Przejdź do treści

Obowiązkowe szczepienie dzieci przeciwko rotawirusom? Tego chce Ministerstwo Zdrowia

Szczepienie przeciwko rotawirusom / unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Obowiązkowe szczepienie przeciwko rotawirusom to nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia, który ma pomóc w odciążeniu i tak przepełnionych obecnie szpitali i poradni. W ten sposób resort chce przygotować się na kolejną falę pandemii koronawirusa. 

Nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia

Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia zakłada, że przeciwko rotawirusom będą szczepili się wszyscy. Szczepionka ma być obowiązkowa i bezpłatna. I chociaż projekt obecnie jest w fazie konsultacji społecznych, wszystko wskazuje na to, że już w styczniu 2021 r. nowe rozporządzenie wejdzie w życie.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowa mówi, że o obowiązkowych szczepieniach przeciwko rotawirusom pozytywnie wyraża się Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Jest też pozytywna opinia zespołu ds. szczepień.

Szacuje się, że za szczepienia wszystkich dzieci z rocznika rząd zapłaci 130 milionów złotych.

Szczepienie przeciwko rotawirusom

Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Polsce do tej pory z powodu zakażenia rotawirusami odnotowywano 20-30 tysięcy hospitalizacji małych dzieci rocznie.

Jak czytamy na oficjalnej stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, szczepionki przeciw rotawirusom zawierają żywe, osłabione wirusy. Szczepienie nie chroni zbyt skutecznie przed infekcją, tak samo jak przechorowanie nie chroni przed ponowną infekcją. Rolą szczepionki jest natomiast ochrona przed ciężką biegunką wymagającą hospitalizacji.

„Z tej roli szczepionka wywiązuje się znakomicie – chroni 85-98 proc. szczepionych dzieci przed hospitalizacją z powodu biegunki rotawirusowej. Szczepienie składa się z 2-3 dawek podanych doustnie w odstępie przynajmniej 4 tygodni. Zaleca się podanie pierwszej dawki przed 12. tygodniem życia, a ostatniej – najpóźniej do 24. tygodnia życia. Szczepionki można stosować z innymi szczepieniami zawartymi w Programie Szczepień Ochronnych” – brzmi komunikat.

Przeciwwskazaniami do stosowania szczepionek przeciw rotawirusom są:

  • wiek (powyżej 24. lub 32. tygodnia życia),
  • przebyte wgłobienie jelita,
  • poważne zaburzenia układu odpornościowego,
  • poważne reakcje alergiczne na substancje zawarte w szczepionce,
  • ostre choroby infekcyjne,
  • występowanie biegunki lub wymiotów.

Jak dodaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, szczepionki są dobrze tolerowane. Rzadko po szczepieniu występuje przejściowo gorączka, biegunka, wymioty lub utrata łaknienia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.