Aleksandra Tchórzewska Jeśli twój bliski choruje, wydrukuj i zapamiętaj! Rady Moniki Kotlarek dla rodzin i przyjaciół osób z zaburzeniami psychicznymi Kiedy bliska nam osoba choruje, często wchodzimy w rolę jego lekarza bądź opiekuna. To błąd! Warto zadbać także o siebie i pamiętać, że nasza rola w rodzinie pozostaje wciąż taka sama. Nadal jesteśmy czyjąś siostrą czy… 12.05.2022 4 min.
Aleksandra Tchórzewska „Obdarowywanie może być manipulacją”. Kiedy prezenty mogą stać się problemem, pisze Milena Wojnarowska, psycholożka Psycholożka i autorka profilu @przystanekmindfulness zauważa, że czasem obdarowujemy bliskich tylko dlatego, żeby w zamian coś uzyskać. I nie ma tu znaczenia rodzaj relacji, w jakiej jesteśmy. Jak obdarowywać naprawdę, bez żadnych… 04.05.2022 4 min.
redakcja Hello Zdrowie Szukanie zewnętrznej aprobaty stało się tak naturalne, że często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż to robimy. Ale płacimy za to ogromną cenę Trenerka rozwoju osobistego Susie Moore pomogła tysiącom osób pokazać swoje prawdziwe ja, uniknąć pułapki aprobaty oraz zmierzyć się z różnymi aspektami codzienności. Dzięki jej książce odkryjesz, że możesz żyć własnym… 12.03.2022 5 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Kiedy spokój budzi niepokój. „Osoba z traumą więzi przyciąga partnerów, którzy nie dostrzegają jej potrzeb” – mówi psychotraumatolog Katarzyna Tutko 13.02.2022 10 min.
Magdalena Bury „Decyzja o powiększeniu rodziny należy do ciebie – nie do osób z twojego otoczenia – nie do twoich rodziców, cioć czy wujków” – mówi psycholog Nie chcesz być matką? Czujesz, że najszczęśliwsza będziesz tylko i wyłącznie ze swoim partnerem? To twoja decyzja i nikt nie ma prawa jej kwestionować. "Nie musisz mieć dzieci, jeśli tego nie chcesz" - przypomina psycholog… 15.08.2021 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk 6 sygnałów mówiących o tym, że czas zmienić terapeutę. Wymienia psycholożka Monika Kotlarek "Czarne owce zdarzają się w każdym zawodzie. Po prostu bądźcie czujni i się nie zrażajcie" - podkreśla w swoi ostatnim wpisie na Instagramie psycholożka Monika Kotlarek i wyjaśnia, po czym poznać, że najwyższy czas zmienić terapeutę. 29.06.2021 2 min.
Lara Adamczyk Psychologia analityczna C.G. Junga – główne założenia, efekty Ego, archetypy, jaźń, kompleksy – twórcą tych pojęć jest Carl Gustav Jung, genialny, wszechstronny i twórczy psychiatra, myśliciel i uczony. Jung był uczniem Freuda, który wyznaczył go swoim spadkobiercą. Jung wzbogacił… 24.04.2021 5 min.
Olga Święcicka SESJA TERAPEUTYCZNA: Człowiek sam wie, co dla niego najlepsze - Do mnie przychodzi klient, nie pacjent. W nurcie Gestalt pracuje się na rzecz drugiego człowieka. Nie uznaje się go z góry za chorego, tylko kogoś, kto potrzebuje wsparcia a kto, być może, ma objaw chorobowy - mówi Dorota… 01.04.2021 8 min.
Lena Helman EMDR – co to jest, jak przebiega, czy jest skuteczne? Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR) to technika terapii, która wykorzystuje bodźce sensoryczne, takie jak np. ruchy oczu, aby pomóc pacjentom cierpiących na PTSD, lęk napadowy czy chroniczny ból. 02.02.2021 6 min.
Patrycja Nawojowska Piramida potrzeb Maslowa – hierarchia ludzkich potrzeb Piramida potrzeb Maslowa to opracowana przez amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa teoria hierarchii potrzeb człowieka. Składa się z pięciu poziomów, które zawierają potrzeby niższego i wyższego rzędu. Przedstawione w niej… 02.02.2021 4 min.
Ewa Wojciechowska Uczniowie złożyli projekt obywatelski w Sejmie. Domagają się psychologa w każdej szkole Fundacja na Rzecz Praw Ucznia złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Uczniowie domagają się psychologa w każdej szkole. 16.09.2020 3 min.
Anna Jastrzębska Całodobowe wsparcie psychologiczne na infolinii NFZ. Wiedziałyście, że istnieje coś takiego? W ramach Telefonicznej Informacji Pacjenta działa wsparcie psychologiczne. 20 specjalistów, przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, udziela konsultacji na infolinii NFZ. Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 190 590, wystarczy poprosić o… 28.07.2020 3 min.
Magdalena Bury Schizofrenia – jak chorują kobiety? Schizofrenia jest jedną z najczęściej występujących chorób psychicznych – i to zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Okazuje się jednak, że kobiety chorują inaczej niż mężczyźni. Dlaczego? Są diagnozowane później, dzięki… 21.01.2020 4 min.
Zuzanna Kowalewska Badania psychotechniczne – wskazania, jak się do nich przygotować? Badania psychotechniczne to termin, który pada bardzo często w kontekście zatrudnienia. Szczególnie u osób, które będą przechodziły je pierwszy raz, pojawia się wiele pytań oraz wątpliwości. Dotyczą one najczęściej przebiegu… 13.11.2019 3 min.
Ewa Wojciechowska „Nierealistyczne uwielbienie dla siebie skutkuje odpychającym dla innych poczuciem, że wszystko się takiej osobie należy”. O samoakceptacji mówi nam psycholog Katarzyna Wawer-Dziedziak - Z reguły nikt z nas nie czuje się bezwartościowy przez cały czas, a tylko w określonych sytuacjach. Warto wiec nauczyć się, jak dawać sobie, a ściśle mówiąc swojemu układowi nerwowemu, czas na ochłonięcie i obudzenie się… 13.10.2019 7 min.
Urszula Gruszka Dostałam nagie zdjęcie swojego kolegi. Jak mam zareagować? O tym, jak walczyć z cyber-ekshibicjonizmem, mówi seksuolog Adam Lewanowicz 03.07.2019 6 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Odebrali milion dwieście tysięcy połączeń. Wielu młodych ludzi uratowali przed samobójstwem. Teraz sami liczą na pomoc 20.06.2019 13 min.
Marta Dragan Ostatni oddział psychiatryczny dla dzieci w Warszawie nie zostanie zamknięty. Uspokaja rzecznik NFZ Rzecznik Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ zdementował pojawiające się w mediach informacje o zamknięciu psychiatrii Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. J. P. Brudzińskiego w Warszawie. Oddział będzie czynny, a dzieci i… 29.03.2019 4 min.
Urszula Gruszka Ostatni w Warszawie oddział psychiatryczny dla dzieci do zamknięcia. Coraz mniej lekarzy, coraz więcej pacjentów W poniedziałek przestanie działać oddział psychiatrii dziecięcej w szpitalu klinicznym przy al. Żwirki i Wigury w Warszawie. Lekarze mają dość kolejek, dość braku dofinansowania, dość obciążenia fizycznego i psychicznego. A… 27.03.2019 4 min.
Ewa Wojciechowska „Przestań się smucić”, „weź się w garść” – takie słowa mogą zadziałać odwrotnie. Czego nie mówić osobie z depresją? Tłumaczy psycholog Katarzyna Binkiewicz Depresja dotyka nie tylko osób chorych, ale także ich bliskich, którzy chcąc pomóc, często nieświadomie działają odwrotnie. „Kiedy pojawia się depresja, w osobach wspierających rodzą się pytania: co powiedzieć, jak się… 21.03.2019 7 min.
Ewa Wojciechowska „Niektórzy pacjenci w sposób celowy zatajają informacje. Może chcą się przedstawić w lepszym świetle”. Skąd lekarz wie, że pacjent kłamie? Tłumaczy psycholog Milena Marczak 20.03.2019 9 min.
Michał Dobrołowicz „Zawsze się spóźniasz” i „Nigdy po sobie nie sprzątasz”! O tym, dlaczego nie warto generalizować Mamy skłonność do generalizowania. Tak – nomen omen – generalnie. Mówimy: „Ty nigdy nie pamiętasz o moich urodzinach”, „Ona zawsze zostawia bałagan w szafce”, „Wszyscy myślą tylko o sobie”. Nigdy, zawsze, wszyscy.… 15.02.2016 5 min.