Przejdź do treści

Implanty piersi wywołują kolejne odmiany raka? FDA wydała ostrzeżenie

Inne skutki uboczne po wszczepieniu implantu to ryzyko pojawienia się twardniejącej blizny wokół implantu. \źródło: IStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

O związkach implantów piersi z ryzykiem zachorowania na nowotwór mówiło się już wcześniej. Oficjalny komunikat w tej sprawie wydała Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Organizacja prosi, aby osoby posiadające implanty zgłaszały lekarzom wszelkie niepokojące objawy. Zarejestrowano bowiem pacjentów z rakiem płaskonabłonkowym oraz chłoniakami w tkance bliznowatej wokół implantów piersi. 

Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Powiększanie piersi to wciąż najpopularniejszy rodzaj operacji plastycznej. Pacjenci stosują implanty ze względów estetycznych: chcą nadać piersiom oczekiwany kształt, sprawić, że będą jędrniejsze i pełniejsze. Niestety, jak się okazuje, tego typu operacja może wiązać się z większym ryzykiem zachorowania na raka. Alert w tej sprawie wydała Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Z komunikatu wynika, że zarejestrowano 10 przypadków występowania raka płaskonabłonkowego (SCC) i 12 przypadków chłoniaka w tkance bliznowatej wokół implantów piersi.

FDA podkreśla, że te choroby występują rzadko. Mimo tego prosi, aby osoby mające implanty były świadome, że dochodzi do takich przypadków. Pacjenci powinni zwrócić uwagę na takie objawy jak: obrzęk, ból, a także pojawienie się guzków lub zmian skórnych. FDA uczula także pracowników ochrony zdrowia w tej kwestii.

Nowotwory pojawiły się u osób, u których wszczepiano różnego rodzaju implanty. Niektórzy pacjenci zostali zdiagnozowani nawet po kilku latach od zabiegu. FDA uspokaja, że nie ma potrzeby usuwania implantów, jeżeli nic niepokojącego się nie dzieje.

W 2011 roku FDA po raz pierwszy zidentyfikowała możliwy związek między implantami piersi a rozwojem rzadkiego raka zwanego anaplastycznym chłoniakiem wielkokomórkowym. Na całym świecie zgłoszono już co najmniej 949 przypadków tego nowotworu.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
Powiększanie biustu - naturalne i chirurgiczne sposoby

Implanty nie są na całe życie

Szacuje się, że około 20 proc. pacjentów musi usunąć implanty w ciągu od 8 do 10 lat od momentu ich wszczepienia ze względu na różne komplikacje. Im dłużej pacjent ma implanty, tym większe stwarzają one większe zagrożenie dla zdrowia. FDA przestrzega także, że implanty piersi nie mogą służyć pacjentowi przez całe życie.

 


źródła: edition.cnn.com, curetoday.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.