Przejdź do treści

Fizjoterapia anorektalna – czym jest i kiedy warto z niej skorzystać? Wyjaśnia fizjoterapeutka

Fizjoterapia anorektalna / unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Fizjoterapia anorektalna to temat słabo znany w Polsce. Wynika to m.in z tego, że nadal mało osób przyznaje się do dysfunkcji w rejonie odbytu i odbytnicy. Nie oznacza to jednak, że nie należy o nim mówić. O tym, kiedy warto korzystać z tego rodzaju fizjoterapii, wyjaśnia w swoim najnowszym poście na Instagramie mgr Marta Stachowiak, czyli „Pani Fizjoterapeutka”. 

Fizjoterapia anorektalna

Jak wyjaśnia mgr Marta Stachowiak, fizjoterapia anorektalna obejmuje rejon anusa – odbytu, czyli końcowego otworu przewodu pokarmowego, który otoczony jest mięśniami: zwieraczem wewnętrznym i zwieraczem zewnętrznym, oraz rectum – odbytnicy, czyli końcowej części jelita grubego, mającej około 15 cm.

„W normalnych warunkach odbytnica jest pusta. Jeśli jednak do odbytnicy przedostanie się stolec albo gaz, uruchamia to szereg reakcji, które mają wpływ na kontynencję (utrzymanie) stolca/gazów lub ich wydalenie” – pisze fizjoterapeutka.

Wskazania do rehabilitacji w rejonie anorektalnym (odbytu i odbytnicy)

Jak wyjaśnia mgr Marta Stachowiak wskazaniami do rehabilitacji w rejonie anorektalnym są:

  • nietrzymanie stolca i/lub gazów,
  • fałszywa inkontynencja – enkopreza,
  • zaparcia,
  • zaburzenia statyki miednicy (np. rectocele),
  • ból miednicy i okolicy odbytniczej/

Fizjoterapię anorektalną stosuje się również przed i po operacjach, np. w przypadku wytworzenia się odbytniczego zbiornika zastępczego, oraz w żylakach odbytu czy szczelinie odbytu.

Jak dodaje fizjoterapeutka, często tym objawom towarzyszą dolegliwości ze strony układu moczowego, jak np. parcia naglące na pęcherz.

Czynniki ryzyka

„Czynniki ryzyka, które mogą wpłynąć na pojawienie się którychś z powyższych dolegliwości, to np. skutki uboczne leczenia onkologicznego, uszkodzenia okołoporodowe, częste dźwiganie ciężkich przedmiotów, nieprawidłowe nawyki toaletowe” – wyjaśnia mgr Stachowiak.

Fizjoterapia anorektalna obejmuje m.in. :

  • reedukację mięśni dna miednicy,
  • pracę nad postawą,
  • korekcję nawyków toaletowych,
  • pracę nad prawidłowym czuciem i podatnością odbytnicy.

Ekspertka dodaje, że ważne jest tutaj spojrzenie holistyczne na cały organizm, a nie tylko na rejon odbytu i odbytnicy.

„W pracy z tymi dysfunkcjami wykorzystujemy m.in.: ćwiczenia, terapię manualną, terapię wisceralną, EMG biofeedback, elektrostymulację, trening manometryczny z balonikiem doodbytniczym, terapię behawioralną. Aby leczenie było jak najbardziej skuteczne, warto współpracować również z proktologiem, gastrologiem oraz dietetykiem” – dodaje mgr Stachowiak.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

➡️ Kiedy warto skorzystać z fizjoterapii anorektalnej? ➡️Temat fizjoterapii anoraktalnej jest jeszcze słabo znany w Polsce. Nadal mało osób przyznaje się w ogóle do dysfunkcji w tym rejonie. Wyjaśnijmy więc co to w ogóle za obszar: anus – odbyt, czyli końcowy otwór przewodu pokarmowego, który otoczony jest mięśniami: zwieraczem wewnętrznym i zwieraczem zewnętrznym; rectum – odbytnica, czyli końcowa cześć jelita grubego, ma około 15 cm, w normalnych warunkach odbytnica jest pusta. Jeśli jednak do odbytnicy przedostanie się stolec albo gaz, uruchamia to szereg reakcji, które mają wpływ na kontynencję (utrzymanie) stolca/gazów lub ich wydalenie. ➡️ Jakie są wskazania do rehabilitacji w rejonie anorektalnym (odbytu i odbytnicy)? ? nietrzymanie stolca i/lub gazów ? fałszywa inkontynencja – enkopreza ?zaparcia ? zaburzenia statyki miednicy (np. rectocele) ? ból miednicy i okolicy odbytniczej ? rehabilitacja przed i pooperacyjna (np. stan po wytworzeniu odbytniczego zbiornika zastępczego) ? rehabilitacja w takich przypadkach jak m.in. żylaki odbytu, szczelina odbytu. ? Często tym objawom towarzyszą dolegliwości ze strony układu moczowego jak np. parcia naglące na pęcherz. ➡️Czynniki ryzyka, które mogą wpłynąć na pojawienie się którychś z powyższych dolegliwości to np. skutki uboczne leczenia onkologicznego, uszkodzenia okołoporodowe, częste dźwiganie ciężkich przedmiotów, nieprawidłowe nawyki toaletowe. ➡️Fizjoterapia obejmuje m.in. : ? reedukację mięśni dna miednicy ? pracę nad postawą ? korekcję nawyków toaletowych ? praca nad prawidłowym czuciem i podatnością odbytnicy. ⭐️ Ważne jest tutaj spojrzenie holistyczne na cały organizm, a nie tylko na rejon odbytu i odbytnicy. ➡️ W pracy z tymi dysfunkcjami wykorzystujemy m.in. : ? ćwiczenia ? terapię manualną ? terapię wisceralną ? EMG biofeedback ? elektrostymulację ? trening manometryczny z balonikiem doodbytniczym ? terapię behawioralną. ⭐️ Aby leczenie było jak najbardziej skuteczne, warto współpracować również z proktologiem, gastrologiem oraz dietetykiem. ? Czy wiedzieliście, że z takimi problemami można również pracować z fizjoterapeutą?

Post udostępniony przez mgr Marta Stachowiak (@pani_fizjoterapeutka)

Marta Stachowiak, czyli Pani Fizjoterapeutka

Mgr Marta Stachowiak jest fizjoterapeutką urologiczną, ginekologiczną oraz proktologiczną. Jej profil „Pani Fizjoterapeutka” jest coraz bardziej popularny na Instagramie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.