Przejdź do treści

IIe żyją plemniki? W zależności od środowiska, nawet do 7 dni

IIe żyją plemniki
IIe żyją plemniki? W zależności od środowiska, nawet do 7 dni / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ile żyją plemniki? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet i mężczyzn. W samym nasieniu może znajdować się ich aż 500 milionów. I mimo że do zapłodnienia wystarczy zaledwie jeden z nich, czasem żaden nie jest do tego zdolny. Jeśli plemników jest mniej niż 20 mln, można mówić o ryzyku bezpłodności – tak oficjalnie twierdzi WHO. Sprawdź, ile mogą przeżyć plemniki w różnych  warunkach.

Plemniki to – innymi słowy – męskie gamety, które powstają w procesie spermatogenezy. Uwalniane są w wyniku wytrysku nasienia. Potrafią osiągnąć nawet 45 km/h. Trasa, którą mają do pokonania, wynosi z kolei kilkanaście centymetrów. Sama spermatogeneza odbywa się w kanalikach nasiennych jąder.

Ile żyją plemniki w organizmie mężczyzny?

Okres trwania spermatogenezy wynosi od 72 do 74 dni, przez ten czas plemniki przechodzą kilka etapów rozwoju. Kiedy osiągną ostateczną postać, przez kolejne 10-12 dni dojrzewają i uczą się poruszać.  Gotowy do działania plemnik staje się więc po około 3 miesiącach. Następnie, wraz z innymi plemnikami, czeka on na odpowiedni moment w najądrzach. Tuż przed wytryskiem plemniki trafiają do nasieniowodów, skąd z kolei przedostają się na zewnątrz.

Po ejakulacji tylko jeden plemnik może doprowadzić do zapłodnienia, inne zaś szybko giną. Jeśli mężczyzna nie jest aktywny seksualnie i nie masturbuje się, jego komórki rozrodcze ulegają destrukcji, a następnie wydalane są przez cewkę moczową.

Zobacz także: Po co nam poranny wzwód?

całująca się para

Ile żyją plemniki w pochwie?

Żywotność plemników w organizmie kobiety zależy od ilości estrogenu wytwarzanego przez jej organizm. Jego produkcja zwiększa się zaraz po zakończeniu miesiączki i osiąga szczyt podczas owulacji.

Jeśli zastanawiasz, ile czasu żyją plemniki w pochwie, odpowiadamy: w sprzyjających warunkach mogą przeżyć 72 godziny, a niektóre z nich – nawet 5 lub 7 dni. Kiedy w pochwie panuje odpowiednia wilgotność i temperatura, plemniki mogą przez kilka dni czekać na uwolnienie jaja podczas owulacji. To z kolei sprawia, że plemnik może zapłodnić komórkę jajową nawet kilka dni po stosunku. W praktyce oznacza to również, że jeśli do stosunku zakończonego wytryskiem doszło kilka dni przed owulacją, szansa na zajście w ciążę również jest dosyć spora.

Podane powyżej liczby dotyczą sytuacji, kiedy plemniki przebywają w śluzie płodnym – w niesprzyjających dla nich warunkach wygląda to zupełnie inaczej. W białawym, gęstym i mętnym śluzie niepłodnym oraz przy kwaśnym odczynie pochwy mogą one przeżyć kilka godzin, a maksymalnie – przez pół doby.

Zobacz także: Jak zajść w ciążę?

Para leży razem w łóżku

Ile żyje plemnik na pościeli, podłodze i ubraniu?

Najkrócej żyją te plemniki, które wylądowały poza ciałem kobiety, a więc np. na podłodze czy ubraniu. W wyniku kontaktu z powietrzem oraz działaniem innych czynników zewnętrznych plamy gamety wysychają, a plemniki umierają  błyskawicznie – najsilniejszym z nich zajmie to maksymalnie kilkanaście minut. Na ręczniku, prześcieradle i dłoniach giną one równie szybko.

Ile czasu żyją plemniki w ciepłej wodzie?

W ciepłej wodzie plemniki mogą przetrwać znacznie dłużej. Kiedy temperatura wynosi około 37 stopni Celsjusza, żyją one do kilkunastu – nawet do 18 godzin. Podobne warunki zapewnia im ludzki organizm, dlatego też plemniki dobrze się odnajdują w wilgotnym i ciepłym środowisku. Jeżeli w wodzie znajdują się jednak detergenty, znacznie skraca to ich żywotność. Bardzo gorąca woda również powoduje, że umierają one o wiele szybciej. Warto zaznaczyć, iż szansa na to, że plemniki przeniosą się z ciepłej wody do kobiecych dróg rodnych, a tym samym – doprowadzą do zapłodnienia, jest bardzo mała.

Ile czasu żyje plemnik na palcu?

Część par zastanawia się, czy można przenieść plemnik na palcu podczas pieszczot bez penetracji. W rzeczywistości istnieje na to bardzo mała szansa, ponieważ plemnik szybko umiera na dłoni. Co więcej, musiałby być on niezwykle żywotny, aby mogło się tak stać. Ponadto, musiałby on znaleźć się w pochwie zaraz po wytrysku, no i trzeba byłoby umieścić go również dosyć głęboko.

Czynniki, które skracają życie plemników

Istnieje szereg różnych czynników, które mogą wydłużyć lub skrócić życie plemników. W dużej mierze wpływa na to kondycja zdrowotna mężczyzny oraz ilość produkowanych hormonów: FHS, LH oraz testosteronu. Jeśli organizm produkuje ich zbyt mało, plemniki są mniej ruchliwe, przez co znacznie obniża się szansa zapłodnienia.

Żywotności plemników nie sprzyjają papierosy. Szkodzi im także ekspozycja organizmu na działanie pestycydów. Jakość spermy może ulec pogorszeniu również w wyniku otyłości. Jak się okazuje, plemniki są zdrowsze wtedy, gdy mężczyźni nie przegrzewają jąder, a więc unikają gorących kąpieli oraz noszą przewiewną bieliznę.

Na plemniki negatywnie wpływa pracoholizm oraz siedzący tryb życia. Z drugiej strony nadmierna aktywność sportowa również nie wpływa zbyt dobrze na ich żywotność. Nie pomaga im także spożywanie piwa, które jest źródłem fitoestrogenów. Szkodliwy wpływ na plemniki mają też sterydy anaboliczne, a u mężczyzn, którzy je stosują, plemniki są często zdeformowane: mają np. dwie główki, czasem też są pozbawione witek. Nie mają one zbyt dużych szans na przeżycie.

Zobacz także: Zarodek – implantacja i  jej objawy

 

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK26914/
  2. The National Center for Biotechnology Information

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: