Przejdź do treści

„Nie wiem, co sobie wyobrażałam? Że dostanę SMS-a z ostrzeżeniem: 'hello, jak się nie zbadasz, to za pół roku będziesz miała raka?'” – mówi Magda, jedna z bohaterek akcji „Pomacaj Się”

Pomacaj Się
- Nie wiem co sobie wyobrażałam? Że dostanę smsa z ostrzeżeniem: „helo, jak się nie zbadasz, to za pół roku będziesz miała raka”? - mówi Magda, która wzięła udział w akcji "Pomacaj Się"/ Pomacaj Się/ fot. Pomacaj Się
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

– Gdybym tylko poświęciła 2 minuty co miesiąc, żeby zadbać o samą siebie. 2 minuty w miesiącu, 24 minuty na rok, 120 minut na 5 lat itd. Mój rak rósł we mnie kilka lat, nie wiem ile, bo się nie badałam regularnie. 2 minuty miesięcznie! Warto! – wyjaśnia Magda, jedna z uczestniczek niezwykłej kampanii „Pomacaj się”, przypominając o regularnych badaniach piersi. O tym, jak ważna jest profilaktyka, i że nie trzeba być idealną, żeby być piękną, opowiedziały nam Magda, Kasia i Maja oraz autorki „Pomacaj Się”.

– Chciałabym, żeby pojawiła się moda na #pomacajsie – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie Anna Szołucha, współautorka kampanii „Pomacaj Się”. Akcja początkowo była spontaniczną sesją dwóch fotografek z MOOi Studio: Anny Szołuchy i Gosi Lakowskiej, duetu specjalizującego się w kobiecych aktach. Fotografki jednak postanowiły połączyć swoje siły wraz z pierwszą bohaterką sesji zdjęciowej Agnieszką Ford, która sama przeszła raka piersi. W ten sposób powstała już czwarta edycja „Pomacaj Się”, przypominając kobietom o tym, jak ważne są regularne badania piersi, które mogą uratować życie. Zdjęcia pokazują także, że pomimo choroby, wszystkie jesteśmy piękne.

Magda: gdybym tylko poświęciła 2 minuty co miesiąc, żeby zadbać o samą siebie

Kiedy po raz pierwszy przeglądałam stronę „Pomacaj Się”, zrobiło mi się szalenie smutno. Te kobiety, ich historie tak bardzo podobne do moich… młodsze, starsze, na różnych etapach choroby. Ale po chwili przeglądania poczułam niezwykle ciepło na sercu. Te kobiety, ich historie są pełne czegoś wyjątkowego, pełne miłości, wiary w jutro i wszystkie mają to samo przesłanie do innych: POMACAJ SIĘ! Poczułam się wśród nich jak w domu, jakbym znalazła się w miejscu, które czekało też na mnie.

Moja przyjaciółka powiedziała mi, że też powinnam mieć taką sesję. I z jednej strony chciałam mieć piękne zdjęcia – bo która z nas nie chciałaby na chwilę poczuć się jak gwiazda. Z drugiej strony obudził się we mnie nieznany mi dotąd lęk. Po prostu bałam się pokazać światu. (…)

I choć wiem, że to patetycznie zabrzmi, poczułam, że swoją historią mogę komuś uratować życie! Bo prawda jest taka, że sama wcale się nie badałam regularnie i nie sądziłam, że to takie ważne. Nie wiem, co sobie wyobrażałam? Że dostanę SMS-a z ostrzeżeniem: „hello, jak się nie zbadasz, to za pół roku będziesz miała raka”? I dopiero, gdy stało się to, co się stało, zrozumiałam, jaka byłam głupia. I wcale się nie mam zamiaru szukać gdzie indziej winnych, już nie boję się do tego przyznać. To moja wina. Bo prawda jest taka, że przecież mogłam sama się uratować przed tym wszystkim. Mogłam drania dorwać dużo wcześniej, gdybym tylko poświęciła 2 minuty co miesiąc, żeby zadbać o samą siebie. 2 minuty w miesiącu, 24 minuty na rok, 120 minut na 5 lat itd. Mój rak rósł we mnie kilka lat, nie wiem ile, bo się nie badałam regularnie. 2 minuty miesięcznie! Warto! Pomacaj się!

Pomacaj Się

Magda/ Pomacaj Się, fot. Anna Szołucha, Gosia Lakowska

Kasia: choroba nie czyni z nas gorszych czy mniej wartościowych

Guza wymacałam sama, jednak do końca miałam nadzieję, że to nie to. Badania niestety potwierdziły, że to jest jednak rak piersi, mimo że badam się regularnie! „Rak to nie wyrok” – ja oraz moje onkokoleżanki jesteśmy tego przykładem. Udział w kolejnej sesji „Pomacaj Się”, był dla mnie czymś wyjątkowym. Gosia i Ania, pozwoliły nam się poczuć jak prawdziwe modelki, a tym samym poczuć się atrakcyjne i piękne. W tym również pomogły przebieranki w sukienki od JustPaul. Bo choroba nie czyni z nas gorszych czy mniej wartościowych.

Atmosfera podczas sesji była jak na spotkaniu z przyjaciółkami, a czas nie wiadomo kiedy zleciał. Chciałabym, aby pech zachorowania na raka zatrzymał się na mnie, niestety tak się nie da, dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie się i badanie. Pomacaj się!

Pomacaj Się

Kasia/ Pomacaj Się, fot. Anna Szołucha, Gosia Lakowska

Maja: tyle i tylko tyle za cenę życia

Moja ”przygoda” z rakiem zaczęła się w wieku 38 lat. W rodzinie nie było przypadków nowotworu a ja byłam zdrową, dbającą o siebie kobietą. Systematycznie ”macałam” się i robiłam badania. Podczas kąpieli wyczułam drobne guzki w prawej piersi, które mnie zaniepokoiły. Wizyta u lekarza potwierdziła moje przypuszczenia. Złość, strach, niepewność przeplatały się ze sobą. Badania potwierdziły najgorsze – nowotwór złośliwy, hormonozależny. Zaczęła się walka o życie. Czułam strach, ale nigdy zwątpienie. Byłam potrzebna trójce moich dzieci, nie mogłam się poddać.

Pół roku chemioterapii, operacja usunięcia piersi i radioterapia zakończyły się powodzeniem. Blizna po usunięciu piersi przypomina mi o chorobie a leki, które przyjmuję dają nieźle w kość. Tyle i tylko tyle za cenę życia.

Ważne jest, aby przez cały rok nie zapomnieć o tym ważnym temacie. Często w gonitwie dnia codziennego, my kobiety zapominamy o naszym zdrowiu i podstawowych badaniach. Znajdujemy czas na fryzjera czy kosmetyczkę a zapominamy o naszym ciele i o samokontroli.

Pomacaj Się

Maja/ Pomacaj Się, fot. Anna Szołucha, Gosia Lakowska

Autorki „Pomacaj się”: comiesięczna kontrola piersi powinna stać się naszym nawykiem

Rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór wśród pań w większości krajów Europy oraz w USA. W Polsce stanowi około 23 proc. wszystkich przypadków nowotworów złośliwych u kobiet, a zachorowalność na niego niestety stale rośnie i dotyka coraz młodsze dziewczyny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Im wcześniej nowotwór zostanie rozpoznany, tym lepsze jest rokowanie i większa szansa na wyleczenie. Comiesięczna kontrola piersi powinna stać się naszym nawykiem a USG minimum raz w roku – tradycją.

– Tą kampanią chcemy również dodać siły i nadziei chorym kobietom. Choroba i brak piersi nie odbiera kobiecości, każda kobieta, niezależnie czy jest po mastektomii, czy bez włosów, brwi i rzęs, czy jest grubsza, czy ma więcej kilogramów, czy mniej. Bo piękno i kobiecość jest w nas, trzeba je tylko w sobie odnaleźć – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie Anna Szołucha, współautorka kampanii „Pomacaj Się”.

Najnowsza odsłona naszej akcji powstała trochę jako odpowiedz na to, co się teraz dzieje w mediach społecznościowych, czyli promowanie „instagramowego ideału”.

– A tak naprawdę w życiu najważniejsze jest zdrowie. Niestety dopóki nas to nie dotyczy, to o tym nie myślimy. Ale nasze zdjęcia pokazują, że wcale nie trzeba być idealną, żeby być piękną – dodaje Szołucha.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują

Szczepionka na raka piersi przeszła pomyślnie pierwszą fazę badań klinicznych! "Jest nadzieja dla chorych na najbardziej złośliwą odmianę raka piersi" - podkreśla Dawid Polak

Szczepionka na raka piersi przeszła pomyślnie pierwszą fazę badań klinicznych! „Jeden z największych cudów współczesnej medycyny”

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. "Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć"

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. „Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć”

Kobieta trzyma dłoń w lampie uv do paznokci

Lampa UV do paznokci może powodować raka? Wyniki badań naukowców szokują

Chris Evert

Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: „Na 90 procent już do mnie nie wróci”

„Mój oprawca nie dał za wygraną, a wręcz przeciwnie – zaatakował ze zdwojoną siłą”. Monika już raz pokonała raka. Dziś potrzebuje naszej pomocy

Krzysztof Szewczyk

Krzysztof Szewczyk po latach wyznał, dlaczego zniknął z telewizji. Dziennikarz zmagał się ze śmiertelną chorobą

Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwór w ciągu kilku sekund

To prawdziwy przełom w diagnostyce raka! Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwory macicy w ciągu kilku sekund

Trzynastolatka została wyleczona z „nieuleczalnej” białaczki. To wielki sukces lekarzy, którzy zastosowali nowatorską terapię

„Umieralność na raka trzonu macicy rośnie u nas od 17 lat. Jest to zjawisko niespotykane w Europie” – mówi dr Joanna Didkowska

„Bardzo duży biust stygmatyzuje. Pacjentki są często 'schowane’, mają zgarbioną postawę ciała” – o pomniejszaniu piersi mówi chirurg plastyczna lek. med. Marta Lechowicz-Wilińska

Zmniejszenie piersi – operacja i ćwiczenia. Ile kosztuje zabieg? Jakie są wskazania?

Hailey Bieber po raz kolejny w tym roku ma problemy ze zdrowiem. Tym razem chodzi o zmianę na jajniku

Hailey Bieber po raz kolejny w tym roku ma problemy ze zdrowiem. Tym razem chodzi o zmianę na jajniku

W Polsce z powodu raka sromu umiera w Polsce 200 kobiet. "Niemal powszechny brak badań sromu ma konsekwencje dla pacjentów" - podkreśla Marta Frej

W Polsce z powodu raka sromu umiera rocznie 200 kobiet. „Niemal powszechny brak jego badań ma konsekwencje dla pacjentów” – podkreśla Marta Frej

Ewa Chodakowska / MWMEDIA WARSZAWA

Ewa Chodakowska przeszła operację usunięcia nowotworu. „To zmiana, która zazwyczaj nie daje żadnych objawów”

Naukowcy z Poznania opatentowali metodę wykrywania genetycznej predyspozycji do agresywnego raka piersi

Przełomowe badanie nad leczeniem glejaka. Szczepionka przeciwko rakowi mózgu może wydłużyć życie pacjenta nawet o kilka lat

Przełomowe badanie nad leczeniem glejaka. Szczepionka przeciwko rakowi mózgu może wydłużyć życie pacjenta nawet o kilka lat

Kobieta

Chirurdzy przeszczepili nos kobiecie. Wcześniej wyhodowali go na jej przedramieniu

12 rodzajów raka w 36 lat życia? „To zadziwiające, że żyje”

Miała 12 rodzajów raka w ciągu zaledwie 36 lat życia. Naukowcy po raz pierwszy spotkali się z takim przypadkiem

Często sięgasz po ciepłe napoje? Te zbyt gorące mogą powodować raka przełyku / pexels

Często sięgasz po ciepłe napoje? Te zbyt gorące mogą sprzyjać rozwojowi raka przełyku

Guz Wilmsa – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Kobieta czesze włosy

Produkty do prostowania włosów zwiększają ryzyko rozwoju raka macicy. Alarmujące badanie naukowców

Guzek pod pachą - Kobieta bada palcami pachę.

Martwi cię guzek pod pachą? Poznaj przyczyny, objawy i metody diagnostyczne zmian pod pachami

Adrian Szałek: „Wiedziałem, że rak piersi w znakomitej większości dotyka kobiet. Ale nigdy nie miało to dla mnie pejoratywnego wydźwięku, że choruję na chorobę, która nie jest męska”