dzielę się swoim doświadczeniem, nabytą wiedzą i myślami o wszystkim, co zauważam i czuję” – tak sama siebie opisuje ekspertka.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Sara Tylka (@psychosekslogicznie)

 


Źródło: M. Wróbel, „Zarażenie afektywne. O procesie transferu emocji i nastroju między ludźmi”. Warszawa 2019

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: