Przejdź do treści

Innowacyjny test krwi ma wykrywać aż 50 rodzajów raka. „To może oznaczać początek rewolucji”

Próbki w laboratorium
Rewolucyjny test z krwi, który wykrywa 50 rodzajów raka. To największe badanie na świecie/ Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W profilaktyce nowotworowej może wkrótce zajść prawdziwa rewolucja. Naukowcy w Wielkiej Brytanii rozpoczęli największe na świecie badania nad wykrywaniem raka za pomocą prostego testu krwi (tzw. test Galleriego). Jeśli okaże się skuteczny, obecność nawet 50 rodzajów nowotworu będziemy mogli wykryć na wczesnym etapie choroby, zanim ta wykaże pierwsze objawy. 

Rewolucyjny test z krwi wykrywa 50 rodzajów nowotworu

Państwowa brytyjska służba zdrowia (NHS) rozpoczęła w poniedziałek największe na świecie badanie nowego, prostego testu z krwi, który ma wykryć 50 rodzajów nowotworu. Badanie krwi Galleriego może określić, czy pacjent ma raka, zanim choroba da pierwsze objawy. To szczególnie ważne przy nowotworach takich jak rak głowy, szyi, jelita, płuc, trzustki i gardła, które nie dają wczesnych oznak.

„To szybkie i proste badanie krwi może oznaczać początek rewolucji w wykrywaniu i leczeniu raka na całym świecie” – zaznaczyła dyrektorka generalna NHS Amanda Pritchard w oświadczeniu.

Test bada DNA krwi i wykrywa obecność komórek nowotworowych poprzez znajdowanie zmian chemicznych we fragmentach kodu genetycznego, które przedostają się ze zmian nowotworowych do krwioobiegu.

Alicja Stańczuk

Największe badanie na świecie

Próbki krwi uczestników prac badawczych zostaną pobrane w mobilnych klinikach badawczych i innych placówkach w całym kraju. NHS chce, aby w akcji wzięło udział 140 tys. wolontariuszy z ośmiu regionów Wielkiej Brytanii. W tym celu wysłało zaproszenia do osób z różnych środowisk i grup etnicznych w wieku 50-77 lat. To największe takie badanie na świecie, które zostało do tej pory przeprowadzone w celu profilaktyki nowotworowej.

Obecny jego etap potrwa 12 miesięcy, a uczestnicy będą musieli powtórzyć testy po roku oraz po dwóch latach. Osoby, u których test Galleriego wykaże zmiany nowotworowe, będą kierowane do pracowników ochrony zdrowia. Następnie – jeśli zajdzie taka potrzeba – zostaną umieszczone w szpitalu w celu przeprowadzenia dalszych analiz oraz leczenia.

Dzięki wczesnemu zdiagnozowaniu choroby pacjenci mają od 5 do 10 razy większą szansę na wyleczenie niż ci, u których wykrywa się nowotwór w późniejszym stadium rozwoju.

„Musimy dokładnie przestudiować test Galleriego, aby dowiedzieć się, czy może on znacznie zmniejszyć liczbę diagnozowanych nowotworów w zaawansowanym stadium. Test może zmienić zasady gry we wczesnym wykrywaniu raka. Cieszymy się, że możemy mieć w tym swój udział” – mówiła prof. Peter Sasieni, dyrektorka Cancer Research UK i King’s College London Cancer Prevention Trials Unit.

W zeszłym roku firma Grail, która stworzyła nowoczesny test, opublikowała „Annals of Oncology” wyniki swoich badań. Jak wykazano, ich metoda pozwoliła wykryć 51,5 proc. nowotworów na różnych etapach rozwoju, a zaledwie w 0,5 proc. przypadków wyniki okazały się fałszywe.

Jeśli rezultaty obecnie prowadzonej analizy potwierdzą działanie testu (mamy je poznać do końca 2023 r.), NHS planuje rozszerzyć badanie na milionie osób w 2024 i 2025 r.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.