Przejdź do treści

Już niedługo w księgarniach książka Anny Golan i Justyny Majewskiej „To tylko seks”. Mamy przedpremierowy fragment!

To tylko seks? / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Szczepionka AstraZeneca także dla osób w wieku 65-69 lat. W związku z tym inna grupa będzie musiała zaczekać dłużej na swoją kolej
Skinny-shaming
„Łatwo się mówi, jak się jest szczupłym”? Bzdura. Dietetyczka o skinny-shamingu
Wdowi garb – przyczyny, objawy, ćwiczenia, jak się pozbyć
Adam Niedzielski w maseczce
„Maseczka okazała się wystarczającym zabezpieczeniem!”. Adam Niedzielski komentuje negatywny wynik testu na koronawirusa
Matka z córką
Jak wyglądają skutki wychowywania dziewczynek w duchu „grzeczności”? Wyjaśnia Magda Korczyńska

Dziennikarka Justyna S. Majewska i ceniona seksuolożka Anna Golan w odważnej rozmowie o tym, gdzie w sypialni kończy się normalność i… czy w ogóle istnieje coś takiego? ,,To tylko seks? Naga prawda o naszych pragnieniach” to lektura, dzięki której nauczysz się tworzyć szczere relacje i odkryjesz przyjemność na nowo. Książka ukaże się 28 października nakładem Wydawnictwa Oficyna 4eM. Specjalnie dla czytelniczek HelloZdrowie mamy przedpremierowy fragment książki!

 

Justyna: Dlaczego dziewczynki tak lubią kolor różowy? Lubią, bo w jakimś sensie do nich pasuje, czy dlatego, że dorośli od maleńkości je nim otaczają?

Anna: Sądzę, że jednak po prostu go lubią, a gust rodziców nie ma tu nic do rzeczy. Kiedy dać dzieciom wybór, na pewien konkretny rodzaj zabawek decydują się dziewczynki, a na inny chłopcy. Dziewczynka najczęściej nie wybierze do zabawy ciężarówki. Były nawet takie eksperymenty, dziewczynkom w wieku przedszkolnym dawano tak zwane męskie zabawki, na przykład samochód, ciągnik itp. Nie bawiły się nimi robiąc głośne „brrrum brum”, tylko nosiły je tak jak lalkę.

Czyli to, kim jesteśmy, wiemy i bez podpowiedzi czy sugestii.

Dokładnie tak. Dzieci, które mają swobodny wybór, częściej będą wybierać to, co jest jakoś zgodne z tym, co przypisujemy płci. Oczywiście są wyjątki. Nie jesteśmy zaprogramowanymi robotami i jest w tym też pewna swoboda i różnorodność. Uważam, że to piękne, że są dziewczynki, które lubią się bawić lalkami, ale też wspinać się na drzewa. Sama to uwielbiałam!

No widzisz, ja byłam raczej nieśmiałą beksą… A kiedy to się kształtuje? Kiedy pojawia się ten moment, że wiesz, jak się czujesz – jestem dziewczyną, jestem chłopakiem.

Tożsamość płciowa, czyli świadomość płci biologicznej i jej akceptacja, pojawia się między pierwszym a drugim rokiem życia. Wtedy dziecko już potrafi określić, jakiej jest płci, ale stabilność kształtuje się około trzeciego, czwartego roku. Dziecko zaczyna rozumieć, że ludzie zachowują tę samą płeć przez całe życie i od tego czasu tożsamość płciowa jest właściwie niezmienna. Oczywiście w wieku nastoletnim mogą się pojawić przejściowe zachwiania, ale raczej od trzeciego roku życia mamy już pewność.

Kobiety częściej niż mężczyźni, choć ciężko zapracowały na swój sukces, nie wierzą, że jest on prawdziwy. Towarzyszy im przekonanie, że osiągnięta wysoka pozycja jest wynikiem szczęścia, czyjegoś błędu w ocenie czy przypadku. Osoby dotknięte syndromem oszusta mają wrażenie, że jedynie odgrywają ekspertów, dyrektorów itp.

Cały ich wysiłek koncentruje się na tym, żeby uniknąć zdemaskowania. Biorą do siebie wszystkie negatywne informacje zwrotne i odrzucają pozytywne. Cechuje je perfekcjonizm i jednocześnie zachwiana wiara w siebie. Mężczyźni rzadziej mają taki problem i częściej blefują. Nadrabiają brak wiedzy czy doświadczenia pewnością siebie i skupiają się na robieniu dobrego wrażenia.

Rywalizacja czy opiekuńczość to, powiedziałabym, cechy typowe dla danej płci, ale wiele jest cech uznawanych za kobiece czy męskie, które de facto zależą od kultury, czasu, kraju.

To prawda, w przypadku testu Bem chodzi o cechy psychiczne uznawane za kobiece i męskie w amerykańskim społeczeństwie w latach siedemdziesiątych. Wszyscy mamy cechy zarówno kobiece jak i męskie, ale w różnym nasileniu. Czyli ja mogę być męską kobietą, kobiecą kobietą, osobą androgyniczną lub osobą nieokreśloną płciowo.

W podejściu Bem pojawia się pojęcie androgynii, czyli występowania u jednego człowieka cech zarówno męskich, jak i żeńskich. Jej zdaniem jednoczesne wysokie nasilenie cech męskich i kobiecych u jednej osoby podważa polaryzację, rozumianą jako albo-albo. Ona uważała, że męskość i kobiecość są stereotypami kulturowymi, do których „na swoje nieszczęście” próbujemy się mniej lub bardziej dopasowywać.

Domyślam się, że u kobiecej kobiety gołym okiem widać duże natężenie cech kojarzonych z kobiecością i niskie natężenie tych kojarzonych z męskością. Mam teraz przed oczami Marylin Monroe i Sophię Loren.

To ikony, kulturowe wzory kobiecości. Głównie dzięki fizyczności i wizerunkowi, bo pewnie mało kto się zastanawia, jaki sposób bycia miała Marylin, za to pamiętamy jej sukienkę unoszoną powietrzem nad klatką wentylacyjną nowojorskiego metra. Próba opisania idealnie męskiego mężczyzny czy najbardziej kobiecej kobiety to chyba pomysł skazany na porażkę. Dla ciebie to może być Monroe, dla kogoś innego jakaś święta.

To zależy od indywidualnych skojarzeń, wartości. Poza tym takie wzory mogą być też przerysowane, jak James Bond. Ten określony zestaw cech wpływa na to, w jakich sytuacjach ona czuje się dobrze. Inaczej mówiąc, kobieca kobieta będzie się czuła jak w swojej skórze w kobiecej roli. Jeśli coś nie będzie się zgadzać, wyjdzie poza ten schemat, nie będzie się jej podobało. Na przykład, gdy partner powie: „Ja nie lubię prowadzić auta, ty prowadź”. Jeżeli w jej przekonaniu to jest męska rola…

To zrobi awanturę.

Albo będzie rozdrażniona. Albo będzie się czuła zlekceważona jako kobieta. To samo może dotyczyć inicjowania seksu.

A męska kobieta?

Męska kobieta na przykład z przyjemnością poprowadzi wspomniany samochód. Ona widzi u siebie duże natężenie tych cech, które się kojarzą z męskością, a niskie tych kobiecych. Będzie się czuła znakomicie w takich sytuacjach, gdy będzie mogła się tymi cechami wykazywać.

Czyli męska kobieta lubi przywództwo, zarządzanie?

Na przykład. Osoba androgyniczna z kolei widzi u siebie bardzo silne natężenie i jednych, i drugich cech. Będzie się świetnie czuła i w kobiecych, i w męskich rolach, i jednych, i drugich zrozumie, jest bardzo elastyczna. W tym repertuarze zachowań kobieca kobieta jest trochę stereotypowa, ograniczona. W przypadku męskiej kobiety jest on zupełnie niestereotypowy, zupełnie odwrotny do naszych wyobrażeń. To wszystko poniżej to jest norma.

Punkt G - gdzie jest? / Fot. archiwum prywatne Anna Golan

Tym się w ogóle nie zajmujemy, to nie jest żadne wskazanie do terapii, to jest po prostu nasza różnorodność. Tylko ten wynik, czyli osoba nieokreślona płciowo, jest interpretowany jako niekorzystny. Może wiązać się z obniżoną samooceną, wycofaniem w relacjach społecznych i miłosnych. Pozostałe wyniki pokazują tylko bogactwo możliwości wyrażania swojej płci. Przychodzi mi do głowy powiedzenie „samczość jest bardzo prosta, za to męskość niesłychanie skomplikowana”. Podobnie zresztą możemy powiedzieć o kobiecości!

W jakich sytuacjach, w jakich momentach w życiu ma to największe znaczenie? Jak wpływa na nasze wybory i decyzje?

Na przykład przy doborze partnera. Jeśli męski mężczyzna zwiąże się z męską kobietą, będzie czuł, że ona niejako wchodzi na jego teren, ma zachowania, które on chce prezentować. On nie będzie miał jak się z nią uzupełniać.

Grozi im coś jak walka o dominację, o terytorium.

Kiedy on będzie chciał się czymś wykazać, ona nie da mu do tego okazji, pola. Jeżeli kobieca kobieta będzie z męskim mężczyzną, to wszystko zagra. Oboje będą robili takie rzeczy i będą mieli takie zachowania, których druga strona będzie oczekiwać. Jeśli natomiast kobieca kobieta będzie z kobiecym mężczyzną, chociaż mogą się świetnie rozumieć i przyjaźnić, to jej będzie czegoś brakowało.

Partner może na przykład nie być już dla niej atrakcyjny seksualnie?

Dokładnie tak. Myślę, że w tych wszystkich możliwych konfiguracjach najbardziej niewygodnie będzie kobiecej kobiecie z kobiecym mężczyzną…

O czym jest ta książka?

Grzegorz to dzieciak w skórze dorosłego mężczyzny, Michał uprawia seks z prostytutkami, ale ponieważ nie są to regularne romanse, uważa, że nie zdradza żony. Paweł z masturbacji zrobił łatwo dostępny sposób na szybki relaks. Marzena nigdy nie nauczyła się odczuwać podniecenia, za to świetnie nauczyła się je udawać. Radek bardziej niż żonę kocha jej stopy, Paulina w seksie chce być kimś innym, a Kinga nie rozumie dlaczego Daniel na propozycję randki odpisał… ,,dziękuję’’.

Omawiane w książce doświadczenia innych osób pomogą czytelnikom dokładnie przyjrzeć się własnym relacjom i potrzebom. Pozwolą na nowo doświadczyć seksu z radością i ciekawością drugiego człowieka.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

kobieta w łóżku rozkosz orgazm

Kobieca ejakulacja? Opisywał ją już Arystoteles, a jednak dziś często niewiele o niej wiemy. Dlaczego warto to zmienić?

Obawiasz się seksu po porodzie? Fizjoterapeutka uroginekologiczna radzi, jak się za to zabrać i kiedy skorzystać z pomocy specjalisty

Drugi pierwszy raz, czyli seks po porodzie. Fizjoterapeutka uroginekologiczna radzi, jak się za niego zabrać

Anna Golan, seksuolog / Archiwum prywatne

„Brak stosunków może być frustrujący, ale od niego się nie umiera” – o dziewictwie w wieku 30+ rozmawiamy z seksuologiem Anną Golan

sex-shaming, slut-shaming

MAKE SEX EASIER: Sex-shaming jest łatwy, bo „wywstydzić” u kobiety można dosłownie wszystko. Nie pozwalajmy na to!

iConsent - aplikacja w telefonie ma potwierdzić obopólną zgodę na seks

Aplikacja w telefonie ma potwierdzić obopólną zgodę na seks. Duńczycy chcą w ten sposób uniknąć ewentualnych oskarżeń o gwałt

Dłonie mężczyzny i kobiety

W jaki sposób rozmawiać w związku o seksie? Radzi seksuolożka

Co może wpływać na libido? „Seksuolog bez tabu” wyjaśnia

Pięć rodzajów dotyku – który lubisz najbardziej?

Całująca się para

Slow food, slow life… Czas na slow sex! Czy leniwy seks oznacza nudę?

matka i córka

MAKE SEX EASIER: Twoja mama też uprawia(ła) seks. Czy w porównaniu z nią masz lepsze życie seksualne?

Fetysze – czym są, kiedy fetysz staje się niezdrowy?

Mężczyzna i kobieta. Przytulają się

Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni

Jak się przygotować do seksu analnego? Podpowiada Intymistka

Jak się przygotować do seksu analnego? Podpowiada Marlena Jaszczak

Anna Wieczorek, psycholog

„Nie rezygnuj z antydepresantów tylko dlatego, że mają takie skutki uboczne!”. Anna Wieczorek o wpływie leków przeciwdepresyjnych na życie seksualne

Seks w ciąży. Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Odpowiada położna Natalia Korzeniowska

Seks w ciąży. Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Odpowiada położna Natalia Korzeniowska

Seks – 5 błędów, które popełniają kobiety

Męczyznaprzytula kobietę

Odczuwasz ból podczas stosunku? By się go pozbyć, znajdź przyczynę. Radzi Pani Fizjotrener

seks w wodzie

Seks w wodzie – co warto wiedzieć, zanim wskoczycie razem pod prysznic lub do jacuzzi

Kobieta leży na łóżku

Zdarzyło ci się płakać po seksie? Nie ty jedna. Skąd to się bierze? Wyjaśnia ekspert

filmy dla dorosłych

MAKE SEX EASIER: Sięgnij po porno-elementarz. Jak oglądać filmy dla dorosłych?

Siedem grzechów głównych (przeciw seksualności)

MAKE SEX EASIER: Siedem grzechów głównych (przeciw naszej seksualności)

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Czym jest anorgazmia? Tłumaczy psycholożka i seksuolożka Sara Tylka

Czym jest anorgazmia? Tłumaczy psycholożka i seksuolożka Sara Tylka

podniecenie a pożądanie

MAKE SEX EASIER: Jak odróżnić, czy mężczyzna cię pożąda, czy go „tylko” podniecasz?

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

test ciążowy

Brak okresu, test negatywny. Kiedy wykonać test ciążowy?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?