Przejdź do treści

„Dźwięki zakładania podpaski nie powinny być powodem do wstydu” – podkreślają członkinie Akcji Menstruacji

"Dźwięki zakładania podpaski nie powinny być powodem do wstydu" - podkreślają członkinie Akcji Menstruacji
"Dźwięki zakładania podpaski nie powinny być powodem do wstydu" - podkreślają członkinie Akcji Menstruacji/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jesteś w toalecie publicznej, panuje całkowita cisza (no, prawie) i nagle słychać charakterystyczny dźwięk otwierania podpaski, dochodzący z twojej kabiny. Co czujesz? Skrępowanie? Wstyd? A może wręcz chcesz zapaść się pod ziemię, bo akurat trafiłaś do tzw. toalety koedukacyjnej? Jeśli choć raz byłaś w takiej sytuacji, to koniecznie przeczytaj, co na ten temat mówią na swoim profilu na Facebooku członkinie Akcji Menstruacja.

Krępujący dźwięk?

„Dźwięki zakładania podpaski nie powinny być powodem do wstydu. Okres nie powinien być powodem do wstydu” – podkreślają członkinie fundacji Akcja Menstruacja w swoim poście na Facebooku. „Niestety często są – zarówno w naszych życiach prywatnych, jak i w Waszych wiadomościach spotykamy się z historiami, w których osoby menstruujące nie czują się komfortowo, a nawet boją się zmieniać podpaskę w toaletach dzielonych, nawet z innymi osobami menstruującymi” – dodają.

Dziewczyny z fundacji zaznaczają, że chcą, aby jak najwięcej osób usłyszało przyjazny głos mówiący, że nie muszą się wstydzić, spędzać 15 minut na otwieraniu jednej podpaski, żeby zminimalizować “hałas”, ani wydawać dodatkowych pieniędzy na specjalne podpaski ze słynnymi “silent wrappers”.

„Oswajajmy samych/e siebie, jak i osoby niemenstruujące, z tymi dźwiękami. Bo są one zupełnie normalne. A okres jest naturalny i każdy zasługuje na to, żeby menstruować komfortowo i bez stresu” – piszą członkinie Akcji Menstruacji.

Alarmujące dane

Z badania przeprowadzonego w 2020 r. przez Kulczyk Foundation wynika, że co piątej kobiecie w Polsce zdarza się nie mieć środków na zakup odpowiednich podpasek. 42 proc. badanych kobiet przyznało, że w ich rodzinnym domu o miesiączce się nie mówi lub nie mówiło wcale. Pomimo deklarowanej akceptacji miesiączki, dla wielu kobiet wciąż pozostaje ona tematem wstydliwym, o którym niechętnie rozmawiają.

Badanie fundacji pokazuje też, że co trzecia nastolatka nie jest przygotowana na nadejście okresu. Jak podkreślają przedstawiciele Kulczyk Foundation, brak komunikacji ze strony rodziców, ukrywanie podpasek przez matki i zmowa milczenia wokół menstruacji powodują strach, a niekiedy nawet traumę wśród dorastających dziewczynek.

Kolejny problem to mity i stereotypy na temat menstruacji, które utrwalają niewłaściwe postawy względem miesiączki. Jak pokazało badanie Kulczyk Foundation, prawie 30 proc. kobiet myśli, że podczas okresu nie można zajść w ciążę, a co piąta wierzy, że w jego trakcie nie powinno się piec ciast czy kisić ogórków.

Akcja Menstruacja

Akcja Menstruacja to fundacja, która jako pierwsza w Polsce zaczęła walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i edukować społeczeństwo na ten temat. Dziewczyny mają już na swoim koncie wiele ważnych akcji, m.in. „Hej, dziewczyny”, którego celem była edukacja na temat menstruacji i ubóstwa menstruacyjnego oraz zapewnienie stałego, nieodpłatnego dostępu do środków menstruacyjnych w jak największej liczbie szkół.  Wszystko to myśl zasady, która przyświeca działaniu organizacji: „Każda kobieta zasługuje na godne przeżywanie okresu”. Profil fundacji na Facebooku obserwuje ponad 14 tys. osób, a na Instagramie – niemal 13 tys.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.