Przejdź do treści

Innowacyjny test krwi ma wykrywać aż 50 rodzajów raka. „To może oznaczać początek rewolucji”

Próbki w laboratorium
Rewolucyjny test z krwi, który wykrywa 50 rodzajów raka. To największe badanie na świecie/ Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

W profilaktyce nowotworowej może wkrótce zajść prawdziwa rewolucja. Naukowcy w Wielkiej Brytanii rozpoczęli największe na świecie badania nad wykrywaniem raka za pomocą prostego testu krwi (tzw. test Galleriego). Jeśli okaże się skuteczny, obecność nawet 50 rodzajów nowotworu będziemy mogli wykryć na wczesnym etapie choroby, zanim ta wykaże pierwsze objawy. 

Rewolucyjny test z krwi wykrywa 50 rodzajów nowotworu

Państwowa brytyjska służba zdrowia (NHS) rozpoczęła w poniedziałek największe na świecie badanie nowego, prostego testu z krwi, który ma wykryć 50 rodzajów nowotworu. Badanie krwi Galleriego może określić, czy pacjent ma raka, zanim choroba da pierwsze objawy. To szczególnie ważne przy nowotworach takich jak rak głowy, szyi, jelita, płuc, trzustki i gardła, które nie dają wczesnych oznak.

„To szybkie i proste badanie krwi może oznaczać początek rewolucji w wykrywaniu i leczeniu raka na całym świecie” – zaznaczyła dyrektorka generalna NHS Amanda Pritchard w oświadczeniu.

Test bada DNA krwi i wykrywa obecność komórek nowotworowych poprzez znajdowanie zmian chemicznych we fragmentach kodu genetycznego, które przedostają się ze zmian nowotworowych do krwioobiegu.

Alicja Stańczuk

Największe badanie na świecie

Próbki krwi uczestników prac badawczych zostaną pobrane w mobilnych klinikach badawczych i innych placówkach w całym kraju. NHS chce, aby w akcji wzięło udział 140 tys. wolontariuszy z ośmiu regionów Wielkiej Brytanii. W tym celu wysłało zaproszenia do osób z różnych środowisk i grup etnicznych w wieku 50-77 lat. To największe takie badanie na świecie, które zostało do tej pory przeprowadzone w celu profilaktyki nowotworowej.

Obecny jego etap potrwa 12 miesięcy, a uczestnicy będą musieli powtórzyć testy po roku oraz po dwóch latach. Osoby, u których test Galleriego wykaże zmiany nowotworowe, będą kierowane do pracowników ochrony zdrowia. Następnie – jeśli zajdzie taka potrzeba – zostaną umieszczone w szpitalu w celu przeprowadzenia dalszych analiz oraz leczenia.

Dzięki wczesnemu zdiagnozowaniu choroby pacjenci mają od 5 do 10 razy większą szansę na wyleczenie niż ci, u których wykrywa się nowotwór w późniejszym stadium rozwoju.

„Musimy dokładnie przestudiować test Galleriego, aby dowiedzieć się, czy może on znacznie zmniejszyć liczbę diagnozowanych nowotworów w zaawansowanym stadium. Test może zmienić zasady gry we wczesnym wykrywaniu raka. Cieszymy się, że możemy mieć w tym swój udział” – mówiła prof. Peter Sasieni, dyrektorka Cancer Research UK i King’s College London Cancer Prevention Trials Unit.

W zeszłym roku firma Grail, która stworzyła nowoczesny test, opublikowała „Annals of Oncology” wyniki swoich badań. Jak wykazano, ich metoda pozwoliła wykryć 51,5 proc. nowotworów na różnych etapach rozwoju, a zaledwie w 0,5 proc. przypadków wyniki okazały się fałszywe.

Jeśli rezultaty obecnie prowadzonej analizy potwierdzą działanie testu (mamy je poznać do końca 2023 r.), NHS planuje rozszerzyć badanie na milionie osób w 2024 i 2025 r.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta

„Sztuczna inteligencja może ratować życie”. Wykryła raka piersi u pacjentki cztery lata przed rozwojem choroby

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Odkryli gen, którego mutacja odpowiedzialna jest za raka piersi

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

Test ROMA – model matematyczny, który stwierdza ryzyko wystąpienia złośliwego nowotworu jajnika

Rak podstawnokomórkowy – objawy, rodzaje. Jak wygląda i czy swędzi?

Komórki dendrytyczne w leczeniu chorób nowotworowych. Czy to przyszłość onkologii?

Szukanie pracy trudniejsze niż walka z rakiem. Chora do pracodawców: „Wstydzę się komukolwiek pokazać, przez co przeszłam”

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Lekarze Kliniki Otolaryngologii CMKP przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Wielki sukces polskich specjalistów! Lekarze z klinik CMKP i WUM przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. "Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć"

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. „Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć”

Kobieta trzyma dłoń w lampie uv do paznokci

Lampa UV do paznokci może powodować raka? Wyniki badań naukowców szokują

Chris Evert

Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: „Na 90 procent już do mnie nie wróci”

Krzysztof Szewczyk

Krzysztof Szewczyk po latach wyznał, dlaczego zniknął z telewizji. Dziennikarz zmagał się ze śmiertelną chorobą

Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwór w ciągu kilku sekund

To prawdziwy przełom w diagnostyce raka! Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwory macicy w ciągu kilku sekund

Trzynastolatka została wyleczona z „nieuleczalnej” białaczki. To wielki sukces lekarzy, którzy zastosowali nowatorską terapię

„Umieralność na raka trzonu macicy rośnie u nas od 17 lat. Jest to zjawisko niespotykane w Europie” – mówi dr Joanna Didkowska

Nie żyje Kirstie Alley. Aktorka, znana m.in. z filmów "I kto to mówi", miała 71 lat / gettyimages

Nie żyje Kirstie Alley. Aktorka, znana m.in. z filmów „I kto to mówi”, miała 71 lat

Hailey Bieber po raz kolejny w tym roku ma problemy ze zdrowiem. Tym razem chodzi o zmianę na jajniku

Hailey Bieber po raz kolejny w tym roku ma problemy ze zdrowiem. Tym razem chodzi o zmianę na jajniku

W Polsce z powodu raka sromu umiera w Polsce 200 kobiet. "Niemal powszechny brak badań sromu ma konsekwencje dla pacjentów" - podkreśla Marta Frej

W Polsce z powodu raka sromu umiera rocznie 200 kobiet. „Niemal powszechny brak jego badań ma konsekwencje dla pacjentów” – podkreśla Marta Frej

Ewa Chodakowska / MWMEDIA WARSZAWA

Ewa Chodakowska przeszła operację usunięcia nowotworu. „To zmiana, która zazwyczaj nie daje żadnych objawów”

Przełomowe badanie nad leczeniem glejaka. Szczepionka przeciwko rakowi mózgu może wydłużyć życie pacjenta nawet o kilka lat

Przełomowe badanie nad leczeniem glejaka. Szczepionka przeciwko rakowi mózgu może wydłużyć życie pacjenta nawet o kilka lat