2 min.
Obowiązkowe szczepienie dzieci przeciwko rotawirusom? Tego chce Ministerstwo Zdrowia

Szczepienie przeciwko rotawirusom / unsplash
Obowiązkowe szczepienie przeciwko rotawirusom to nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia, który ma pomóc w odciążeniu i tak przepełnionych obecnie szpitali i poradni. W ten sposób resort chce przygotować się na kolejną falę pandemii koronawirusa.
Nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia
Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia zakłada, że przeciwko rotawirusom będą szczepili się wszyscy. Szczepionka ma być obowiązkowa i bezpłatna. I chociaż projekt obecnie jest w fazie konsultacji społecznych, wszystko wskazuje na to, że już w styczniu 2021 r. nowe rozporządzenie wejdzie w życie.
Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowa mówi, że o obowiązkowych szczepieniach przeciwko rotawirusom pozytywnie wyraża się Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Jest też pozytywna opinia zespołu ds. szczepień.
Szacuje się, że za szczepienia wszystkich dzieci z rocznika rząd zapłaci 130 milionów złotych.
Szczepienie przeciwko rotawirusom
Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Polsce do tej pory z powodu zakażenia rotawirusami odnotowywano 20-30 tysięcy hospitalizacji małych dzieci rocznie.
Jak czytamy na oficjalnej stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, szczepionki przeciw rotawirusom zawierają żywe, osłabione wirusy. Szczepienie nie chroni zbyt skutecznie przed infekcją, tak samo jak przechorowanie nie chroni przed ponowną infekcją. Rolą szczepionki jest natomiast ochrona przed ciężką biegunką wymagającą hospitalizacji.
„Z tej roli szczepionka wywiązuje się znakomicie – chroni 85-98 proc. szczepionych dzieci przed hospitalizacją z powodu biegunki rotawirusowej. Szczepienie składa się z 2-3 dawek podanych doustnie w odstępie przynajmniej 4 tygodni. Zaleca się podanie pierwszej dawki przed 12. tygodniem życia, a ostatniej – najpóźniej do 24. tygodnia życia. Szczepionki można stosować z innymi szczepieniami zawartymi w Programie Szczepień Ochronnych” – brzmi komunikat.
Przeciwwskazaniami do stosowania szczepionek przeciw rotawirusom są:
- wiek (powyżej 24. lub 32. tygodnia życia),
- przebyte wgłobienie jelita,
- poważne zaburzenia układu odpornościowego,
- poważne reakcje alergiczne na substancje zawarte w szczepionce,
- ostre choroby infekcyjne,
- występowanie biegunki lub wymiotów.
Jak dodaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, szczepionki są dobrze tolerowane. Rzadko po szczepieniu występuje przejściowo gorączka, biegunka, wymioty lub utrata łaknienia.
Poleć artykuł innym
Zobacz także

„Jak słyszę, że lekarz odmawia szczepienia pomimo braku przeciwwskazań, to mam ochotę zapaść się pod ziemię” – pisze lekarka Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, Mama Pediatra

„Szczepienia chronią nas i nasze rodziny”. Rekomendacje GIS dotyczące szczepień przeciw grypie

„Chcemy, aby szczepienia dotyczyły nie tylko dzieci”. Będą obowiązkowe szczepienia także dla dorosłych
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023