Przejdź do treści

Dlaczego noworodkom w szpitalu podaje się witaminę K? Można odmówić jej podania?

Dziecko w czapce
Dlaczego noworodkom w szpitalu podaje się witaminę K? Czy można odmówić jej podania?/ Pexels, fot. Anna Shvets
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Noworodek po narodzinach jest poddawany różnym działaniom profilaktycznym. Zabieg Credego, szczepienia ochronne, czy podanie witaminy K to normalne procedury okołoporodowe” – wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie farmeceutka Anna Wyrwas, znana w sieci jako Będąc Młodym Farmaceutą. Dlaczego jednak niektórzy rodzice rezygnują z zastrzyku witaminy K dla dziecka? W jakim celu się ją podaje?

Pierwsza doba po porodzie

Pierwsze szczepienia noworodka wykonuje się już w ciągu 24 h po urodzeniu, zanim dziecko wyjdzie ze szpitala do domu. Ponadto mały człowiek zostaje poddany badaniom oraz działaniom profilaktycznym.

Zabieg Credego, szczepienia ochronne, czy podanie witaminy K to normalne procedury okołoporodowe – tłumaczy farmaceutka Anna Wyrwas. 

Ekspertka zaznacza jednak, że niektórzy rodzice, którzy są przeciwni szczepieniom, odmawiają również podania dziecku zastrzyku witaminy K.

Dlaczego tak się dzieje?

Może dlatego, że rodzice utożsamiają zastrzyk z witaminą K ze szczepieniem ochronnym. A to są przecież dwie różne, acz równie ważne sprawy. Łączy je jedynie forma podania leku – zastrzyk – dodaje specjalistka.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Mama
Naturell Folian Forte, 30 tabletek
14,25 zł
Mama
Estabiom Mama, Suplement diety, 20 kapsułek
28,39 zł

Witamina K – dlaczego podaje się ją noworodkom?

Jak wyjaśnia farmaceutka, podanie zastrzyku witaminy K noworodkowi jest bardzo ważne. Może mieć bowiem wpływ na jego zdrowie a nawet życie. Dlaczego dziecko po porodzie potrzebuje witaminy K?

Nowonarodzone dzieci mają niski swój własny jej poziom i dlatego są w grupie ryzyka krwawień – tłumaczy Wyrwas i dodaje – Najpoważniejszym skutkiem niedoboru jest krwawienie do mózgu. Tego się boimy.

Farmaceutka tłumaczy, że profilaktyczne podanie 1mg witaminy K noworodkowi w zastrzyku domięśniowym zapobiega krwawieniom, które grożą przy niedoborze tej witaminy. Dalsza suplementacja nie jest już w tym kierunku potrzebna.

Czy można odmówić podania zastrzyku z witaminą K noworodkowi?

Rodzice mają prawo odmówić podania zastrzyku z witaminą K swojemu dziecku w szpitalu. „Tylko czemu narażać dziecko na takie ryzyko?” – alarmuje Wyrwas.

W przypadku odmowy rodzice będą mieli problem, bo teoretycznie można podawać tę witaminę doustnie, ale zalecany preparat nie jest ogólnodostępny w aptekach w Polsce.

Istnieje możliwość sprowadzenia go na import docelowy, ale potrwa to tyle, że najprawdopodobniej noworodek przestanie już być noworodkiem – wyjaśnia ekspertka.

Noworodek w szpitalu

Będąc Młodym Farmaceutą

Informacje publikowane na profilu „Będąc Młodym Farmaceutą”, który prowadzi farmaceutka Anna Wyrwas, w jasny sposób wyjaśniają wiele zagadnień dotyczących farmacji. Tak było np. gdy popularny lek stosowany na tarczycę zmienił swój skład albo, gdy farmaceutka wyjaśniała, że stosowanie metforminy może powodować niedobór witaminy B12. Na podstawie wpisu farmaceutki pisałyśmy także o tym, że nie wszystkie tabletki należy dzielić na pół.

Jej profil na Instagramie śledzi obecnie ponad 28 tys. osób. Jak sama podkreśla, walczy na nim z pseudonauką, a także zamieszcza ciekawe anegdotki i ciekawostki z życia farmaceuty.

View this post on Instagram

Noworodek po narodzinach jest poddawany różnym działaniom profilaktycznym. Zabieg Credego, szczepienia ochronne, czy podanie witaminy K to normalne procedury okołoporodowe. Jednak czasem słyszę o rodzicach, którzy rezygnują nie tylko ze szczepień, ale i właśnie z podania witaminy K. . Dlaczego tak się dzieje? Może dlatego, że rodzice utożsamiają zastrzyk z witaminą K ze szczepieniem ochronnym. A to są przecież dwie różne, acz równie ważne sprawy. Łączy je jedynie forma podania leku – zastrzyk. . Po co noworodkom witamina K? Nowonarodzone dzieci mają niski swój własny jej poziom i dlatego są w grupie ryzyka krwawień. Najpoważniejszym skutkiem niedoboru jest krwawienie do mózgu… tego się boimy. Aby zapobiec krwawieniom z niedoboru tej witaminy podaje się im profilaktycznie 1mg witaminy K w jednym zastrzyku domięśniowym. Nie jest wymagana dalsza suplementacja doustna tą witaminą (tak jak to było w zaleceniach kilka lat temu). . Czy można odmówić podania zastrzyku z witaminą K? Jasne, tylko czemu narażać dziecko na takie ryzyko? W przypadku odmowy rodzice będą mieli problem, bo teoretycznie można podawać tę witaminę doustnie, ale zalecany preparat nie jest ogólnodostępny w aptekach w Polsce. Istnieje możliwość sprowadzenia go na import docelowy, ale potrwa to tyle, że najprawdopodobniej noworodek przestanie już być noworodkiem. . Do napisania posta zainspirowały mnie Natalia @polozna_gdansk i Róża @roza_lekarzdladzieci które niedawno poruszały u siebie temat odmawiania przez rodziców podawania witaminy K. U dziewczyn na profilach znajdziecie masę przydatnych informacji ? . #poradyfarmaceuty #poród #witaminaK #noworodek #krwawienie #profilaktyka #zdrowedziecko

A post shared by Będąc Młodym Farmaceutą (@mlodyfarmaceuta) on

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Witamina B12 – pogromca anemii i zmian neurologicznych. Kiedy potrzebujesz jej więcej?

Angelika Domańska

Angelika Domańska odebrała syna. Sąd uchylił decyzję o umieszczeniu chłopca w domu dziecka

Bliźnięta

Lekarze nie dawali im szans na przeżycie. Najwcześniej urodzone bliźnięta wpisano do Księgi Guinnessa

Płytka paznokcia – budowa i funkcje w organizmie. Jak dbać o płytkę paznokcia? Domowe sposoby

Diane Kruger

Diane Kruger wyznała, dlaczego zmieniła zdanie odnośnie do posiadania dzieci. „Zawsze bałam się utknąć”

Noworodek

Odmówiono im nadania nietypowego imienia córce. Według urzędników było „zbyt męskie”

Kobieta kładzie niemowlę do łóżeczka

Niezwykły projekt polskich uczniów. Stworzyli kamizelkę wykrywającą zanik oddechu u noworodka

Bliźnięta

Niezwykły poród w warszawskim szpitalu. Na świat przyszł bliźnięta o różnym kolorze skóry. Jak to możliwe?

„Bycie rodzicem nie znaczy, że możemy wszystko”. Autorka „Ogarnij Hashimoto” ostro o publikowaniu wizerunku dziecka w sieci

Budzisz się zlana potem? Oto 8 możliwych przyczyn

Kobieta leży z noworodkiem

Zabawny pomysł tiktokerki na biznes dla zmęczonych młodych mam. Pomysł na „spa w śpiączce” po porodzie stał się hitem!

Czym jest inozytol i czy jego stosowanie jest bezpieczne? Inozytol a zespół policystycznych jajników

Maggie Maurer

Modelka pokazała zdjęcie, na którym karmi piersią dziecko za kulisami pokazu mody. „To jedyna rzecz, która się liczy”

Tiktokerka apeluje: „W razie problemów przy porodzie ratujcie mnie, a nie dziecko”. Internautki reagują na jej słowa

Czujesz, że "jedziesz na oparach"? Michał Kot podpowiada, z czego to może wynikać i dzięki czemu zyskasz więcej energii

Czujesz, że „jedziesz na oparach”? Michał Kot podpowiada, z czego to może wynikać i dzięki czemu zyskasz więcej energii

Wcześniak

Dziewczynka ważyła 390 gramów, kiedy się urodziła. „Stanowi ewenement wśród pacjentów z grupy skrajnych wcześniaków”

Kobieta trzyma dziecko na rękach

Marta Stoberska o macierzyństwie: „Nigdy nie zdecyduję się na drugie dziecko”

Niedobór witaminy C – mit o lewoskrętnej witaminie C, źródła suplementacji

Sposób na przeziębienie - odwar z malin

Znasz ten sposób naszych babć na przeziębienie? Może zdziałać cuda! Przypominają go Lasy Państwowe

Dziecko ma gorączkę, a w przychodni słyszysz, że nie ma miejsc do lekarza? Wyjaśniamy, czy placówka może cię odesłać do domu / AdobeStock

Dziecko ma gorączkę, a w przychodni słyszysz, że nie ma miejsc do lekarza? Wyjaśniamy, czy placówka może cię odesłać do domu

Pozytywna Dyscyplina

„Jeśli chcemy wychować dziecko na pewnego siebie człowieka, nie wymagajmy od niego, żeby było zawsze posłuszne” – mówi Katarzyna Kamionka

Szczepienie dziecka

Szczepienia na COVID-19 dostępne dla dzieci od 6. miesiąca życia. „Zamówiliśmy pół miliona dawek” – zapewnia Adam Niedzielski

Nie masz pomysłu na prezent dla bliskiej osoby? W te święta mądrze zainwestuj… w jej odporność!

Kobieta w ciąży pokazuje brzuch

„TAK dla in vitro”. Wystartowała akcja zbierania podpisów pod projektem finansowania zabiegów w całej Polsce

×