3 min.
Szczelina odbytu – przyczyny, objawy i leczenie

Szczelina odbytu - Dowiedz się, czym jest ta uciążliwa dolegliwość i jak sobie z nią poradzić
Szczelina odbytu to obecnie jedna z najczęstszych dolegliwości bólowych związana z końcowym odcinkiem przewodu pokarmowego. Jest to również druga tuż po hemoroidach najczęściej występująca choroba odbytu. Wiąże się ona z dużym dyskomfortem oraz bólem o wysokim natężeniu, a sama dolegliwość powinna być zdiagnozowana i leczona.
Spis treści
Czym jest szczelina odbytu?
Szczelina odbytu to długie i wąskie pęknięcie błony śluzowej kanału odbytu. Jest to pęknięcie płaskie, które powstaje na skutek zbyt dużego rozciągnięcia się śluzówki odbytu. Choroba nieleczona przekształca się w przewlekłą szczelinę odbytu, a w jego obrębie pojawiają się zmiany, fałdy czy brodawki. Dolegliwość ta najczęściej dotyka osoby między 20 a 40 rokiem życia.
Objawy i dolegliwości
Szczelina odbytu to uciążliwa dolegliwość, która objawia się znacznym dyskomfortem. Do objawów możemy zaliczyć ból pojawiający się w okolicach odbytu, który towarzyszy wypróżnianiu się. Najczęściej jest on opisywany jako pieczenie, kłucie o dużej intensywności. Pojawia się on podczas wypróżniania i utrzymuje do pół godziny po nim. Kolejnym objawem jest krwawienie z odbytu. Przeważnie jest ono niewielkie i występuje podczas oddawania stolca. Czasami krwawienie może być też niezwykle obfite, które można zauważyć np. na bieliźnie czy papierze toaletowym. Oprócz tych objawów szczelina odbytu powoduje również świąd i pieczenie w czasie gdy nie korzystamy z toalety.
UWAGA: Krwawienie z odbytu wymaga wizyty i konsultacji z lekarzem. Może być to nie tylko objaw szczeliny odbytu, ale też i innych groźnych chorób.
Szczelina odbytu — przyczyny
Szczelina odbytu to uciążliwa dolegliwość. Jedną z najczęstszych jej przyczyn są przedłużające się zaparcia. Utrudnione wypróżnianie się, które przedłuża się lub występuje bardzo często, może spowodować mechaniczne uszkodzenie odbytu i powstanie szczeliny odbytu. Dolegliwość tą mogą spowodować również częste biegunki poprzez działanie soków trawiennych w zbyt dużej ilości podczas wypróżniania się. Szczelina odbytu może powstać również na skutek innych chorób na przykład Leśniowskiego – Crohna czy przewlekłego wrzodziejącego zapalenia jelita. Szczelina odbytu to dolegliwość związana również z porodem. Jeśli jest on utrudniony z powodu zbyt dużej wagi dziecka, okolice tkanek odbytu mogą doświadczać niedokrwienia, a w następstwie uszkodzenia. Dolegliwość ta może być też spowodowana częstymi stosunkami analnymi.
Szczelina odbytu — diagnostyka i leczenie
Diagnozowanie szczeliny odbytu najlepiej rozpocząć od wizyty u proktologa – lekarza zajmującego się chorobami odbytnicy i jelita grubego. Lekarz wykonuje badanie per rectum oraz diagnozuje czy jest to początkowa faza choroby, czy ostra szczelina odbytu. W drugiej opcji, badania przeważnie rozszerza się o badania endoskopowe takie jak rektoskopia czy sigmoidoskopia. W przypadku badań wyklucza się inne przyczyny objawów takie jak nowotwory.
Leczenie szczeliny odbytu odbywa na kilka sposobów. Podstawowym jest dieta bogatoresztkowa. Dietę taką powinno wprowadzić się na stałe. W razie powrotu do starych nawyków choroba również może powrócić. Kolejnym sposobem radzenia sobie z tą dolegliwością są leki rozluźniające stolec. Często stosuje się również leki przeciwzapalne. Do bardziej zaawansowanych terapii należy zastosowanie środków obniżających napięcie zwieraczy w postaci wstrzykiwania botoksu, zastosowanie maści nitroglicerynowej czy maści z tlenkiem azotu. Jeśli leczenie nie przynosi rezultatów, czasami wymagana jest operacja. W jej trakcie dokonuje się bocznego przecięcia zwieracza lub nieco rzadziej wycięcia szczeliny odbytu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023