Przejdź do treści

„Nie wiem, co sobie wyobrażałam? Że dostanę SMS-a z ostrzeżeniem: 'hello, jak się nie zbadasz, to za pół roku będziesz miała raka?'” – mówi Magda, jedna z bohaterek akcji „Pomacaj Się”

Pomacaj Się
- Nie wiem co sobie wyobrażałam? Że dostanę smsa z ostrzeżeniem: „helo, jak się nie zbadasz, to za pół roku będziesz miała raka”? - mówi Magda, która wzięła udział w akcji "Pomacaj Się"/ Pomacaj Się/ fot. Pomacaj Się
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Nie tylko egzotyczne komary. Sprawdź, co może ci popsuć te wakacje!
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”
Ciężko ustać ci w tej pozycji? Naukowcy mówią, o czym może to świadczyć
„Nadżerkę, taką prawdziwą, będzie miało tylko 30 proc. z was. To, czym najczęściej 'straszą’ was ginekolodzy, to ektopia” – mówi dr Agnieszka Nalewczyńska
Dieta łagodząca objawy PMS, czyli co jeść, żeby mniej cierpieć

– Gdybym tylko poświęciła 2 minuty co miesiąc, żeby zadbać o samą siebie. 2 minuty w miesiącu, 24 minuty na rok, 120 minut na 5 lat itd. Mój rak rósł we mnie kilka lat, nie wiem ile, bo się nie badałam regularnie. 2 minuty miesięcznie! Warto! – wyjaśnia Magda, jedna z uczestniczek niezwykłej kampanii „Pomacaj się”, przypominając o regularnych badaniach piersi. O tym, jak ważna jest profilaktyka, i że nie trzeba być idealną, żeby być piękną, opowiedziały nam Magda, Kasia i Maja oraz autorki „Pomacaj Się”.

– Chciałabym, żeby pojawiła się moda na #pomacajsie – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie Anna Szołucha, współautorka kampanii „Pomacaj Się”. Akcja początkowo była spontaniczną sesją dwóch fotografek z MOOi Studio: Anny Szołuchy i Gosi Lakowskiej, duetu specjalizującego się w kobiecych aktach. Fotografki jednak postanowiły połączyć swoje siły wraz z pierwszą bohaterką sesji zdjęciowej Agnieszką Ford, która sama przeszła raka piersi. W ten sposób powstała już czwarta edycja „Pomacaj Się”, przypominając kobietom o tym, jak ważne są regularne badania piersi, które mogą uratować życie. Zdjęcia pokazują także, że pomimo choroby, wszystkie jesteśmy piękne.

Magda: gdybym tylko poświęciła 2 minuty co miesiąc, żeby zadbać o samą siebie

Kiedy po raz pierwszy przeglądałam stronę „Pomacaj Się”, zrobiło mi się szalenie smutno. Te kobiety, ich historie tak bardzo podobne do moich… młodsze, starsze, na różnych etapach choroby. Ale po chwili przeglądania poczułam niezwykle ciepło na sercu. Te kobiety, ich historie są pełne czegoś wyjątkowego, pełne miłości, wiary w jutro i wszystkie mają to samo przesłanie do innych: POMACAJ SIĘ! Poczułam się wśród nich jak w domu, jakbym znalazła się w miejscu, które czekało też na mnie.

Moja przyjaciółka powiedziała mi, że też powinnam mieć taką sesję. I z jednej strony chciałam mieć piękne zdjęcia – bo która z nas nie chciałaby na chwilę poczuć się jak gwiazda. Z drugiej strony obudził się we mnie nieznany mi dotąd lęk. Po prostu bałam się pokazać światu. (…)

I choć wiem, że to patetycznie zabrzmi, poczułam, że swoją historią mogę komuś uratować życie! Bo prawda jest taka, że sama wcale się nie badałam regularnie i nie sądziłam, że to takie ważne. Nie wiem, co sobie wyobrażałam? Że dostanę SMS-a z ostrzeżeniem: „hello, jak się nie zbadasz, to za pół roku będziesz miała raka”? I dopiero, gdy stało się to, co się stało, zrozumiałam, jaka byłam głupia. I wcale się nie mam zamiaru szukać gdzie indziej winnych, już nie boję się do tego przyznać. To moja wina. Bo prawda jest taka, że przecież mogłam sama się uratować przed tym wszystkim. Mogłam drania dorwać dużo wcześniej, gdybym tylko poświęciła 2 minuty co miesiąc, żeby zadbać o samą siebie. 2 minuty w miesiącu, 24 minuty na rok, 120 minut na 5 lat itd. Mój rak rósł we mnie kilka lat, nie wiem ile, bo się nie badałam regularnie. 2 minuty miesięcznie! Warto! Pomacaj się!

Pomacaj Się

Magda/ Pomacaj Się, fot. Anna Szołucha, Gosia Lakowska

Kasia: choroba nie czyni z nas gorszych czy mniej wartościowych

Guza wymacałam sama, jednak do końca miałam nadzieję, że to nie to. Badania niestety potwierdziły, że to jest jednak rak piersi, mimo że badam się regularnie! „Rak to nie wyrok” – ja oraz moje onkokoleżanki jesteśmy tego przykładem. Udział w kolejnej sesji „Pomacaj Się”, był dla mnie czymś wyjątkowym. Gosia i Ania, pozwoliły nam się poczuć jak prawdziwe modelki, a tym samym poczuć się atrakcyjne i piękne. W tym również pomogły przebieranki w sukienki od JustPaul. Bo choroba nie czyni z nas gorszych czy mniej wartościowych.

Atmosfera podczas sesji była jak na spotkaniu z przyjaciółkami, a czas nie wiadomo kiedy zleciał. Chciałabym, aby pech zachorowania na raka zatrzymał się na mnie, niestety tak się nie da, dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie się i badanie. Pomacaj się!

Pomacaj Się

Kasia/ Pomacaj Się, fot. Anna Szołucha, Gosia Lakowska

Maja: tyle i tylko tyle za cenę życia

Moja ”przygoda” z rakiem zaczęła się w wieku 38 lat. W rodzinie nie było przypadków nowotworu a ja byłam zdrową, dbającą o siebie kobietą. Systematycznie ”macałam” się i robiłam badania. Podczas kąpieli wyczułam drobne guzki w prawej piersi, które mnie zaniepokoiły. Wizyta u lekarza potwierdziła moje przypuszczenia. Złość, strach, niepewność przeplatały się ze sobą. Badania potwierdziły najgorsze – nowotwór złośliwy, hormonozależny. Zaczęła się walka o życie. Czułam strach, ale nigdy zwątpienie. Byłam potrzebna trójce moich dzieci, nie mogłam się poddać.

Pół roku chemioterapii, operacja usunięcia piersi i radioterapia zakończyły się powodzeniem. Blizna po usunięciu piersi przypomina mi o chorobie a leki, które przyjmuję dają nieźle w kość. Tyle i tylko tyle za cenę życia.

Ważne jest, aby przez cały rok nie zapomnieć o tym ważnym temacie. Często w gonitwie dnia codziennego, my kobiety zapominamy o naszym zdrowiu i podstawowych badaniach. Znajdujemy czas na fryzjera czy kosmetyczkę a zapominamy o naszym ciele i o samokontroli.

Pomacaj Się

Maja/ Pomacaj Się, fot. Anna Szołucha, Gosia Lakowska

Autorki „Pomacaj się”: comiesięczna kontrola piersi powinna stać się naszym nawykiem

Rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór wśród pań w większości krajów Europy oraz w USA. W Polsce stanowi około 23 proc. wszystkich przypadków nowotworów złośliwych u kobiet, a zachorowalność na niego niestety stale rośnie i dotyka coraz młodsze dziewczyny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Im wcześniej nowotwór zostanie rozpoznany, tym lepsze jest rokowanie i większa szansa na wyleczenie. Comiesięczna kontrola piersi powinna stać się naszym nawykiem a USG minimum raz w roku – tradycją.

– Tą kampanią chcemy również dodać siły i nadziei chorym kobietom. Choroba i brak piersi nie odbiera kobiecości, każda kobieta, niezależnie czy jest po mastektomii, czy bez włosów, brwi i rzęs, czy jest grubsza, czy ma więcej kilogramów, czy mniej. Bo piękno i kobiecość jest w nas, trzeba je tylko w sobie odnaleźć – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie Anna Szołucha, współautorka kampanii „Pomacaj Się”.

Najnowsza odsłona naszej akcji powstała trochę jako odpowiedz na to, co się teraz dzieje w mediach społecznościowych, czyli promowanie „instagramowego ideału”.

– A tak naprawdę w życiu najważniejsze jest zdrowie. Niestety dopóki nas to nie dotyczy, to o tym nie myślimy. Ale nasze zdjęcia pokazują, że wcale nie trzeba być idealną, żeby być piękną – dodaje Szołucha.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Henryka Krzywonos-Strycharska

Henryka Krzywonos-Strycharska odpowiada kolegom z Sejmu: „To nie moda tylko rak”

Brodawki na szyi – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Dr Marcin Mika: Pacjentki onkologiczne boją się pytać o seksualność. Nie chcą usłyszeć: „Leczy pani raka, a pyta o seks?”

Coraz mniej chętnych na bezpłatne badania. Na Islandii potrafili rozwiązać ten problem

„Niektóre kobiety mówią, że nasze sesje fotograficzne po leczeniu raka piersi powinny być refundowane przez NFZ” – mówi Agnieszka Ford z Fundacji Kochasz Dopilnuj

Kobieta w laboratorium

Nowatorska terapia w leczeniu agresywnego raka. Naukowcom udało się zahamować zmiany w późnym stadium choroby

Na jej ciele pojawiły się nowe „piegi”. Diagnoza zwaliła ją z nóg. Do szpitala trafiła w ostatniej chwili

Rak jelita grubego - zwróć uwagę na te objawy / pexels

Lekarka chorowała na raka jelita. Teraz uświadamia innych, co warto robić w trakcie każdej wizyty w toalecie

Miała guza wielkości główki dziecka. Teraz przestrzega innych przed bagatelizowaniem bólu pleców

„U chorych, każdy dzień niedostatecznego jedzenia to zaciąganie potężnego długu względem swojego organizmu”. O leczeniu żywieniowym mówi dr n. med. Paweł Kabata

Prezenter Piotr Balicki walczy z nowotworem. „Boję się, że nie dożyję do wakacji”

„To jest obrzydliwe”. Influencerka pokazała implanty piersi po 13 latach wyjęte z jej ciała

Kobieta w laboratorium

Jest nadzieja dla chorych na raka. Ruszyły pierwsze testy szczepionki na ludziach

Zmarła 31-letnia polska siatkarka. „Rozegrała wiele ciężkich meczów, jednak nie sądziła, że będzie musiała stawić czoła swojemu największemu przeciwnikowi"

Zmarła 31-letnia polska siatkarka, która zachorowała w ciąży na raka piersi. „Ten mecz był nierówny”

„Rak to nie wyrok. Ale ignorowanie go i czekanie, aż da rozsiew, redukuje szansę przeżycia do zera”- apeluje Tomasz Rezydent

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Myślała, że złe samopoczucie to wynik ciąży. Teraz młoda Brytyjka chce uświadamiać innych

Usłyszała od lekarza: „My już jej nie uratujemy”. 10 lat później wciąż jest, i pomaga. Basia Górska o walce z rakiem jajnika

Jest szansa na wykrycie raka piersi we wczesnym stadium. Może w tym pomóc jedno, podstawowe badanie

Jest szansa na wykrycie raka piersi we wczesnym stadium. Może w tym pomóc jedno, podstawowe badanie

Nowy lek na raka piersi szansą dla chorych? Badania są obiecujące – preparat jest skuteczny nawet w leczeniu agresywnego nowotworu

Nagłośnia – rak i zapalenie nagłośni. Czym różni się choroba krtani od zapalenia nagłośni?

Tabletka na dłoni

Innowacyjna pigułka na raka płuc dostępna w Europie. Korzystają z niej już pierwsi pacjenci

Dobre nawyki dla zdrowia piersi / Fot. Pexels

6 dobrych nawyków dla zdrowia piersi

Mini kapsułki wyleczą raka? Pierwsze testy przeszły pomyślnie

Mini kapsułki wyleczą raka? Pierwsze testy wyszły pomyślnie

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?