Przejdź do treści

Innowacyjna pigułka na raka płuc dostępna w Europie. Korzystają z niej już pierwsi pacjenci

Tabletka na dłoni
Innowacyjna pigułka na raka płuc dostępna w Europie/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Sotorasib, pigułkę na raka płuca, okrzyknięto największym przełomem w leczeniu od dziesięcioleci. Lek ten zmniejsza guzy u połowy pacjentów z zaawansowanym rakiem płuca, który nie jest spowodowany paleniem. Pacjenci w Wielkiej Brytanii jako pierwsi w Europie mogą z niego skorzystać. 

Przełomowa pigułka na raka płuca

Jak podaje służba zdrowia w Wielkiej Brytanii (NHS), już około 100 osób w Anglii otrzymało przełomową pigułkę sotorasib. Chorzy stali się pierwszymi pacjentami w Europie, którzy poddali się innowacyjnej terapii. Lek był dostępny we wrześniu jedynie dla pacjentów NHS w ramach ograniczonego badania. Dyrektorka naczelna NHS Amanda Pritchard zapowiedziała, że dzięki wprowadzeniu pigułki na brytyjski rynek ​​z leczenia może skorzystać nawet 600 osób.

„To fantastyczna wiadomość dla setek kolejnych pacjentów i ich rodzin” – dodała.

Sotorasib przeznaczony jest dla pacjentów, którzy zachorowali na niedrobnokomórkowego raka płuca z mutacją w genie KRAS. Innowacyjna terapię zatwierdziła wcześniej w trybie przyspieszonym Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków FDA) oraz Komisja Europejska.

Jak działa sotorasib?

Rak płuc ma jedno z najgorszych rokowań ze wszystkich nowotworów, ponieważ w większości przypadków wykrywany jest za późno. Co roku zabija on 1,3 miliona ludzi na całym świecie. Zaledwie 15 proc. chorych z rakiem płuca w Polsce przeżywa 5 lat od postawienia diagnozy, ponieważ nawet 80 proc. wykrywanych w naszym kraju nowotworów złośliwych płuca jest na tyle zaawansowanych, że nie nadaje się do operacyjnego leczenia.

Większość chorych to osoby, które palą papierosy. Nowotwór płuc może być jednak konsekwencją genów. Ten typ, spowodowany mutacją w genie KRAS, dotyka jednego na ośmiu chorych na raka płuc. Chodzi tu konkretnie o mutacje genów, które prowadzą do procesów zaburzania i obumierania komórek. W konsekwencji powstają niekontrolowane podziały komórkowe, których efektem jest powstanie guza płuc. W nie celuje innowacyjny lek sotorasib firmy Armen, który – jak udowodniono – zmniejsza guzy u ponad połowy pacjentów z zaawansowanym rakiem płuca tego rodzaju. Wcześniejsze terapie zwalczały zmiany jedynie u 10 proc. chorych.

Obecnie lek podawany doustnie, który można przyjmować w domu, jest oferowany pacjentom, którzy wyczerpali wszystkie inne możliwości leczenia. Sotorasib, znany również pod marką Lumykras, działa poprzez blokowanie działania białek wywołujących wzrost komórek rakowych. Pomaga to zatrzymać, a przynajmniej spowolnić ich rozprzestrzenianie się. Opracowanie tego pierwszego w swoim rodzaju leczenia zajęło ponad cztery dekady.

„Sotorasib zapewnia nową opcję leczenia dla odpowiednich pacjentów, u których wykryto raka płuca z mutacją KRAS G12C. Ponad połowa pacjentów z NSCLC ma chorobę zaawansowaną lub przerzutową w momencie rozpoznania, a wyniki w całej Wielkiej Brytanii pozostają słabe” –  mówi dr Tony Patrikios, dyrektor wykonawczy w firmie Amgen cytowany przez NHS.

Istnieje jednak nadzieja, że ​​w przyszłości sotorasib może być stosowany na wcześniejszym etapie choroby, potencjalnie zwiększając wskaźniki przeżywalności pacjentów. Ponadto tę samą mutację można znaleźć w niektórych przypadkach raka trzustki i jelita. Jeśli dalsze badania się potwierdzą, ten przełomowy lek będzie w stanie pomóc znacznie większej liczbie pacjentów w niedalekiej przyszłości.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Nowa terapia w leczeniu szpiczaka mnogiego z 90 proc. skutecznością - na zdjęciu kobieta w laboratorium

Przełomowa terapia w leczeniu nowotworu krwi. Ma 90 proc. skuteczności

Rak cewki moczowej daje różne objawy kobieta trzyma ręce na dole brzucha Hello Zdrowie

Rak pęcherza moczowego – jakich objawów nie należy bagatelizować?

Ręka chorej na białaczkę osoby na szpitalnej pościeli_leukemia/HelloZdrowie

Leukemia, czyli białaczka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór

Co to jest szpiczak mnogi? Objawy, rokowania, diagnostyka 

Gruczolakorak, czyli nowotwór złośliwy tkanki nabłonkowej gruczołów

Marker Ca 125 w rozpoznawaniu raka jajnika. Czy podwyższony wynik to zawsze zła wiadomość?

Ca 15-3 jako marker nowotworowy – jakie ma zastosowanie?

Badania przesiewowe - kiedy się je wykonuje i dlaczego są ważne

Badania przesiewowe – profilaktyka poważnych chorób i skuteczna ochrona

Ból piersi – przyczyny, rodzaje, leczenie. Czy torbiele bolą?

Kobieta

„Sztuczna inteligencja może ratować życie”. Wykryła raka piersi u pacjentki cztery lata przed rozwojem choroby

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Odkryli gen, którego mutacja odpowiedzialna jest za raka piersi

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

Test ROMA – model matematyczny, który stwierdza ryzyko wystąpienia złośliwego nowotworu jajnika

„Mnie to nie dotyczy”. Na pewno? „Film opowiada moją własną, prawdziwą historię” – pisze Aga Szuścik

Kapsułka endoskopowa zastąpi gastroskopię i kolonoskopię? „Naszym celem jest, by badanie można było przeprowadzić całkowicie zdalnie w warunkach domowych”

Rak podstawnokomórkowy – objawy, rodzaje. Jak wygląda i czy swędzi?

Komórki dendrytyczne w leczeniu chorób nowotworowych. Czy to przyszłość onkologii?

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Lekarze Kliniki Otolaryngologii CMKP przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Wielki sukces polskich specjalistów! Lekarze z klinik CMKP i WUM przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. "Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć"

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. „Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć”

Kobieta trzyma dłoń w lampie uv do paznokci

Lampa UV do paznokci może powodować raka? Wyniki badań naukowców szokują

Chris Evert

Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: „Na 90 procent już do mnie nie wróci”