5 min.
Skurcze mięśni nóg – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby walki ze skurczami

Fot. jaroszysn/AdobeStock
Skurcze nóg to dokuczliwy objaw, wynikający z wielu tymczasowych zaburzeń lub przewlekłych procesów chorobowych. Szczególnie nieprzyjemne są nocne skurcze nóg. Skurcze nóg w ciąży dodatkowo obciążają ciężarną, uniemożliwiają jej odpoczynek i wybudzają ją ze snu. Częste lub silne skurcze nóg należy skonsultować z lekarzem.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Domowe sposoby na skurcze nóg pomagają tymczasowo uwolnić się od dolegliwości. Zdiagnozowanie pierwotnej przyczyny, którą może być np. nieodpowiednia dieta czy choroba układu krążenia, i jej odpowiednie leczenie stanowi podstawę zwalczania skurczów nóg.
Skurcze nóg
Skurcze mięśni nóg to dolegliwość polegająca na nagłej zmianie długości i napięcia mięśni kończyny dolnej. Najczęstsze są skurcze mięśni łydki. Bolesne skurcze nóg często występują w towarzystwie skurczów palców stóp. Wówczas oprócz wyraźnie napiętej i twardej łydki obserwuje się zgięcie podeszwowe stawu skokowego z jednoczesnym zgięciem grzbietowym palców. Bolesne skurcze palców u nóg i podudzia utrzymują się od kilku do kilkudziesięciu sekund i występują najczęściej podczas odpoczynku i w nocy. Przyczyny skurczów nóg są bardzo różne. Częste skurcze mogą stanowić objaw chorób lub zaburzeń na tle neurologicznym, krążeniowym, ruchowym i metabolicznym.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Skurcze nóg – przyczyny
Czynnikami wywołującymi skurcze nóg, w tym skurcze palców stóp, są m.in.:
- nieprawidłowa dieta, uboga w mikroelementy oraz niewystarczające nawodnienie. Skurcze nóg tego rodzaju wywołane są:
- brakiem jonów sodu i potasu, które utrzymują prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego;
- brakiem wapnia i magnezu, wspomagających przewodnictwo nerwowe;
- brakiem wody w organizmie, która jest katalizatorem wielu procesów metabolicznych;
- zaburzeniami gospodarki kwasowo-zasadowej i mineralnej krwi. Silne skurcze nóg wywołują np.:
-
- leki moczopędne i przeczyszczające, które sprzyjają utracie elektrolitów;
- duże ilości środków i produktów kofeinowych (np. kawy i napojów energetycznych), wypłukujących niezbędne pierwiastki z organizmu;
- przyjmowanie środków odchudzających poza kontrolą lekarską;
- zmęczenie ciała i przetrenowanie układu ruchu; długotrwały i intensywny wysiłek fizyczny naraża organizm na skurcze rąk i nóg poprzez zwiększone stężenie wydzielania hormonów, np. adrenaliny, a ograniczenie produkcji insuliny. Oba hormony odpowiedzialne są za równowagę przemiany materii wysiłkowej i gospodarki wodno-elektrolitowej. Przeciążenia fizyczne zwiększają też ryzyko powstania mikrouszkodzeń włókien mięśniowych mięśni nóg;
- bezpośrednie urazy mięśni nóg, nadwyrężenia i naciągnięcia tkanki mięśniowej kończyn dolnych;
- długotrwały stres, stymulujący nadprodukcję adrenaliny;
- siedzący tryb życia, ograniczona aktywność fizyczna i nieprawidłowe pozycje wypoczynkowe, np. zakładanie nogi na nogę, wywołują ucisk na tkanki i zmniejszają ukrwienie dystalnej części nogi oraz ograniczają przewodnictwo nerwowe.
Nocne skurcze mięśni nóg często występują u kobiet w III trymestrze ciąży. Skurcze nóg w ciąży powstają w wyniku zaburzeń elektrolitowych organizmu kobiety, ucisku macicy na nerwy i naczynia krwionośne przebiegające w obszarze miednicy oraz zaburzenia układu krążenia.
Zobacz także
Skurcze mięśni nóg – objaw problemów zdrowotnych
Skurcze nóg od kręgosłupa oraz skurcze palców nóg powstają w wyniku podrażnienia struktur nerwowych w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, w przebiegu np. zmian zwyrodnieniowych, stanów zapalnych, chorób krążka międzykręgowego. Skurcze mięśni nóg mogą ponadto występować w przebiegu chorób układu krążenia, np. przewlekłej niewydolności żylnej, chorób ogólnoustrojowych i metabolicznych, np. cukrzycy, anemii.
Co pomaga na skurcze nóg?
Bolesne oraz częste skurcze nóg wymagają konsultacji lekarskiej. Specjalistyczna diagnostyka i leczenie farmakologiczne minimalizują ich częstotliwość. Leki na skurcze nóg to środki wykorzystywane do walki z pierwotnymi czynnikami, których obecność decyduje o wystąpieniu skurczów. Przykładowo skurcze nóg z niedoboru mikroelementów skutecznie zwalczają suplementy uzupełniające brakujące mikroelementy.
Domowe sposoby na skurcze nóg
Skurcze nóg można zminimalizować i ograniczyć ryzyko ich nawrotów poprzez:
- zbilansowaną dietę bogatą w potas (rośliny strączkowe, banany, pomidory), wapń (nabiał) i magnez (orzechy) oraz odpowiednio wysokie nawodnienie;
- aktywny tryb życia, ćwiczenia ruchowe, w tym stretching; wysiłek fizyczny powinien być dostosowany do możliwości organizmu;
- ciepłe kąpiele, masaż nóg;
- wygodne, płaskie obuwie, skarpety bez ściągaczy uciskowych, luźne nogawki spodni;
- unikanie zakładania nogi na nogę, długotrwałych pozycji stojących i siedzących na rzecz odpoczynku z uniesionymi nogami i regularną aktywnością rekreacyjną.
Najnowsze w naszym serwisie

29.03.2023
Witamina A – na odporność, dobry wzrok i piękne ciało. Gdzie jej szukać, jak suplementować

29.03.2023
Pankreatyna – co to jest i jak działa? Kto może a kto powinien stosować pankreatynę?

29.03.2023
Czy granulocytopenia jest niebezpieczna i czym grozi niski poziom granulocytów?

29.03.2023
Hydrokolonoterapia – duże ryzyko i nikłe korzyści. Przytaczamy fakty, obalamy mity!
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023