3 min.
Zakleszczenie podczas seksu. Ginekolog: pamiętam dwa poważne przypadki, które wymagały interwencji szpitalnej

Zakleszczenie podczas seksu / istock
Najnowsze
16.04.2021
Wielka Brytania: Niemal 80 przypadków zarażenia groźną odmianą koronawirusa z Indii
16.04.2021
Wskaźnik R dla Polski spadł poniżej jednego – poinformował minister zdrowia. To ważny sygnał dotyczący przebiegu epidemii
16.04.2021
Punkty Szczepień Powszechnych – czym są? Gdzie się zaszczepić?
16.04.2021
Przenieś grę wstępną na inny poziom. 8 miejsc erogennych, których być może jeszcze nie odkryłaś, a warto
16.04.2021
Czy lekarz sam może wybrać, jaką szczepionkę przeciwko koronawirusowi poda pacjentowi? Minister zdrowia wyjaśnia
Seks, chociaż bardzo byśmy tego chciały, nie zawsze jest miły i przyjemny. Czasami nasze ciało potrafi „spłatać nam figla”. Tak jest np., gdy podczas stosunku dochodzi do zakleszczenia członka w pochwie. To nie nasza wina. Skurcze mięśni gładkich w miednicy małej pochwy są mimowolne i niezależne od naszej woli. Co wtedy robić? Wyjaśnia lek. Krzysztof Kucharski, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana.
Zakleszczenie podczas seksu
Zakleszczenie członka w pochwie najczęściej zdarza się w bardzo stresujących momentach. Jak wyjaśnia lek. Krzysztof Kucharski, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana, jest to związane z mimowolnym, stałym skurczem mięśni gładkich w miednicy małej pochwy. Te mięśnie są niezależne od naszej woli.
Co ciekawe, zakleszczenie nie zdarza się tak często jak kiedyś. Obecnie seks nie jest już bowiem takim tematem tabu. Mamy też lepsze warunki mieszkaniowe, więc stres przed nakryciem kochanków w „niezręcznej” sytuacji nie jest tak silny jak w dawnych czasach. Teraz wystarczy zamknąć drzwi na klucz i oddać się przyjemnościom.
Co jest przyczyną zakleszczenia? Napad pochwicowy, czyli skurcz mięśni okalających pochwę. Lekarze uważają, że jest on często wywołany przez lęk przed przebiciem błony dziewiczej, strach przed nieplanowaną ciążą czy zarażeniem się chorobą weneryczną. Wszystko przez stres!
Warto też wiedzieć, że przyczyną zakleszczenia nie jest zbyt ciasna pochwa. To bardzo elastyczny narząd.
Zakleszczenie – pierwsza pomoc
Co robić, gdy dojdzie do zakleszczenia? Na pewno nie kłuć partnerki w pośladki, tak jak to kiedyś zalecano. To właśnie z powodu możliwego zakleszczenia mężczyznom zalecano trzymanie igły przy łóżku. Obecnie (na całe szczęście!) mamy inne sposoby na rozluźnienie.
– Jeżeli słyszymy o zakleszczeniu podczas seksu, to często mamy na myśli historię, podczas których para musiała być przewieziona do szpitala, jednak są to wydarzenia niezwykle rzadkie, kiedy potrzebna jest farmakologia. Natomiast, w warunkach domowych, można próbować się rozluźnić, poczekać aż również mięśnie się zaczną rozluźniać, ewentualnie jednocześnie, np. próbować wziąć leki rozkurczowe czy wziąć ciepłą kąpiel (o ile to możliwe), która spowoduje, że mięśnie gładkie się rozkurczą. Podczas mojej ponad 35-letniej kariery pamiętam tylko dwa poważne przypadki zakleszczenia, które wymagały interwencji szpitalnej – mówi lek. Krzysztof Kucharski.
Boisz się, że zakleszczenie spotka właśnie ciebie? Spokojnie, to rzadko się zdarza. Warto jednak porozmawiać szczerze z partnerem i wyjaśnić, że taka sytuacja może mieć miejsce. A potem zamknąć oczy i czerpać radość z seksu!
Zobacz także

„Często kobiety są przekonane, że seks trzeba uprawiać, powinny się poświęcić, aby sprawić mężczyźnie przyjemność” – seksuolog dr Daniel Cysarz mówi o poseksualnej depresji

„Dla niewielu Polek seks jest przyjemnością i sposobem na wyrażenie siebie. Kobiety żywią nieufność wobec seksualności własnej i innych kobiet” – mówi seksuolożka Marta Niedźwiecka

„Ćwiczmy mięśnie dna miednicy! Zmniejszymy dolegliwości nietrzymania moczu oraz poprawimy jakość naszego życia seksualnego”
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet
Poznaj WIMINPodoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

15.04.2021
„Przynajmniej nigdy wam nie umrze”. Karolina Jonderko i Basia Smolińska wyjaśniają, co dają kobietom lalki reborn

14.04.2021
„Wiem, że moi podopieczni na mnie czekają i to daje mi siłę do pokonania wszelkich barier” – mówi pracownica socjalna Renata Orłowska, która jeździ na wózku inwalidzkim

12.04.2021
Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną

12.04.2021