Przejdź do treści

Dlaczego Witamina B12 i foliany mogą pomóc przy terapii depresji? Wyjaśnia farmaceutka Zofia Winczewska

Dlaczego Witamina B12 i foliany mogą pomóc przy terapii depresji? Wyjaśnia farmaceutka Zofia Winczewska
Dlaczego Witamina B12 i foliany mogą pomóc przy terapii depresji? Wyjaśnia farmaceutka Zofia Winczewska/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Układ nerwowy jest szczególnie wrażliwy na niedobory witaminy B12. Z tego powodu zdarza się, że objawy depresyjno-lękowe czy spadek nastroju pojawiają się na tle tego niedoboru” – podkreśla farmaceutka Zofia Winczewska. Tłumaczy, dlaczego witamina B12 i foliany mają tak duże znaczenie przy depresji i stanach lękowych.

B12 i foliany – kto jest narażony na niedobór?

Farmaceutka Zofia Winczewska podkreśla, że witamina B12 i foliany są ważnymi „cegiełkami” w kontekście zdrowia psychicznego.

Podkreśla, że układ nerwowy jest szczególnie wrażliwy na niedobory witaminy B12. Z tego powodu zdarza się, że objawy depresyjno-lękowe czy spadek nastroju pojawiają się w pierwszej kolejności na tle tego niedoboru.

Na niedobory witaminy B12 szczególnie mocno narażeni są entuzjaści diet roślinnych, osoby 50+, stosujący metforminę, leki obniżające kwasowość żołądka (IPP) – warto szczególnie w tych przypadkach mieć na oku poziom witaminy B12″ – zaznacza farmaceutka.

Niedobory witaminy B12 a depresja

Zofia Winczewska zaznacza, że u osób z depresją stwierdza się obniżony poziom folianów i witaminy B12, a także podwyższony poziom homocysteiny (nawet u 45-55 proc. chorych).

„Podniesiony poziom homocysteiny (…) skutkuje zaburzeniami w metabolizmie neuroprzekaźników (tj. serotonina). Hiperhomocysteinemia przekłada się także na stres oksydacyjny i uszkodzenia śródbłonka naczyń” – tłumaczy farmaceutka.

Winczewska tłumaczy, że wykazano również związek między niskim poziomem folianów a słabą odpowiedzią na leki przeciwdepresyjne. Badania wskazują, że dodatek folianów do terapii może poprawiać odpowiedź na stosowane leki. Inne badanie udowadnia z kolei, że suplementacja witaminy B12 w skojarzeniu z lekami z grupy SSRI znacząco wspomogła redukcję objawów depresji.

Suplementacja obu tych związków (przy stwierdzonych niedoborach) powinna być brana pod uwagę w terapii depresji i indywidualnie dopasowana do potrzeb pacjenta pod nadzorem medycznym” – podsumowuje Winczewska.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zofia Winczewska

Zofia Winczewska to farmaceutka, która aktywnie działa w mediach społecznościowych. Pisze także bloga zosiawinczewska.pl. Ekspertka na co dzień zajmuje się prowadzeniem szkoleń i wykładów związanych z tematem suplementacji spersonalizowanej. Jej profil na Instagramie jest coraz bardziej popularny. Obecnie obserwuje go ponad 8 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.