Przejdź do treści

Izabela Kobierecka: Minęło 12 bardzo trudnych miesięcy, a nam udało się przetrwać. W pewnym sensie wszyscy jesteśmy wygrani

Izabela Kobierecka: Minęło 12 bardzo trudnych miesięcy, a nam udało się przetrwać. W pewnym sensie wszyscy jesteśmy wygrani Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

– Pandemia nie powinna być wykorzystywana jako wymówka usprawiedliwiająca lenistwo czy niezdrowy tryb życia. Nie. Ale każdy miesiąc, każdy tydzień, każdy dzień tego roku musi być rozpatrywany na szczególnych zasadach. Z własnego doświadczenia i doświadczenia moich klientów wiem, że o ile pierwsza połowa 2020 pełna była lęku i niepewności, tak druga upłynęła pod znakiem narastającego zmęczenia. Pandemia pozbawiła nas siły i energii, dając w zamian dużą dawkę bezradności. To nie są warunki, w których człowiek w naturalny sposób mobilizuje się do działania – mówi psycholog, konsultant i trener Izabela Kobierecka.

 

Marianna Fijewska: Niektóre badania mówią, że co drugi, inne, że co trzeci Polak robi postanowienia noworoczne. To dużo. Ja też przed rokiem skrzętnie planowałam, co zrobię w 2020 r. Szczerze mówiąc z listy, którą utworzyłam w głowie, nie osiągnęłam niczego. Nie sądziłam, że ten rok będzie tak wyglądał. Co gorsza, nie wiem, jak będzie wyglądał kolejny. Czy w obliczu takich zmian, warto robić jakiekolwiek listy z postanowieniami?

Iza Kobierecka: Ten rok był dla wielu niewydarzony. Część noworocznych celów, jak choćby zagraniczne podróże, zablokowała pandemia. Wszystkie inne przez element zaskoczenia, strachu, niepewności, paniki znacznie trudniej było realizować. Mogliśmy się potknąć, nie mieć siły i przestrzeni, by w nowej zmienionej rzeczywistości za wszelką cenę dopinać swego. Wydaje mi się jednak, że koniec roku 2020 to bardzo dobry pretekst, by rozliczyć się z ostatnich 12 miesięcy.

Już się boję.

Niepotrzebnie.

Nagle zostaliśmy wrzuceni na środek oceanu. Jak możemy mieć do siebie pretensje, że z pokerową miną i wielką gracją, nie zaczęliśmy po prostu płynąć do brzegu? Każdy z nas oglądał się na bliskich, bał o własne bezpieczeństwo i choć przez chwilę topił

Nie masz pojęcia, ile rzeczy odpuściłam, na ile machnęłam ręką.

Jak prawie każdy w czasie pandemii. Ale czy obwiniasz się za decyzje, które podjęłaś dekadę temu i z których nie jesteś zadowolona?

Nie.

Oczywiście, że nie, ponieważ rzeczywistość 10 lat temu była zupełnie inna. Ten rok też był zupełnie inny od reszty. Czy tego chcemy, czy nie, 2020 zapamiętamy do końca życia i do końca życia w jakimś zakresie pozostanie tematem naszych rozmów i wspomnień. Wszystko dlatego, że codzienność bardzo drastycznie uległa zmianie. Nagle zostaliśmy wrzuceni na środek oceanu. Jak możemy mieć do siebie pretensje, że z pokerową miną i wielką gracją nie zaczęliśmy po prostu płynąć do brzegu? Każdy z nas oglądał się na bliskich, bał o własne bezpieczeństwo i choć przez chwilę topił. Czas pandemii zabrał nam energię i dał prawo do pogubienia się. A jednak mamy powody do wdzięczności i właśnie ze względu na to, zachęcałabym do noworocznych rozliczeń.

Izabela Kobierecka

Nie przesadzałabym z tymi powodami do wdzięczności.

Bo nie ma ich tak wiele? Tylko pozornie. Wiem, co mówię, ponieważ sama dokonałam już rozliczenia z 2020 rokiem. Początkowo też byłam na siebie wściekła, bo przecież miałam podnieść swoje kwalifikacje. Nie udało mi się. Zaczęłam zastanawiać się, dlaczego. A no dlatego, że zostałam w mieszkaniu z dwójką dzieci. Firmy przestały organizować szkolenia, a ja musiałam przenieść się na pracę zdalną. Zaczęłam tworzyć stronę internetową, prowadzić webinary i pomagać dzieciom w lekcjach, bo nauczanie zdalne nie służyło żadnemu z nich. Może nie udało mi się uzyskać dyplomu świadczącego o podniesieniu kwalifikacji, ale jak nigdy podniosłam swoje umiejętności techniczne. Dziś znacznie lepiej wiem, jak poruszać się w sieci i jak robić szkolenia online. Zaczęłam też prowadzić transmisje na żywo, podczas których opowiadam o zastosowaniu psychologii w codziennym życiu.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Deep Focus from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Zdrowie umysłu
Miralo Sen, Suplement na dobry sen, 20 kapsułek
20,99 zł
Zdrowie umysłu
Miralo, Suplement diety wspomagający odporność na stres, 20 kapsułek
20,99 zł

Jestem bardzo wdzięczna, że to wszystko się udało. Jestem też wdzięczna za wieczory spędzone z dziećmi na planszówkach i seansach filmowych. Jestem wdzięczna za wspólne gotowanie i za spacery. Doceniłam pobliski park, tak samo jak, sąsiednią knajpkę, w której robią pyszne domowe obiady na wynos. Jestem wdzięczna za poranne kawy w ulubionym kubku i za to, jaki mam piękny widok z okna. Gdyby nie pandemia, nie wiem, o ile mniej rzeczy byłabym w stanie docenić.

W jaki sposób zabrałaś się do dokonania takiego rozliczenia? Obawiam się, że wiele ludzi może wpaść w pułapkę frustracji i wściekłości na siebie, zanim w ogóle dojdzie do tego, za co może dziękować.

Zalecałabym zacząć od przyjrzenia się sobie. Przyjmijmy założenie, że 2020 był ewenementem. Że to historyczny okres. Niepowtarzalna okazja do samopoznania w ekstremalnych warunkach. Robienie sobie wyrzutów za to, że nie podjęło się wtedy superefektywnego działania zawodowego, jest po prostu nieczystym zagraniem wobec własnej osoby. Otulmy się. Ochrońmy. Dopiero w takim bezpiecznym nastroju, przejdźmy do przyglądania się sobie. Wróćmy do marca, kwietnia. Jak wtedy funkcjonowaliśmy? Co było dla nas najtrudniejsze? Co nam pomagało? Kto był dla nas największym wsparciem? Jak dostosowywaliśmy się do kolejnych zmian i obostrzeń? Wypiszmy to, co udało nam się osiągnąć i za co jesteśmy wdzięczni. Nie pomijajmy żadnych elementów.

Z tego, co mówisz, „rozliczenie” z 2020 nie przypomina w niczym klasycznego przednoworocznego podsumowania.

Moim zdaniem powinno to wyglądać zupełne inaczej. Nie zachęcam nikogo do „odhaczania” kolejnych punków pod kątem tego, co się udało, a co nie. Zachęcam do czegoś znacznie głębszego. Do analizy tego, na co machnęliśmy ręką i dlaczego oraz jakie były tego konsekwencje. Może się okazać, że w tym roku trochę przytyliśmy czy zarobiliśmy nieco mniej pieniędzy i… wbrew temu, co zawsze sądziliśmy, świat się nie zawalił. A może w efekcie jesteśmy nieco zdrowsi, spokojniejsi i bardziej wyspani? Może odpuszczenie sobie pewnych rzeczy wcale nie było złym pomysłem? A może wręcz odwrotnie- zaniedbaliśmy dietę i czujemy się słabsi? Dopiero takie przyjrzenie się własnym działaniom, biorąc pod uwagę trudności i emocje nam towarzyszące, pozwoli uzyskać kolejne odpowiedzi dotyczące priorytetów, które być może uległy zmianie.

Jeśli już decydujemy się na określenie celów, niech będą to cele, które możemy zrealizować bez względu na to, czy granice będą otwarte czy nie i bez względu na to, jak będą wyglądać pozostałe obostrzenia. Jeśli marzymy o wyjeździe do Włoch, może to dobry rok na lekcje online języka włoskiego?

Mój wewnętrzny krytyk potrafi być okrutny. W imieniu wszystkich osób, które mają tendencję do surowego oceniania siebie, powiem, że dokonując takiego rozliczenia, może pojawić się głos mówiący: „Rozumiem, że odpuściłaś to i tamto w pierwszym półroczu, ale mogłaś wziąć się za to po wakacjach. Miałaś tyle czasu!”.  

Pandemia nie powinna być wykorzystywana jako wymówka usprawiedliwiająca lenistwo czy niezdrowy tryb życia. Nie. Ale każdy miesiąc, każdy tydzień, każdy dzień tego roku musi być rozpatrywany na szczególnych zasadach. Z własnego doświadczenia i doświadczenia moich klientów wiem, że o ile pierwsza połowa 2020 pełna była lęku i niepewności, tak druga upłynęła pod znakiem narastającego zmęczenia. Pandemia pozbawiła nas siły i energii, dając w zamian dużą dawkę bezradności. To nie są warunki, w których człowiek w naturalny sposób mobilizuje się do działania.

W takim razie, co z postanowieniami na kolejny 2021 rok? On też, przynajmniej w jakiejś części, upłynie pod znakiem niepewności. Czy w takim razie warto robić sobie jakiekolwiek postanowienia?

Najpierw chciałabym nakreślić różnicę pomiędzy noworocznymi celami i postanowieniami. Postanowienia zwykle mamy te same każdego roku i zwykle są one wspólne dla wielu ludzi. Np.: W tym roku będę bardziej o siebie dbać, będę szczuplejsza, będę jeść zdrowiej, będę więcej się ruszać… Postanowienia to ogólniki, którymi mydlimy sobie oczy. Z jednej strony uspokajamy się, że „coś tam” poprawimy, z drugiej nie mamy w sobie wewnętrznej decyzji, by rzeczywiście konkretne zmiany podjąć. Wewnętrzna decyzja pojawia się wtedy, gdy jest cel. Cel różni się od postanowienia stopniem konkretności. Powiedzenie sobie: „W tym roku będę szczuplejsza” diametralnie odbiega od powiedzenia sobie: „Od pierwszego stycznia przez dwa miesiące zamawiam lunch-boxy o wyliczonej wartości kalorycznej. Mam na to odłożone pieniądze. W każdy czwartek i poniedziałek będę biegać pięć kilometrów. Codziennie będę wypijać dwa litry wody i litr zielonej herbaty. To pozwoli mi do połowy roku zrzucić pięć kilogramów”.

Rzeczywiście, różnica jest spora.

Jeśli stawiasz sobie cel, a nie postanowienie, to znaczy, że istnieje stabilny most między tym, co robisz, a czego chcesz.

Ale pandemia zburzyła wiele mostów i zapewne zburzy również w 2021. Nie mamy przecież pojęcia, czy nie przyjdzie trzecia fala, jak będą wyglądać obostrzenia i kiedy otworzą granice.

Wszystkim proponowałabym dokonanie podsumowania tego roku, ale nie wszystkim stawianie sobie noworocznych celów. Zróbmy to tylko wtedy, jeśli uważamy, że jest nam to potrzebne i że tego właśnie chcemy. Jeśli już decydujemy się na określenie celów, niech będą to cele, które możemy zrealizować bez względu na to, czy granice będą otwarte czy nie i bez względu na to, jak będą wyglądać pozostałe obostrzenia. Jeśli marzymy o wyjeździe do Włoch, może to dobry rok na lekcje online języka włoskiego? Jeśli brakuje nam klubowych imprez, może to idealne miesiące, by dołączyć do internetowej grupy tanecznej, a później, gdy pandemia minie, zaskoczyć znajomych na parkiecie? Pamiętajmy, że możemy skorzystać z dziwności miesięcy, które są przed nami i że już skorzystaliśmy z dziwności miesięcy, które minęły. Pandemia nauczyła nas, że jedyną pewną jest ciągła zmiana. Elastyczność i umiejętność dostosowywania się do zmian, oznacza wygraną. A teraz odwróćmy się za siebie- właśnie minęło 12 bardzo trudnych miesięcy, a nam udało się przetrwać. W pewnym sensie wszyscy jesteśmy wygranymi.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Angelika Domańska

Angelika Domańska odebrała syna. Sąd uchylił decyzję o umieszczeniu chłopca w domu dziecka

Wojciech Eichelberger: „W pracy z lękiem uczymy się otwierać na niego. Nie uciekać, ale iść pod prąd lęku i zmierzać do jego źródła”

Orina Krajewska

Zdrowie psychiczne tematem IV Kongresu Medycyny Integralnej Fundacji „Bądź”. Hello Zdrowie objęło wydarzenie matronatem medialnym

„Unikanie odczuwania lęku ma poważniejsze negatywne skutki niż jego faktyczne odczuwanie”. O zaburzeniach lękowych mówi Natalia Kocur

Paulina i Arkadiusz chorują na schizofrenię. Udowadniają, że ich choroba nie przekreśla szans na normalne życie

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

„Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski

Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

Dziewczyna

Rekordowa liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży w Polsce. „To dwa tysiące dramatycznych historii w szkołach, złamanych serc rodziców”

SUD – czym są, jak je zdiagnozować i w jaki sposób leczyć uzależnienia?

Beata Pawlikowska „przeprasza urażonych”. Psychiatrka Maja Herman: „Tak się nie przeprasza. Będzie postępowanie”

Asertywność – co to znaczy? Definicja, ćwiczenia, korzyści, praktyczne wskazówki jak mówić „nie”

Edyta i Berenika Halickie / fot. Agata Dobrzańska

„Glimmery uczą układ nerwowy, że jest bezpiecznie i że można się rozluźnić”. Poznaj praktykę zauważania mikromomentów zachwytu w życiu

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w Polsce żyje się najkrócej?

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej?

Kobieta

Żadnych postanowień! 8 znacznie lepszych rzeczy do zrobienia na nowy rok

Maseczki ochronne

Rząd zdecydował. Maseczki zostaną z nami na dłużej

Kobieta siedzi na kanapie. Na nogach ma laptopa i zeszyt, w którym coś zapisuje.

Ustalasz nowe postanowienia na przyszły rok? „W nadchodzącym Nowym Roku postaw na zdrowie” – apeluje lekarka

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

„To wrażenie, że ciało się zmniejsza, podłoga faluje, ściany się przemieszczają, przedmioty stają się ogromne”. O zespole Alicji w Krainie Czarów mówi prof. Sergiusz Jóźwiak

Szczepienie dziecka

Szczepienia na COVID-19 dostępne dla dzieci od 6. miesiąca życia. „Zamówiliśmy pół miliona dawek” – zapewnia Adam Niedzielski

Najpopularniejsze

Grypa typu B - objawy, charakterystyka

Grypa typu B – przyczyny, objawy i leczenie

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Jak odetkać ucho zatkane woskowiną, katarem i wodą? Domowe sposoby

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

ilustracja mózgu w 3D

Torbiel pajęczynówki – objawy i leczenie. Czy torbiel jest groźna i musi być operowana?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Kobieta i mężczyzna

Jak uprawiać seks analny, żeby nie bolało? Mamy kilka porad

Kobieta przed monitorem

Dziwne uczucie w głowie – przyczyny. Co to oznacza?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Grypa typu A/iStock

Grypa typu A – leczenie, objawy i charakterystyka wirusa

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

×