4 min.
Seksuolog – kim jest i czym się zajmuje? Dlaczego nie warto bać się pierwszej wizyty?

Fot. BestForYou / stock.adobe.com
Seksuolog to nadal jeden z bardziej niedocenianych zawodów medycznych. Wielu ludzi nadal boi się mówić o swoich problemach seksualnych, a wizyta u seksuologa budzi w nich obawy. Tymczasem seksuolog to poważna specjalizacja lekarska dla osób, które ukończyły specjalizację II stopnia w dziedzinie chorób wewnętrznych, neurologii, położnictwa i ginekologii, psychiatrii dzieci i młodzieży, psychiatrii.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Seksuolog to specjalista z dziedziny seksuologii, do którego powinny zgłaszać się osoby cierpiące na zaburzenia erekcji, brak orgazmu lub przedwczesny wytrysk. Seksuolog to specjalista, do którego warto się udać w przypadku bolesnych stosunków, pochwicy i innych problemów seksualnych.
Seksuolog – czym się zajmuje?
Seksuolog to lekarz, który przed specjalizacją z seksuologii ukończył specjalizację II stopnia w dziedzinie chorób wewnętrznych, neurologii, położnictwa i ginekologii, psychiatrii dzieci i młodzieży, psychiatrii. Z tego powodu jego rady, diagnoza i zaproponowane leczenie problemów seksualnych oparte są na rzetelnej i głębokiej wiedzy medycznej dotyczącej funkcjonowania ludzkiego ciała.
Seksuologia jest interdyscyplinarną dziedziną wiedzy skoncentrowaną na płciowym życiu człowieka. Warto jednak zaznaczyć, że seksuolog zajmuje się zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi aspektami życia seksualnego. To szczególnie cenna kompetencja, ponieważ wiele problemów seksualnych może mieć zarówno psychogenne, jak i fizjologiczne przyczyny.
Czego może dotyczyć wizyta u seksuologa?
Do seksuologa warto udać się w przypadku jakichkolwiek problemów w życiu seksualnym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, czym zajmuje się seksuolog, dlatego też nie korzystają z jego pomocy. Warto wiedzieć, że seksuolog:
- udziela wsparcia przed pierwszym stosunkiem,
- pomaga w diagnostyce i leczeniu problemów ze wzwodem,
- diagnozuje przyczyny braku orgazmu i pomaga w ich usunięciu,
- udziela instrukcji w zakresie higieny intymnej,
- informuje o sposobach zabezpieczania się przed ciążą,
- wspiera w przypadku problemów z orientacją seksualną lub określeniem płci seksualnej.
Do seksuologa zgłaszać się mogą nie tylko osoby mające problemy z osiągnięciem satysfakcjonującego współżycia seksualnego. Seksuolog to specjalista, do którego udać się może każdy, kogo dotyczą problemy z płcią, tożsamością seksualną oraz preferencjami seksualnymi. Seksuolog zajmuje się nie tylko wskazaniem ewentualnych fizjologicznych przyczyn problemów z pożyciem, lecz także pracą z pacjentem nad oswojeniem jego seksualności. Szczególnie pomocny w tym drugim aspekcie może się okazać psycholog seksuolog.
Zobacz także

„Kochanie, zrobisz test na HIV”? Seksuolog radzi, jak zachęcić partnera seksualnego do badań

„Obniża poziom stresu, poprawia jakość snu, łagodzi ból i napięcie w związku”. Jak często powinniśmy uprawiać seks?

„Zapomniałam wziąć tabletkę, a wczoraj uprawiałam seks. Strasznie się stresuję”. Co zrobić, gdy zapomnisz wziąć pigułkę antykoncepcyjną?
Lekarz seksuolog a psycholog seksuolog
Lekarz seksuolog różni się od psychologa seksuologa. Ten pierwszy to lekarz medycyny ze specjalizacją II stopnia z dziedziny chorób wewnętrznych, neurologii, ginekologii i położnictwa, psychiatrii, którą uzupełnił o specjalizację z seksuologii. Natomiast psycholog seksuolog nie jest lekarzem w ścisłym tego słowa znaczeniu. Ma on tytuł magistra psychologii, a jego dodatkowe wykształcenie w zakresie seksuologii potwierdza certyfikat Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
To rozróżnienie między lekarzem seksuologiem a psychologiem seksuologiem jest bardzo ważne. Determinuje m.in. sposób diagnozy i prowadzenia terapii. Warto pamiętać, że psycholog seksuolog nie ma prawa „dotknąć” swojego pacjenta, nie ma prawa do przeprowadzenia badania narządów płciowych. Z kolei lekarz seksuolog nie ma prawa wykonywać testów psychologicznych – może to robić tylko psycholog seksuolog.
Warto pamiętać o tym rozróżnieniu. Z problemami ze skurczem mięśni pochwy, jej suchością albo problemami ze wzwodem po operacji urologicznej można udać się jedynie do seksuologa ginekologa lub urologa. Seksuolog psycholog pacjentów z tego typu problemami powinien skierować do odpowiednich lekarzy, oczywiście może w trakcie wywiadu upewnić się, że któraś z dolegliwości nie wiąże się z problemami natury psychologicznej. Działa to w drugą stronę: jeśli seksuolog ginekolog upewni się, że problemy pacjentki nie mają podłoża fizjologicznego, powinien skierować ją do psychologa.
Jak wygląda wizyta u seksuologa?
Porady seksuologa wiele osób przyjmuje z pewną dozą rezerwy, ale warto porzucić stereotypowe myślenie i sięgnąć po pomoc specjalisty. Seksuolog podczas pierwszych wizyt przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad. Pytania będą dotyczyć m.in.:
- celu wizyty (typu problemu),
- dzieciństwa, relacji z rodzicami i ewentualnym rodzeństwem,
- wieku i przebiegu inicjacji seksualnej,
- ewentualnej masturbacji i jej częstotliwości,
- przekonań dotyczących seksu,
- aktualnych relacji seksualnych, satysfakcji seksualnej, częstotliwości kontaktów seksualnych, ich typu,
- przebytych chorób, przyjmowanych leków,
- historii chorób w najbliższej rodzinie,
- zażywanych leków.
Dopiero na podstawie szerokiego wywiadu lekarz podejmie decyzje o dalszej diagnostyce lub ewentualnym leczeniu. W przypadku lekarza seksuologa – tak ginekologa, jak i urologa – w trakcie wizyty może również dojść do badania narządów płciowych.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

02.06.2023
„Przed diagnozą maskowałam się, chciałam się dostosowywać, a i tak nigdy mi się nie udawało” – mówi Katarzyna Zwolska-Płusa z fundacji Dziewczyny w Spektrum

02.06.2023
„Dziś wiem, jak bardzo odłączone od siebie i swoich ciał są osoby zmagające się z ortoreksją. To nie ma prawa skończyć się dobrze” – mówi Ola

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023