3 min.
Zakleszczenie podczas seksu. Ginekolog: pamiętam dwa poważne przypadki, które wymagały interwencji szpitalnej

Zakleszczenie podczas seksu / istock
25.06.2022
Nie tylko egzotyczne komary. Sprawdź, co może ci popsuć te wakacje!
25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”
24.06.2022
Ciężko ustać ci w tej pozycji? Naukowcy mówią, o czym może to świadczyć
24.06.2022
„Nadżerkę, taką prawdziwą, będzie miało tylko 30 proc. z was. To, czym najczęściej 'straszą’ was ginekolodzy, to ektopia” – mówi dr Agnieszka Nalewczyńska
24.06.2022
Dieta łagodząca objawy PMS, czyli co jeść, żeby mniej cierpieć
Seks, chociaż bardzo byśmy tego chciały, nie zawsze jest miły i przyjemny. Czasami nasze ciało potrafi „spłatać nam figla”. Tak jest np., gdy podczas stosunku dochodzi do zakleszczenia członka w pochwie. To nie nasza wina. Skurcze mięśni gładkich w miednicy małej pochwy są mimowolne i niezależne od naszej woli. Co wtedy robić? Wyjaśnia lek. Krzysztof Kucharski, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana.
Zakleszczenie podczas seksu
Zakleszczenie członka w pochwie najczęściej zdarza się w bardzo stresujących momentach. Jak wyjaśnia lek. Krzysztof Kucharski, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana, jest to związane z mimowolnym, stałym skurczem mięśni gładkich w miednicy małej pochwy. Te mięśnie są niezależne od naszej woli.
Co ciekawe, zakleszczenie nie zdarza się tak często jak kiedyś. Obecnie seks nie jest już bowiem takim tematem tabu. Mamy też lepsze warunki mieszkaniowe, więc stres przed nakryciem kochanków w „niezręcznej” sytuacji nie jest tak silny jak w dawnych czasach. Teraz wystarczy zamknąć drzwi na klucz i oddać się przyjemnościom.
Co jest przyczyną zakleszczenia? Napad pochwicowy, czyli skurcz mięśni okalających pochwę. Lekarze uważają, że jest on często wywołany przez lęk przed przebiciem błony dziewiczej, strach przed nieplanowaną ciążą czy zarażeniem się chorobą weneryczną. Wszystko przez stres!
Warto też wiedzieć, że przyczyną zakleszczenia nie jest zbyt ciasna pochwa. To bardzo elastyczny narząd.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zakleszczenie – pierwsza pomoc
Co robić, gdy dojdzie do zakleszczenia? Na pewno nie kłuć partnerki w pośladki, tak jak to kiedyś zalecano. To właśnie z powodu możliwego zakleszczenia mężczyznom zalecano trzymanie igły przy łóżku. Obecnie (na całe szczęście!) mamy inne sposoby na rozluźnienie.
– Jeżeli słyszymy o zakleszczeniu podczas seksu, to często mamy na myśli historię, podczas których para musiała być przewieziona do szpitala, jednak są to wydarzenia niezwykle rzadkie, kiedy potrzebna jest farmakologia. Natomiast, w warunkach domowych, można próbować się rozluźnić, poczekać aż również mięśnie się zaczną rozluźniać, ewentualnie jednocześnie, np. próbować wziąć leki rozkurczowe czy wziąć ciepłą kąpiel (o ile to możliwe), która spowoduje, że mięśnie gładkie się rozkurczą. Podczas mojej ponad 35-letniej kariery pamiętam tylko dwa poważne przypadki zakleszczenia, które wymagały interwencji szpitalnej – mówi lek. Krzysztof Kucharski.
Boisz się, że zakleszczenie spotka właśnie ciebie? Spokojnie, to rzadko się zdarza. Warto jednak porozmawiać szczerze z partnerem i wyjaśnić, że taka sytuacja może mieć miejsce. A potem zamknąć oczy i czerpać radość z seksu!
Zobacz także

„Często kobiety są przekonane, że seks trzeba uprawiać, powinny się poświęcić, aby sprawić mężczyźnie przyjemność” – seksuolog dr Daniel Cysarz mówi o poseksualnej depresji

„Kiedy zaczynamy odpuszczać kontrolę na co dzień, zazwyczaj seks na tym zyskuje” – mówi seksuolożka Marta Niedźwiecka

„Ćwiczmy mięśnie dna miednicy! Zmniejszymy dolegliwości nietrzymania moczu oraz poprawimy jakość naszego życia seksualnego”
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.06.2022
Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

22.06.2022
Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

21.06.2022
„Te wszystkie przykre słowa były małymi ciosami, przez które coś, co w sobie lubiłam, stawało się moim kompleksem” – mówi Katarzyna Czapraga, ofiara fat shamingu

20.06.2022