Przejdź do treści

Podtlenek azotu w trakcie porodu skutecznie łagodzi ból? Za rzadko się o tym mówi

matka z noworodkiem
Podtlenek azotu to jedna z najprostszych form łagodzenia bólu porodowego / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Ponad 30 proc. kobiet jako główna obawę związaną z porodem podaje strach przed bólem, który towarzyszy porodowi” – zauważa w swoim najnowszym wpisie na Instagramie dr Michał Strus. I przekonuje: „Bólu porodowego nie da się całkowicie wyeliminować, ale można sprawić, by trwał on jak najkrócej i był na poziomie dopuszczalnym przez pacjentkę, co pozwoli uniknąć traumy w przyszłości”.

„Za mało mówimy o dostępnych metodach łagodzenia bólu porodowego”

 „Już od małego każdy z nas i to niezależnie, czy jest dziewczynką czy chłopcem, słyszał, że nie ma większego bólu w życiu niż ten doświadczany w trakcie porodu” – pisze na Instagramie ginekolog i położnik dr Michał Strus.

Specjalista zauważa, że większość z nas do dziś tkwi w błędnym przekonaniu, że poród wiąże się z bólem, wobec którego współczesna medycyna jest bezsilna.

„Położnictwo jako jedna z najstarszych dziedzin medycyny nie stoi jednak w miejscu, przez lata zmieniło się nie tylko podejście do porodu, ale również do metod łagodzenia bólu. Mam jednak nieodparte wrażenie, że ciągle mówimy za mało o dostępnych metodach łagodzenia bólu porodowego. Nie straszmy. Rozmawiajmy.”

I w odpowiedzi na swój własny apel ginekolog odpowiada wpisem  na Instagramie, który traktuje o  podtlenku azotu (N2O). Na start przypomina, że ten nieorganiczny bezbarwny i bezzapachowy gaz ma właściwości znieczulające oraz ograniczone działanie euforyzujące. To sprawia, że znalazł zastosowanie w trakcie porodów. Dr Michał Strus przytacza też wyniki najnowszych poważnych badań na temat „głupiego jasia”:

„Kilka dni temu opublikowano największe badanie w Stanach Zjednoczonych dotyczące skuteczności oraz bezpieczeństwa wykorzystania N2O w trakcie porodu dla matki oraz dziecka. Ponad 31 proc. pacjentek, które wybrały N2O do znieczulenia, nie przeszło na żadną inną metodę przeciwbólową, a zapytane o satysfakcję z wybranej metody po porodzie, oceniły ją na 7,5 w 11 stopniowej skali.

Położnik przypomina także, że stosowany w trakcie porodu gaz jest mieszaniną tlenu i podtlenku azotu, nie uzależnia, nie przenika do krwi i jest całkowicie bezpieczny dla dziecka.

„To jedna z najprostszych i najbardziej dostępnych form łagodzenia bólu porodowego, pacjentka rodząca wykorzystuje go między skurczami, wdychając za pomocą ustnika” – zauważa.

Jednocześnie lekarz zwraca uwagę, że nie jest to rzecz jasna panaceum, ale rozwiązanie, które może pozwolić ograniczyć ból porodowy na tyle, by rodzącej pozwolić uniknąć traumy.

„Oczywiście musimy pamiętać o dwóch rzeczach: po pierwsze – mechanizm porodowy jest tak skonstruowany, że tego bólu, który towarzyszy porodowi, nie da się całkowicie zniwelować, ale dzięki postępowi medycyny jesteśmy w stanie sprawić, żeby trwał on jak najkrócej i był na poziomie dopuszczalnym przez pacjentkę, co pozwoli uniknąć traumy w przyszłości. I po drugie – każdy z nas jest inny, u jednej pacjentki metoda ta przyniesie ogromną ulgę, a inna nie odczuje zauważalnej różnicy. Najważniejsze, żeby wiedzieć, że są dostępne metody łagodzenia bólu i nie bać się z nich korzystać”.

Święte słowa!

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Mama, Promocje
WIMIN Myślę o dziecku, 30 kaps.
20,00 zł 59,00 zł
Mama
Naturell Folian Forte, 30 tabletek
14,25 zł
Mama
Estabiom Mama, Suplement diety, 20 kapsułek
28,39 zł
Odporność, Good Aging, Energia, Mama, Beauty
Wimin Zestaw z myślą o dziecku, 30 saszetek
139,00 zł

Dr Michał Strus

Michał Strus to lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, w którego kręgu zainteresowań jest także endokrynologia oraz leczenie niepłodności. Posty specjalisty są pisane w przystępny sposób, tak, by internauci mogli dzięki nim pogłębiać swoją wiedzę medyczną.

Jego konto na Instagramie obserwuje ponad 10 tys. osób.

View this post on Instagram

Ponad 30% Kobiet jako główna obawę związaną z porodem podaje strach przed bólem, który towarzyszy porodowi. Wydaje się to być zupełnie logiczne… bo przecież już od małego każdy z nas i to nie zależnie czy jest dziewczynką czy chłopcem słyszał, że nie ma większego bólu w życiu niż ten doświadczany w trakcie porodu. Położnictwo jako jedna z najstarszych dziedzin medycyny nie stoi jednak w miejscu, przez lata zmieniło się nie tylko podejście do porodu, ale również do metod łagodzenia bólu. Mam jednak nieodparte wrażenie, że ciągle mówimy za mało o dostępnych metodach łagodzenia bólu porodowego… nie straszmy… rozmawiajmy… dzisiaj o podtlenku azotu. Podtlenek azotu to nieorganiczny gaz pozbawiony barwy i zapachu. Dzięki swoim właściwościom znieczulającym oraz ograniczonemu działaniu euforyzującemu jest wykorzystywany w trakcie porodu. Kilka dni temu opublikowano największe badanie w Stanach Zjednoczonych dotyczące skuteczności oraz bezpieczeństwa wykorzystania N2O w trakcie porodu dla matki oraz dziecka. Ponad 31% Pacjentek, które wybrały N2O do znieczulenia nie przeszło na żadną inną metodę przeciwbólową a zapytane o satysfakcję z wybranej metody po porodzie oceniły ją na 7,5 w 11 stopniowej skali. Stosowany podczas porodu gaz jest oczywiście mieszaniną tlenu i podtlenku azotu, nie powoduje uzależnienia i nie jest metabolizowany w organizmie człowieka dzięki czemu nie przenika do krwi i jest zupełnie bezpieczny dla dziecka w trakcie porodu. To jedna z najprostszych i najbardziej dostępnych form łagodzenia bólu porodowego, pacjentka rodząca wykorzystuje go między skurczami wdychając za pomocą ustnika. Oczywiście musimy pamiętać o dwóch rzeczach po pierwsze mechanizm porodowy jest tak skonstruowany, że tego bólu który towarzysz porodowi nie da się całkowicie zniwelować, ale dzięki postępowi medycyny jesteśmy w stanie sprawić żeby trwał on jak najkrócej i był na poziomie dopuszczalnym przez pacjentkę co pozwoli uniknąć traumy w przyszłości. I po drugie każdy z nas jest inny, u jednej pacjentki metoda ta przyniesie ogromną ulgę a inna nie odczuje zauważalnej różnicy. Najważniejsze żeby wiedzieć, że są dostępne metody łagodzenia bólu i nie bać się z nich korzystać ?

A post shared by Michał Strus (@dr_strus) on

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Dziecko

Zaczęła rodzić w samochodzie, jadąc do szpitala. Młoda mama nagrała niezwykłe wydarzenie

Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

Tiktokerka apeluje: „W razie problemów przy porodzie ratujcie mnie, a nie dziecko”. Internautki reagują na jej słowa

Nabici w butelkę traumy prenatalnej. „To nie jest tak, że matka jest 'czemuś winna’, bo 'za bardzo przeżywa'”

"Usunięto mi macicę w wieku 28 lat - brak dzieci to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęłam" - podkreśla Brynne Zuri Hunt

„W wieku 28 lat usunięto mi macicę. Brak dzieci to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęłam” – podkreśla Brynne Zuri Hunt

"Mamy noworoczny cud". Kobieta z obwodu mikołajowskiego urodziła w karetce / gettyimages

„Mamy noworoczny cud”. Kobieta z obwodu mikołajowskiego urodziła w karetce, która ugrzęzła w błocie

Magda Łucyan o endometriozie: „Dziesiątki lekarzy, lata bólu, ciągłych anemii i utrat przytomności nikogo nie naprowadziły na właściwe rozpoznanie"/ fot. Adobe Stock

Magda Łucyan o endometriozie: „Dziesiątki lekarzy, lata bólu, ciągłych anemii i utrat przytomności nikogo nie naprowadziły na właściwe rozpoznanie”

W ciemności, cieple i hałasie. Z amuletem, zaklęciem i zdrowaśką – jak kiedyś rodziły się dzieci

Kobieta leży na kanapie

Masz za dużo na głowie lub odczuwasz nadmiar stresu? Prosta technika od fizjoterapeutki pomoże ci się rozluźnić

Uważano, że pomoże „wstrzemięźliwość w alkowie i przy stole”. Medycy podejrzliwie patrzyli też na gadulstwo, czyli jak kiedyś leczono ból

5 ćwiczeń, które zapobiegają rwie kulszowej /fot. iStock

5 ćwiczeń, które zapobiegają rwie kulszowej 

Pulsujący ból głowy – jakie są przyczyny i co przyniesie ulgę?

Kiedy boli nas coś, czego nie ma. Ból fantomowy – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Dr Alicja Pawluczuk, artystka z endometriozą: Zależy mi, żeby temat kobiecego bólu brano na poważnie

Kobieta

W aptekach brakuje morfiny. Kilkadziesiąt tysięcy chorych pozostawionych z bólem

Tatiana Okupnik / fot. Wojciech Olkusnik/DDTVN

„Patrzysz na siebie i myślisz 'masakra’. Tak jakby nieadekwatnie do mojego wieku postarzała się moja część intymna”. Tatiana Okupnik szczerze o połogu

Jak zmienia się seks po porodzie? /fot. GettyImages

Ginekolożka: „Nie miałam pacjentki, u której zmiany w sferze seksualnej po urodzeniu dziecka byłyby na plus, przynajmniej w pierwszych miesiącach”

Jak poradzić sobie z bólem z boku biodra? Sprawdź ćwiczenia polecane przez Kamila Kozakowskiego

Jak poradzić sobie z bólem z boku biodra? Sprawdź ćwiczenia polecane przez Kamila Kozakowskiego

kobieta trzymająca się obiema rękami z okolice mostka

Ból w mostku to nie tylko objaw zawału. Poznaj różne rodzaje bólu w mostku i ich przyczyny

Ból głowy, karku, dyskomfort w okolicach twarzy? „Puść napięcie ze szczęki” – radzi Pani Fizjotrener

Nie wystarczy powiedzieć, że boli brzuch. Lekarka Weronika Błaszczyk podpowiada, co ułatwi właściwą diagnozę

„Podstawową różnicą pomiędzy mną a stomatologiem jest to, że stomatolodzy wsadzają wiertarki do buzi, a ja tylko palce” – o fizjoterapii stomatologicznej mówi Karolina Mrozińska

Jak oddychać podczas porodu w pierwszej i drugiej fazie?

Najpopularniejsze

Grypa typu A/iStock

Grypa typu A – leczenie, objawy i charakterystyka wirusa

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Grypa typu B - objawy, charakterystyka

Grypa typu B – przyczyny, objawy i leczenie

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

Jak odetkać ucho zatkane woskowiną, katarem i wodą? Domowe sposoby

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Kobieta i mężczyzna

Jak uprawiać seks analny, żeby nie bolało? Mamy kilka porad

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Dobry seks to taki w kontakcie z własnym ciałem, emocjami i drugim człowiekiem. Nawet jeżeli miedzy kochankami nie ma miłości” – mówi Marta Niedźwiecka, psycholożka i sex coach

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

ilustracja mózgu w 3D

Torbiel pajęczynówki – objawy i leczenie. Czy torbiel jest groźna i musi być operowana?

×