Przejdź do treści

Dzielisz albo kruszysz tabletki? Nie wszystkie wolno! Farmaceutka Anna Wyrwas tłumaczy, dlaczego to takie ważne

Freepik.com
Freepik.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zapewne każda z nas codziennie łyka jakąś tabletkę. Robimy to, gdy boli nas brzuch, głowa albo, gdy zmagamy się z chorobą przewlekłą – np. cukrzycą czy nadczynnością tarczycy. Często, ze względu na wielkość tabletki, dzielimy je na kilka części. Farmaceutka wyjaśnia jednak, że możemy popełnić błąd.

Podział tabletek jest prosty. Możemy je podzielić na konwencjonalne (działają szybko, to np. środki przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe) oraz na te o przedłużonym uwalnianiu. Te drugie są tabletkami o zmodyfikowanym działaniu. Czy oba typy możemy dzielić? Niekoniecznie.

Nie dziel tabletek o przedłużonym uwalnianiu

Tylko tabletki konwencjonalne nie zmienią swoich właściwości po przekrojeniu. Musimy jednak pamiętać, by przyjąć całą tabletkę – każdy jej okruszek.

Dlaczego jednak nie należy dzielić tabletek o przedłużonym uwalnianiu? W ich składzie znajdują się bowiem substancje, które muszą być uwalniane dopiero w przewodzie pokarmowym.

A co z tabletkami powlekanymi? Farmaceuci nie zalecają ich dzielić. Mają one powłoczkę chroniącą substancje w środku tabletki przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi.

Tematem dzielenia tabletek zajęła się farmaceutka Anna Wyrwas, prowadząca na Instagramie profil „Młody Farmaceuta”.

Kiedy można dzielić tabletki? Wtedy, kiedy tabletka posiada rowek dzielący ORAZ producent w ulotce na to zezwala. Wiele tabletek posiada rowek, a nie wolno ich dzielić. Sama podziałka nie jest wyznacznikiem dzielenia tabletki! (…)

Nie wolno dzielić tabletek dojelitowych, gdyż może to skutkować albo inaktywacją wrażliwej na kwaśne pH substancji, albo podrażnieniem błony śluzowej żołądka. Nie bez powodu tabsy dojelitowe muszą się wchłaniać… z jelita”

– wyjaśnia na Instagramie farmaceutka.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Kiedyś pytałam Was o to czy dzielicie lub kruszycie swoje tabletki. Byłam zaskoczona jak wiele osób to robi nie patrząc nawet czy tak można!? . ❓Czemu dzielimy tabletki? Niektórzy mają poważny problem z połykaniem tabletek, dlatego przełamują je mniejsze części. Czasami dzieli się też by zażyć połowę dawki z tabsy. . ✅Kiedy można dzielić tabletki? Wtedy, kiedy tabletka posiada rowek dzielący ORAZ producent w ulotce na to zezwala. . ⛔️Wiele tabletek posiada rowek, a nie wolno ich dzielić. Sama podziałka nie jest wyznacznikiem dzielenia tabletki! Przykładem jest tabletka Tramapar forte, której dzielić nie wolno mimo podziałki – o czym oczywiście informuje producent. . ⛔️Trzeba bardzo uważać z tabletkami o zmodyfikowanym uwalnianiu, których uszkodzenie może skutkować uwolnieniem za dużej dawki substancji czynnej od razu i nieść poważne konsekwencje zdrowotne. Nie wolno ich gryźć i dzielić. . ❗️Niektóre tabletki tego typu producent dopuszcza do dzielenia – jak chociażby tabletki o przedłużonym uwalnianiu Trittico CR, które można dzielić na 3 części – co ułatwia indywidualne dobranie dawki leku w zależności od nasilenia choroby, masy ciała, wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. . ⛔️Nie wolno dzielić tabletek dojelitowych, gdyż może to skutkować albo inaktywacją wrażliwej na kwaśne pH substancji, albo podrażnieniem błony śluzowej żołądka. Nie bez powodu tabsy dojelitowe muszą się wchłaniać… z jelita ? . ❌zawsze dokładnie czytajcie ulotki przed dzieleniem tabletki! . Przydatny post?? . #mlodyfarmaceuta #poradyfarmaceuty #farmacja #apteka #farmaceuta #leki #farmakoterapia #bezpieczenstwo

Post udostępniony przez Będąc Młodym Farmaceutą (@mlodyfarmaceuta)

Czytaj ulotkę!

Ekspertka przypomina – przed dzieleniem tabletki zawsze dokładnie czytaj ulotkę! Czy jednak rowki na tabletce oznaczają, że tabletka dopiero po przekrojeniu wchłonie się prawidłowo? Niekoniecznie.

Naukowcy z belgijskiego uniwersytetu w Gandawie postanowili to sprawdzić. Z badań wynika, że w co trzecim przypadku fragmenty dzielonych tabletek różnią się od zalecanej dawki o ponad 15 %. To ważna informacja, gdy łykamy silne środki, np. w chorobie przewlekłej. Brak dokładności w tym wypadku może okazać się śmiertelnie niebezpieczny.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.